Opublikowano

22 – 26 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: DO WIDZENIA PRZEDSZKOLE

Drodzy Rodzice,

W ostatnim tygodniu czerwca porozmawiajcie z dzieckiem  o zbliżających się wakacjach. Poproście aby dziecko opowiedziało co najbardziej lubiło w przedszkolu, a co nie przypadło mu do gustu, za czym będzie tęsknić. Podyskutujcie z dzieckiem o tym, co warto spakować do wakacyjnego plecaka. Omówcie z dzieckiem zasady bezpieczeństwa podczas wakacji nad wodą, w górach, w dużym mieście. Umożliwcie dziecku wykonanie różnymi technikami prac plastycznych na temat wakacji i podróży. Ćwiczcie z dzieckiem rozróżnianie kierunków, przeliczanie i tworzenie zbiorów sześcioelementowych. W miarę możliwości udział dziecka w zabawach rytmicznych i muzycznych z przyborami lub  bez nich. Dostosowanie przez dziecko swojego ruchu do zmieniającego się tempa, rytmu i melodii.

 

1.TEMAT DNIA „Wakacyjne podróżowanie” /22.06.20 poniedziałek/

„Przenieś piłkę ma tacy” – zabawa ruchowa z elementem równowagi. Potrzebne będą do zabawy: piłka i tacka. Dziecko kładzie piłkę na tacy i stara się chodzić po pokoju w różnych kierunkach tak, by piłka nie spadła. Potem takie samo zadanie podejmuje Rodzic.

Przeczytajcie dziecku opowiadanie „Wakacje – to dobrze czy źle?” O. Masiuk.

Zapowiadał się uroczysty dzień. Ostatni dzień w przedszkolu. A potem wakacje. Wszyscy się bardzo na to słowo cieszyli, powtarzali je sobie. Nie do końca wiedziałem, co ono znaczy, ale chyba coś dobrego, skoro wszyscy byli nim tak uradowani. Urządzaliśmy z tej okazji piknik w ogrodzie. Miały być konkursy, gry, a potem podwieczorek. Kiedy wszystko było gotowe, na stole stanął wielki tort z napisem: „Witajcie, wakacje!”, a nasza pani powiedziała:
– To nasz ostatni piknik przed wakacjami.
I wtedy zrobiło się smutno, bo słowo „ostatni” brzmi przecież smutno. „Ostatnie ciastko”, „ostatni na mecie”, „ostatnia szansa”. Więc wakacje są smutne? Nic już nie rozumiałem.
– Marysiu – zapytałem, kiedy jedliśmy tort – czy wakacje to coś bardzo złego?
– Złego?! Paku, skąd ci to przyszło do głowy?
Ale nie zdążyła nic więcej powiedzieć, bo rozpoczęła się loteryjka. Nie mogłem zapytać pani, bo rozmawiała z tatą i mamą Jacka. Rozglądałem się uważnie. Wszyscy wydawali się zadowoleni z tortu, piosenek i lampionów. Ale po chwili doleciał mnie fragment rozmowy:
– Zobaczymy się za dwa miesiące…
– Tata mówił, że jedziemy bardzo daleko…
– Tam jest chyba okropnie zimno…
Nie brzmiało to dobrze. Tort przestał mi smakować. Nagle ktoś dotknął mojego ramienia. Za mną stał krawiec Antoni.
– I jak, Paku, podobał ci się twój pierwszy rok w przedszkolu? – zapytał.
– Przyszedłeś… – ucieszyłem się.
– Oczywiście. Rodzice przychodzą na występ dzieci z okazji końca przedszkolnego roku. A ty jesteś przecież moim synkiem.
– Przyszywanym?
– Uszytym – poprawił mnie. – W lipcu będę miał urlop, to pojedziemy na wakacje – powiedział.
– Jeśli trzeba – westchnąłem i wyobraziłem sobie dwa miesiące w dalekiej mroźnej krainie, bez słońca i wafelków.
– Jak to? Nie cieszysz się?
Rozejrzałem się wokół. Marysia piła lemoniadę, Jacek i Marta próbowali strącić kijem wiszący na drzewie lampion i śmiali się przy tym bardzo głośno. Już naprawdę nie wiedziałem, czy też mogę się śmiać, czy raczej powinienem sobie trochę popłakać. Te wakacje wyglądały naprawdę dziwnie.
– Czy dzisiaj jest smutny, czy wesoły dzień? – zapytałem w końcu. – Pogubiłem  się w tym zupełnie.
– A jak to czujesz? – Oczywiście dorośli nie mogą odpowiedzieć po prostu, sami muszą zadać pytanie.
– Wesoły, ponieważ jest tort i dekoracje. I może coś wygram w konkursie. Ale też smutny. Bo zbliżają się te wakacje, przez które nie zobaczę szybko Marty i Jacka, i Marysi – powiedziałem.
– Zatem dzisiejszy dzień jest wesoło-smutny – podsumował Antoni.

Mógł od razu przyznać się, że nie wie dobrze, zamiast mi mącić w głowie. Więc już nie pytałem o te wakacje. Widać od razu, że on się nie orientuje. Będę się musiał dowiedzieć na własną łapkę. Kiedy wracaliśmy do domu, bo lato miałem spędzić u Antoniego, a nie w przedszkolu,
powiedział.
– Wiesz, może powinienem uszyć ci jakieś rodzeństwo, żebyś miał się z kim bawić. Co ty na to?
– Czemu nie – pomyślałem.
Podreptałem do łóżka i zanurzyłem się w pachnącą pościel.
– Zobaczymy, co przyniosą mi te wakacje – powiedziałem sobie przed snem.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat treści opowiadania zadając pytania: Jak wyglądał ostatni dzień w przedszkolu?, Kto przyszedł na piknik?, Nad czym zastanawiał się Pak?, Czy wszyscy cieszyli się z nadejścia wakacji?, Czy wakacyjny czas jest przyjemny?, A może są jakieś wady tego okresu, w którym nie chodzi się do przedszkola?.

„Wakacyjne podróżowanie” – praca plastyczna dla dzieci 5 – letnich  z wykorzystaniem  zeszytu grafomotorycznego ZG,52 – dziecko za pomocą rysunków odzwierciedla swoje wakacyjne marzenia. Ozdabianie ramki według podanego kodu.

Praca z K4.,29 – kolorowanie obrazka: po części dowolne, po części uzależnione od podanych rytmów. Zadanie dodatkowe – uzupełnianie znaków na planszach do gry w kółko i krzyżyk zgodnie ze wzorem.

„Układanka” – zabawa dydaktyczna. Potrzebne będą: figury geometryczne / np. wycięte z papieru/ , patyczki lub zapałki. Rodzic pokazuje dziecku jedna z figur a dziecko układa taka sama z patyczków lub zapałek.

„Sprawne ręce, sprawne nogi” – zabawa usprawniająca mięśnie stóp. Do tej zabawy dziecko powinno zdjąć skarpety lub rajstopy. Dziecko ma dwie kartki i ołówek. W rytmie dowolnej, spokojnej muzyki rysuje dowolne linie, kształty – najpierw ręką, potem nogą, trzymając ołówek palcami stóp.

 1. TEMAT DNIA „Co zabierzemy na wakacje” /23.06.20 wtorek/

„Zrób tyle, ile pokazuje” –z elementami liczenia. Rodzic przygotowuje kartoniki z kropkami 1 – 9.  Pokazuje dziecku jeden z nich i prosi dziecko aby zrobiło tyle pajacyków ( podskoków, przysiadów ), ile jest kropek  na pokazanym kartoniku.

„Co zabieramy na wakacje?” – rozwiązywanie zagadek (Arkadiusz Maćkowiak: plecak, żaglówka; Tomasz Jabłoński: kalosze, kompas, namiot ). Rodzic czyta zagadkę a dziecko stara się odgadnąć jej rozwiązanie.

Każdy uczeń go posiada,
Zeszyty do niego wkłada.
Także w górach albo w lesie
Na swych plecach z chęcią niesie. (plecak)
Pokonuje morskie fale,
Silnik niepotrzebny wcale.
Łódka z żaglem jest to taka.
Bardzo piękna. Zgadnij, jaka? (żaglówka)
To są buty specjalne, na specjalne drogi.
Na jesienne deszczyki, na wiosenne roztopy.
Nie są to trzewiki, nie są to bambosze.
To są niezawodne, gumowe… (kalosze)
Choć ma igłę – nie szyje,
Choć ma szybkę – nie szybuje.
Choć ma wskazówki – nie godzinę,
Lecz drogę wskazuje. (kompas)
Domek z materiału. Łatwo go zbudować.
Trochę linek, śledzi. Już można się chować. (namiot)

„Co włóżę do plecaka” – zabawa dydaktyczna . Potrzebne będą różne przedmioty które zabieramy na wakacje np. latarka, okulary do pływania, wiaderko i łopatka do piasku, kocyk itp. Dziecko wymienia nazwy zgromadzonych przedmiotów, dzieli ich nazwy na sylaby, głoski. Następnie zamyka oczy a rodzi chowa jeden z przedmiotów. Zadaniem dziecka jest odgadnąć jakiego przedmiotu brakuje.

Praca z K4.,30 – przeliczanie elementów określonej kategorii. Zadanie dodatkowe – rysowanie znaków zgodnie ze wzorem

„Rzuć i złap” – zabawa ruchowa z elementem i celowania. Dziecko trzyma w ręce papierową kulę, na sygnał rodzica podrzuca ją wysoko i stara się złapać. Dla utrudnienia dziecko może wyrzucać kule zza pleców i łapać z przodu.

„Letnia kolorowanka” – praca plastyczna z wyprawką dla dzieci 5 – letnich. Dziecko koloruje dowolnie wakacyjny obrazek.

 1. TEMAT DNIA „Bezpieczeństwo”/24.06.20 środa/

Zabawki w plecaku” – zabawa słuchowa. Rodzic mówi: w moim plecaku mam o-k-u-l-a-r-y. Dziecko mówi co rodzic ma w plecaku. Potem może nastąpić zmiana ról.

Bezpieczne wakacje” – rozmowa z dzieckiem. Poproście dziecko aby zastanowiło się jak należy bezpiecznie Przejdź bezpiecznie” zachowywać się na wakacjach: w górach, nad morzem, nad jeziorem, w lesie.

„Tor przeszkód”– zabawa ruchowa. Rodzic robi w pokoju tor przeszkód np. ustawia na podłodze kilka przedmiotów. Dziecko ma zawiązane oczy. Rodzic staje za dzieckiem i kieruje jego poruszaniem się między ustawionymi przedmiotami mówiąc np. w lewo, w prawo.

Praca z K4.,31 – nalepianie brakujących fragmentów obrazka. Określanie prawidłowych i nieprawidłowych zachowań nad wodą. Odczytywanie znaków zakazu. Zadanie dodatkowe – kolorowanie rysunków przedstawiających to, co jest miękkie.

„Podróż” – zabawa plastyczna. Dziecko otrzymuje dwie kartki A-4. Jedną z nich składa na pół i wydziera okno – ma zostać ramka o szerokości około 4 cm. Po otwarciu karki w środku jest dziura w kształcie prostokąta. Na drugiej kartce dziecko maluje farbami widok z okna pociągu. Po wyschnięciu pracy rodzic nakleja pierwszą kartkę z dziurą na drugą ( z rysunkiem ) . Powstaje wagonik pociągu.  Jeśli dziecko zechce może wykonać więcej takich wagoników, dorysować lub przykleić  do nich koła i lokomotywę, powstanie cały pociąg.

4. TEMAT DNIA: „Do widzenia przedszkole!” /25.06.20 czwartek/

„Obrazek na pożegnanie dla kolegów i koleżanek z przedszkola”-  praca plastyczna. Dziecko wykonuje pracę plastyczną dowolna techniką /malowanie kredkami, rysowanie  kredkami, wycinanka, wydzieranka itp./

„Zgadnij jakiej zabawki brakuje?” – zabawa dydaktyczna. Na podłodze leża zabawki od 4 – 5. Dziecko zamyka oczy, rodzic chowa jedna z nich. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jakiej zabawki brakuje. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

„Życzenia” – zabawa językowa. Poproście dziecko aby spróbowało ułożyć życzenia wakacyjne dla swoich przyjaciół z przedszkolnej grupy.

Praca z K4.,32 – odczytywanie zdań obrazkowo literowych, zadanie dodatkowe – dorysowywanie kółek tak, aby w każdym pudełku było ich po sześć.

 

5.TEMAT DNIA „Do widzenia przedszkole”/26.06.20 piątek/

„Wspominamy”– rozmowa. Rodzic rozpoczyna zdanie, np. W przedszkolu lubiłam/lubiłem, gdy…..; W przedszkolu nie lubiłam/ nie lubiłem, gdy…..; W przedszkolu czułam/czułem się….., a dziecko ma za zadanie dokończyć zdanie.

„Przenieś piłkę na tacce”- zabawa ruchowa z elementem równowagi. Dziecko kładzie piłkę  na tacce i stara się chodzić po pokoju w różnych kierunkach, tak by piłka nie spadła.

„Najbardziej” – praca plastyczna. Dziecko dostaje dwie kartki, Na jednej rysuje to, co najbardziej podobało mu się w przedszkolu, z na drugiej to, czego najbardziej nie lubiło.

„Kalambury” – zabawa pantomimiczna. Rodzic przedstawia ruchem wykonywanie jakichś czynności a zadaniem dziecka jest odgadnięcie jakie to czynności. Potem może nastąpić zamiana ról. Dziecko pokazuje a rodzic odgaduje.

Dzieci 5 – letnie. Praca z „Wielką Księga Tropicieli” – „Wakacyjna wyszukiwanka” –dziecko odnajduje elementy niepasujące do letniego obrazka i nalepia przy nich słoneczka.

Dobre pomysły dla mądrych Rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu przez cały rok – co dziecko wspomina najlepiej, co było mniej przyjemne, czego się nauczyło, z kim zaprzyjaźniło najbardziej.

Wspólne omawianie wakacyjnych planów, ze szczególnym uwzględnieniem dbania o bezpieczeństwo w tym miejscu, w którym dziecko będzie przebywać.

Planowanie, do kogo można wysłać wakacyjne pocztówki i pozdrowienia.

Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby i wyklaskiwanie rytmu.

Zabawy w wyszukiwanie różnych figur geometrycznych w otoczeniu i rysowanie ich palcem lub ręka  w powietrzu oraz kredką na papierze.

Zabawy w odgadywanie dźwięków –dziecko ma zasłonięte oczy i musi zgadnąć słyszany dźwięk.

Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Pomysły na wspólne zabawy dziecka z Rodzicami:

„Miasto z kartonów” – Jeśli macie w domu zalegające kartony, przydadzą się jeszcze flamastry i szeroka taśma. Zbudujcie wspólnie kartonowe miasto, bazę, zamek, statek piratów, a może nawet rakietę kosmiczną. Dajcie się ponieść wyobraźni nie zależnie od ilości kartonów.

„Zbuduj najwyższa wieżę z klocków”- każdy lubi zabawy polegające na rywalizacji. Dzieci szczególnie! Na pewno macie w domu ogromny zapas klocków. Wybudujcie z nich wieżę. Jak najwyższa wieżę, a do tego w jak najkrótszym czasie.

„Kto pierwszy na mecie” – W odpowiedniej odległości ułóżcie dwa sznurki. Jeden z nich to linia startu, a drugi meta. Przygotujcie kostkę do gry. Zabawa polega na wykonaniu tylu skoków, ile wskaże liczba oczek. Kto pierwszy na mecie ten wygrywa.

„Wylosuj zadanie” – napiszcie na karteczkach  kilka prostych czasowników lub ciekawych zadań np. ”poruszaj się jak pingwin”, „skacz jak żaba”. Włóżcie karteczki do słoika i losujcie zadania dla każdego członka waszej rodziny.

„Dokończ rysunek” – Zacznij rysować, a potem poproś dziecko, aby domalowało jakiś element i podało Ci kartkę. Po kawałeczku stworzycie wspólne ciekawe dzieło.

10 eksperymentów z wodą, które możesz zrobić w domu: https://www.mamawdomu.pl/pl/2016/02/10-eksperymentow-z-woda-ktore-mozesz-zrobic-w-domu.html

 

 

15 – 19 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: KOLORY LATA

Drodzy Rodzice,

W kolejnym tygodniu czerwca proponujemy zabawy  różnymi kolorami: żółtym, zielonym, niebieskim, różowym i czerwonym. Porozmawiajcie z dzieckiem z czym kojarzą mu  się konkretne kolory. Opowiedzcie dziecku kiedy powstaje tęcza,  i wspólnie ją namalujcie. Używajcie  pojęcia: horyzont. Porównujcie  długości różnych przedmiotów i mierzcie  je za pomocą sznurka. W ogrodzie, na balkonie lub w innym miejscu na powietrzu / jeśli to możliwe/ zróbcie z dzieckiem  zegar słoneczny i obserwujcie wydłużający się cień, który rzuca kijek. Podyskutujcie o tym, jaki wpływ ma na to ruch Ziemi wokół Słońca.

Przygotujcie pracę plastyczną na temat łąki. Porozmawiajcie z dzieckiem  o różnych odcieniach niebieskiego, używając pojęć: błękitny, granatowy, turkusowy. Sprawdźcie które przedmioty toną w wodzie a które się na niej unoszą. Wspólnie przygotujcie koktajl mleczno-owocowy. Podczas zabaw gimnastycznych i rytmicznych postarajcie się wykonywać razem z dzieckiem ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Dostosujcie  ruchy do rytmu i melodii, użyjcie  przy tym różnych przyborów które macie w domu.

 

1. TEMAT DNIA  „ Żółty”/15.06.20 poniedziałek/

„Żółty parzy” – zabawa ruchowa z elementem rzutu. Rodzic  rzuca piłkę do dziecka, wypowiadając nazwy kolorów. Dziecko słysząc nazwy wszystkich kolorów oprócz żółtego, musi złapać piłkę. Jeżeli dziecko nie złapie piłki, słysząc nazwę innego koloru niż żółty  lub złapie ją  słysząc nazwę koloru żółtego – oddaje fant. Zamiana ról. Na koniec zabawy dziecko i rodzic  muszą  wykupić fanty  np. śpiewając piosenkę.

„Zegar słoneczny” – zabawa badawcza. Rodzic  zabiera do ogrodu lub w inne miejsce  dwa patyczki.  Dziecko  wbija w ziemię jeden patyczek  i wspólnie obserwują jego cień. Na końcu cienia wbija drugi kijek.

Zestaw ćwiczeń porannych na cały tydzień dla  rodzinki

„W góry lub nad morze” – uczestnicy  swobodnie maszerują. Na hasło: W góry!  naśladują marsz po górach lub wspinaczkę – wysoko unoszą kolana i wyciągają ręce w górę. Na hasło: Nad morze!  naśladują ruchy pływaka.

„Tęczowy most” – uczestnicy  ustawiają się w rzędzie, jedno za drugim, z nogami w szerokim rozkroku, tworząc pociąg. Ostatnia osoba z rzędu musi przejść przez most utworzony przez wszystkich  – na czworakach, pod ich nogami – i ustawić się na początku rzędu. Wtedy kolejna osoba z końca rzędu przechodzi przez most i ustawia się z przodu.

„Pakujemy się na biwak” – zabawa uspokajająca. Wszyscy  siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. Każdy uczestnik  po kolei wymienia jedną rzecz, którą należy zabrać na biwak do lasu. Przedmioty wymieniane  nie powinny się powtarzać.

https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA

„Co ma żółty kolor?” – rozmowa z dziećmi. Dzieci rozwiązują zagadki T. Jabłońskiego:

Cóż to jest za gwiazda, co na żółto świeci,

Daje światło, ciepło, radują się dzieci. (Słońce)

Cóż to za roślinka – jak małe słoneczko,

Żółte płatki wokół, na łodyżce mieszka,

Jak jest jeszcze mała, to ją podlewamy,

A jak już dojrzeje – nasionka zjadamy. (słonecznik)

Przygotujcie i obejrzyjcie z dzieckiem  ilustracje i obrazki z książek ukazujące Słońce w różnych jego fazach: świt, południe, zmierzch. Wyjaśnijcie dziecku pojęcie horyzont. Następnie  zadajcie pytania: Czy Słońce rzeczywiście jest żółte?; Jaki kolor ma Słońce, gdy pojawia się na horyzoncie?; Jaki kolor ma Słońce, gdy jest wysoko na niebie?; Jaki kolor ma Słońce, gdy chowa się za horyzont?; Jaką rolę pełni Słońce?.

„Zabawa badawcza z lusterkami”. Przygotujcie dla dziecka lusterko niech sobie

nim manipuluje  kierując go  w stronę Słońca i  obserwuje  jak promienie słoneczne odbijają się od tafli lusterka i powstają tzw. zajączki.

„Wędrówka Słońca” – zabawa ruchowa. Dziecko to Słońce, leży skulone na podłodze. Przy  dźwiękach muzyki powoli wstaje i  unosi się – tak aby  wspiąć się na palce.

„Mierzymy promienie Słońca” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie żółte koło oraz odchodzące od niego paski różnej długości. Zadaniem dziecka jest przyjrzeć się uważnie i powiedzieć, który promień jest najkrótszy, a który najdłuższy. Następnie zaproponujcie  aby dziecko zmierzyło długość promieni za pomocą sznurka.  Na koniec  proście  aby dziecko ułożyło promienie od najkrótszego do najdłuższego.

„Piosenka na kolorowe lato” sł. A. Galica muz. T. Pabisiak – nauka piosenki

Przyszło do nas lato,

kolorowe lato.

Hej maluchy, hej dzieciaki,

co wy na to?

Będziemy po łące

biegać na bosaka,

razem z żabą zieloną

przez kałuże skakać.   }

Ref. Hej maluchy, hej dzieciaki,

co wy na to,

że będziemy się bawili całe lato?

Przyszło do nas lato,

pełne słońca blasku.

Wybuduję gdzieś nad rzeką

zamek z piasku.

Będziemy motyle

gonili po łąkach.

Policzymy, ile kropek

ma biedronka.

https://youtu.be/qbwl_vrUKOk

Podczas słuchania piosenki dziecko porusza rękami, głową, tułowiem w dowolny sposób. Po wysłuchaniu  zadajcie  pytania: O czym jest mowa w piosence?; O jakiej porze roku mówi piosenka?; Jakie zwierzęta są wymienione w piosence?,  Co, według słów piosenki, dzieci będą robiły latem?.

Zabawa ruchowa do melodii piosenki. Dziecko  przy melodii piosenki porusza się, naśladując motyle (biegnie średnio szybko z rozłożonymi na boki rękami, machając nimi), żabki (robi przysiad podparty, przesuwa się do przodu żabimi skokami) i biedronki (stoi  w półprzysiadzie), klaszcze w równym rytmie ćwierćnutowym do ośmiu zgodnie z poleceniem wydawanym przez rodzica.

Nauka słów pierwszej zwrotki i refrenu piosenki. Rodzic  mówi tekst pierwszej zwrotki z zachowaniem odpowiedniego rytmu i tempa. Dziecko powtarza: bardzo cicho, średnio głośno, głośno, dopowiada ostatnie słowo frazy, mówi całość z jednoczesnym klaskaniem, śpiewa całość razem z rodzicem.

„Zegar słoneczny” –cd.  zabawy badawczej. Zabierzcie  kolejny patyczek i stańcie przed swoim zegarem słonecznym. Obserwujcie  cień i  a dziecko niech spróbuje wyjaśnić, dlaczego jest teraz w innym miejscu niż poprzednio i ma inną długość (ruch Ziemi wokół Słońca). Wbijcie patyczek  na końcu cienia.

Żółte stworki-potworki” – lepienie z żółtej plasteliny. Praca według pomysłu dziecka. Wymyślanie nazwy dla  stworka.

 „Zegar słoneczny” – zabawa badawcza w ogrodzie. Zabierzcie  kolejny patyczek, kawałki sznurka.  i stańcie przed swoim zegarem słonecznym. Dziecko znowu obserwuje zmiany, wbija kijek na końcu cienia i za pomocą sznurka mierzy długości poszczególnych cieni.

Porównuje długości cieni, określa o jakiej porze dnia cień był najkrótszy, a o jakiej najdłuższy.

 „Gra w żółte” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje, podskakuje bądź biega w zależności od rytmu podawanego przez rodzica.  Gdy dźwięki milkną, rodzic  głośno podaje nazwę koloru. Dziecko musi  odszukać podany kolor i dotknąć go. Jeżeli padnie nazwa żółty, wówczas dziecko staje prosto w bez ruchu. Zabawa powtarzana jest kilka razy.

Praca z K4., 25– uzupełnianie brakujących elementów  zgodnie z podanym  rytmem.

Zadanie dodatkowe – wybieranie drogi ptaszka do gniazda tak, by zebrał jak najwięcej gałązek. Przeliczanie gałązek.

 

2. TEMAT DNIA „ZIELONY” /16.06.20 wtorek/

„Gramy w zielone”– słuchanie wiersza W. Broniewskiego, czytanego przez rodzica.

„Proszę o zielone!”

zaklekotał bociek

do zielonej żabki,

co siedziała w błocie.

Ale mądra żabka

prędko myk! pod wodę:

„Miłe mi, bocianie,

moje życie młode”.

Rosły w błocie modre

niezapominajki

i boćkowi rzekły:

„Znamy takie bajki!

Chciałbyś żabkę połknąć,

lecz się obejdź smakiem:

żabka gra w zielone

z młodym tatarakiem”.

Zadajcie dziecku  pytania dotyczące treści wiersza: O jaki kolor poprosił bocian?; W jaką grę chciał grać?; Z kim bocian chciał zagrać w zielone?; Jakie kwiatki rosły w błocie?; Z kim żabka zagrała w zielone?. Dziecko wspólnie z rodzicem przeprowadza analizę i syntezę słuchową wyrazów: żaba, bocian, tatarak, dzieli każdy wyraz na sylaby z pokazaniem na palcach liczby sylab, wyróżnia głoski pierwszą i ostatnią, dzieli na głoski i pokazuje na palcach liczbę głosek, przeprowadza syntezę wyrazu mówionego przez rodzica.

„Wyścig żab” – zabawa ruchowa z elementem skoku dla całej rodzinki. Wyznaczcie  linie startu i mety. Uczestnicy są ustawieni  na linii startu. Na sygnał  skaczą obunóż do mety, naśladując żaby.

„Na zielonej łące” – praca plastyczna dla całej rodzinki. Przygotujcie arkusz papieru i kredki świecowe lub inne w różnych odcieniach zieleni. Zadajcie  dziecku pytania: Jakiego koloru jest na łące najwięcej?; Co i kogo możemy spotkać na łące?. Teraz słuchając fragmentu utworu Cztery Pory Roku. Lato A. Vivaldiego, dziecko rysuje dowolne linie po całym arkuszu, zgodnie z własnym odczuciem melodii. Po wysłuchaniu porozmawiajcie z dzieckiem na temat jego wrażeń zadajcie pytania: „Co czułyście słuchając i rysując?”, „Z czym kojarzyła wam się ta muzyka?” podajcie dziecku tytuł utworu. Na koniec z kolorowych papierowych kółek  ułóżcie wspólnie  kwiaty, motyle i naklejcie je na zarysowaną wcześniej kartkę. Dorysujcie inne zwierzęta np. żaby, koniki polne.

https://youtu.be/jsCsR-SbPFs

„Zrób tyle, ile pokażę” – zabawa ruchowa. Rodzic ma  przygotowane kartoniki z kropkami 1–9. Dziecko porusza się zgodnie z rytmem muzyki. Na przerwę w muzyce rodzic

pokazuje dowolny kartonik. Dziecko głośno liczy kropki i robi tyle pajacyków (przysiadów, podskoków), ile jest kropek na kartoniku

„Zielone okulary” – zabawa wzrokowa z wykorzystaniem K4., 26. Rodzic  daje dziecku

kartę i nożyczki. Dziecko wycina obrazki a rodzic  układa je  w szeregu. Dziecko   zapamiętuje ich kolejność i odwraca się. Rodzic zmienia kolejność  obrazków. dziecko stara się dostrzec różnice i ułożyć obrazki  dokładnie w takiej samej kolejności jak na początku..

„Gra w zielone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje, podskakuje lub biega w rytm dowolnej muzyki. Gdy muzyka milknie, rodzic  głośno podaje nazwę koloru. Dziecko musi  odszukać podany kolor  i dotknąć go. Jeżeli rodzic  poda kolor zielony, dziecko staje prosto w bezruchu.

https://youtu.be/Zg7pCZOtMXo

3. TEMAT DNIA  „NIEBIESKI” /17.06.20  środa/

„Żaglówki” – zabawa oddechowa. Dziecko /wiatr/ stoi przed rodzicem /żaglówką/ który trzyma  apaszkę  obiema rękami w górze. Dziecko-wiatr dmucha na apaszkę którą  rodzic  przesuwa się w różne strony .

„Szukamy koloru niebieskiego” – rozmowa z dzieckiem. Zadajcie dziecku  pytanie: Co kojarzy ci się z kolorem niebieskim?. Dziecko odpowiada. Następnie  ogląda swoje ubranie i inne przedmioty, które są w kolorze niebieskim. Porównuje ich odcienie, posługując się pojęciami: jasnoniebieski, ciemnoniebieski, błękitny, granatowy, turkusowy itp.

„Letnie niebo” – zabawa z instrumentami. Przygotujcie razem z dzieckiem i przedmioty na których można grać np.  gazety, folie, metalowe zakrętki . Zaprezentujcie dziecku  obrazki, przedstawiające różne rodzaje chmur: białe, jasne deszczowe, ciężkie i ciemne burzowe. Dziecko opowiada z czym kojarzą mu się te chmury oraz do czego są podobne.  Następnie pokażcie jeden obrazek a  dziecku  które za pomocą dźwięku mają zilustrować  to, co widzą: białe pierzaste chmurki – machanie gazetami; jasne deszczowe – lekkie gniecenie folii; ciężkie i ciemne burzowe – rozdzieranie gazet, gwałtowne gniecenie folii, mocne uderzenia zakrętkami Następnie ułóżcie  obrazki w szeregu, , a dzieci zilustrują je za pomocą gry na instrumentach.

„Lecimy z wiatrem” – zabawa ruchowa. Rodzic  zamienia dziecko  w latawiec. Gdy dziecko usłyszy melodię, wówczas biega . Gdy melodia ucichnie, dziecko-latawiec siadają i zastyga w bezruchu. Do zabawy można wykorzystać  dowolną melodię.

„Latawiec” – zabawa dydaktyczna. Przygotowujcie razem z dzieckiem różne figury geometryczne: trójkąty, koła, kwadraty, prostokąty – powycinane z kolorowego papieru makulaturowego. Zadaniem dziecka  jest ułożenie figur na kartce tak, aby powstał latawiec,

a następnie przyklejenie ich. Po wykonaniu pracy dziecko podaje  nazwy figur, które wykorzystało do ułożenia latawca

https://youtu.be/j5mbVq1JDAE

„Co pływa, a co tonie” – zabawa badawcza. Rodzic pokazuje dziecku różne przedmioty: metalowy klucz, piłkę gumową, korek, drewnianą deseczkę. Do wielkiej miski nalewa wodę. Następnie  zadaje dziecku pytania: Co stanie się z przedmiotami w wodzie?; Które z nich zatoną?; Które z nich będą pływały?; Dlaczego jedne toną, a inne pływają?. Następnie dziecko  wkłada przedmioty do miski z wodą i obserwuje ich zachowanie.

„Łódki” – praca origami dla całej rodzinki.

https://youtu.be/4OesdHZFKNM

„Wyścigi łódek” – zabawa oddechowa. Do zabawy  można wykorzysta dmuchany basen lub inne naczynie  napełnione wodą. Uczestnicy zabawy  puszczają na wodzie łódki i dmuchają na nie tak, aby jak najszybciej dotarły na przeciwległy brzeg.

„Gra w niebieskie” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje,  podskakuje lub biega w rytm dowolnej muzyki. Gdy muzyka cichnie, rodzic  głośno podaje nazwę koloru. Dziecko musi odszukać podany kolor i go dotknąć. Zabawa powtarzana jest kilka razy. Jeżeli rodzic  poda kolor niebieski, dziecko stają prosto w bezruchu.

4. TEMAT DNIA – „RÓŻOWY BĄDŹ CZERWONY” /18.06.20  czwartek/

https://youtu.be/47jquUszRas

 „Kolorowe zagadki” – układanie zagadek. Rodzic  prezentuje dziecku obrazki letnich czerwonych bądź różowych owoców i kwiatów: czereśni, truskawek, malin, porzeczek, maków, róż. Dziecko: określa co je łączy, podaje nazwy owoców i kwiatów, losuje kartkę, układa zagadkę na temat obrazka.

„Piosenka na kolorowe lato”– zabawy przy piosence/ link –  poniedziałek/.

„Echo rytmiczne” – zabawa rytmiczna. Rodzic  podaje rytm fragmentu piosenki: klaszcząc, uderzając dłońmi o podłogę, tupiąc. Dziecko stara się powtórzyć rytm w ten sam sposób.

„Zrywamy czereśnie” – zabawa ruchowa. Dziecko podskakuje w rytm melodii piosenki.

Gdy muzyka cichnie, wspina się na palce i udaje zrywanie czereśni i wkładanie ich do koszyka.

„Kolorowy taniec” – zabawa taneczna. Dziecko śpiewa piosnkę i wykonuje podane przez rodzica gesty. Podczas wstępu do zwrotki  dziecko tańczy tak, jak chce. Na ostatni takt i wykonuje szybki ruch biodrami. Podczas zwrotki dziecko i rodzic podają sobie ręce i tańczą w podskokach, obracając się w parze (w pierwszej części zwrotki w prawo, w drugiej – w lewo). Podczas refrenu  dziecko uderza jednocześnie obiema rękami jeden raz w uda, następnie uderza swoją prawą ręką w prawą rękę rodzica i zostawia ją „przyklejoną”, to samo robi lewą ręką. Uwaga: należy najpierw nauczyć dziecko  ruchu do refrenu.

„Ile czereśni mamy w koszyku?” – zabawa dydaktyczna. Rodzic  przygotowuje dla siebie dziesięć okrągłych przedmiotów  (czereśni) oraz pudełko lub koszyk. Dziecko ma dziesięć fasolek i dwa paski z otworami oraz kartoniki z kropkami 1–9. Rodzic  najpierw wkłada przedmioty  do koszyka (po jednej), informując dziecko  ile czereśni wkłada. Za każdym razem zadaje pytanie: Ile czereśni jest w koszyku?. Dziecko odpowiada od razu lub pomaga sobie w liczeniu, wkładając fasolki do otworów i przeliczając je. Następnie kładzie kartonik

z właściwą liczbą kropek. Gdy wszystkie czereśnie  są już w koszyku, rodzic  wyjmuje je, pokazuje, ile zabrał, zadaje pytanie: Ile czereśni zostało w koszyku?. Dziecko przelicza w pamięci lub za pomocą fasolek. Podpisuje odpowiednim kartonikiem.

„Biedronki na łące” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Rodzic  rozkłada na podłodze  koła z kropkami . Dziecko -biedronka chodzi w rytm melodii „Piosenki na lato”. Gdy muzyka milknie, rodzic  klaszcze a dziecko liczy i siada na kole -kwiatku – który ma odpowiednią ilość kropek

PracazK4., 27– wycinanie obrazka wzdłuż przerywanych linii, układanie go zgodnie ze wzorem.

„Gra w różowe / czerwone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje, podskakuje bądź biega w rytm dowolnej muzyki. Gdy muzyka milknie, rodzic podaje nazwę koloru. Dziecko musi odszukać podany kolor dotknąć go. Jeżeli rodzic  poda kolor różowy / czerwony,  staje prosto bezruchu.

„Owocowy koktajl” – wykonanie koktajlu mleczno-owocowego. Rodzic  przygotowuje potrzebne produkty i narzędzia: różne sezonowe świeże owoce, jogurt naturalny lub mleko, mikser, jednorazowe kubki. Następnie pokazuje dziecku zgromadzone produkty i prosi o zgadnięcie, co będą razem robić. Wspólnie ustalają  kolejność czynności: umycie owoców, włożenie do miksera, wlanie mleka lub jogurtu, włączenie miksera pod nadzorem osoby dorosłej, wyłączenie miksera, rozlanie napoju do kubków ,  degustacja. Wspólnie z dzieckiem  ustala zasady higieny i bezpieczeństwa podczas pracy. Następnie  wspólnie  porządkują miejsce pracy.

 

5. TEMAT DNIA „TĘCZOWY ŚWIAT” /19.06.20 piątek/

„Kolorowy taniec” – zabawa taneczna przy „Piosence na kolorowe lato”

„Tęcza” –  słuchanie wiersza W. Słobodnika czytanego przez rodzica.

Czy to łuk promienny

jarzy się nad laskiem?

Czy świetlista brama

lśni czarownym blaskiem?

Czy to wstążka jasna,

w powietrzu wisząca,

siedmioma barwami

na dzieci patrząca?

Nie, to w kroplach deszczu

cała wykąpana

tam nad laskiem wzeszła

tęcza malowana.

Deszczyku, deszczyku,

jesteś jak czarodziej,

bo po tobie tęcza

siedmiobarwna wschodzi.

Ile dni w tygodniu,

tyle barw lśni w tęczy.

Będzie dobry tydzień,

tęcza za to ręczy!

Rodzic  zadaje dziecku pytania: Kiedy powstaje tęcza?; Jakie kolory w niej występują?;W jakiej porze roku możemy najczęściej zaobserwować tęczę na niebie?; Z czym kojarzą ci się kolory występujące w tęczy?.

https://youtu.be/Gq9l-w8OCGk                

„Układanie tęczy” –zabawa dydaktyczna. Rodzic  pokazuje dziecku obrazek przedstawiający tęczę oraz przygotowanych siedem pasków papieru w kolorach: fioletowym, niebieskim, ciemnoniebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym. Zadaniem dziecka  jest dobrze przyjrzeć się obrazkowi tęczy i ułożyć swoje paski dokładnie w takiej samej kolejności.

Praca z K4., 28– kolorowanie tęczy. Zadanie dodatkowe –odszukiwanie różnic na obrazkach. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla całej rodzinki

Zróbcie razem z dzieckiem szarfy w czterech kolorach np. z tasiemki, nitki lub włóczki.

„Kolorowe kółka” –rodzic rozdaje uczestnikom  szarfy  w czterech kolorach . Uczestnicy  swobodnie poruszają się przy muzyce. Na sygnał gwizdka muszą dobrać się kolorami i stworzyć kółka, trzymając się za ręce.

„Kałuże” – uczestnicy  rozkładają na podłodze szarfy, tworząc z nich kałuże o różnych kształtach. Swobodnie biegają,  na sygnał gwizdka każdy wskakuje do pierwszej napotkanej kałuży niekoniecznie swojej.

„Marsz po linie” – uczestnicy  układają z szarf na podłodze długa linę. Następnie każdy , jedno po drugim, przechodzi po linie, stopa za stopą.

„Taniec z szarfą” – wszyscy  tańczą z szarfami przy akompaniamencie szybkiej muzyki. Wymachują szarfami, podrzucają je do góry, przechodzą przez nie itp.

„Podnieś – połóż” – uczestnicy  siadają na dywanie boso, przed sobą kładą szarfy. Na sygnał rodzica podnoszą szarfy – raz lewą, raz prawą nogą.

„Mozaika „– wszyscy uczestnicy i siedzą na dywanie, trzymając przed sobą szarfy. Układają z nich różne wzory: koła, kwadraty, prostokąty.

„Dyktando graficzne” – zabawa dydaktyczna.  Dziecko rysuje kredkami na kartce  dokładnie to, o co je poprosi rodzic: Na środku kartki narysuj kwiatek; Nad kwiatkiem narysuj żółte słońce.  Obok kwiatka z prawej strony narysuj biedronkę; Obok kwiatka z lewej strony narysuj motyla; Z lewej strony słońca narysuj niebieską chmurę; Z prawej strony słońca narysuj różową chmurę; Na dole kartki narysuj trawę.

Tęczowe bączki” – zabawa badawcza  dla dzieci które mają w domu bączek. Dziecko bawi się bączkiem, wprowadzając go  w ruch wirowy. Obserwuje  to, co się dzieje z kolorami podczas wirowania. Rodzic  zadaje dziecku pytania: Jakie kolory są na tarczy bączka?; Co się z nimi dzieje podczas wirowania?; Kiedy nie widać kolorów na tarczy?

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH DLA ŚREDNIACZKÓW

„Przygody Języczka-Wędrowniczka” bajka artykulacyjna

Rodzic opowiada  bajkę, w czasie, której dziecko wykonuje określone ruchy warg, języka, ćwiczenia oddechowe:

Pewnego dnia Języczek-Wędrowniczek postanowił pojechać na wycieczkę.- Ale zanim pojadę muszę posprzątać mieszkanie – pomyślał. Jak pomyślał tak zrobił. Na początek wymył sufit mieszkania (staranne oblizywanie czubkiem języka podniebienia), podłogę (dokładne oblizy­wanie dna jamy ustnej), jedną ścianę (oblizywanie językiem wewnętrz­nej strony policzków), drugą ścianę (te same ruchy co poprzednio), póź­niej okna (oblizywanie każdego ząbka po kolei), a na końcu umył drzwi (oblizywanie warg ruchem okrężnym)

– Teraz już mogę pojechać na wycieczkę – pomyślał Języczek.

Wsiadł na swego konia i pojechał do zaczarowanego lasu (uderzanie czub­kiem języka o wałek dziąsłowy – naśladowanie odgłosów jazdy kon­nej).

W lesie języczek zatrzymał konia (wymawianie głosek prrr) i rozejrzał się dookoła. Popatrzył na niebo (wysuwanie języka z jamy ustnej i kiero­wanie go w stronę nosa), na polanę (wysuwanie języka na brodę), w jed­ną stronę (kierowanie języka w stronę kącika ust) i w drugą stronę (dru­gi kącik ust). Gdy już wszystko obejrzał, przeszedł las w jedną stronę (ru­chy języka po podniebieniu – od dziąseł do gardła), w drugą stronę (prze­suwanie języka od gardła do dziąseł) i przedarł się przez gęste krzaki i drzewa (język przeciska się przez zaciśnięte zęby). Nagle zobaczył dziwnych mieszkańców zaczarowanego lasu, którzy przy­szli się z nim przywitać:

– Parskaczy (wykonujemy motorek wargami),

– Wargaczy (rytmiczne uderzanie palcami w zaciśnięte usta),

– Szuwarki (wkładamy palec między wargi i poruszamy nim rytmicz­nie),

– Indian – dużych (bardzo głośne naśladowanie odgłosu Indian) i ma­lutkich (cich naśladowanie odgłosu Indian).

Języczek przywitał się ze wszystkimi (wykonujemy całuski wargami) i za­czął się z nimi wesoło bawić w berka i chowanego.

Po pewnym czasie zmęczeni przyjaciele zaczęli nadsłuchiwać, co dzieje się w lesie. Usłyszeli szelest liści (sz, sz, sz), szum wiatru (w, w, w), głos kukułki (ku – ku – ku), rechot żab (kum – kum – kum), stukot dzięcioła (puk – puk – puk) i pluskot rybek w wodzie (plum- plum – plum).

Nagle wszyscy zobaczyli ciemne chmury, które zbierały się nad lasem. Ję­zyczek i jego przyjaciele postanowili je rozdmuchać, aby nie dopuścić do nadchodzącej burzy (wykonywanie mocnych wydechów) i udało się: – chmury zostały rozdmuchane.

Powoli zapadał wieczór i Języczek musiał wracać do swojego domu. Ale najpierw muszę nazbierać malin i jagód – pomyślał (dzieci przy po­mocy rurek robią wdech i zbierają papierowe maliny i jagody do ko­szyka). Gdy nazbierał cały koszyk, pożegnał się z nowymi przyjaciółmi (cmoka­nie wargami), wsiadł na konia i przyjechał do domu, gdzie od razu zasnął śniąc o nowych przygodach.

 Propozycje wspólnej zabawy rodzica z dzieckiem:

Zabawy stymulujące sferę  emocjonalno – społeczną dziecka

Nie rozśmieszaj mniecelem jest umiejętność koncentracji i panowania nad emocjami. Dwie osoby – rodzic i dziecko . Jedna osoba usiłuje być poważna i się nie uśmiechać. Druga osoba próbuje zrobić wszystko, żeby ją rozśmieszyć. Kiedy to już jej się uda, zamieniają się rolami.

Zabawa w lustro wody – celem jest wywołanie dobrego samopoczucia, przyjemnych przeżyć i radości ruchu. Jedna osoba stoi, druga leży na dywanie. Osoba stojąca dowolnie wymyśla i pokazuje różne figury. Druga osoba, będąca lustrzanym odbiciem (w jeziorze) powtarza te same ruchy w pozycji leżącej. Po wykonaniu sześciu figur następuje zmiana ról.

Niedokończone zdania celem jest kształtowanie umiejętności wyrażania własnego zdania/myśli. Rodzic mówi: teraz pobawimy się w niedokończone zdania. Ja powiem początek, a ty dokończysz zdanie.

Dzisiaj czuję się, ….

Moja ulubiona bajka to …..

Kiedy czuje złość, to ….

Najmilszą rzeczą, która mi się dziś przytrafiła,  jest ….

W przedszkolu podoba mi się ….

Szczęście – celem jest uświadomienie sobie chwil, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Zamknij oczy i zastanów się, kiedy jesteś szczęśliwy. Niech w Twojej głowie pojawią się różne obrazy, które są związane z Twoim szczęściem. Wybierz ten, który jest dla Ciebie najważniejszy. Otwórz oczy i narysuj chwilę w której czujesz się/czułeś się szczęśliwy. Opowiedz o swoim rysunku.

Strachy na lachy – celem jest uświadomienie sobie swoich lęków i szukanie sposobów  radzenia sobie z nimi. Zamknij oczy i rozluźnij się. Jeśli czujesz się już bezpiecznie, wyobraź sobie swój strach – coś co sprawia, że się boisz. Zastanów się, jak to wygląda i z czym jest związane. Jeśli już wiesz, otwórz oczy i narysuj to czego się boisz. Nazwij to co narysowałeś. Teraz przyjrzyj się swojemu rysunkowi strachu uważnie jeszcze raz i dorysuj mu coś co sprawi, że przestaniesz się go bać, że będzie cię on rozśmieszać. Pomyśl: co możesz zrobić, gdy się czegoś boisz, aby poczuć się lepiej? (np. pomyśleć o czymś przyjemnym, porozmawiać z kimś …).

Masaż dziecka przez rodzica – chwila relaksu:

Tędy płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder), idzie pani na szpileczkach, (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa), tu przebiegły konie – patataj, (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa), tędy przeszły słonie, (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki),

a tu idzie szczypaweczka, (leciutkie szczypanie od krzyża do głowy), zaświeciły dwa słoneczka, (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny), spadł drobniutki deszczyk, (lekkie pukanie wszystkimi palcami), czy przeszedł cię dreszczyk? (lekkie szczypanie szyi), powtórzyć dwa razy, potem zmiana ról.

Paluszkowe bajkicelem jest rozwijanie kreatywności, wzbogacanie wyobraźni i słownictwa dziecka, nazywanie uczuć. Na wewnętrznej stronie palców starej rękawiczki w odpowiednim miejscu proszę nakleić z papieru narysowane główki z różnymi wyrazami twarzy. Dziecko zgaduje uczucie i opowiada o tym bajkę (bohater ma przygody smutne, wesołe, itp.).

Życzymy wesołej zabawy:)

 

 

8 – 10 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: „WAKACJE TUŻ – TUŻ…”

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu na podstawie ilustracji, tekstów i własnych obserwacji porozmawiajcie z dzieckiem o krajobrazach w różnych regionach Polski i ich cechach charakterystycznych. Podyskutujcie z dzieckiem o tym, co można robić w górach, nad morzem, nad jeziorem, na biwaku, przy ognisku. Wspólni rozwiązujcie zagadki o mieszkańcach jeziora. W słyszanych wyrazach  wskazujcie wspólnie z dzieckiem głoskę h, apotem na ilustracjach wyszukajcie przedmioty, których nazwy rozpoczynają się tą głoską, w powietrzu i po śladzie rysujcie wzory i kształty literopodobne. Wspólnie z dzieckiem  odczytujcie cyfry 1 -9, przeliczajcie elementy w zbiorach, ćwiczcie dodawanie i odejmowanie. Pomóżcie dziecku doskonalić umiejętność rozróżniania kierunków  na kartce i w przestrzeni. Podczas rozmów z dzieckiem używajcie określeń: obok, nad, na, w. Utrwalajcie z dzieckiem nazwy i kształty figur geometrycznych. Zachęćcie dziecko do dorysowywania brakujących elementów obrazków. Wspólnie z dzieckiem narysujcie planszę, a następnie grajcie z nim w grę. Podczas zabaw muzycznych i ruchowych z dzieckiem wspólnie poruszajcie się zgodnie  ze słyszaną muzyką i rytmem, pomóżcie dziecku doskonalić jego szybkość, skoczność i celność rzutów. Podczas gimnastyki buzi i języka ćwiczcie z dzieckiem aparat mowy.

 

 1. TEMAT DNIA – „W GÓRACH” (poniedziałek 8.06.20)

„Polskie krajobrazy”– pooglądajcie z dzieckiem czasopisma i albumy na temat krajobrazów Polski. Podajcie dziecku nazwy oglądanych krajobrazów, wskażcie ich cechy charakterystyczne.”

„Wędrówka” – zabawa orientacyjno – porządkowa .Dziecko maszeruje, podskakuje po pokoju ,na słowa rodzica „wędrówka”- dziecko maszeruje z jednoczesnym klaskaniem i recytacją tekstu Beaty Gawrońskiej: Wędrujemy raźno w góry, pod nogami mamy chmury.

Przeczytajcie dziecku wiersz J. Porazińskiej „Góry nasze góry”

Góry nasze, góry!
Hale nasze, hale!
Kto was zna tak dobrze,
jako my, górale!
Góry nasze, góry!
Wy, wysokie szczyty!
Kto was przewędrował?
Góral rodowity.

Zadajcie dziecku pytania o znaczenie pojęć: hale, góral, szczyt. Pomóżcie dziecku odszukać na mapie Polski góry, określić kierunek (na dole mapy) Odczytajcie dziecku nazwy pasm górskich np. Karpaty, Sudety, Tatry. Następnie zadajcie pytania i poproście aby dziecko spróbowało na nie odpowiedzieć: Po czym poznamy, że na pewno znajdujemy się w górach?, Jak nazywamy potocznie mieszkańców gór?, Jak nazywa się łąka w górach?, Jak nazywa się wędzony ser owczy?, W jaki sposób  można w górach spędzać wakacje, co można robić?, Jakie zwierzęta można niekiedy zobaczyć podczas górskich wędrówek?.

„Skoki kozicy” – zabawa z elementem skoku. Dziecko porusza się skokami obunóż w kierunku podanym przez rodzica, np. dwa skoki w lewo, dwa skoki do przodu , jeden skok do tyłu itd.

Dzieci starsze – „Tropimy głoskę h” – zabawy słuchowe z wykorzystaniem Wielkiej Księgi Tropicieli. Dziecko wyszukuje  w Sali lub wymyśla przedmioty /zwierzęta/ owoce/ warzywa, których nazwy zaczynają się głoską h. Wszystkie dzieci –Praca z K4., 20 – czytanie globalne, wyraz podstawowy: hamak. Dzielenie na sylaby nazw obrazków oraz kolorowanie ramek wokół tych przedmiotów których nazwy zaczynają się głoską h. Zadanie dodatkowe – słuchanie i nauka rymowanki Hela hamak zawiesiła….., recytacja z jednoczesnym wodzeniem po śladzie, rysowanie kształtu w tunelu oraz samodzielnie. Hela hamak zawiesiła i się na nim położyła. Hopsa, hopsa, dana, dana to zabawa jest udana.

Praca z K.4.,21 – wycinanie elementów historyjki obrazkowej. Opowiadanie o zdarzeniach. Układanie „obrazków w prawidłowej kolejności: wyjazd w góry, powrót z gór.

„Idź za przewodnikiem” – zabawa dydaktyczna. Rodzic rozkłada na podłodze szlak np. ze sznurka. Dziecko ma zawiązane oczy, za dzieckiem stoi rodzic i kładzie ręce na jego ramionach. Kieruje dzieckiem mówiąc np. idziemy dwa kroki do przodu , teraz dwa kroki w lewą stronę itd.

 

2. TEMAT DNIA –„ NAD JEZIOREM”.(wtorek 9.06.20)

„Mieszkańcy jezior” –pooglądajcie z dzieckiem ilustracje w książkach, albumach, na widokówkach itp. przedstawiające jeziora. Porozmawiajcie z dzieckiem o zwierzętach, roślinach które można tam spotkać.

„Wędrówka” – zabawa ruchowo – słuchowa. Dziecko stoi przodem przed rodzicem, który rysuje w powietrzu wzór do rymowanki: Wędrujemy raźno w góry – rodzic rysuje w powietrzu góry,  pod nogami mamy chmury – rodzic rysuje w powietrzu chmury. Rodzic wykonuje ruchy kolejno: obiema rękami wyciągniętymi przed siebie ze złączonymi dłońmi, ręka wiodąca, drugą ręka, znowu ręka wiodącą, nogą na podłodze, nosem w powietrzu. Dziecko naśladuje wszystkie ruchy rodzica.

„Mieszkańcy jeziora” – rozwiązujcie  z dzieckiem zagadki. Rodzic czyta zagadki Tomasza Jabłońskiego (ryba, żaba, ślimak) i beaty Gawrońskiej (rak) a dziecko rysuje rozwiązania

Któż to mieszka w jeziorze: mała albo duża,
Ma ogonek, płetwy, nie chce się wynurzać. (ryba)

Cztery płaskie łapki, zielony mundurek,
Mówi „Re, re, kum, kum…”, na muchy poluje. (żaba)
Nosi dom na plecach, chociaż jest malutki,
Ma rogi na głowie, chociaż są króciutkie,
Jak się w muszli schowa, będzie miał sen błogi,
Jak chcesz go zawołać – daj sera w pierogi. (ślimak)
Ma pancerz, choć to nie rycerz.
Ma szczypce, choć to nie kowal.
Zawsze chodzi wiecie jak? Wspak! (rak)

Pomóżcie dziecku po narysowaniu przez niego zwierząt przeprowadzić analizę głoskowa wyrazów. Dziecko rysuje tyle kółek , ile jest głosek w nazwie.

„Żabki w jeziorze” – zabawa oddechowa. Rodzic rozkłada na podłodze kawałek niebieskiego kartonu lub materiału. Dziecko siada obok niego w odległości około50 cm. Dziecko ma przed sobą kilka drobnych kawałków papieru. Na hasło rodzica: Żabki do wody ! dzieci kładą kawałek materiału na podłodze i starają się wdmuchać go na niebieski materiał. Dziecko może zamienić się rolą z rodzicem.

„Ptaki i rybki” – zabawa matematyczna dla starszych dzieci. Dziecko ma przed sobą talerzyk papierowy, na którym odliczone fasolki –( 10 lub więcej ) oraz prostokąty z okienkami (z W). dziecko wykonuje polecenia rodzica: Połóż fasoli tak , by je było łatwo policzyć. Przelicz je od lewej do prawej. Przelicz je od prawej do lewej. Następnie rodzic tworzy opowiadania, np; Pak siedział nad jeziorem. Nagle przypłynęły dwie rybki, potem przypłynęły jeszcze trzy. Połóż tyle fasolek, ile przypłynęło rybek najpierw, potem dołóżcie tyle fasolek ile ryb przypłynęło później. Ile było razem ryb? Do tych ryb  za chwilę przypłynęły jeszcze trzy ryby. Ile ryb razem widział Pak? Następnie  odpłynęły dwie ryby. Ile ryb  teraz widział Pak? W ten sposób rodzic tworzy opowiadanie na dodawanie, apotem na odejmowanie. Dziecko wykonuje obliczenia za pomocą fasolek.

Praca z K4.; 22 – naklejanie nalepek w określonych miejscach, rozwijanie wiedzy przyrodniczej, poszerzanie słownika czynnego dziecka (słowo perkoz), doskonalenie umiejętności rozróżniania kierunków i posługiwania się pojęciami: obok, nad, na, w. Zadanie dodatkowe – wyszukiwanie i kolorowanie figur, z których Pak zbudował łódkę. Zabawa dla dzieci starszych „Coś na h” – zabawa z wykorzystaniem W. Dziecko wycina obrazek herbu z W (z podpisem) nakleja go na kartce, ustala głoskę początkową h i rysują przedmioty/zwierzęta/owoce/warzywa, których nazwy zaczynają się tą głoską.

„Wesoły rak” – zabawa plastyczna. Potrzebne będą zielony i niebieski karton, granatowa, zielona i czarna kredka, jedno duże czerwone koło, jedenaście małych czerwonych kółek, dwa małe czarne kółka. Rodzic demonstruje dziecku kolejne etapy wykonania pracy, a dziecko wykonuje ją według instrukcji.

raki

„Raki” – zabawa na czworakach. Dziecko stoi w przysiadzie podpartym. Na hasło rodzica: Raki idą na spacer! Dziecko idzie do tyłu na czworakach. Na hasło Raki na plaży! Dziecko zatrzymuje się.

3. TEMAT DNIA – „NAD MORZE czy NAD RZEKĘ? (środa 10.06.20)

„Wioślarze” – zabawa oddechowa. Dziecko siedzi na piętach, ma wyprostowany tułów, ręce trzyma na biodrach. Swobodnie nabiera powietrza z jednoczesnym odchyleniem łokci do tyłu. Następnie wypuszcza powietrze z jednoczesnym powrotem łokci do pozycji wyjściowej.

Przeczytajcie dziecku wiersz „Morze” – D. Wawiłow.

Siedziały dzieciaki
na dworze
i kłóciły się,
jakie jest morze.
Kuba powiedział,
że słone,
a Jędrek, że nie,
bo zielone.
A Baśka,
że są w nim meduzy
i okręt,
o, taki duży,
i jeszcze raki w skorupie.
A Bartek,
że dziewczyny są głupie.
I jeszcze Filip powiedział,
że jak się położyć nad morzem
i machać rękami,
i machać nogami,
to na piasku się zrobi
orzeł.
Poproszę tatę –
może
pojedzie ze mną
nad morze.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat jego treści zadając pytania: Jakie jest morze według dzieci z wiersza?, Jakie jest morze według ciebie?, Co najchętniej robiłbyś /robiłabyś/ gdybyś znalazł / znalazła/ się nad morzem?, Jak myślicie co można robić nad morzem?, Co robią dzieci?, Co robią dorośli?, Wyobraź sobie, że siedzisz na plaży i patrzysz na morze. Co widzisz?.

„Statki na morzu” – zabawa ruchowa – orientacyjno – porządkowa. Rodzic ma trzy chorągiewki lub kartki w trzech kolorach – żółtym, zielonym ,czerwonym. Na podłodze leżą różne przedmioty. Są to podwodne skały. Dziecko – statek stoi z boku. Rodzic daje znak zieloną chorągiewką do wypłynięcia w morze. Dziecko – statek wypływa w morze – swobodnie chodzi po pokoju. Żółta oznacza  – niebezpieczeństwo – dziecko statek zaczyna chodzić, omijając skały podwodne. Po podniesieniu czerwonej chorągiewki dziecko – statek zatrzymuje się – stoi zakotwiczone. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

Praca z K4.,23 – odczytywanie cyfr, kolorowanie odpowiedniej liczby elementów. Zadanie dodatkowe – dorysowywanie brakujących części obrazków.

„Zachód słońca”-zabawa plastyczna. Potrzebne będą: kartka papieru w formacie A4, kolorowe kredki, taśma klejąca, kolorowy papier makulaturowy, nagranie „Żółta łódź podwodna” ( Yotobe) Dziecko składa kartkę na pól wzdłuż dłuższych boków i w układzie poziomym przykleja kartkę do stolika za pomocą taśmy klejącej. Wzdłuż linii zagięcia rysują kreskę ( horyzont), a nad nią na środku – półkole (słońce). Słuchając utworu Żółta łódź podwodna”, rytmicznie rysuje wokół półkola promieniste linie (w odcieniach żółci, czerwieni). Gdy muzyka milknie, zmienia kolor kredki (na odcienie niebieskiego, zieleni). W dolnej części kartki rysują fale. Na koniec z papieru makulaturowego (kolorowego) wycinają rybki, muszelki wodorosty oraz żaglówkę i naklejają w odpowiednich miejscach na kartce.

„Wieloryb i rybki” – zabawa z apaszką. Dziecko trzyma apaszkę za rogi. Rodzic czyta rymowankę: Raz rybki w morzu brały ślub – dziecko ma ręce opuszczone i wykonuje nimi ruchy falujące, z jednej strony na drugą. I tak chlupały: chlup, chlup, chlup – dziecko potrząsa apaszką, robiąc szybkie ruchy z góry na dół – fale. A potem wieloryb wielki wpadł  – dziecko podnosi apaszkę i trzyma ją w górze. I całe towarzystwo zjadł – dziecko kuca i nakrywa się apaszką.

Dzieci starsze – Praca z ZG, 51 – dorysowywanie brakujących elementów statków oraz kolorowanie obrazków.

„Łódka” – układanka orgiami. Dziecko składa kartkę według instrukcji wspólnie z rodzicem.

lodka

„Wieloryb i rybki” – zabawa z apaszką. Dziecko trzyma apaszkę za rogi. Rodzic czyta rymowankę: raz rybki w morzu brały ślub – dziecko ma ręce opuszczone i wykonuje nimi ruchy falujące, z jednej strony na drugą. I tak chlupały: chlup, chlup ,chlup – dziecko potrząsa apaszką, robiąc szybkie ruchy z góry na dół – fale. A potem wieloryb wielki wpadł – dziecko podnosi apaszkę i trzyma ją w górze. I całe towarzystwo zjadł – dziecko kuca i nakrywa się apaszką.

Przeczytajcie dziecku wiersz J. Tuwima „Rzeczka”.

Płynie, wije się rzeczka
Jak błyszcząca wstążeczka.
Tu się srebrzy, tam ginie,
A tam znowu wypłynie.
Woda w rzeczce przejrzysta,
Zimna, bystra i czysta,
Biegnąc, mruczy i szumi,
Ale kto ją zrozumie?
Tylko kamień i ryba
Znają mowę tę chyba,
Ale one, jak wiecie,
Znane milczki na świecie.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat treści wiersza zadając pytania: Co to jest rzeczka?, Do czego podobna jest rzeka?, Jaka jest woda w rzece?, Co robi woda w rzece?, Kto mieszka w rzece?. Przeprowadźcie z dzieckiem analizę i syntezę słów: woda, ryba.

„Po kamieniach” – zabawa dydaktyczna. Rodzic rozkłada na podłodze koła z narysowanymi kropkami (od 0 do 9). Dziecko ma za zadanie przejść przez rzekę po kamieniach tak, by na każdym kolejnym kamieniu było o jedną kropkę więcej (lub – w drugiej wersji – mniej) niż na poprzednim.

„Wyścig  kajakarzy”– zabawa ruchowa. Rodzic wyznacza na podłodze linie startu i mety za pomocą np. sznurka. Dziecko siedzi w siadzie prostym. Na hasło rodzica: Start! – zaczyna przesuwać się po podłodze bez odrywania pośladków od podłoża, jedynie zginając nogi i przyciągając się za ich pomocą.

Dla dzieci starszych. „Matematyczne memory” – zabawa dydaktyczna. Dziecko otrzymuje memory matematyczne (z wyprawki). Wypycha elementy, miesza je i odszukuje pary ( kartoniki z taką sama liczba kropek i rybek ).

„Raki”: – zabawa na czworakach. Dziecko robi przysiad podparty . Na hasło rodzica: raki idą na spacer! Dziecko idzie na czworakach do tyłu. Na hasło: Raki na plaży! Dziecko zatrzymuje się.

 

Dobre pomysły dla mądrych Rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– Rozmowy o ciekawych miejscach , gdzie można spędzić wakacje. Planowanie wspólnych wyjazdów (gdzie się udamy, co zabierzemy, co będziemy tam robić)

– zabawy w wodzenie palcem po śladzie.

– zabawy w łączenie głosek w wyrazy – dziecko słyszy kolejne głoski i ma połączyć je w wyrazy, np. s- o – k: sok.

– zabawy w kalambury – pokazywanie ruchem i gestem wyglądu i sposobu poruszania się zwierzęcia, odgadywanie jego nazwy.

– czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Przypominamy o konieczności systematycznego wykonywania ćwiczeń logopedycznych, zaleconych  przez Panią logopedę, dzieciom uczęszczającym na terapię logopedyczną w przedszkolu.

Dodatkowe propozycje dla dzieci i rodziców:

https://ww.lulektv/  – można tu nauczyć się liczyć, czytać, pisać, określać nazwy miesięcy itp.

http://www.domowyprzedszkolak.pl – – baza materiałów dla rodziców, która pomoże w zorganizowaniu zajęć z dzieckiem w domu.

 

 

1 – 5 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: „DZIEŃ DZIECKA”

Drodzy Rodzice,

W   tygodniu święta dzieci najwięcej uwagi poświęcimy właśnie dzieciom, ich prawom i obowiązkom. Opowiedzcie dzieciom czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka oraz, że istnieje do niego  numer Dziecięcego Telefonu Zaufania – 800 12 12 12. Porozmawiajcie o  dzieciach z różnych rejonów świata, o tym, jak wyglądają i gdzie mieszkają, czym różni się ich życie od naszego. Podyskutujcie z dzieckiem  o emocjach, o tym, że każdy je odczuwa i ma prawo okazywać, rozpoznawaliśmy je i podawaliśmy ich nazwy. Wymyślaliśmy sposoby na nudę. Utrwalajcie z dzieckiem  umiejętność przeliczania i posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Wspólnie układajcie  zdania i zagadki. Podczas zabaw rytmicznych i ruchowych z elementami pantomimy z dzieckiem pomóżcie mu wykonywać  ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, orientację w schemacie własnego ciała (prawa strona i lewa strona), kształtujące prawidłową postawę ciała, a także uczące dziecko  wyrażać emocje.

 

TEMAT DNIA – „ŚWIĘTO DZIECI” /01.06. poniedziałek/

„Umiem czytać” – zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje tekst obrazkowo-literowy i pomaga dziecku w czytaniu globalnym oraz słownym łączeniu obrazków z napisami np.  Mama ma (obrazek torby)

Dom kreta to(obrazek kretowiska)

Rak jest(obrazek koloru czerwonego)

Proponowany zestaw ćwiczeń porannych na cały tydzień dla całej rodzinki

„Basen” – uczestnicy  ustawiają się w kole. Na polecenie rodzica. zaczynają maszerować w prawą stronę. Rodzic. wydaje komendy, wymieniając różne style pływania. Uczestnicy  naśladują wymieniony styl, odpowiednio poruszając rękami, np. na hasło: Płyniemy kraulem do przodu!- wykonują wyprostowanymi rękami  krążenia w przód. Na hasło :Płyniemy kraulem do tyłu! – uczestnicy poruszają wyprostowanymi rękami w tył. Na hasło: Płyniemy żabką – wykonują rękami ruch naśladując pływanie żaby.

Skok przez rzeczkę” – uczestnicy ze sznurka lub tasiemki układają dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie – są to brzegi rzeki. Uczestnicy ustawiają się na jednym brzegu rzeki. Każda osoba po kolei przeskakuje przez rzekę, starając się nie nadepnąć na sznurek.

Marsz po górach”- uczestnicy maszerują powoli w miejscu udając, że wchodzą na stroma górę. Na hasło rodzica: szczyt zdobyty!-  szybko biegną w miejscu udając, że zbiegają z górki.

https://youtu.be/OmAZquWgp9A

Emocje – zabawa dydaktyczna. Pokażcie dziecku rysunki postaci wyrażające gestem i  mimiką: radość, złość, smutek, zdziwienie. Zadajcie pytanie: Jak myślisz, w jakim nastroju są te osoby? Dziecko podaje swoje propozycje odpowiedzi. Na koniec dziecko opowiada o sytuacjach w których jest smutne, zdziwione, złe, radosne. Można uświadomić dziecku, że emocje odczuwamy wszyscy, niezależnie od miejsca pochodzenia.

Globus” – zabawa dydaktyczna. Zaprezentujcie dziecku globus i wytłumaczcie, że to kula ziemska, tyle, że bardzo pomniejszona. Pokażcie dziecku miejsce, w którym znajduje się Polska. Pokażcie też dziecku poszczególne kontynenty podając ich nazwy. Opowiedzcie o zwyczajach dzieci mieszkających w różnych stronach świata.

„Zgadywanki” – wymyślanie przez dzieci zagadek dotyczących dzieci z różnych kontynentów.

„ Praca z K4,17 – wyszukiwanie wyróżnionych elementów. Zadanie dodatkowe – skreślanie obrazków które nie pasują do pozostałych.

Podajmy sobie ręce – osłuchanie z piosenką muz. K. Kwiatkowska, sł. D. Gellner

Chociaż świat dokoła

dziwny jest i wielki,

a my tacy mali,

mali jak kropelki –

podajmy sobie ręce

w zabawie i w piosence,

w ogródku przed domem,

na łące znajomej.

Podajmy sobie ręce

przez burze i przez tęcze,

pod gwiazdą daleką,

nad rzeczką i rzeką.

Kiedy nagle z bajki

zniknie dobra wróżka,

kiedy szary smutek

wpadnie do fartuszka –

podajmy sobie ręce…

Choć nas czasem dzielą

nieprzebyte góry,

nieskończone drogi,

zachmurzone chmury –

podajmy sobie ręce..

https://youtu.be/6CucKXZJaNs

Omówienie treści piosenki. Rodzic . zadaje pytania: O czym jest piosenka?; Kto to jest

przyjaciel?; Czy macie przyjaciół?.

W 80 dni dookoła świata – oglądanie bajki z przygodami Bolka i Lolka. Zwrócenie

uwagi na wygląd dzieci na różnych kontynentach.

 https://youtu.be/IH7mCftV31A

„Kto pierwszy opłynie świat” – gra dydaktyczna dla całej rodzinki. Przygotujcie  pionki

i  kostki do gry dla uczestników. Narysujcie trasę gry. Na niej umieśćcie pola- premie i pola

– pułapki. Jeżeli dziecko  potrafi, można  umieścić skróty. Wygrywa ten kto pierwszy dojdzie do mety.

„Bańki mydlane” – zabawa z wykorzystaniem mydlin. Przygotujcie dla dziecka słomkę,

wodę, pojemnik oraz mydło w płynie. Dziecko samodzielnie przygotowuje roztwór, w którym

później bawi się w dowolny sposób.

„Gimnastyka buzi i języka – bańki mydlane”. Dziecko  nabiera  powietrza do ust,

wydymając policzki. Następnie palcami dotyka ich, powodując wypuszczenie powietrza z ust.

 

TEMAT DNIA – „PRAWA DZIECI” / 02.06. wtorek/

„Prawa dzieci „– słuchanie opowiadania O. Masiuk czytanego przez rodzica.

Marysia usiadła zrezygnowana.

– Nie wiem, jak to jest być Pakiem – powiedziała do mnie. – Ale być dzieckiem jest bardzo, bardzo trudno.

– Naprawdę? Myślałem, że to przyjemność.

– Niczego ci nie wolno. Nie masz do niczego prawa. Nie jesteś normalnym człowiekiem.

– Ja nie jestem. Ale wydawało mi się, że ludzie-dzieci mają całkiem nieźle – rzekłem.

– To nieprawda – westchnęła Marysia i pobiegła bawić się z Martą.

– Jacku, jak to jest być dzieckiem, dobrze czy źle? – zapytałem.

– Słabo – odpowiedział Jacek. – Niczego ci nie wolno. Tylko zakazy: nie rób tego, nie rób tamtego.

– A co wolno? – chciałem się dowiedzieć.

Jacek pomyślał chwilę:– Czy ja wiem… chyba nic.

Nie wyglądało to wszystko za dobrze. Popatrzyłem, jak dzieci się bawią. Były bardzo dzielne, zachowywały pogodę, mimo iż niczego nie mogły i nie miały żadnych praw.

Następnego dnia pani powiedziała, że zaczniemy czytać nową książkę, o Ja-nuszu Korczaku. Powiedziała, że to był taki człowiek, który rozumiał, że dziecko jest tak samo ważne jak dorosły, i uważał, że dzieci powinny mieć swoje prawa.

Nie wiem, jak pani to robi, ale zawsze czytamy takie książki, które pasują do na-szych rozmów.

I czytała nam, jak Korczak prowadził dom dla sierot i jak podpisywał z dzieć-mi umowy, i płacił im, jeśli dotrzymywały umów. Na przykład ktoś oświadczał, że nie będzie się złościł przez tydzień, i Korczak zapisywał to w zeszycie. To była umowa. Mówił, że dzieci trzeba traktować poważnie, tak samo jak dorosłych.

– Tamte dzieci miały dobrze – powiedziała Marysia. – Nam nic nie wolno.

– Naprawdę tak myślisz? – zapytała pani.

– Oczywiście. Moja mama zawsze mówi, że się mylę – powiedziała z goryczą Marysia.

– Mój tata też – dodał Staś.

– Najbardziej moja babcia tak mówi! – krzyknął Witek.

– A w jakich sprawach się mylicie tak bardzo? – zapytała pani.

– Ja mówiłam, że powinniśmy jeść lody codziennie – odpowiedziała Marysia.

– Ja, że lepiej byłoby jechać na wakacje w góry niż nad morze – wyjaśnił Staś.

– Rodzice o tym z wami dyskutują? – zapytała pani.

– Pewnie, że tak. Spróbowaliby nie – zakrzyknął Staś. – W końcu mamy coś do powiedzenia.

– I słuchają waszego zdania? – chciała dalej wiedzieć pani.

– Wiadomo – powiedziała Marysia. – Przecież mamy prawo powiedzieć, co myślimy.

Pani o nic już nie zapytała, za to zrobił to Witek:

– Czy to koniec czytania? Bo chciałbym się pobawić w pociąg. Mogę?

– Tak, koniec. Możecie iść się bawić, jeśli chcecie – powiedziała pani.

I wszyscy pobiegli. Tylko ja zostałem, bo nie mogłem zrozumieć, jak to jest z tymi prawami

dzieci.

Rozmowa na temat opowiadania: Jaki problem miała Marysia?; Dlaczego dzieci

uważały, że nie  mają żadnych praw?; Co to znaczy „mieć do czegoś prawo”?; Jakie prawa

mają dzieci?; Jakie prawa mają dorośli?.

Balony” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dziecko samodzielnie nadmuchuje balon i

spontanicznie się nim bawi przy dowolnej muzyce. Rysowanie na balonie twarzy

wyrażających wybrane emocje. Uwrażliwianie na nastrój słuchanego utworu. Dziecko

dowolnie porusza się przy melodii i przytula do siebie balon z narysowaną twarzą.

„Każdy lubi co innego” – zabawa orientacyjno-porządkowa dla całej rodzinki.

Rodzic  prosi aby uczestnicy kolejno dokończyli zdanie: Lubię, gdy…  następnie wszyscy

Uczestnicy   spacerują w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, rodzic  mówi: Proszę do

siebie tego kto lubi, gdy… świeci słońce, pada deszcz, ktoś się do nich uśmiecha itp.

„Pantomima” – zabawa dramowa.  Rodzic  wymienia cechy i  upodobania, które różnią ludzi,

wysoki, niski, chudy, gruby, z bujnymi włosami, z brodą, lubi jeść lody, lubi jeść zupy, lubi

jeździć na hulajnodze, lubi jeździć konno, a dziecko pokazuje te cechy za pomocą gestów i mimiki.

Rozmowa dotycząca praw dziecka. Przygotujcie różne ilustracje dotyczące praw dzieci .

Wspólnie omówcie ich treść. Zapoznajcie dziecko z instytucją Rzecznika Praw Dziecka i

numerem Dziecięcego Telefonu Zaufania: 800 12 12 12

Praca z K4, 18 – kolorowanie Indianina według kodu. Zadanie dodatkowe – plątaninka

dróg, które mają pokonać dzieci do swoich domów.

Wesoły świat dzieci” – praca plastyczna rysowana kredkami pastelowymi.

Rodzic  wprowadza odpowiedni nastrój opowiadaniem o tym, jak dzieci poleciały zaczarowaną

rakietą do świata, w którym wszystko jest wesołe, kolorowe, dzieci są roześmiane i szczęśliwe. Zadaniem dziecka  jest narysowanie tego, co zobaczyły, gdy wysiadły z rakiety.

 

TEMAT DNIA „DZIECI NA ŚWIECIE” /03.06. środa/

„ Umiem czytać” – zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje tekst obrazkowo-literowy i pomaga dziecku w czytaniu globalnym oraz słownym łączeniu obrazków z napisami np.

Tata ma (obrazek motoru)

Dom (obrazek niedźwiedzia ) to gawra

Dzieci świata – słuchanie wiersza W. Fabera czytanego przez rodzica

W Afryce w szkole, na lekcji,

śmiała się dzieci gromada,

gdy im mówił malutki Gwinejczyk,

że gdzieś na świecie śnieg pada.

A jego rówieśnik, Eskimos,

też w szkole, w chłodnej Grenlandii,

nie uwierzył, że są na świecie

gorące pustynie i palmy.

Afryki ani Grenlandii

my także jak dotąd nie znamy,

a jednak wierzymy w lodowce,

w gorące pustynie, w banany.

I dzieciom z całego świata

chcemy ręce uścisnąć mocno

i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,

jak i z nas samych wyrosną.

Rozmowa na temat wiersza: Z czego śmiały się dzieci w Afryce?; Dlaczego te dzieci śmiały

się ze śniegu?; Z czego śmiały się dzieci w Grenlandii?; Dlaczego te dzieci śmiały się z

gorącej pustyni i palm?; Jakie święto obchodzimy pierwszego czerwca?.

https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ

„Kto gdzie mieszka” – zabawa dydaktyczna. Oglądanie ilustracji przedstawiających

różne domy ludzi. Rodzic  przygotowuje sylwety zarówno postaci, jak i ich domów. Dziecko

dopasowuje dom do postaci, rodzic  pomaga w podawaniu nazw domów oraz zwraca uwagę

na wygląd i ubiór dzieci

https://youtu.be/Y_kIVuTfVk4

Indiański pióropusz” – wykonanie ozdoby według instrukcji z  W. Dziecko robi  pióropusz,

który może wykorzystać do zabawy w Indian według własnych pomysłów. Do zabawy może

zaprosić domowników.

https://youtu.be/ZKslipdC-sY

Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa dla całej rodzinki.. rodzic  jest lokomotywą. Pozostali

uczestnicy  to wagoniki z różnych stron świata, które stoją nieruchomo na bocznicy.

Wszyscy śpiewają fragment piosenki:

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka.

Konduktorze łaskawy, zabierz nas do Warszawy.

Gdy skończą śpiewać, rodzic  zatrzymuje się przed jednym z uczestników  i zadaje pytanie:

Z jakiego końca świata jedziesz z nami do Warszawy?. Pytany  wymyśla nazwę miasta,

państwa lub kontynentu. Zabawa trwa do momentu, w którym wszyscy dołączą do pociągu.

„ Ile dzieci jest na obrazku?” zabawa ćwicząca spostrzegawczość. Przygotujcie razem z

dzieckiem sylwetę kuli ziemskiej. Z jej prawej i z lewej strony połóżcie  sylwety

dzieci różnej narodowości, koloru skóry i pochodzenia. Dziecko  wykonuje kolejne polecenia

rodzica: Zasłoń prawe oko. Co widzisz po lewej stronie kuli ziemskiej? Policz dzieci!;

Zasłoń lewe oko. Co widzisz po prawej stronie kuli ziemskiej?Policz dzieci!; Patrz na

kulę ziemską obydwoma oczami. Policz dzieci bez używania palców u rąk oraz bez odrywania

oczu od postaci.; Patrz na kulę ziemską obydwoma oczami. Policz dzieci, które mają czarny

kolor skóry bez używania palców u rąk oraz bez odrywania oczu od postaci.; Patrz na kulę

ziemską obydwoma oczami. Policz dzieci, które mają kręcone włosy bez używania palców u

rąk oraz bez odrywania oczu od postaci. Rodzic  może po obu stronach kuli ziemskiej przyczepić również inne postacie lub przedmioty. Postępuje z nimi identycznie jak z sylwetami dzieci.

 

TEMAT DNIA – „GDY JEST NAM NUDNO” /04.06. czwartek/

„Co robimy, gdy jest nam nudno?” – rozmowa. Rodzic  zadaje dziecku pytania:

Czy kiedyś było ci  nudno?; W jakich sytuacjach jest ci  nudno?; Co można zrobić, żeby

się nie nudzić?. Podczas rozmowy można wspólnie dojść do wniosku, że aby nie było

nudno, należy wymyślać i organizować wiele zabaw.

Zabawa ilustracyjna do piosenki.Wycieczka” sł. i muz. R.H. Żuchowski

(rodzic  śpiewa na melodię popularną  lub recytuje słowa piosenki).

Przygotował zuch dwie nogi

do dalekiej, ciężkiej drogi.

Noga lewa, noga prawa,

dla nas, zuchów, to zabawa.

Ref.: Idzie zuch, wicher dmucha

i do tyłu ciągnie zucha.

Ale zuch się nie przejmuje

i do przodu maszeruje.

Przygotował zuch dwie ręce,

tylko dwie, bo nie miał więcej.

Ręka lewa, ręka prawa,

dla nas praca to zabawa.

„Po mojej prawej stronie jest…” – zabawa dydaktyczna.  Rodzic  poleca dziecku

oznaczenie miejsca swojego serca. Dziecko rękami bada, gdzie ma serce, i wsłuchuje

się w jego bicie. Następnie przykleja w tym miejscu serduszko z folii samoprzylepnej.

Rodzic  mówi: podnieś do góry rękę, która jest po tej stronie co serce. Dziecko  podnosi

rękę. Następnie  bierze do ręki opaskę i nakłada ją na lewą rękę. Dziecko siada. Rodzic  mówi:

Po mojej prawej stronie jest…, a po mojej lewej stronie jest… Następnie to samo mówi

dziecko, wymieniając przedmioty  z prawej strony i lewej strony.

„Dziupla mądrej sowy” – zabawa słownikowa. Rodzic  przygotowuje obrazki przed-

stawiające różne rodzaje piłek sportowych. Inicjuje rozmowę z dzieckiem: Jakie

znasz piłki?; Czym się różnią?; Do czego służą?; Jak się nazywają sporty, w których

wykorzystuje się takie piłki?. Dziecko klasyfikuje  piłki pod względem wielkości

i ciężaru.

Piłka i piłka” – zabawa słownikowa. Rodzic . zadaje pytanie: Jakie znasz inne piłki?.

Zadaniem dziecka jest samodzielnie dojść do wniosku, że różne przedmioty mogą

mieć taką samą nazwę.

„Zawody sportowe” – zabawy z piłkami dla całej rodzinki. Uczestnicy  dzielą się na dwa

zespoły. W konkurencjach wygrywa ten zespół, w którym wszyscy uczestnicy wykonają

zadanie jako pierwsi.

Wyścig z piłką do ping-ponga – zadaniem  jest pokonanie wyznaczonej trasy, trzymając na

łyżce  piłeczkę do ping-ponga. Po przebyciu trasy uczestnik przekazuje łyżkę z piłeczką następnemu uczestnikowi.

Podawanie piłki  nad głową w rzędzie –  Kiedy piłka dojdzie do ostatniego uczestnika ,

wówczas biegnie on na początek i ponownie podaje piłkę do tyłu. Zabawa kończy się,

gdy osoba , która rozpoczynała zabawę stanie na swoim miejscu.

Rzucanie gumową piłką do celu – na sygnał uczestnicy  rzucają piłkę do kosza ustawionego

na podłodze. Wygrywa ta grupa, która zaliczy więcej celnych rzutów.

Przejście z dwiema piłkami pod pachami do mety – zadaniem jest pokonanie wyznaczonej

trasy z dwiema piłkami pod pachami i przekazanie piłek następnemu uczestnikowi.

Zabawa kończy się, gdy wszyscy w grupie wykonają zadanie.

„Umiem liczyć” – zabawa utrwalająca umiejętność przeliczania i posługiwania  się

liczebnikami porządkowymi. Przygotujcie z dzieckiem  dziesięć kółeczek i pudełko. Rodzic

wydaje polecenia: Włóż do pudełka  3 piłki. Policz piłki. Dołóż jeszcze 2 piłki. Policz piłki.

Dołóż jeszcze 5 piłek. Policz piłki. Można tę zabawę powtórzyć kilka razy, uwzględniając

czynności dokładania i odkładania w zakresie dziesięciu. Następnie rodzic  prosi o

przyniesienie dziesięciu dowolnych przedmiotów. Dziecko układa przyniesione przedmioty

jeden obok drugiego, podaje ich nazwy i mówi, który z kolei jest dany przedmiot.

 Praca z K4., 19 – kolorowanie drogi według kodu. Zadanie dodatkowe – kolorowanie

domków takich samych jak domek Paka.

„Wymyśl zdanie” – zabawa słownikowa. Układanie zdań z podanymi przez  rodzica wyrazami

o tematyce związanej z Dniem Dziecka. Rozwijanie prostych zdań i równoważników zdań.

Woogie-boogie – zabawa ilustracyjna do piosenki.

Do przodu prawą rękę daj,

do tyłu prawą rękę daj,

Do przodu prawą rękę daj,

i pomachaj  nią,

bo przy woogie-boogie-boogie

trzeba w koło kręcić się,

no i klaskać trzeba,

raz, dwa, trzy!

Woogie-boogie, ahoj!

Woogie-boogie, ahoj!

Woogie-boogie, ahoj!

I od nowa zaczynamy taniec ten

Do przodu lewą rękę daj,

do tyłu lewą rękę daj,

Do przodu lewą rękę daj,

i pomachaj  nią,

bo przy woogie-boogie-boogie

trzeba w koło kręcić się,

no i klaskać trzeba,

raz, dwa, trzy!

Woogie-boogie, ahoj!

Woogie-boogie, ahoj!

Woogie-boogie, ahoj!

I od nowa zaczynamy taniec ten

https://youtu.be/KeKgAM3oUVc

 

TEMAT DNIA – „MÓJ PRZYJACIEL”/05.06. piątek/

„ Umiem czytać” – zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje tekst obrazkowo-literowy

i pomaga dziecku w czytaniu globalnym oraz słownym łączeniu obrazków z napisami np.

To (obrazek przedstawiający dom) Ali a to (obrazek przedstawiający dom) Adama.

Dom ptaka to (obrazek przedstawiający gniazdo)

Dom (obrazek przedstawiający lisa) to las.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla całej rodzinki

Pułapka na myszki” – uczestnicy dzielą się  na dwie grupy. Jedna grupa robi kółeczko,

trzymając się nad głowami za ręce tak, aby umożliwić przebiegnięcie pod spodem.

Druga grupa to myszki, które biegają swobodnie w kółku i poza nim, przebiegając pod

ramionami osób tworzących kółko. Na hasło: Pułapka się zamyka! Osoby  tworzące kółko

opuszczają ręce, blokując wyjście z koła. Złapane myszki dołączają do koła i gra toczy się

dalej, aż wszystkie myszki będą złapane. Zmiana ról.

Tor przeszkód – Uczestnicy ustawiają się w szeregu jeden za drugim. Na sygnał kolejno

pokonują tor przeszkód wcześnie przygotowany.

 bieg slalomem między np. butelkami ustawionymi w odległości  od siebie, na

przejście sznurku, lub  linie położonej na podłodze, z rękami wyciągniętymi na boki,

próba utrzymania równowagi;

wejście na krzesełko i skok z krzesełka  na obie nogi, przy asekuracji rodzica

pokonanie szeregu klocków ułożonych na podłodze w odległości od siebie, poprzez

skoki obunóż. Po przeskoczeniu ostatniego klocka  przejście do biegu na czworakach i powrót na

koniec szeregu.

przeciąganie liny: na środku  liny przywieszona wstążka. Wygrywa ta drużyna, która

przeciągnie linę na swoją stronę.

https://youtu.be/EKp3EdoHdKI

„Kto pierwszy opłynie świat” – gra dydaktyczna. Przygotujcie razem z dzieckiem pionki,

kostki do gry  oraz trasę gry. Na niej umieśćcie pola- premie i pola – pułapki. Wygrywa ten kto pierwszy dojdzie do mety.

„Mój szczęśliwy dzień” – rysowanie plakatu wg pomysłów dziecka.

https://youtu.be/az7AZ2La6g4

Propozycje ćwiczeń logopedycznych – artykulacyjnych dla Średniaczków

Sprawność aparatu artykulacyjnego jest bardzo ważna dla wyrazistości naszych wypowiedzi. Wymawianiu poszczególnych dźwięków mowy towarzyszy poruszanie się warg, języka,

podniebienia miękkiego i żuchwy. Ruchy te muszą być bardzo dokładne, tzn. powinny być

wykonane w ściśle określony sposób.

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego mają na celu:

– usprawnianie warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy (dolnej ruchomej szczęki)

– opanowanie umiejętności świadomego kierowania ruchami narządów artykulacyjnych
– wyrobienie wrażliwości miejsc i ruchów w jamie ustnej, istotnych dla prawidłowego

wymawiania dźwięków
– usprawnienie koordynacji ruchowej w zakresie aparatu artykulacyjnego,
– wyuczenie prawidłowego połykania

Ćwiczenia usprawniające wargi:
Balonik – nadymanie policzków, usta ściągnięte (dla urozmaicenia bawimy się w baloniki, które pękają przekłute palcami )
Całuski – cmokamy posyłając do siebie buziaki
Niejadek – usta wciągamy w głąb jamy ustnej
Zmęczony konik – parskanie wargami
Rybka – powolne otwieranie i zamykanie warg tworzących kształt koła, zęby „zamknięte”
Świnka – wysuwanie obu warg do przodu, udając ryjek świnki.
Wąsy – wysuwanie warg jak przy wymawianiu u, położenie na górnej wardze słomki lub ołówka i próby jak najdłuższego utrzymania.
Drzwi do domu – buzia to domek krasnoludka, a wargi to drzwi do domku. Pokaż jak wargi

ściągnięte do przodu, otwierają się i zamykają.
Straż pożarna – wyraźne wymawianie samogłosek w parach: e o, i u, a u
Suszarka – utrzymywanie przy pomocy warg słomki, wciąganie powietrza nosem, wydychanie

przez słomkę na dłoń (odczuwanie ciepłego powietrza)

Ćwiczenia usprawniające język:
– Dotykamy palcem lub zimną łyżeczką podniebienia tuż za górnymi zębami, nazywając je zaczarowanym miejscem,  parkingiem itp.. w którym język (krasnoludek, samochód)

powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię.
– Zlizywanie nutelli, mleka w proszku itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
– Konik jedzie na przejażdżkę – naśladowanie konika stukając czubkiem języka o podniebienie,

wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania
Winda – otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą – raz do góry, raz

do dołu
Karuzela – dzieci bardzo lubiš kręcić się w koło, twój język także. Włóż język między wargi

a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę
Chomik – wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem,

raz z prawej raz z lewej strony
Malarz – maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj pędzlem (językiem) swoje podniebienie,

zaczynając od zębów w stronę gardła
Młotek – wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła

tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa
Żyrafa – ma długą szyję, wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj wyciągnąć

język do góry, najdalej jak potrafisz
Słoń – ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem

do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.

Ćwiczenia żuchwy:
Zamykanie i otwieranie domku – szerokie otwieranie ust, jak przy wymawianiu głoski a, zęby

są widoczne dzięki rozchylonym wargom
Grzebień – wysuwanie żuchwy, zakładanie i poruszanie dolnymi zębami po górnej wardze.

Cofanie żuchwy, zakładanie i poruszanie górnymi zębami po dolnej wardze i brodzie
Krowa – naśladowanie przeżuwania
Ziewanie – świetne ćwiczenie na rozluźnienie stawu. Ziewnij kilkukrotnie
Guma do żucia – żucie gumy lub naśladowanie

Ćwiczenia podniebienia miękkiego:
Zmęczony piesek – język wysunięty z szeroko otwartych ust, wdychanie i wydychanie powietrza ustami
Chory krasnoludek – kaszlenie z językiem wysuniętym z ust
Balonik – nabieranie powietrza ustami, zatrzymanie w policzkach, następnie wypuszczanie nosem
Biedronka, parasol, sukienka itp. – przysysanie kolorowych kółeczek poprzez wciąganie powietrza przez rurkę i przenoszenie na obrazek biedronki…
Śpioch – chrapanie na wdechu i wydechu
Kukułka i kurka – wymawianie sylab:
– ku – ko, ku -ko
– uku – oko, uku – oko
– kuku – koko, kuku – koko
Propozycje wspólnej zabawy z dzieckiem: zabawy- eksperymenty

Eksperyment z sodą oczyszczoną i octem: najpierw wlewamy nieco octu do jakiegoś pojemnika,

potem dosypujemy łyżkę sody. Dzieci aż buzie otwierają, kiedy to wszystko zaczyna nagle buzować

i „ucieka” z pojemnika. Najlepszy efekt  uzyskamy, kiedy to faktycznie wypływa z jakiegoś

„wulkanu” – można go zrobić z masy solnej czy gliny.

Piasek księżycowy jest dla dzieci numerem jeden! Wystarczy trochę mąki zmieszać z oliwką

dla dzieci; alternatywą jest też sztuczny śnieg – mąka i pianka do golenia. Można to urozmaicić i

dodać trochę barwników spożywczych, używać przy nich foremek do piasku. Niestety, nastawcie

się na trochę sprzątania !!!

 Magnesy. Patrzenie, jak się odpychają i przyciągają zajmie dziecko na jakiś czas, jednak fajnym pomysłem jest zrobienie magnesowych wyścigów. Na grubej kartce (lub dużej tekturze) rysujemy

tor i bierzemy dwa magnesy. Jeden kładziemy u góry, drugi od spodu kartki. I tak ciągnąc magnes dolny, doprowadzimy do mety ten górny. Uwierzcie, dla dziecka nie jest to takie proste.

  Soda i ocet napompują balon – całą miksturę wsypujemy do butelki, szybko zakładamy

na nią balon i patrzymy, jak rośnie.

Chrupki kukurydziane – nadają się do tworzenia wszelkiej maści stworów, budowli czy zwierzątek.

W wersji najprostszej można je po prostu moczyć i sklejać ze sobą, a w wersji rozszerzonej dołożyć nogi, czy rogi z zapałek. Można kupić zarówno chrupki tradycyjne, zaokrąglone, jak i długie proste,

a nawet małe okrągłe kuleczki o owocowym smaku. Te ostatnie są świetne jako koła do samochodów lub oczy zwierząt.

Mieszanie koloróweksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy

oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem

wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?
DOBRE POMYSŁY DLA RODZICÓW – CZYLI JAK SPĘDZAĆ CZAS Z DZIECKIEM

Rozmowy o podobieństwach i różnicach między ludźmi.

Podkreślanie, że dziecko ma nie tylko obowiązki, lecz także prawa. Zwracanie uwagi dziecka

na konkretne prawa, z których korzysta na co dzień.

Pomoc dziecku w zwalczaniu nudy, podsuwanie ciekawych pomysłów na spędzanie czasu

zgodnie z upodobaniami dziecka.

Zabawy w wyszukiwanie ludzi i zwierząt według określonej cechy lub upodobania.

Zabawy w mówienie pierwszej głoski – dziecko słucha wyrazu i powtarza głoskę, którą rozpoczyna

się ten wyraz.

Zabawy w układanie gry planszowej.

Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Życzymy wesołej i bezpiecznej zabawy:)

 

 

 

25 –  29 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA: MAMA I TATA

Drodzy Rodzice,

W związku z obchodzonym niedawno Międzynarodowym Dniem Rodziny, a także ze zbliżającym się   Dniem Matki i Dniem Ojca /obchodzonym w czerwcu/ porozmawiajcie z dzieckiem o tych świętach- o Waszej rodzinie. O tym jak można pomagać w domu. Jaki zawód wykonuje mama, a jaki tata. Opowiedzcie dziecku w prosty sposób na czym polega Wasza praca zawodowa. Umożliwcie dziecku rozpoznawanie figur geometrycznych i układajcie je z patyczków wspólnie z dziećmi. W miarę możliwości umożliwcie dziecku wykonywanie ćwiczeń usprawniających koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała i orientację we własnym ciele.

 

1.”MOJA RODZINA”- 25.05.2020r./poniedziałek/

„Dom”- zabawa słownikowa. Poproście aby dziecko powiedziało co kojarzy mu się ze słowem „dom” np. rodzina , mama tata, kominek ,okno obiad itp.

Posłuchajcie z dzieckiem piosenki „Moja wesoła rodzinka” – sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąg.

 1. My rodzinę dobrą mamy,

zawsze razem się trzymamy!

I choć czasem czas nas goni,

my – jak palce jednej dłoni!

Ref. Mama, tata, siostra, brat

i ja – to mój mały świat!

Dużo słońca, czasem grad –

to wesoły jest mój świat!

 1. Mama zawsze kocha czule,

ja do mamy się przytulę.

Tata kocha, lecz inaczej,

uspokaja, kiedy płaczę.

Ref. Mama, tata, siostra, brat…

 1. Gdy napsocę i nabroję,

siedzę w kącie, bo się boję!

Tata skarci, pożałuje,

a mamusia pocałuje!

Ref. Mama, tata, siostra, brat…

 1. Kiedy nie ma taty, mamy,

wszyscy sobie pomagamy!

I choć sprzątać nie ma komu,

jest wesoło w naszym domu!

Ref. Mama, tata, siostra, brat…

Dziecko słucha piosenki siedząc. W tej pozycji tworzy do melodii improwizację ruchową (głową, rękami ,górną częścią tułowia).

„Moja rodzina” – praca plastyczna. Podpowiedzcie dziecku co to jest portret. Poproście aby namalowało Wasze  portrety . Pod każdym portretem dziecko przykleja odpowiedni pasek  z wyrazem mama lub tata.

„Zagadkowa osoba”- zabawa dydaktyczna .Rodzic podaje czynności  charakterystyczne  dla danego zawodu np. gotuje, piecze, obiera jarzyny- kucharz, podaje lekarstwa ,robi zastrzyki- pielęgniarka itp. dziecko odgaduje o jaki zawód chodzi.

Praca z K4.,9 – klasyfikowanie według dwóch cech (rośliny, zwierzęta, pojazdy, instrumenty- małe i duże). Zadanie dodatkowe- łączenie w pary kostek z taką samą liczbą oczek.

„Turlanka”- zabawa słownikowa. Rodzic siedzi przed dzieckiem na podłodze, turla do dziecka piłkę mówiąc  jednocześnie nazwę zawodu w rodzaju męskim, np. nauczyciel – zadaniem dziecka jest podanie tej nazwy w rodzaju żeńskim –nauczycielka.

Przeczytajcie dziecku opowiadanie „Tajemnicza mama”- Mira Jaworczakowa.

Mama Tereski jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć, jak rozmawia z robotnikami przy budowie nowego domu na rogu ulicy. Mama Jureczka pracuje w pralni, mama Zosi leczy chore dzieci, a mama Ani… no, właśnie, nie można wcale dogadać się z Anią, kim jest jej mama.

– W zeszłym tygodniu była stewardessą w samolocie – powiedziała Ania.

– I latała? – krzyknęli chłopcy. – Dokąd latała? Do Chin? Do Ameryki?

– Nie. – pokręciła głową Ania. – Wcale nie latała.

Dziwny jakiś samolot, który nigdzie nie lata.

– To może w tym tygodniu poleci? – zapytali jeszcze.

– W tym tygodniu? Skąd. Teraz mama jest nauczycielką.

Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama Ani już nie jest nauczycielką, tylko pielęgniarką w szpitalu.

– Ojej! – Nie mogli tego pojąć w przedszkolu. – Twoja mama, Aniu, strasznie często zmienia pracę.

Ania roześmiała się. – Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim.

– Nieprawda – orzekli chłopcy. – Zmyślasz i tyle.

– Tere-fere! – dodały dziewczynki. – Pewnie, że zmyśla.

Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym – królowa z bajki w zielonej sukni, w koronie złotej na głowie.

– O! – zawołała Ania. – Moja mama też ma taką!

Teraz już wszyscy pukali się w czoło, patrząc na Anię. Nawet wyobrazić sobie nie można, żeby mama Ani biegła na przykład rano do tramwaju w takiej długiej, fałdzistej sukni. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Ani. Na przedstawieniu najbardziej podobała się wszystkim królowa.

Rodzic przerywa czytanie po słowach i pyta dziecko” -Jak myślisz ,kim była mama Ani, jaki wykonywała zawód? Po odpowiedzi dziecka rodzic czyta dalszą część opowiadania.

– Taka śliczna, taka dobra – zachwycały się dziewczynki.

Ania uśmiechała się bardzo zadowolona.

– Zawsze jest bardzo dobra – powiedziała nagle.

– Zawsze? Skąd wiesz? Ta aktorka, która grała królową…

– To moja mama – wyjaśniła po prostu Ania.

Po wysłuchaniu przez dziecko opowiadania zadaje mu pytania: Jakie zawody wykonywały mamy dzieci z opowiadania?, czy wiesz jaki zawód wykonuje twoja mama?

„Odbicie w lustrze”- zabawa ruchowo naśladowcza. Rodzic staje przed dzieckiem .Wykonuje wymyślone przez siebie ruchy, gesty, miny. Dziecko jest „ odbiciem w lustrze” naśladuje je. Dziecko musi być skoncentrowane aby nadążyć za zmianami. Potem może być zamiana ról.

„Magiczny woreczek”- zabawa dydaktyczna. Przygotujcie w woreczku różne rekwizyty: zmiotkę, grzebień, bandaż, drewnianą łyżkę, but, samochodzik, samolocik, farbki, pędzel itp. Dziecko wkłada rękę do woreczka i bez wyciągania przedmiotu próbuje odgadnąć jego nazwę. Gdy poda nazwę, wyjmuje go, rodzic sprawdza czy dziecko prawidłowo rozpoznało przedmiot. Zadajcie dziecku pytania dotyczące odgadniętych przedmiotów np: kto w swojej pracy wykorzystuje bandaż?  kto grzebień?

 

2.”MOJA MAMA WSZYSTKO UMIE”- 26.05.2020r. /wtorek/

„Dom”- zabawa słownikowa. Poproście aby dziecko powiedziało co kojarzy mu się ze słowem „dom ”- np. rodzina, mama, tata, kominek, okno, obiad itp.

Przeczytajcie dziecku opowiadanie „Jak mama odczarowała wielkoluda”- J. Papuzińska.

Raz w naszym mieście zjawił się wielkolud. Od razu zajął dla siebie cały park. Na bramie wisiała tablica: „Nikomu nie wolno tu wchodzić, choćby nie wiem co”. Całymi dniami wylegiwał się na trawnikach, a wszystkie dzieci musiały się bawić na ulicy.

Ale któregoś dnia nasz najmłodszy brat rzucił piłkę tak mocno, że przeleciała przez ogrodzenie i wpadła do parku. Wielkolud złapał ją i nie chciał nam oddać. Wróciliśmy do domu z płaczem. Mama wpadła w złość.

– No nie – powiedziała – ja już dłużej tego znosić nie będę! – I poszła do parku. Nie bała się wcale, podeszła bliziutko do wielkoluda i zawołała:

– Jak pan może dokuczać dziecku!

A ponieważ zobaczyła, że wielkolud ma koszulę rozerwaną na plecach, powiedziała jeszcze:

– Taki duży, a wygląda jak obdartus! Jak panu nie wstyd! Proszę zaczekać, przyniosę igłę z nitką i zaszyję panu dziurę!

Bo nasza mama nie może patrzeć, jak ktoś jest nieporządnie ubrany. Więc przyniosła igłę i nici, przystawiła drabinę ogrodniczą i zaczęła cerować dziurę. Szyła, szyła, aż nagle drabina zachybotała się i nasza mama niechcący ukłuła wielkoluda igłą.

– O, przepraszam – powiedziała, bo wielkolud syknął. Ale wielkolud syczał dalej i mama zobaczyła, że przez dziurkę zrobioną igłą powietrze ucieka z niego jak z przedziurawionej opony. Kurczył się, kurczył, a po pięciu minutach stał się zwyczajnym chłopcem.

– Bardzo dziękuję! – powiedział do mamy. – Pani mnie odczarowała! Ja byłem bardzo zarozumiałym chłopcem i ciągle chodziłem nadęty. Zdawało mi się, że jestem najmądrzejszy, najpiękniejszy i najważniejszy na świecie. Od tego nadymania robiłem się coraz większy i większy, aż stałem się wielkoludem. Z początku to mi się nawet podobało, bo byłem największy i najsilniejszy. Ale co z tego? Nikt mnie nie lubił, nikt nie chciał się ze mną bawić. Teraz wiem, że lepiej być zwyczajnym chłopcem i nie nadymać się. Mogę wrócić do domu. Do widzenia! A tutaj jest piłeczka! I znów w naszym mieście było bezpiecznie i wesoło jak zawsze. Ale od tej pory nasza mama boi się, żeby któreś z nas nie zmieniło się w wielkoluda. Dlatego zawsze ma naszykowaną miseczkę z mydłem i słomką do puszczania baniek. Gdy tylko któreś zacznie myśleć, że jest „naj…, naj…, naj…” i nadymać

się, mama daje mu mydło, słomkę i mówi:

– Masz, popuszczaj sobie trochę baniek mydlanych. To ci dobrze zrobi, wydmuchasz

z siebie całą zarozumiałość, bo zdaje mi się, że jesteś za bardzo nadęty!

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat opowiadania zadając pytania: Co wydarzyło się pewnego dnia w mieście?; Co zrobiła mama, by pomóc dzieciom?; Kim okazał się wielkolud?; Dlaczego stał się wielkoludem?; Jaki sposób znalazła mama, by jej dzieci nie stały się wielkoludami?, Czy to były prawdziwe czary?.

Dzieci starsze- Praca z wyprawką – wykonanie prezentu dla mamy. Dziecko odcina obrazek wzdłuż przerywanej linii. Koloruje go i ozdabia według własnego pomysłu. Wypycha wszystkie elementy, zagina pozostałe – w ten sposób powstaje przestrzenny obrazek dla mamy.

„Jaka to figura?”-zabawa dydaktyczna. Potrzebne będą wycięte z papieru różne figury geometryczne, patyczki lub zapałki. Dziecko wybiera dowolną figurę- podaje jej nazwę i układa taką samą z patyczków lub zapałek.

Praca z K4.,10 – określanie co mogło zasmucić, a co ucieszyć mamę. Rysowanie prezentu, który rozweseliłby mamę. Zadanie dodatkowe- liczenie i rysowanie po śladzie kwiatów.

„Figury” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ogląda figury. Rodzic prezentuje dziecku cztery podstawowe figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt. Następnie czyta zagadki Beaty Gawrońskiej , a dzieci po każdej zagadce wskazują figurę, która jest rozwiązaniem.

Ta piramida mała

trzy boki i trzy rogi miała. (trójkąt)

Cztery rogi, cztery kąty, boki cztery też.

Długie dwa, krótkie dwa, ta figura to właśnie ja. (prostokąt)

Ma kąty – choć to nie jest pokój.

Ma rogi – choć to nie jest krowa.

Złóż patyczki równe cztery

i figura już gotowa. (kwadrat)

Ma je rower, ma samochód, we wrotkach jest też.

Jaka to figura? Może już to wiesz? (koło)

 „Czarodziejskie różdżki” – zabawa plastyczna. Potrzebne będą : papier gazetowy/duża ilość/  takiej samej wielkości, oraz taśma klejąca. Dziecko zwija papier w bardzo ciasne rulony, a na koniec skleja je taśmą. Rulony – patyki musza mieć tę samą długość.

„Patykowe figury” – zabawa dydaktyczna. Rodzic mówi nazwę figury, a dziecko układa na podłodze z pomocą rodzica figurę z przygotowanych wcześniej różdżek – patyków.

 

 1. „POMAGAM W DOMU”- 27.05.2020r./środa/

Przeczytajcie dziecku wiersz „Paulinka dla mamy ”B. Formy

Ja Paulinka się nazywam,

po obiedzie często zmywam.

Ścieram kurze i podłogę,

śmieci także wynieść mogę.

Bardzo w tym pomagam mamie,

bo ją kocham niesłychanie.

Mamo, mamo weź me serce,

bo ja kocham Cię najwięcej.

Przyjmij piękny bukiet kwiatów

i życzenia przedszkolaków.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat wiersza zadając pytania: Jak Paulinka pomagała swojej mamie?, W jaki sposób możesz pomóc swojej mamie?, Co możesz zrobić żeby twoja mama była szczęśliwa?.

„Już nie jestem malutki”- zabawa ruchowa . Rodzic czyta wiersz a dziecko pokazuje odpowiednią część ciała.

Ja już nie jestem dzidziuś malutki,

już sam potrafię zawiązać butki.

Wiem, który lewy, a który prawy,

zaraz pokażę, jeśliś ciekawy.

Gdzie lewą rękę, gdzie prawą mam,

wszystko to wskazać potrafię sam.

Porozmawiajcie z dzieckiem o wykorzystaniu  różnych urządzeń technicznych/znajdujących się w waszym domu/ w pracach domowych. Poproście aby dziecko nazwało te urządzenia np. mikser, pralka, zmywarka, odkurzacz, spytajcie dziecko: do czego służą?, z których może  korzystać samodzielnie?, jakie prace może wykonać dziecko w domu?

„Praca mrówek”- zabawa ruchowa. Rodzic wyznacza linię na podłodze (np.za pomocą skakanki, sznurka) Dziecko ma przed sobą mały sześcienny klocek lub pudełko. Dziecko- mrówka idzie w kierunku linii, popychając klocek – bagaż raz jedną raz druga ręką.

„Układanka”- zabawa dydaktyczna. Potrzebne będą figury geometryczne/kwadrat, trójkąt, prostokąt/  woreczek, patyczki lub zapałki. Dziecko losuje z woreczka figurę geometryczną, kładzie ją przed sobą i stara się ułożyć taką samą z patyczków lub zapałek.

„Figurko zmieniaj się”-  zabawa pobudzająco – hamująca. W zabawie jest wykorzystany zrobiony wcześniej patyk –  różdżka. Dziecko porusza się po pokoju / podskoki ,marsz/.Rodzic – czarodziej trzyma patyk. Kiedy wypowiada zaklęcie: Figurko, zmieniaj się! dziecko musi się zatrzymać w wymyślonej pozie. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

4.”DLA MAMY, DLA TATY”- 28.05.2020r./czwartek/

Praca z K4.,11 – rysowanie mamy i taty, kolorowanie obrazka. Umieszczanie pod postaciami nalepek z odpowiednimi zdaniami: To mama, To tata. Wycięcie rysunku przez dziecko i podarowanie go rodzicom.

Przeczytajcie dziecku wiersz „Na jagody”- M. Konopnicka. Postarajcie się przed przeczytaniem wiersza pokazać dziecku obrazek przedstawiający krzew jagodowy.

[…]

Posłuchajcie, jak w poranek

Na czernice, na jagody

Szedł do boru mały Janek,

Jakie w boru miał przygody.

Ledwo ranne słonko wstało,

Patrzcie tylko, już jest w lesie!

Między sosny idzie śmiało,

Dwie krobeczki w ręku niesie;

Kapelusik wziął czerwony,

Żeby go się bały wrony,

A choć serce mu kołata,

Nic nie pyta! kawał chwata!

– Na bok, tarnie i wikliny!

Dziś są Mamy imieniny:

Niespodziankę Mamie zrobię,

Jagód zbiorę w krobki obie,

[…]

Ciszkiem, chyłkiem po polanie

Wrócę, zanim Mama wstanie,

No, i będzie niespodzianka:

Dar od boru i od Janka!

[…]

Szuka w prawo, szuka w lewo,

Między brzozy, między sosny,

Wreszcie tam, gdzie ścięte drzewo,

Siadł zmęczony i żałosny.

Na płacz mu się zbiera prawie…

Wtem, gdzie szara ziemi grudka,

Tuż przed sobą ujrzy w trawie

Brodatego Krasnoludka.

[…]

Krasnoludek różny bywa:

Jeden Polny – ode żniwa,

Drugi Pszczelny, rządzi ulem,

Ten był – Jagodowym królem.

Jagodowy król po borze

Jak po własnym chodzi dworze,

[…]

Jagodowy król – pan z pana!

Szata na nim cudnie tkana,

Korony zaś nie używa,

Bo za duża jest i krzywa.

Lecz i bez niej w jednej chwili

Obaj z Jankiem się zmówili.

[…]

Idą, a tu czerń na ziemi:

Wielkie mrówki pełzną w trawie…

Ledwie przeszły, pająk srogi

Kosmatymi stąpa nogi…

Zatrwożył się nasz chłopczyna.

– Nic się nie bój! – król mu powie.

– Włos nie spadnie ci na głowie!

[…]

Idą, aż tu nowe dziwy!

Krzyknął Janek, podniósł głowy:

Jako w sadzie stoją śliwy,

Tak tu gaj był jagodowy.

A jagody wszędzie wiszą,

Na szypułkach się kołyszą,

A tak każda pełna soku,

Że się prawie czerni w oku.

Zapatrzył się nasz chłopczyna,

A król podparł boki oba:

– Tu się państwo me zaczyna;

Jakże waści się podoba?…

[…]

A wtem nagle się ukaże

Dwór królewski. Jak wspaniały!

Dach go kryje srebrnobiały!

Ślimak trzyma przed nim straże,

A żywiczna cienka ściana

Świeci słońcem wyzłacana.

Przede dworem, jak się godzi,

Królewicze stoją młodzi

[…]

Król nie wyrzekł ani słowa,

Tylko w róg zatrąbił złoty

I wnet dziatwa Jagodowa

Porwała się do roboty.

[…]

Na wyścigi, na wyprzody

Najpiękniejsze rwą jagody.

I tak prawie w jednej chwili

Całą krobkę napełnili,

[…]

– Popłyniemy teraz dalej,

Gdzie borówek jest kraina! –

Królewicze rzekną mali. –

W imię Ojca, Ducha, Syna,

Chlust na wodę! Szust po fali!

Tęga łódka – drzewna kora,

Setny żagiel – liść z jawora…

[…]

Szumią trzciny, tataraki,

Modra ważka cicho leci…

Pyta żabka: – Kto tam taki?

– Jagodowe płyną dzieci!

[…]

A wtem – prrrr! – zakrzykną społem

I wstrzymują konie rącze.

Patrzą – siedzą panny kołem

(Powój się nad nimi plącze).

Każda białą sukieneczkę

I czerwoną ma czapeczkę,

Każda warkoczyki złote,

Każda w ręku ma robotę

[…]

Szastną chłopcy ukłon żwawo,

Oczy w lewo, nosy w prawo,

Jak przystoi dla honoru

Młodzi wychowanej w boru.

A najstarszy śmiało powie:

– Prezentuję was, panowie:

To jest gość nasz, mały Janek,

To – pięć panien Borówczanek.

[…]

Jako jednej pannie Basia,

Drugiej Julka, trzeciej Kasia,

Czwartej Zosia, piątej Hania,

Jak je słowik uczy grania…

Wtem kiwnęły wszystkie główki,

Piękny dyg – i frrr… w borówki.

Nie minęła jeszcze chwila

Na zegarku u motyla,

[…]

Kiedy panny już zebrały

Słodkich jagód koszyk cały.

[…]

Przecknął Janek na trzask bata:

– Co to było? Jak to było?

Znikła króla srebrna chata…

Czyżby mu się tylko śniło?

Czyżby przespał tyle czasu

Na sosnowym pniu wśród lasu?

– Gdzież tam! Wszakże jakby żywą

Widzi króla brodę siwą,

Królewicze na bosaka,

Hanię, co ma z róż buziaka,

Cztery konie, wóz w drabiny,

Czepiec pani Borówczyny,

Słyszy śmiechy i okrzyki,

Słyszy nawet turkot bryki!

A tu wkoło nic – ni śladu…

Przypomina Janek sobie…

Dziwy, dziwy mu się roją,

Ani sposób dojść do ładu…

A wtem spojrzy – krobki obie

Pełne jagód przy nim stoją.

Wrócił, cicho stanął w progu.

Mama śpi? – To chwała Bogu!

Złotych jaskrów narwał w dzbanek,

Kwieciem potrząsł obrus biały,

A tuż obok filiżanek

Dwie krobeczki jagód stały.

Zaś napisał na arkuszu:

„Mojej Mamie zdrowia życzę!”

Nad tym, pełen animuszu,

Wymalował królewicze,

A zaś niżej jak róż wianek

Dał pięć panien Borówczanek.

Jak się mama ucieszyła,

Jak wyborna kawa była,

Jak jagody zaraz dano

Z miałkim cukrem i śmietaną,

Jak się wszyscy – starzy, mali,

Królewiczom dziwowali.

Jak dom cały, kręcąc głową,

Stał przed panien tych obrazem,

O tym chyba książkę nową

Napiszę wam innym razem!

Porozmawiajcie z dzieckiem o treści wiersza zadając pytania: Dokąd wybrał się chłopiec?, Kogo spotkał Janek?, Co wydarzyło się podczas zbierania jagód?, Czy to wydarzyło się naprawdę?, Jak inaczej mogła skończyć się ta przygoda?

„Zbieramy jagody” – zabawa z elementem rzutu. Jeśli to możliwe przygotujcie kosz lub wiaderko i kilka kul zrobionych z papieru lub gazety, rozłóżcie je na podłodze. Na hasło rodzica –  Już! Dziecko podnosi jedną z kul /jagód/i stara się wrzucić ją do kosza lub wiaderka z pewnej, ustalonej odległości, zabawę kontynuujemy do czasu pozbierania wszystkich „jagód”.

Dzieci starsze. „Pudełko dla taty” – praca plastyczno – techniczna z wykorzystaniem Wyprawki. Dziecko wycina, składa i skleja elementy potrzebne do wykonania pudełka i pokrywki. Dowolnie ozdabia prezent dla taty.

„Mama czarodziejka” – zabawa orientacyjno- porządkowa. Mama bierze do ręki różdżkę – patyk i mówi że jest mamą, która umie czarować. Dziecko porusza się po pokoju  w dowolnym tempie. Na hasło podane przez mamę np. w motyle zamieniam cię – dziecko naśladuje lot motyla, na hasło w wiewiórkę zamieniam cię – dziecko naśladuje skoki wiewiórki.

Zaproponujcie wspólne pieczenie ciasteczek owsianych dla całej rodzinki.

Składniki: 1kg. 1 płatków owsianych, po jednej dużej paczce: rodzynek, migdałów, suszonej żurawiny, pestek dyni, słonecznika, szklanka cukru, 2 całe jajka, aromat migdałowy.

Sposób przygotowania: Płatki owsiane, rodzynki, migdały, pestki dyni, żurawinę i cukier wsypujemy do dużej miski. Dodajemy całe jajka i zapach migdałowy. Następnie wszystko dokładnie mieszamy, by składniki się połączyły. Formujemy małe kulki, lekko je ugniatamy na płasko i układamy na blaszce wyłożonej pergaminem. Wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 5 – 10 minut.

Praca z K4.,12 – plątaninka od dzieci do kwiatów. Umieszczanie nalepek z właściwymi imionami dzieci. Zadanie dodatkowe – kolorowanie figur geometrycznych, z których Pak zbudował mikser.

 

5.”DZIEŃ RODZINY”- 29.05.2020r./piątek/

Jeśli to możliwe ten dzień poświęćcie na wspólne spędzenie czasu  ze swoim dzieckiem/dziećmi.

. Zaproponujcie dziecku/ dzieciom wspólną zabawę, zawody, konkursy, spacery, przygotowanie podwieczorku- można wykorzystać upieczone wcześniej ciasteczka owsiane. Poproście dziecko aby wykonało dowolną techniką obrazek przedstawiający Waszą rodzinkę, Wasz dom, ogród/

Przykłady wspólnych zabaw:

1. Zabawa „Idzie, idzie”- „Idzie, idzie stonoga, stonoga, stonoga,(dziecko leży na brzuchu, rodzic spaceruje palcami po jego plecach – „dużymi krokami”) a tu….noga!(chwytamy dziecko za nogę) –„Idzie, idzie malec, malec, malec, (wędrujemy po niej dwoma palcami w kierunku stopy, stawiając drobne kroczki ) a tu….palec! (chwytamy dziecko za palec u nogi) „Idzie, idzie koń, koń, koń, (delikatnie lecz zdecydowanie, naciskamy jego dłoń swoimi zwiniętymi w pięść dłońmi, na przemian ) a tu….dłoń! (chwytamy dziecko za dłoń ) „Leci, leci sowa, sowa, sowa, (szybko muskamy jego rękę opuszkami palców ) a tu….głowa! (ostrożnie )

2.Zabawa z imionami .Rodzic pisze na karteczkach imiona: mamy, taty, rodzeństwa, babci, dziadka, cioci, wujka itd. Pobawcie się w zgadywanie. Dziecko losuje karteczkę, mamusia/tatuś czyta imię a dziecko odpowiada do kogo należy np. Danusia – babcia.

3.”Wieża”- mama, tata, dziecko/dzieci ma ją taką samą ilość klocków/. Na sygnał jednego z uczestników (np. start) wszyscy uczestnicy układają z klocków swoją wieżę, kto zrobi to najszybciej ten wygrywa.

4.”Kto pierwszy na mecie” – ułóżcie w odpowiedniej odległości dwa sznurki (start – meta). Prowadzący zabawę rzuca kostką do gry. Uczestnik posuwa się w kierunku mety taką ilością podskoków jaką wskazuje liczba wyrzuconych kostką oczek. Wygrywa ten kto pierwszy dotrze do mety.

5. Ciepło – zimno” – szukanie ukrytego przedmiotu kierując się podpowiedziami – ciepło, zimno.

6. „Wylosuj zadanie” – rodzic pisze na karteczkach kilka prostych czasowników lub ciekawych zadań np. „poruszaj się jak pingwin”, „skacz jak żaba”. Karteczki wrzucamy do słoja. Każdy uczestnik zabawy losuje zadanie dla siebie i je wykonuje.

7.”Kalambury” – prosta ale niesamowicie wciągająca gra w zgadywanie – kto pierwszy/ lub która drużyna/ odgadnie pokazywane hasło.

8. „Dokończ rysunek”- jeden z członków rodziny zaczyna rysować jeden element prostego rysunku. Zadaniem pozostałych członków jest dorysowywanie po kolei następnych elementów do momentu aż rysunek nie będzie uznany przez uczestników za ukończony.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak można spędzać czas z dzieckiem:

– rozmowy z dzieckiem o tym,  jak można wspólnie świętować.

– angażowanie dziecka do pomocy w obowiązkach domowych i docenianie go za jego wkład pracy.

– zabawy z dzieckiem w sylabizowanie wyrazów i tworzenie wyrazów z sylab.

– zabawy z dzieckiem we wskazywanie kolejnego przedmiotu w szeregu. – zabawy z dzieckiem w mierzenie i porównywanie przedmiotów: najwyższy/ najniższy, największy/ najmniejszy/ najdłuższy / najkrótszy.

– czytanie dziecku opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Pamiętajcie o konieczności systematycznego wykonywania ćwiczeń logopedycznych przez dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną, zaleconych przez logopedę Umożliwcie dziecku udział w zabawach  ruchowych na świeżym powietrzu (bieganie, podskoki, rzut do celu np. piłką, itp.) które zapewnią im zaspokojenie tak bardzo ważnej w tym wieku potrzeby ruchu.

 

 

18 – 22 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA: ZWIERZĘTA

Drodzy Rodzice,

W tym  tygodniu proponujemy abyście  spędzili czas z dziećmi   rozmawiając o waszych pupilach: psach i kotach, ich potrzebach i zwyczajach oraz innych zwierzętach. Przybliżcie dzieciom  pracę weterynarza i opowiedzcie im  jak wygląda lecznica dla zwierząt. Wspólnie podyskutujcie także o zwierzętach mieszkających w zoo. Przypomnijcie dzieciom jak zachowywać się w obecności zwierząt, których nie znamy. Podczas zabaw słuchowych wskazujcie  głoskę  z, a potem na ilustracjach wyszukujcie razem z dziećmi przedmioty, których nazwy rozpoczynają się tą głoską. Razem rozwiązujcie zagadki na temat różnych zwierząt. Dajcie dzieciom  możliwość ćwiczeń na przeliczanie elementów zbioru, dodawanie i odejmowanie, a także pokażcie im   cyfrę 0 i zbiór pusty. Podczas zabaw ruchowych, gimnastycznych i naśladowczych postarajcie się razem z dzieckiem wykonywać ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała i rozwijające umiejętności pantomimiczne.

 

1 . „MÓJ PRZYJACIEL – PIES I KOT”/18.05.20. poniedziałek/

„Nasi ulubieńcy” –pooglądajcie z dzieckiem  czasopisma  i książeczki  o zwierzętach domowych (psach, kotach, żółwiach, chomikach, rybkach itp.); zwróćcie  uwagę na wielkość zwierzątka, jego potrzeby i związane z nim obowiązki.

Proponowany zestaw ćwiczeń porannych dla całej rodzinki

Uczestnicy  maszerują przy muzyce , wysoko unosząc kolana, zmieniając kierunek marszu. Dziecko i pozostali uczestnicy ustawiają  się twarzą do np. taty i  naśladują ruchy, które wykonuje:

-naprzemienne wymachy ramion w przód;

-krążenia ramion w przód i w tył;

-bieg w miejscu;

-wspinanie się po drabinie;

-wymachy nóg w przód;

-skłon tułowia w przód / na boki;

-przysiady;

-pajacyki;

-leżenie na plecach, przenoszenie nóg za głowę;

-leżenie na plecach, jazda na rowerku;

-siad po turecku, plecy proste, dłonie na kolanach, ćwiczenia oddechowe.

Szczeniątka – słuchanie wiersza E. Szelburg-Zarembiny. Nauka wiersza na pamięć.

Bez liku jest szczeniątek w koszyku.

Jedno – podobne do matki.

Drugie – w białe łatki.

Trzecie – czarne jak wronka.

Czwarte – bez ogonka.

Podpalanych dwoje.

A ostatnie, to najmniejsze,

ono… będzie moje!

Rozmowa nt. treści wiersza. Zadajcie dzieciom pytania: Gdzie leżały szczeniątka?; Jak wyglądało pierwsze (drugie, trzecie, czwarte)?; Jak wyglądały dwa pieski?; Co znaczy słowo

„podpalane”?; Jakie było najmniejsze?; Ile było wszystkich szczeniątek? Przygotujcie razem z dzieckiem siedem sylwet psów, które wyglądają jak psy z wiersza. Dziecko  ma za  zadanie uporządkować kolejno psy, ustawiając je w szeregu zgodnie z treścią wiersza. Następnie powiedzcie  wiersz frazami. Dziecko powtarza: cicho, średnio głośno, głośno, dopowiada końcówkę wersu.

„Kotek pije mleczko” zabawa ruchowa. Dziecko-kociątko klęczy obok

„miseczki”,  nachyla się i naśladuje językiem picie mleka z miski. Na hasło: Kotek na spacer! chodzi na czworakach pomiędzy. Na hasło: Kotek pije mleko! wraca do swojej miseczki i dalej naśladuje picie mleka.

Podaj dalej” – zabawa słuchowa dla całej rodzinki. Uczestnicy  siedzą w kole razem. Rodzic , który trzyma piłkę mówi wymyślone przez siebie dowolne słowo i podaje piłkę uczestnikowi  ze swojej prawej strony. Jego zadaniem  jest wyodrębnienie głoski końcowej w tym słowie i wymyślenie innego, zaczynającego się taką samą głoską. Gdy to zrobi, podaje piłkę dalej.

„Tropimy głoskę  z” – zabawy słuchowe. Dziecko wymyśla przedmioty /zwierzęta/ owoce/ warzywa, których nazwy zaczynają się głoską z.

Praca z K4., 13 – czytanie globalne, wyraz podstawowy: zebra. Opowiadanie o obrazkach przedstawiających zebrę – zwierzę oraz zebrę– przejście dla pieszych. Umieszczanie nalepek z napisami w odpowiednich miejscach. Kolorowanie ramek wokół obrazków, w których nazwach słychać głoskę z na początku lub w środku.

„Pies” – zabawa z elementem czworakowania. Dziecko przy muzyce naśladuje chód psów z wykorzystaniem ruchów naprzemiennych (prawa ręka, lewa noga). Gdy muzyka milknie, staje i próbuje merdać ogonkiem z radości – rysuje miednicą znaki nieskończoności (leniwa ósemka).

„Mam zwierzątko” – praca plastyczna. Dziecko maluje farbami portret swojego  ulubionego zwierzątka domowego – takiego, jakie ma lub jakie chciałoby mieć.

„Ile łap w koszyku” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie pięć sylwet psów (powinny być widoczne wszystkie cztery łapy) oraz kontur kosza dla psa. Dziecko ma przed sobą ok. 20 fasolek. Rodzic wkłada pierwszego psa do koszyka i zadaje dziecku pytanie: Ile łap jest w koszyku?. Dokłada drugiego psa pyta: Ile teraz jest łap w koszyku?. W analogiczny sposób postępuje do momentu, aż wszystkie psy będą w koszyku. Następnie wyjmuje po jednym psie z koszyka i zadaje to samo pytanie. Gdy wyjmie ostatniego psa, także zadaje to pytanie– na podstawie odpowiedzi prezentuje dziecku zbiór pusty. Dziecko manipuluje  fasolkami, oblicza na palcach lub w pamięci.

„Kochajmy zwierzęta” – rozmowa z dzieckiem połączona z wykonaniem plakatu.  Rodzic  zadaje pytanie: Co robi, jak się zachowuje ktoś, kto kocha zwierzęta?. Podczas rozmowy  zwraca uwagę na problem bezdomnych zwierząt, schronisk oraz tego, że zwierzęta to nie zabawki i wymagają opieki przez cały czas. Na koniec  wspólnie z dzieckiem tworzy dowolną techniką plakat „Kochajmy zwierzęta”.

2.  „TO CO PŁYWA, GRYZIE, PISZCZY” /19.05.20 wtorek/

„Zwierzątko” – wysłuchanie opowiadania O. Masiuk czytanego przez rodzica

– Zgodzili się! – Jacek wpadł do sali.

– Kto i na co? – Marysia spojrzała zza okularów.

– Rodzice na psa!

Dzieci otoczyły Jacka kołem. Od dawna wiadomo było, jak marzył o psie.

Wciąż o nim mówił.

– Tata szuka przez internet, bo chce, żeby był rasowy.

– A ty?

– Nie musi być rasowy w ogóle. Chcę tylko, żeby był Puckiem.

– Kim?

– Puckiem. Żeby miał tak na imię.

– Jak znajdziesz psa, który ma na imię Pucek? – zdziwiłem się.

– Oj, Paku, Paku. Od razu będę wiedział, że to Pucek – wyjaśnił Jacek, choć i tak nie bardzo rozumiałem. – Tata przeglądał wczoraj różne strony w internecie, bo chce, żeby pies miał rodowód i nie był podrabiany. Tak mówi.

Jacek cały dzień był bardzo zadowolony. Następnego dnia okazało się, że jego tata już znalazł zwierzaka przez internet i w sobotę jadą z Jackiem do Kołobrzegu, bo tam znajduje się hodowla psów.

– Tata mówi, że ten pies będzie bardzo drogi, ale prawdziwy – powiedział Jacek.

– A jaki miałby być? – zdziwił się Staś. – Zmyślony?

Jacek jednak nie zwracał uwagi na żadne komentarze.

– Obiecał mi tylko, że będzie Puckiem.

W poniedziałek wszyscy czekaliśmy zniecierpliwieni na Jacka. Tata odprowadził go do przedszkola. Nie wyglądał na szczęśliwego, za to Jacek promieniał. Za nimi zaś dreptał mały śmieszny kundelek z wesoło zawiniętym ogonkiem. Obiegł całą salę i obwąchał buty naszej pani. Merdanie ogonem wyrażało chyba najwyższą aprobatę. Zdziwił się nieco na mój widok, ale szczeknął w końcu dość przyjaźnie. Wpadł też do kuchni i po sekundzie wypadł z niej, ruszając pyskiem. Za nim wypadła rozzłoszczona pani Asia.

– Ukradł parówkę – krzyczała. – Co to za potwór?!

Potwór tymczasem odnalazł Jacka i ukrył się za nim, przytulając się do jego łydek.

– Nie bój się, Pucku – powiedział Jacek.

Wszyscy zamarliśmy, bo być może Pucek mógł się nie bać, ale my wszyscy trzęśliśmy się ze strachu przed panią Asią. Na szczęście tata Jacka przybył z pomocą.

– Najmocniej przepraszam za niego. Jutro przywiozę parówki, a teraz już go

zabieram. Chodź! – krzyknął do psa, ale ten się nie ruszał. W końcu tata Jacka wziął głęboki oddech:

– Chodź… Pucek.

Na dźwięk tego imienia piesek rzucił pani Asi wyzywające spojrzenie i po-biegł za tatą Jacka. Kiedy oniemiała pani Asia schowała się do kuchni, otoczyliśmy naszego kolegę.

– To był pies z rodowodem? – wykrzyknął Tomek. – Przecież to jakiś…

– Pucek – szybko wszedłem Tomkowi w słowo, czując, że Jacek może się po-gniewać.

Mój przyjaciel spojrzał na mnie z wdzięcznością.

– Wiedziałem, Paku, że ty od razu rozpoznasz w nim Pucka! Nie, nie ma żadnego rodowodu. Jechaliśmy z tatą do tego Kołobrzegu. I zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej. I Pucek wskoczył nam do samochodu. Na stacji pan po-wiedział, że ten pies się błąkał od dwóch tygodni i że oni nie mogą go już dłużej dokarmiać. A ja od razu poznałem, że to Pucek.

– A co twój tata na to?

– Powiedział, że w życiu nie widział tak brzydkiego psa i zadzwonił do Koło-brzegu, że nie przyjedziemy – odparł z dumą Jacek.

Rozmowa na temat treści opowiadania: O jakim psie marzył Jacek?; Jaki był pies Jacka?; Skąd Jacek wziął swojego psa?.

„Nasi pupile”rozwiązywanie zagadek Tomasza Jabłońskiego.

Któż to ma swe piórka takie kolorowe?

Któż to tak uciesznie przechyla swą głowę?

Chętnie dużo mówi, okiem swoim mruga,

Jeśli mieszka w klatce, to pewnie… (papuga)

Kosmate futerko,

Oczka jak paciorki,

W bębenku wciąż biega,

Podobne do norki. (chomik)

Małe, kolorowe, żyją w szklanym domu.

Choć nie mają głosu, nie wadzą nikomu. (rybki)

Pełne wody – lecz nie morze,

Rybki ma – lecz nie jezioro,

Zanim spać się dziś położysz,

Pokarm wsyp, będzie wesoło. (akwarium)

Cóż to jest za zwierzę: zwinięte jak lina,

Podwójny ma język, na drzewa się wspina. (wąż)

„Domowa piosenka” sł. Ewa Chotomska muz. Krzysztof Marzec – uważne  słuchanie piosenki.

Kiedy wracam ze szkoły

i otworzyć chcę drzwi,

już od progu dobiega

zawsze wierny głos psi.

Na dywanie w pokoju

do nóg łasi się kot,

a w pudełku pod stołem

chomik chowa się w kąt.

Ref.: Każdy ma jakiegoś bzika,

 

każdy jakieś hobby ma,

a ja w domu mam chomika,

kota, rybki oraz psa.

Kiedy smutno mi czasem

przyjdzie do mnie pan pies,

poda łapę, zapyta,

nie martw się, co ci jest?

Kot zamruczy pod nosem,

chomik także da znać,

i od razu weselej,

już zaczynam się śmiać.

Aktywne słuchanie piosenki. Podczas zwrotki dziecko naśladuje służące pieski (przysiad, ręce zgięte w łokciach, przyciągnięte do tułowia), rytmicznie podskakując na zgiętych nogach. Podczas refrenu klęka z pośladkami na stopach i wybija rytm ćwierćnutowy na zmianę o uda i klaszcząc w ręce (jedno uderzenie o uda, jedno klaśnięcie).

„Rytmy” – zabawa rytmiczna. Dziecko maszeruje w ciszy. Gdy usłyszy melodię refrenu – zatrzymuje się i wystukuje rytm z jednoczesnym mówieniem tekstu.

Praca z K4., 14 prowadzenie zwierząt do ich domów. Zadanie dodatkowe – łączenie zwierząt z ich cieniami.

Praca z ZG, 49/starsze dzieci /– kolorowanie papugi według wzoru. Rysowanie szlaczka po śladzie oraz po kropkach.

 

3. „U WETERYNARZA” /20.05.-środa/

„Papugi” – zabawa naśladowcza dla całej rodzinki. Uczestnicy  stoją w rozsypce – są papugami. Dziecko wykonuje dowolne ruchy – pozostali uczestnicy  je naśladują. Co jakiś czas zmiana prowadzącego  zabawę. Pozostali uczestnicy muszą się szybko zorientować, gdzie stoi i co robi osoba, którą mają naśladować.

„Czworonożni pacjenci” wysłuchanie tekstu Z. Gorczyckiej czytanego przez rodzica.

Dziadek Franka ma przyjaciela lekarza. Pewnego wieczoru przyjaciel

odwiedził go.

– Jak dobrze, że jesteś – mówi dziadek. – Nasz Kusy zwichnął nogę. Poradź mi, co mam robić.

Lekarz ogląda chorą łapkę, nastawia, bandażuje. I Kusy wkrótce jest zdrów. Po tygodniu doktor znów odwiedza przyjaciela. Kusy wita się z nim, a potem

wybiega z pokoju.

Po chwili wraca, ale nie sam. Obok niego skacze na trzech nogach kulejący buldog.

– Ach! – woła lekarz – przyprowadziłeś mi pacjenta! Nie ma rady, muszę mu pomóc. Dobry z ciebie, piesku, kolega!

Kusy liże rękę lekarza. Dziękuje mu.

Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu. Rodzic  zadaje dziecku pytania: Kim był przyjaciel dziadka?; Kogo ten lekarz leczył?; Komu najpierw pomógł lekarz?; Co zrobił pies przy następnej wizycie lekarza?; Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta?.

„Uciekająca jaszczurka” – zabawa ruchowa. Dziecko kładzie  się na brzuchu i za pomocą kończyn jednej strony ciała próbuje posuwać się do przodu.

„Śniadanie Łatka” – zabawa matematyczna. Przygotujcie z dzieckiem fasolki

i prostokąty z okienkami oraz sylwetę psa, miski i kości.

Rodzic pyta : Ile fasolek masz w okienku?; Włóż fasolki tak, by w każdym okienku była jedna fasolka. To jest Łatek (R. pokazuje sylwetę psa). Łatek jest głodny. W misce ma kości (R. pokazuje sylwetę miski i kości). Ma ich tyle samo, ile wy fasolek w okienkach. Czyli ile?; Łatek zjadł 3 kostki. Ile mu zostało?; Łatek zjadł 2 kostki. Ile mu zostało? Następnego dnia pani włożyła mu do miski 8 kostek. Włóżcie do okienek tyle samo fasolek. Łatek zjadł 3 kostki. Ile mu zostało?; Łatek zjadł 1 kostkę. Ile mu zostało?; Łatek zjadł 2 kostki. Ile mu zostało? Zabawę można powtórzyć kilka razy.

„Spacer węża” – zabawa ruchowa. Dziecko, stojąc, nabiera bardzo dużo powietrza. Należy zwrócić uwagę, by nie unosiło przy tym ramion. Idzie, wypuszczając powietrze bardzo wolno z jednoczesnym mówieniem głoski s.

Gdy zabraknie im powietrza zatrzymuje się, nabiera powietrza i ponownie rusza.

Praca z K4., 15 – rozcinanie obrazka i  układanie go z pamięci.

„Tyle, ile” – zabawa pobudzająco-hamująca. Dziecko porusza się  w do-

wolny sposób przy muzyce. Gdy muzyka milknie, rodzic  pokazuje kartonik z wybraną liczbą kropek i mówi: Zaklaszcz tyle. Gdy melodia powraca, dziecko ponownie wykonuje dowolne ruchy. Gdy rodzic  pokaże pusty kartonik dziecko nie rusza się mimo polecenia.

Wielka Księga Tropicieli /dzieci starsze/– dzieci opowiadają, co widać na obrazku. Wyszukują wskazane zwierzęta i naklejają przy nich zielone kropki.

 

4. „W ZOO” /21.05.- czwartek/

„Budzenie lwiątka” zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko-lwiątko leży skulone na dywanie. Mama-lwica – ma chwościk zrobiony z miękkiej wełny- podchodzi do  dziecka- lwiątka i delikatnie muska go chwostem. Dziecko-lwiątko przyjmuje pozycję na czworakach, idzie za mamą-lwicą, naśladując jej ruchy.

„Zoo” – wysłuchanie wiersza D. Wawiłow czytanego przez rodzica.

W zoo jest wesoło,

ludzie chodzą wkoło,

byk ma duże rogi,

bocian nie ma nogi,

foka siedzi w stawie,

nie widać jej prawie.

Słonie wodę piją,

niedźwiedzie się biją,

sowa w domku siedzi,

boi się niedźwiedzi.

Ale najładniejsze

są zielone rybki,

patrzą sobie na mnie

zza zielonej szybki

i zębów nie mają,

i rogów nie mają,

tylko tak sobie pływają,

i się uśmiechają…

Rozmowa na temat wiersza. Dziecko odpowiada na pytania rodzica: Jakie zwierzęta obrazki zwierząt są wymienione w wierszu?; Co robią poszczególne zwierzęta?; Dlaczego zamyka się zwierzęta w ogrodach zoologicznych?; W jaki sposób możemy pomóc zwierzętom w ogrodach zoologicznych?. Rodzic prezentuje dziecku  obrazki przedstawiające: sowę, byka, rybę, fokę, dwa lwy. Dziecko  przeprowadza analizę i syntezę głoskową nazw tych zwierząt.

„Słoń” – zabawa ruchowa. Dziecko stoi przodem do rodzica. Wyobraża

sobie, że jego ręka wiodąca to trąba słonia – prostuje ją i przykleja do niej ucho.

W takiej pozycji rysuje leniwą ósemkę przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.

Praca z K4., 16 – wyróżnianie zbioru pustego (w  którym jest zero elementów).

Otaczanie pętlami zwierząt, które nie mają nic do jedzenia, oraz psiej miski,

która jest pusta. Zadanie dodatkowe – ozdabianie cyfry 0, łączenie z zerem tych

pętli, w których nie ma żadnych elementów.

„Przejdź obok lwa” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko idzie  w tempie marszowym. Gdy rodzic  pokaże sylwetę lwa, dziecko ma iść dalej jak najciszej, np. na palcach, czołgając się, w kucki.

„Ogrodzenie dla lwa” – zabawa ruchowo-słuchowo-wzrokowa. Dziecko recytując wiersz, rysuje(najpierw po śladzie) wzór: palcem, pędzlem, kolorowymi kredkami. Na końcu – z pamięci – ołówkiem:

„Raz, dwa, trzy” –  Włodzimierz Ścisłowski

Raz, dwa, trzy –

lew jest zły!

Cztery, pięć, sześć –

może cię zjeść!

Siedem, osiem, dziewięć –

nic o lwie już nie wiem.

Lecz baw się wesoło,

Przy pierwszym powtórzeniu tekst należy mówić wolno z bardzo dokładnym po-

działem na sylaby. Przy każdej sylabie musi być wyraźnie zaznaczone podanie

piłki do kolegi.

„Kto mieszka w zoo” – rozwiązywanie zagadek.

Rodzic recytuje wiersz M. Terlikowskiej ”Basia w zoo Dziecko dopowiada rozwiązania.

Płowa grzywa

z karku spływa,

dumna mina,

groźna brew! (lew)

Jak to zwierzę się nazywa?

Pysznie kroczy,

myśląc o czymś,

jakby miał sto ważnych spraw!

Kto ma ogon w pawie oczy? (paw)

Igła w igłę,

szpilka w szpilkę –

co to za kolczasty zwierz?

No, Basieńko, pomyśl chwilkę. (jeż)

Chociaż wielki jest

jak góra –

śmiało możesz podejść doń.

Zgadnij, co to za figura?(słoń)

Spacer po zoo” – gra dla całej rodzinki.. Przygotujcie i rozłóżcie nieregularnie koła z kropkami 1–10 oraz koło puste, przy czym koło puste to start, a koło z 10 kropkami to wyjście. Pomiędzy kołami, w czterech miejscach, połóżcie koła z rysunkami zwierząt: krokodyla, słonia, papugi, kangura. Potrzebna też będzie kostka do gry. Uczestnicy  mają przejść po kolejnych kołach. Gdy ktoś znajdzie się przed kołem z krokodylem, musi przeskoczyć przez nie; przed kołem ze słoniem musi przykleić ucho do ręki i narysować leniwą ósemkę; przed kołem z papugą musi podzielić na głoski słowo p-a-p-u-g-a; przed kołem z kangurem musi podskoczyć dziesięć razy. Poprawne wykonanie zadania pozwala  na dalszą drogę. Gdy się ktoś pomyli, wraca na puste koło.

Praca z ZG, 50 /dzieci starsze/– rysowanie lwa po śladzie oraz po linii przerywanej. Ozdabianie obrazka.

 

5. UWAGA! NIEZNAJOME ZWIERZĘ /22.05.PIĄTEK/

Gdzie jest tygrys?” – zabawa słuchowa. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym i ma zamknięte oczy. Rodzic jest tygrysem – chodzi bardzo cicho, co jakiś czas się zatrzymuje i warczy jak groźne zwierzę. Dziecko ma za zadanie (bez

otwierania oczu) wyciągnąć rękę w kierunku, z którego dochodzi głos tygrysa. Zamiana ról.

„Gorąca kula” – zabawa ożywiająca. Dziecko biega swobodnie. Rodzic  podaje hasło: Gorąca kula! i toczy piłkę. Dziecko musi podskakiwać tak, aby piłka go nie dotknęła.

 „Piłka w górze”- zabawa ruchowa. Dziecko maszeruje z piłką w rękach. Na hasło rodzica mocno odbija piłkę oburącz od ziemi, a następnie stara się ją złapać w powietrzu.

„Jakie to zwierzę” – zagadki słuchowe. Rodzic odtwarza: głos szczeniaka, szczekania małego psa, szczekanie bardzo dużego psa, warczenie, skomlenie. Dziecko określa, co to za zwierzę i w jakiej sytuacji może się tak zachowywać.

„Uwaga! Nieznajome zwierzę!” – rozmowa. Odnosząc się do poprzedniej zabawy, rodzic  zadaje dziecku pytania: Jak mogą zachowywać się zwierzęta, np. spotkane na ulicy, na podwórku?; O czym należy pamiętać, kiedy spotkamy gdzieś nieznajome dla nas zwierzę, np. psa?; Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas spaceru widzimy za ogrodzeniem psa?; Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas pobytu w zoo oglądamy zwierzęta na wybiegu, np. słonia, żyrafę, lwa, foki?

Na koniec rodzic  razem z dzieckiem ustala zasady zachowania podczas spotkania z nieznanymi zwierzętami np.

–  trzymamy ręce z dala od ogrodzenia, za którym jest pies;

–  stoimy spokojnie i bez ruchu, gdy pies nas wącha;

– gdy pies na nas skacze, zwijamy się w kłębuszek (tutaj następuje pokaz pozy-cji bezpiecznej: dziecko klęczy, głową dotyka podłogi, ręce przyciągnięte do tułowia, kciuki schowane w pięści, pięści przyciśnięte do uszu);

– nigdy nie dotykamy nieznanych zwierząt; gdy chcemy pogłaskać np. psa, za-wsze musimy zapytać o pozwolenie jego właściciela;

–  w zoo stoimy w wyznaczonych miejscach.

Na koniec dziecko rysuje wybrane przez siebie zasady bezpieczeństwa.

„Pies goni kość” – zabawa bieżna dla rodzinki. Uczestnicy  dobierają się w pary. Jedna osoba z pary dostaje  szarfę, którą wkłada sobie za pasek – to kość. Druga osoba jest pieskiem. Jego zadaniem jest dogonienie i zabranie szarfy-kości. Następnie osoby z pary  zamieniają się rolami.

Wesoły pies” – praca plastyczna. Dziecko wycina lub wydziera dwa prostokąty ze wzorzystego papieru (tektura, papier pakowy, papier z kolorowych czasopism). Jeden to tułów psa, drugi – jego głowa Dziecko nakleja dwa prostokąty oczy, obrożę, właściciela ze smyczą itp.

„Mama da mi bułkę” – zabawa relaksacyjna. Dziecko siedzi za rodzicem. Recytując tekst wierszyka, wykonuje następujące ruchy:

Mama da mi bułkę, bułkę dam pieskowi. – Rysuje owale obiema rękami na plecach mamy.

Piesek da mi skórkę, skórkę dam szewcowi. –Rysuje prostokąty.

Szewc mi zrobi buty, buty dam sędziemu –Delikatnie stuka palcami w plecy mamy.

Po co one jemu? Tego nie wie nikt. – Rysuje na całych plecach znak zapytania.

Zresztą sędzia znikł! –  Zasłania delikatnie oczy osobie z przodu.

Propozycje ćwiczeń logopedycznych – słuchowych  dla Średniaczków

Ćwiczenia słuchowe – stanowią one bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego/ tzw. słuchu mownego/. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.

-Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. ( stawiamy tyle klocków, rysujemy tyle kółeczek, klaszczemy tyle razy ile słów słyszy dziecko w wypowiadanym zdaniu).

-Wydzielanie sylab w wyrazach poprzez wystukiwanie sylab, wyklaskiwanie, badanie ile razy opadnie żuchwa / na ręce/ przy wybrzmiewanie sylab.

-Nazywanie obrazków – dziecko kończy wyraz po pierwszej sylabie wypowiedzianej przez rodzica, a potem odwrotnie – dziecko zaczyna.

-Dzielenie na sylaby imion dzieci / na początku łatwych/.

-Wyszukiwanie imion dwu- i trzysylabowych.

-Wyszukiwanie słów z podaną przez rodzica  sylabą.

-Rozpoznawanie określonej sylaby w rozsypance sylabowej, np. ba, pa, ta, da, la, ra.

-Wyszukiwanie imion rozpoczynających się od samogłoski, następnie od podanej spółgłoski.

-Wydzielanie spółgłosek nagłosowych przez przedłużanie nagłosu, np. ssssamolot,  szszszafa. Przy pomocy ilustracji – wyszukiwanie przedmiotów, których nazwy rozpoczynają sią na daną głoskę.

-Dzielenie na głoski łatwych a następnie coraz trudniejszych słów.

-Ćwiczenia z paronimami: bułka – półka, domek –Tomek, koza – kosa itp.

DOBRE POMYSŁY DLA RODZICÓW, CZYLI JAK SPĘDZAĆ CZAS Z DZIECKIEM:

Rozmowy o zwierzętach żyjących w naturalnym środowisku, w zoo i w schronisku.

Zabawy w naśladowanie i powtarzanie dźwięków.

Zabawy w układanie zbiorów o różnej liczbie elementów.

Zabawy w wyraźne wypowiadanie wyrazów: jak najszybciej, jak najwolniej, jak najciszej, jak najgłośniej.

Zabawy w szukanie rymujących się wyrazów.

Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek

 

11 – 15 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA: NA ŁĄCE

Drodzy Rodzice,

Wiosenne tygodnie, to dobry czas, by wspólnie obserwować zmieniającą się przyrodę. Jeśli macie taką możliwość podziwiajcie z dzieckiem piękno łąki, zwróćcie szczególną uwagę na jej mieszkańców i rośliny na niej rosnące. Wspólnie z dzieckiem rozwiązujcie zagadki i ułóżcie zdania o łące i stawie. Pomóżcie dziecku poznać etapy rozwoju żaby i motyla, a także zwyczaje kreta.

W otoczeniu i na ilustracjach poszukajcie z dzieckiem przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską ł. Zachęćcie dziecko aby spróbowało rysować w tunelu. Przeliczajcie wspólnie głoski w wyrazach.

Podczas zabaw matematycznych wspólnie z dzieckiem posługujcie się liczebnikiem głównym i porządkowym 9, dodawajcie i odejmujcie różne przedmioty. Poproście aby dziecko spróbowało rozpoznać i nazwać różne figury geometryczne, a także odzwierciedliło układ przestrzenny na kartce. Zachęćcie dziecko aby podczas zabaw używało określeń: na, za, obok, przed, z lewej strony, z prawej strony, w prawym / lewym górnym / dolnym rogu itp. wspólnie z dzieckiem odmierzajcie odległość   między przedmiotami, wykorzystując przy tym pojęcia: krótszy, dłuższy.

Twórzcie wspólnie zbiory, które zawierają po tyle samo elementów, układajcie rytmy dwu –  i trzy elementowe.

Umożliwcie dziecku wykonanie prac plastycznych z różnych materiałów.

 

Temat dnia: Rośliny na łące (poniedziałek, 11.05.2020r.)

„Wiosenne kwiaty” – praca plastyczna. Poproście dziecko aby namalowało farbami dowolny kwiatki wiosenne /fiołki, kaczeńce, tulipany, żonkile, stokrotki /.

Przeczytajcie dziecku wiersz. „Łąka” – M. Buczkówna

Na łąkę trzeba iść rano
Kiedy jeszcze jest rosa –
Cichutko przystanąć
I słuchać
Jak brzęczy pszczoła jak bąk a jak osa
Patrzeć jak skrzydła motyli
Zamykają się i otwierają
Jak mała biedronka
Na łódce z listka płynie
Po zielonym kołysaniu –
A potem trzeba się pochylić
Nad każdym kwiatem
I zapytać jak mu na imię

Porozmawiajcie o treści wiersza zadając dziecku pytani: O jakim miejscu była mowa w wierszu?, Co można spotkać na łące?, Kto mieszka na łące?, Dlaczego należy się tam zachowywać cichutko?.

Jeśli nie macie możliwości pokazania dziecku sprzętu do obserwacji /lupę, mikroskop/ poszukajcie zdjęć na stronach internetowych, wyjaśnijcie na czym polega korzystanie z nich.

Jeżeli jest taka możliwość to wybierzcie się z dzieckiem na łąkę i poobserwujcie życie na łące –  roślinność  /np. trawa, jaskier, rumianek, mlecz, niezapominajka /zwierzęta i ptaki / np. bocian, jaskółka, żaba, ślimak, biedronka, świerszcz, mrówka, pająk, kret, mysz, osa, motyl/.

„Niezapominajki to są kwiatki z bajki” – zabawa rytmiczna z tekstem wiersza: „Niezapominajki są to kwiatki z bajki”

Niezapominajki
To są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
Patrzą żabim oczkiem.
Gdy się jedzie łódką,
Śmieją się cichutko
I  szepcą mi skromnie:
,,Nie zapomnij o mnie!”

Zaprezentujcie dziecku różne możliwości wypowiadania wersów.np. Wolno, wolno, wolno, wolno, szybko, szybko. Szybko, szybko, szybko, szybko, wolno, wolno. Wolno, wolno, szybko, szybko, wolno, wolno.

Oglądanie z dzieckiem ilustracji przedstawiającej wiosenną łąkę /wykorzystanie ilustracji z książek, albumów, kalendarzy, stron internetowych itp. ?/ Poproście aby dziecko przyjrzało się uważnie ilustracji i powiedziało jakie miejsce przedstawia. Następnie by powiedziało które elementy ilustracji już kiedyś widziało bezpośrednio np. podczas wycieczki, spaceru.

Taniec motyli” – zabawa muzyczno- ruchowa ekspresyjna.  Dziecko  tańczy  zgodnie z wybraną muzyką –  można wykorzystać melodię „Cztery pory roku” – Wiosna Antonia Vivaldiego – YouTube (do tańca można wykorzystać  również chusty, szarfy, bądź gazety (jako skrzydła motyla )

K 4.,- 5. Kolorowanie  tulipana według kodu. Zdanie dodatkowe – przeliczanie kwiatów; kolorowanie tych których jest więcej.

W miarę możliwości posłuchajcie z dzieckiem piosenki „Łąka” sł. Stanisław Karaszewski , muz. Tadeusz Strąg. Porozmawiajcie o treści piosenki, zadając pytania: Co robiły na łące zajączki?, Jakie zwierzęta witały?, Jakie kwiatki oglądały?.

Umożliwcie dziecku wykonanie pracy plastycznej farbami plakatowymi na temat „Wiosenna łąka”.

 

Temat dnia: Zwierzęta w lesie (wtorek, 12.05.2020r.)

„Wiosenne kwiaty” – zabawa plastyczna .Wytnijcie wspólnie z dzieckiem różne figury geometryczne z papieru kolorowego. Dziecko układa z nich wiosenne kwiatki  / fiołki, kaczeńce, tulipany, żonkile, stokrotki / i przykleja na kartkę.

Przeczytajcie dziecku wiersz „Krecik”- Bożena Forma”

Jestem sobie mały krecik,
chcę by dzieci mnie poznały.
Bardzo miękkie mam futerko,
nim pokryty jestem cały.
Najśmieszniejsze moje łapki,
ciągle ziemię wypychają.
Silne, płaskie, jak łopatki,
zawsze w pracy pomagają.
Swoim ryjkiem bardzo lubię
korytarzy drążyć wiele.
Spulchniać zbite bryły ziemi,
wiercić przejścia i tunele.
Gdy na dworze silne mrozy,
w miłej norce wśród zapasów
siedząc, marzę o przetrwaniu
do wiosennych lepszych czasów
.

Porozmawiajcie  o treści wiersz zadając pytania: Jakie zwierzę jest bohaterem wiersza?, Gdzie ono mieszka?, Jak wygląda kret?, Co on robi?, Czym się żywi?.

Poproście aby dziecko rozwiązało zagadki dotyczące mieszkańców łąki. (B. Gawrońska)

– Na brzegu stawu żyją, z wieczora, czy też z rana ,
do wody dają nura , gdy słyszą krok bociana. /żaba/

– Zbiera miód z kwiatów wśród łąk i pól
kiedy użądli sprawi ci ból /pszczoła/

Tu cytrynek, tu paź królowej,wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. /motyl/

O nocleg nie prosi wędrując po świecie.
Bo swój domek nosi na własnym grzbiecie /ślimak/

Choć są bardzo małe pracują wytrwale,
Zbierają nasionka, nie męczą się wcale. /mrówki/

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce. /biedronka/

Zapewne znacie takiego konika,
Choć nie jest zegarkiem to w trawie cyka /konik polny/

„Pszczółki” – zabawa ruchowa naśladowcza. Dziecko  – pszczółka porusza się po pokoju, naśladując bzyczenie pszczoły, na klaśnięcie przez rodzica siada na kwiatku (na podłodze ).

Dzieci 5 – letnie  – praca z wyprawki . Składanie i ozdabianie bociana .Dziecko koloruje bociana , trawę i kwiaty .Wypycha i składa ptaka, wypycha kwiaty. Przykleja wszystkie elementy na biała kartkę i ozdabiają ją tak, by powstała łąka.

„Tropimy głoskę ł” – zabawy słuchowe z wykorzystaniem /5 – latki/ wielkiej Księgi Tropicieli . Dzieci wyszukują  w otoczeniu lub wymyślają przedmioty / zwierzęta / owoce / warzywa, których nazwy zaczynają się głoską ł. Praca z K 4., 8 – czytanie globalne, wyraz podstawowy: łapa. Wycinanie wyrazów i naklejanie we właściwych miejscach na obrazku przedstawiającym wiosnę.

Zadanie dodatkowe dla chętnych dzieci – słuchanie piosenki Łąka, z jednoczesnym wodzeniem po śladzie, rysowanie kształtu w tunelu oraz samodzielnie.

„Połóż tam gdzie powiem” – zabawa matematyczna. Potrzebny będzie komplet figur geometrycznych. Rodzic umawia się z dzieckiem że wspólnie ułożą plan placu przedszkolnego. Kwadraty to budynki, koła – drzewa, trójkąty – zabawki w ogrodzie, prostokąty chodniki i droga. Rodzic opowiada co dziecko będzie układało oraz jaką figurę i w którym miejscu kartki dziecko ma położyć, np: ta kartka to plac, na którym jest przedszkole i ogród. Weź duży kwadrat – to przedszkole – i połóż go na środku kartki. Z lewej strony przedszkola rosną drzewa. Weź  dwa koła i połóż je przy lewej krawędzi kartki. Przed przedszkolem jest ogród, na którym stoją huśtawki i zjeżdżalnie. Weźcie cztery trójkąty i połóżcie je wzdłuż górnej krawędzi kartki, nad kwadratem. Rodzic kontroluje poprawność wykonanych poleceń.

„Bliżej , dalej” –  zabawa dydaktyczna. Dziecko ma przed sobą wcześniej wykonany plan oraz co najmniej dwie miarki /paski papieru, wstążki, sznurki /. Dziecko mierzy odległość  między dwoma wskazanymi przez rodzica punktami np. między przedszkolem a środkowym drzewem , między przedszkolem a huśtawką w prawej górnej części ogrodu. Po dokonaniu pomiarów porównują odległość, wskazują co jest bliżej przedszkola, a co dalej. Rodzic rozkłada na podłodze różne przedmioty i łączy je za pomocą długich sznurków lub wstążek . zadaniem dziecka jest zmierzenie stopami odległości między wskazanymi przedmiotami. Na koniec dziecko porównuje odległości , wskazują która droga jest dłuższa, która krótsza, które są takie same.

 

Temat dnia: Owady (środa, 13.05.2020r.)

„Wiosenne kwiaty” – praca plastyczna. Zaproponujcie dziecku narysowanie kredkami wiosenne kwiatki / fiołki, kaczeńce, tulipany, żonkile, stokrotki /.

Przeczytajcie dziecku opowiadanie ”Nikt mnie więcej nie zobaczy”- W. Kozłowskiego 

Gąsienica uważa się za bardzo piękna i nie ominęła ani jednej kropli rosy, żeby się w niej nie przejrzeć.
– Ach, co to za uroda! – szeptała, oglądając ze wszystkich stron swój pospolity pyszczek i wyginając grzbiet, żeby popatrzeć na dwa złociste prążki.
– Szkoda, że nikt nie zwraca na mnie uwagi!
Aż raz zdarzyło się, że po łące chodziła dziewczynka i zbierała kwiaty. Gąsienica czym prędzej wypełzła na największy kwiatek.
Dziewczynka spostrzegła ją i powiedziała:
– Co to za brzydactwo!
– Ach tak! – syknęła obrażona gąsienica.
– Wobec tego nikt, nigdy, nigdzie, za nic na świecie, w żadnym wypadku i w żadnych okolicznościach więcej mnie nie zobaczy! Daję na to słowo honoru, uczciwej gąsienicy! Skoro się dało słowo honoru – należy go dotrzymać, zwłaszcza kiedy się jest gąsienicą. I gąsienica wpełzła na drzewo. Z pnia na sęczek, sęka na gałąź, z gałęzi na gałązkę. Wyciągnęła z pyszczka jedwabną niteczkę i zaczęła się nią owijać. Snuje się niteczka, owija gąsienicę raz, drugi, trzeci, dziesiąty, setny… i wreszcie gąsienica zniknęła w miękkim jedwabnym kokonie.
– Och, jaka jestem zmęczona! – westchnęła – ale owinęłam się znakomicie. W kokonie było ciepło… i nudno. Gąsienica ziewnęła raz, potem drugi i zasnęła. Mijał dzień za dniem. Letni wietrzyk kołysał gałązką, szeleściły cicho liście, a obrażona gąsienica spała i spała.
Obudziła się wreszcie – widocznie słońce musiało mocno dogrzewać, bo w końcu upał był nieznośny.
– Muszę przewietrzyć trochę mój domek! – postanowiła i wyskrobała małe okienko w kokonie.
– Ach, jak pięknie pachną kwiaty, gąsienica wychyliła się nieco – nikt mnie tu wśród listków nie zauważy, co mam sobie żałować powietrza – pomyślała.
Wychyliła się jeszcze troszeczkę, znowu troszeczkę i… wypadła ze swojej kryjówki! Ale zamiast spaść z drzewa na ziemię uniosła się do góry.
I nagle na tej samej łące zobaczyła tę samą dziewczynkę – co za wstyd – pomyślała – że jestem brzydka, to nie moja wina, gorzej że teraz wszyscy będą mnie nazywać kłamczuchą. Dałam słowo honoru, że nikt mnie więcej nie zobaczy i słowa nie dotrzymałam.
Hańba! – Zrozpaczona upadła na trawę. A wtedy nadbiegła dziewczynka i zawołała:
– Ach, jaki piękny!
– Czyżby to o mnie mowa? – szepnęła zdziwiona gąsienica – zdaje się, że o mnie. I wierz tu ludziom! Dziś mówią tak a jutro zupełnie inaczej. Na wszelki wypadek przejrzała się jednak w kropli rosy.
– Cóż to takiego? W lusterku ktoś nieznajomy z długimi, bardzo długimi wąsami.
Wygięła grzbiet. Na grzbiecie są dwa piękne, kolorowe skrzydła!
– Patrzcie, patrzcie stał się cud – jestem motylem!
I kolorowy motylek poszybował wysoko nad łąką, bo przecież on nie dawał motylkowego słowa honoru, że nikt go nie ujrzy.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat treści opowiadania, zadając pytania : Kto jest głównym bohaterem opowiadania?. Kogo spotkała gąsienica?, Dlaczego gąsienica obraziła się na dziewczynkę?, W co przeobraziła się gąsienica?.

„Taniec motyla”- zabawa muzyczno- ruchowa ekspresyjna .Opis zabawy w poprzednim tygodniu.

Dzieci 5- letnie. Praca z Zeszytem Grafomotorycznym – rysowanie owadów z użyciem lusterka.” „Gdzie mieszkają owady?” – zabawa dydaktyczna. Poproście aby dziecko odpowiedziało na Wasze pytania o miejsce zamieszkania niektórych owadów i jakie mają domki.

Dzieci 5- letnie. Zabawa z wykorzystaniem wyprawki. Dziecko wycina obrazek łapy z wyprawki  (z podpisem), naklejają go na kartce, ustalają głoskę początkową ł i rysują przedmioty /zwierzęta/owoce warzywa, których nazwy zaczynają się tą głoską.

„Wesoła gąsienica”- zabawa dydaktyczna. Narysujcie  kontur gąsienicy z 9 kółek.  Potrzebne będą plastikowe zakrętki. Poproście aby dziecko położyło na wskazanym przez Was kółku zakrętkę np. mówicie: Połóż zakrętkę na drugim kółku /pierwszym, piątym itd/. Połóż trzy nakrętki na trzech kółkach, teraz dołóż jeszcze dwie na inne wolne kółka, ile teraz masz razem kółek? Połóż dziewięć zakrętek na dziewięciu kółkach, zabierz  pięć , ile ci zostało? itd.

„Motyl” – praca plastyczna. Narysujcie na kartce kontur motyla, pomóżcie dziecku go wyciąć i złożyć pionowo w dół. Poproście dziecko aby na jedną część motyla nałożyło farbę w różnych kolorach. Następnie złożyło i odcisnęło wzór na drugiej połowie.

 

Temat dnia: W stawie – rozwój żaby (czwartek, 14.05.2020r.)

„Wiosenne kwiatki” – zabawa plastyczna. Poproście dziecko aby spróbowało wykonać wiosenne kwiatki /fiołki, kaczeńce, tulipany, żonkile, stokrotki/ z plasteliny.

„Żaba” – historyjka obrazkowa K.4,.8. Poproście aby dziecko wycięło obrazki, nakleiło je we właściwym miejscu oraz opowiedziało ich treści – omówcie z dzieckiem etapy rozwoju żaby.

„Kolorowe żabki –która z kolei” – Potrzebne będą kolorowe zakrętki. Lub kolorowe patyczki. Układamy od 6 – 9 nakrętek /patyczków / każda w innym kolorze. Rodzic zadaje dziecku pytania np. która z kolei jest żółta żaba?, która z kolei jest zielona żaba?, która z kolei jest czerwona żaba? jaki kolor ma druga żaba?, jaki kolor ma szósta żaba? itd.

„Na wiosennej łące” – zabawa ruchowa. Rodzic opowiada historię, a dziecko za pomocą ruchów, gestów i wyrazów dźwiękonaśladowczych próbuje odwzorować jej treść.

Jest piękna pogoda, świeci słonko. Wszyscy mieszkańcy łąki już wstali i wzięli się do pracy. Mrówki budują swoje miasto, zajączki skaczą po łące: kic, kic. Żabki pływają w jeziorze i kumkają; kum, kum. Ptaszki  wysoko fruwają po niebie. Bocian dostojnie kroczy, klekocząc: kle, kle. Nagle powiał wiatr, trawy i kwiaty kołyszą się na wietrze: szu, szu, szu. Zaczął padać majowy deszczyk: kap, kap, kap. Wszystkie zwierzątka chowają się do swoich domków.

Zabawa słownikowa – układanie przez dziecko zdań z podanymi przez rodzica  wyrazami o tematyce związanej z łąką.

„Masażyk” – zabawa relaksacyjna. Dziecko siedzi przed rodzicem. Rodzic czyta wiersz Beaty Gawrońskiej i wykonuje ruchy opisane w wierszu na plecach dziecka. Potem może być zmiana. Dziecko wykonuje masażyk rodzicowi.

Chodzą dzieci na wycieczki   – Przesuwanie całych dłoni z góry na dół.

zakładają sandałeczki,  – Wędrowanie dłońmi złożonymi w pięść z dołu do góry.

panie za to szpileczki, – Uderzanie palcem wskazującym po całych plecach.

A koniki podkóweczki. – Pukanie opuszkami wszystkich pięciu palców jednocześnie od linii kręgosłupa na zewnątrz.

„Połóż tam gdzie powiem – potrzebne będą biała kartka,  plastikowa zakrętka. Rodzic mówi polecenia a dziecko je wykonuje: Połóż zakrętkę na górze kartki, teraz połóż zakrętkę  z lewej strony kartki, połóż zakrętkę w lewym górnym rogu kartki itp. Jeśli dziecko ma trudności z wykonaniem zadania rodzic mu pomaga.

 

Temat dnia: Plener malarski (piątek, 15.05.2020r.)

„Biedroneczki” – zabawa matematyczna. Przeliczanie i odzwierciedlanie liczby. Potrzebne będą cztery szablony biedronek i wycięte kropki. Na pancerzykach biedronek nie ma kropek. Rodzic wymyśla proste zadania tekstowe, pamiętając że rozwiązaniem powinna być liczba parzysta. Zadania na dokładanie i odkładanie w zakresie 8. Dziecko rozwiązuje je i umieszcza tyle kropek na pancerzyku biedronki, ile wskaże wynik zadania.

„Na wiosennej łące” – zabawa ruchowa .Opis i tekst znajduje się w tygodniu „W stawie – rozwój żaby”.

Praca z K4.,6 – opowiadanie o obrazku przedstawiającym łąkę. Wskazywanie zwierząt, które skaczą, latają, i pełzają. Podawanie ich nazw. Rysowanie kresek odpowiadających liczbie poszczególnych elementów na obrazku.

W miarę możliwości zabierzcie dziecko na łąkę lub do parku. Po powrocie do domu poproście aby narysowało kredkami, lub namalowało farbkami to co zaobserwowało podczas pobytu na łące lub w parku.

„Gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenia oddechowe.

 • Mówienie na wydechu – dzieci nabierają powietrz nosem, a następnie wypowiadają wyliczankę: Niezapominajki są to kwiatki z bajki! Rosną nad potoczkiem, patrzą żabim oczkiem.
 • Ćwiczenia ortofoniczne – brr, bzy.
 • Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki; liczenie językiem dolnych i górnych zębów; zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka; ćwiczenia szybkiego wymawiania zgłosek tr i br.

„taniec owadów” – zabawa muzyczno – ruchowa ekspresyjna. Dziecko –owad tańczy zgodnie z wybraną muzyką – można wykorzystać  melodię „Cztery Pory Roku”- Wiosna Antonia Vivaldiego – YouTube ( do tańca można wykorzystać chusty, szarfy bądź gazety – jako skrzydła

 

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– rozmowy o zwyczajach owadów, ptaków oraz innych zwierząt wiosną.

– spacer po łące, w parku, nad stawem / w miarę możliwości / – obserwowanie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku.

– zabawy w układanie zagadek.

– zabawy w kalambury – jedna osoba tylko mimiką i gestem naśladuje wybrane zwierzę, druga zgaduje.

– zabawa w dzielenie wyrazów na sylaby, przeliczanie ich i układanie zbiorów z tylu elementów, ile było sylab w danym wyrazie.

– zabawy w rozwijanie zdań.

– czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Pamiętajcie o systematycznym prowadzeniu ćwiczeń logopedycznych z dziećmi objętymi terapią logopedyczną w przedszkolu.

 

„Majowa łąka” –  https://m.youtube.com/watch?v=toHxCZUjac&t=18s

„MuzyKat” –  https://www.youtube.com/playlist?list=PLEz3v_2eA7Lnxjl6AFBZqN-N_S_YffqpZ

Zdjęcia łąki – wydawnictwa MAC –  https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-bbplus-tablice/mobile/index.html#p=81

Pobaw się do słów piosenki: „Bzycząca zabawa” –   https://www.youtube.com/watch?v=zUgzWqgYPeE

 

Propozycja kilku zabaw:

Zabawa: „Jak powstaje tęcza”

Do tej zabawy potrzebujemy: jednego opakowania cukierków Skittes; ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały oraz wodę w temperaturze pokojowej. Wokół kantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza. Zachęcamy dziecko do obserwowania tego co za chwilę będzie się działo. Zamoczone cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektywny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrażenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów.

Zabawa „Zamrożone skarby”

Świetną zabawą, która zajmuje dzieci na długi czas jest zamrażanie małych przedmiotów w pudełeczkach Mogą to być samochodziki, małe zabawki, figurki itp. Do pudełka (tzw. Śniadaniówki) wrzucamy przedmioty, które chcemy zamrozić, zalewamy je wodą i wkładamy do zamrażarki. Najlepiej zrobić to wieczorem, by były gotowe do zabawy następnego dnia. Po zamrożeniu ocieplamy pudełko w ciepłej wodzie, żeby lodowa bryła swobodnie się z niej wydostała. Bryłę możemy obserwować i oglądać jak wygląda zjawisko roztapiania, możemy pozwolić dziecku aby samo odzyskało swoją zabawkę odkopując ją jak archeolog z lodu (np. zabawkowym młoteczkiem ).

Zabawa „Łowienie makaronowych rybek”

Jest to super zabawa , która rozwija u dzieci motorykę małą. Do jej przygotowania potrzebny nam będzie makaron rurki oraz słomki, które się „wyginają”. Słomki możemy potraktować jako wędki a makaron jako rybki. Makaron możemy wcześniej pofarbować na różne kolory, lub ozdobić je według własnego pomysłu tak, by bardziej przypominały rybki. Pokazujemy dzieciom jak chwycić naszą słomkową wędkę i łowić rybki. Jak prawidłowo to zrobić możecie Państwo zobaczyć na tym filmie: https://youtu.be/rDL2Sg-wD20

Zabawa „Piankolina”- zabawa sensoryczna.

Domowym sposobem przygotujemy piankolinę z 1 kg mąki ziemniaczanej, 1 opakowania pianki do golenia, odrobinę płynu do mycia naczyń  i kolorowych barwników spożywczych lub farbek .Wszystkie składniki łączymy ze sobą i ugniatamy w miseczce tak by powstała gęsta masa. Dzielimy ją na mniejsze kawałki, do których dodajemy kolorowe barwniki ugniatamy by masa się nam połączyła. Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle, zakopywać skarby, bawić się autkami, ludzikami, odciskać dłonie.

Życzymy super zabawy:)

 

 

4 – 8 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA „JAK POWSTAJE KSIĄŻKA?”

Drodzy Rodzice

W tym  tygodniu najwięcej uwagi poświęcimy  książkom i temu, dlaczego warto je czytać. Dowiemy  się, jak powstają książki i czym zajmują się: autor, redaktor, grafik i drukarz. Podczas dyskusji używajcie  pojęć: literatura dziecięca, literatura młodzieżowa, literatura dla dorosłych, encyklopedie, podręczniki, albumy. Uczcie dzieci jak bezpiecznie korzystać z internetu podczas wyszukiwania interesujących go  treści. Oglądajcie z dziećmi książki drukowane. Rozmawiajcie  o tym, czym różni się biblioteka od księgarni.

Zaprojektujcie wspólnie z dzieckiem okładkę wybranej publikacji i wykonajcie  album na temat naszego hobby. Podczas zabaw matematycznych doskonalcie u dziecka umiejętność dodawania, odejmowania różnych przedmiotów i przeliczania w zakresie 9. Używajcie  liczebnika głównego i porządkowego 9. Zaproponujcie dziecku zabawy w których będzie mogło naśladować swoich ulubionych bohaterów bajek i baśni.

 

TEMAT DNIA – MOJE KSIĄŻKI / 4.05.20 -PONIEDZIAŁEK /

Zabawy muzyczne

Ojciec Wirgiliusz muz. i sł. tradycyjne

Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje,

A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje.

Ref. Hejże dzieci, hejże ha!

Róbcie wszystko to, co ja.

Hejże dzieci, hejże ha!

Róbcie wszystko to, co ja.

Dziecko pokazuje dowolne czynności, a rodzic naśladuje go.

Muzykanci-konszabelanci muz. i sł. tradycyjne

Jestem muzykantem-konszabelantem,

My muzykanci-konszabelanci.

Ja umiem grać, my umiemy grać.

A na czym? – Na pianinie.

A pianino, i-no, i-no, a pianino, i-no, i-no,

a pianino, i-no, i-no, a pianino bęc!

https://www.youtube.com/watch?v=llfg3T-0zUE

Dziecko-muzykant  wymienia nazwę instrumentu (np. bębenek, skrzypce, flet, trąbka) i wykonuje ruchy naśladujące grę na tym instrumencie, wydając jednocześnie odpowiednie odgłosy (np. na skrzypcach: dylu-dylu).

„Dopasuj w pary” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie dużo obrazków  o różnej tematyce. Zadaniem dziecka jest przyjrzeć się im uważnie i dobrać je w pary. Następnie dziecko musi uzasadnić swój wybór – wszystkie odpowiedzi są dobre.

Przykładowe zabawy przed śniadaniem – rozgrzewka dla całej rodzinki

Bocian na łące” – zabawa ożywiająca. Uczestnicy  swobodnie biegają przy muzyce. Na przerwę w muzyce wszyscy  przyjmują pozycję bociana.

Skaczące żabki” – zabawa z elementem skoku. Uczestnicy  naśladują skoki żab. Na sygnał  siadają w siadzie skrzyżnym i naśladują rechot żab. Na kolejny sygnał ponownie skaczą po sali.

Książka – słuchanie opowiadania O. Masiuk czytanego przez rodzica

Do przedszkola miał przyjść pan pisarz, który wymyśla wiersze dla dzieci, a potem układa z nich książkę i wydaje.

Siedzieliśmy na dywanie i zastanawialiśmy się, jakie pytania można zadać panu pisarzowi.

– Trzeba zapytać, czy długo pisze taki wiersz – powiedziała Marta.

– Jak krótki wiersz, to krótko pisze, to każdy chyba wie – prychnął Staś.

– A ty skąd wiesz? – rozzłościła się Marta, ale Staś nie zdążył jej odpowiedzieć.

– Ja bym zapytał, czy lubi czekoladę – zaproponował Witek.

– Ale to nie ma nic wspólnego z pisaniem książek. – Jacek się skrzywił.

– A skąd wiesz? – Witek poczuł się urażony.

– Może przeczytam wam jakiś wiersz, żeby łatwiej przychodziły wam do głowy pytania – powiedziała pani.

Wszyscy się zgodziliśmy, bo nasza pani bardzo ładnie czyta. Wiersz nosił tytuł: „Czy słońce ma kolce?” i opowiadał o chłopcu, który nieustannie zadawał pytania, czym strasznie irytował dorosłych.

– Nie podoba mi się ten wiersz – powiedział Tomek.

– Nie mów tak, bo temu pisarzowi będzie przykro – poprosiła Marysia.

– Jemu nie powiem, ale w ogóle przecież mogę. Taki wiersz to każdy umiałby napisać. Ja ciągle denerwuję mamę, zadając pytania, więc nawet nie musiałbym nic wymyślać.

– Ale w prawdziwym wierszu muszą być rymy – wtrącił Witek.

– Co to rymy? – zapytałem Jacka.

– Takie słowa, które do siebie pasują, na przykład Pak-tak albo Pak-rak.

– E tam, rymy nie są trudne – rzekł Tomek lekko. – Woda, kłoda, moda, roda…

– Co to jest roda? – zapytałem Jacka, ale Marta była szybsza w odpowiedzi.

– Nic. Nie ma takiego słowa. Chwalisz się tylko, ale nie umiałbyś ułożyć wiersza ani napisać książki – powiedziała Marta do Tomka.

– Bo nie umiem pisać, ale gdyby ktoś zapisywał, co mówię, to ułożyłbym książkę bez trudu.

– Możesz spróbować ułożyć wiersz – zaproponowała pani. – I wyrecytujesz go panu pisarzowi, może udzieli ci kilku wskazówek. I może w przyszłości sam będziesz pisał książki.

Tomek cały dzień trzymał się z boku. Chyba układał ten wiersz, ale wydawał się coraz smutniejszy.

Usiadłem sobie przy stole, aby obejrzeć dokładnie książkę tego pana pisarza, który miał przyjść jutro. Była bardzo ładna, miała kolorowe obrazki. Nagle usłyszałem szept Tomka:

– Paku, Paku! – Tomek schowany był za szafą i dawał mi jakieś znaki. Gdy podszedłem, zapytał:

– Nie znasz, Paku, jakiegoś wiersza? Bo nic nie mogę ułożyć. Stanąłem na początku.

– Ale masz już początek, to świetnie. Powiedz mi – poprosiłem. I usiadłem wygodnie, żeby posłuchać wiersza. Zamknąłem oczy, jak robię często, gdy pani czyta nam wiersze.

– Kapie woda z kranu, kap, kap, kap… – powiedział Tomek i zamilkł. Otworzyłem oczy.

– I co? Co dalej?

– Właśnie nic. – Tomek rozłożył ręce.

Nie wyglądało to dobrze. Wytężyłem cały swój pakowy rozum, ale nawet pół rymu nie udało mi się wymyślić.

Rano wszyscy szykowaliśmy się na spotkanie z panem pisarzem. Tomek był nieswój i widziałem, że dręczy go ten wiersz. Pokręcił przecząco głową, gdy na-potkał mój wzrok, wiedziałem, że nic nie zdołał ułożyć.

Pan pisarz wyglądał sympatycznie. Usiadł z nami na dywanie i zapytał, czy chcielibyśmy się czegoś od niego dowiedzieć. Przez moment trwała cisza, aż w końcu Tomek podniósł rękę:

– Jak się pisze wiersz? – zapytał. – Albo książkę.

Pisarz przyjrzał mu się uważnie, a potem milczał chwilę. W końcu wzruszył ramionami i powiedział:

– Nie wiem. To jakoś samo wychodzi.

Rozmowa na temat opowiadania- ukierunkowana pytaniami:

Czym zajmuje się pisarz?; Jaki problem miały dzieci?; Jak nazwane były słowa, które do siebie pasują?; O co pani poprosiła Tomka?; Jak Tomek poradził sobiemz zadaniem?; O co zapytał Tomek pana pisarza?; Co odpowiedział pan pisarz?; Jak mmyślicie, co trzeba zrobić, żeby napisać książkę?

Książka przyjaciółka – zapoznanie z  piosenką sł. Urszula Piotrowska muz. Magdalena  Melnicka – Sypko

Spoglądają z półek książki,

każda okiem do mnie mruga,

tajemnicze śle uśmiechy,

z baśnią jedna, z wierszem druga.

Ref.: I już Piotruś Pan się kłania,

smok wawelski człapie z jamy.

Razem z Pippi  Pończoszanką

mnóstwo przygód przeżywamy.

W odwiedziny wnet przybędą

dobra wróżka i Kopciuszek,

Miś Uszatek z przyjaciółmi.

Pięknie ich powitać muszę.

Dbam o kartki i okładki,

ścieram kurze na półeczkach,

więc do książki woła książka:

Przyjaciółką jestem dziecka!

W księgarni” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie dużo różnych książek, nie tylko dziecięcych. Mogą to być podręczniki, albumy, encyklopedie itp. Dziecko przegląda je, a później opowiada o tym, co widziało, wskazuje te, które najbardziej mu się podobały, i opowiada o nich. Wyjaśnijcie dziecku  pojęcia: literatura dziecięca, literatura młodzieżowa, literatura dla dorosłych; encyklopedie, podręczniki, albumy. Na koniec można  zadać dziecku pytanie: Jak nazywają się miejsca, w których można kupić książki?. Dziecko może podać różne odpowiedzi, np. księgarnia, kiosk, sklep, antykwariat itp

Praca z K4., 1 – rozwijanie logicznego myślenia, odczytywanie kodu i umieszczanie nalepek we właściwych miejscach. Zadanie dodatkowe – łączenie w pary takich samych książek i kolorowanie większych.

 

TEMAT DNIA –W BIBLIOTECE /5.05.20  – WTOREK/   

Zabawy z pojęciami”–zabawa dydaktyczna. Rodzic podaje dziecku dowolny wyraz, np.: szacunek, zamęt, lament. Zadaniem dziecka  jest wyjaśnienie znaczenia tego słowa. Rodzic może tylko podpowiadać i ukierunkowywać dzieci pytaniami pomocniczym

„Ulubieni bohaterowie”odgadywanie zagadek Beaty Gawrońskiej, dotyczących bohaterów znanych dzieciom książek i bajek:

Biedne te dzieci, w lesie zabłądziły

i do domku z piernika, niestety, trafiły. (Jaś i Małgosia)

Wilk­ skrył się wśród górek

i czeka aż nadejdzie… (Czerwony Kapturek)

Domkiem tego misia jest Stumilowy Las,

bawi się tam z przyjaciółmi przez calutki czas. (Kubuś Puchatek)

Ten mały chłopiec to chyba kukiełka. Nie do wiary!

Zrobił go z drewna Gepetto stary.(Pinokio)

Zadajcie dzieciom pytanie: Dlaczego należy czytać książki?

Zakładka do książki – praca z W./tylko dzieci starsze/ – wykonajcie zakładkę do książki. dziecko wycina zakładkę oraz dwa elementy potrzebne do jej ozdobienia. W wyznaczonych miejscach robi otwory dziurkaczem. Nakleja obrazki na zakładkę i ozdabia całość według własnego pomysłu. Na dole przymocowuje sznureczki.

Kłopoty w bibliotece słuchanie wiersza M. Przewoźniaka.

Książkom w pewnej bibliotece

nudziło się tak dalece,

że ni z tego, ni z owego

zaczęły grać w chowanego.

Calineczka się schowała

za ogromny Atlas ryb.

Szukał krasnal Hałabała,

gdzie się przed nim Plastuś skrył?

Tak się wszystkie wymieszały,

że ta pani w bluzce w prążki

chodzi tutaj już dzień cały,

nie znajdując żadnej książki

Rozmowa dotycząca treści wiersza: Co stało się pewnego razu w bibliotece?; Jakie bajkowe postacie występowały w wierszu?; Czym różni się biblioteka od księgarni?.

„Jesteśmy bohaterami z bajek” – zabawa ruchowa. Rodzic wypowiada nazwę postaci  z bajki (np. smok wawelski, Kot w Butach, krasnoludek, olbrzym, wilk), a zadaniem dziecka jest zaprezentować tę postać ruchem, mimiką. Zmiana ról.

W bibliotece-słuchanie piosenki sł. Krystyna Wodnicka muz. Anna Buzuk

Jeszcze liście kolorowe lecą w trawę.

Czas na piłkę, czas na rower, na zabawę,

ale kiedy wiatr za kołnierz zacznie dąć,

dobrze będzie w kręgu lampy z książką siąść.

Ref.: W bibliotece z książek na półkach

trąbią słonie, kuka kukułka,

kwitnie paproć, krzyczą Indianie,

szumią żagle na oceanie.

W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz:

starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz.

Jeszcze złoty czas jesieni nie przeminął.

Jeszcze pali się na płotach złote wino,

ale kiedy deszcz o szybę zacznie bić,

dobrze będzie czymś weselszym zająć myśl.

Porozmawiajcie nt. treści piosenki: O czym jest piosenka?; O jakim miejscu jest w niej mowa?; Jakie książki można znaleźć w bibliotece?.

Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence

„Apaszki” – zabawa naśladowcza. Dziecko trzyma swoją apaszkę i naśladuje ruchy wykonywane przez rodzica. (np. pionowe – z góry na dół, poziome– od prawej do lewej).

 „Pokaż, co gram” – zabawa dydaktyczna. Rodzic  tworzy z klocków układ przedstawiający rytm zwrotki lub wersu piosenki. Wystukuje go. Dziecko  samo próbuj wystukać ten rytm.

„Taniec-połamaniec” – zabawa taneczna. Rodzic  prezentuje krok w metrum na cztery. Dziecko  próbuje samo się poruszać w ten sposób.

„Moja okładka” –praca plastyczna. Malowanie farbami zaprojektowanej przez dziecko okładki do ulubionej książki.

 

TEMAT DNIA –JAK POWSTAJE KSIĄŻKA /6.05.20-ŚRODA/

Zabawy z pojęciami” – zabawa dydaktyczna. Rodzic  podaje dziecku dowolny wyraz, np. tolerancja. Zadaniem dziecka jest wyjaśnienie znaczenia tego wyrazu. Rodzic może tylko podpowiadać i ukierunkowywać dziecko pytaniami pomocniczymi.

Rozmowa na temat procesu powstawania książki na podstawie lustracji z Wielkiej Księgi Tropicieli. /dzieci starsze./

Zwróćcie  uwagę na osoby biorące udział w tym procesie.

Poznanie nazw niektórych zawodów związanych z wydawaniem książki: autor, redaktor, grafik, ilustrator, drukarz.

„Pisarz” – zabawa dydaktyczna. Ćwiczenia słownikowe. Rodzic  przygotowuje obrazki  przedstawiające różne postacie z bajek (krasnoludki, wilk, Kubuś Puchatek, Baba-Jaga, Czerwony Kapturek itp.). Prezentuje jeden z nich. Zadaniem dziecka jest wyszukać jak najwięcej określeń pasujących do tej postaci, np. Czerwony Kapturek – nieuważny, beztroski
Mali graficy ruchowa. Dziecko porusza się  zgodnie z  rytmem podanym przez rodzica. gdy dźwięk milknie rodzic podaje nazwę dowolnego przedmiotu. Zadaniem dziecka  jest narysować ten przedmiot w powietrzu i podać do

czego ten przedmiot może służyć.

Dyktando graficzne”. Każde dziecko dostaje kartkę formatu A4 i komplet kolorowych kredek. Kartka jest przyklejona taśmą  klejącą do stolika tak, aby

dziecko nie mogło nią manipulować. N. wydaje polecenia: Na środku kartki narysuj stół.; Pod stołem narysuj piłkę.; Nad stołem narysuj żółte słońce.; Obok stołu z prawej strony narysuj brązowe krzesło.; Z lewej strony słońca narysuj niebieską chmurę.; Z prawej strony słońca narysuj różową chmurę.

Po zakończeniu rysowania dzieci porównują swoje prace, wspólnie sprawdzają poprawność wykonania poleceń.

Książki na półce” – zabawa dydaktyczna. Rodzic  przygotowuje książki i kilka półek – pasków papieru. Poleca dziecku: Połóż na półce 5 książek. Dołóżcie jeszcze 4 książki. Ile jest książek na półce?; Weź z pudełka tyle klocków, ile książek jest na półce. Rodzic  powtarza taki schemat tyle razy, ile naszykował półek. Za każdym razem dzieci dokonują przeliczeń w zakresie 9. Dzieci układają pozostałe książki w kąciku po 9 na każdej półce, przeliczają je.

Praca z K4., 3 – wprowadzenie liczebnika głównego i porządkowego 9; dolepianie książek na półkach, kolorowanie misiów. Zadanie dodatkowe – ozdabianie cyfry, łączenie kostek domina ze zbiorami – zgodnie z liczbą elementów.

„Zabawa w grafika” – praca plastyczna, wykonanie albumu pt. „Moje hobby”

lub „To, co lubię”. Każde dziecko rysuje kredkami pastelowymi na kartce for-

matu A4. Na zakończenie ze wszystkich prac zostaje wykonany wspólny album.

 

TEMAT DNIA–SZANUJEMY KSIĄŻKI /7.05.20-CZWARTEK/

„Dobrze– źle”- zabawa dydaktyczna. Przygotujcie obrazki przedstawiające dobre i złe zachowania w różnych sytuacjach. Zadaniem dziecka  jest zaklasyfikować je jako właściwe lub niewłaściwe oraz uzasadnić swoje decyzje.

„Skarga książki” uważne słuchanie wiersza J. Huszczy.

Jestem książką z dużej szafy.

Wszyscy mówią, żem ciekawa,

więc mnie ciągle ktoś pożycza,

lecz nie cieszy mnie ta sława.

Miałam papier bielusieńki,

ślady na nim Florka ręki.

Pozginał Jaś mi rogi,

Julek na mnie kładł pierogi.

Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,

trzymał mnie aż trzy tygodnie.

Narysował na okładce

Staś diabełka, małpkę w klatce.

Anka, Władka siostra mała,

ta mi kartki dwie wyrwała.

Cóż mi z tego, żem ciekawa,

dłużej żyć tak nie potrafię.

Nie będziecie mnie szanować,

to się na klucz zamknę w szafie.

Rozmowa na temat wiersza: Na co skarżyła się książka?; Co należy robić, żeby książki się nie niszczyły?; Dlaczego należy dbać o książki?.

Jesteśmy bohaterami z bajek” – zabawa ruchowa. Rodzic  wypowiada nazwę postaci  z bajki (np. smok wawelski, Kot w Butach, krasnoludek, olbrzym, wilk), a zadaniem dziecka jest zaprezentować tę postać ruchem, mimiką.

Praca  z ZG, 47 – rysowanie zakładki do książki po śladzie  i po kropkach./dzieci starsze/

Maszyna drukarska” – zabawa ruchowa. Rodzic  przedstawia się jako matryca w maszynie, dziecko zaś jako kartka z wydrukowanym tekstem. To samo, co jest na matrycy, musi być na kartkach. Rodzic  wykonuje różne czynności, a dziecko naśladuje prezentowane ruchy. Później zamiana ról.

Praca z K4./4,  – dokładanie do 9; doklejanie nalepek z  brakującymi zabawkami.  Zadanie dodatkowe – otaczanie pętlami przedmiotów niepasujących do pozo-stałych.

 

TEMAT DNIA – PRZYGODY PAKA /8.05.20-PIĄTEK/

„Przygoda Paka” – Przygotujcie trzy kartony, klej, kredki i wycinki z gazet –najlepiej z czasopism dziecięcych. Na pierwszej kartce dziecko przykleja jeden wybrany przez siebie wycinek i dorysowuje przygodę Paka związaną z tym wycinkiem. Następnie dostaje drugą kartkę, przykleja na środku drugi wycinek z gazety i układa ciąg dalszy swego opowiadania o Paku. Jeżeli nie jest znudzone pracą, może przygotować kolejną stronę książki. Na koniec z pomocą rodzica zszywa karty i opowiada treść swojego opowiadania.

„W bibliotece” – zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence:

„Apaszki” – zabawa naśladowcza. Dziecko trzyma swoją apaszkę i naśladuje ruchy wykonywane przez rodzica(np. pionowe – z góry na dół, poziome– od prawej do lewej).

Pokaż, co gram” – zabawa dydaktyczna. N. tworzy z klocków układ przedstawiający rytm zwrotki lub wersu piosenki. Wystukuje go. Dzieci same próbują wystukać ten rytm.

Taniec-połamaniec” – zabawa taneczna. rodzic prezentuje krok w metrum na cztery. Dzieci próbują same się poruszać w ten sam sposób.

Gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenia oddechowe:

Mówienie na wydechu – dziecko nabiera powietrze  nosem, a następnie na jednym wydechu wypowiada rymowankę:

Każdy aktor o tym wie,

że mówić nie można źle.

Ćwiczenia ortofoniczne: brr, bzy.

Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki; licze-nie językiem dolnych i górnych zębów; zdmuchiwanie skrawków papieru z czub-ka języka; ćwiczenia szybkiego wymawiania głoski r.

Kochane średniaczki

Także w tym tygodniu nie zapominajcie o gimnastyce razem z rodzinką.

Pamiętajcie jak należy obchodzić się z książeczkami. Zaproście rodziców do posłuchania jak pięknie potraficie opowiadać o swoich ulubionych bohaterach z bajek. A może wymyślicie sami ciekawą bajkę. Jeśli tak to narysujcie do niej ilustracje.  Życzymy powodzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=wnJFiwa5a8U

https://www.youtube.com/watch?v=Aowe8WTzEME

https://www.youtube.com/watch?v=nAgxUyX-Fwg

https://www.youtube.com/watch?v=Nb_n1JFzjZA

Propozycja wspólnej zabawy z rodzicami

„Zabawa w grafika” – praca plastyczna dla całej rodzinki wykonanie albumu pt. „Moje hobby” lub „To, co lubię”. Każdy uczestnik rysuje kredkami na kartce

Na zakończenie ze wszystkich prac zostaje wykonany wspólny album.

„Czerwony Kapturek – książka, którą lubię” – gra dla całej rodzinki. Przygotujcie planszę  z narysowaną trasą gry, zaznaczonymi polami-pułapkami i polami-premiami (np. pole z wilkiem: „Musisz go przechytrzyć, więc czekasz do momentu, w którym wyrzucisz dziewięć oczek na obu kostkach”; pole z babcią: „Czekasz jedną kolejkę, gdyż babcia jest schorowana i bardzo wolno się porusza”; pole z leśniczym: „Przesuwasz się o dwa pola do przodu”), dwa pionki i dwie kostki do gry. Pionki ustawione są na polu start. Rodzic  rozpoczyna grę. Rzuca jednocześnie dwiema kostkami do gry. Następnie przelicza na głos liczbę oczek na obu kostkach. Przesuwa swój pionek do przodu o tyle pól, ile wynosi suma oczek na obu kostkach. To samo robi dziecko i pozostali uczestnicy gry. Wygrywa ten pionek, który pierwszy przekroczy linię mety.

Propozycje ćwiczeń logopedycznych – oddechowych dla dzieci. 

Głównym celem ćwiczeń oddechowych jest poprawa lub usprawnienie pracy aparatu oddechowego. Ich zadaniem jest m.in.

– pogłębienie oddechu;
– różnicowanie faz oddychania (wdech, wydech);
– zwiększenie pojemności płuc;
– wydłużenie fazy wydechowej;
– rozruszanie przepony;
– uczenie ekonomicznego zużywania powietrza w czasie mówienia;
– usuwanie nadmiernego napięcia mięśniowego.

Ćwiczenia najlepiej prowadzić w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Należy pamiętać, że podczas ćwiczeń oddechowych powietrze wdychamy nosem a wypuszczamy ustami.

 1. Kto dalej?Przygotujcie kartkę papieru. Podrzyjcie ją na pionowe paski, a z nich ugniećcie papierowe małe kulki. Stańcie obok siebie. Kulki przyłóżcie do ust. Uwaga – wdech nosem, mocny wydech buzią! Czyja kulka doleci dalej? Kto wygrał?
 2. Mecz.Jeśli macie w domu piłeczkę ping-pongową lub styropianową kulkę. Jeśli nie, samodzielnie ugniećcie kulkę z gazety. Usiądźcie naprzeciw siebie przy stole i dmuchajcie tak, aby piłka trafiła do wyznaczonej wcześniej bramki!
 3. Bąbelki!Przygotujcie słomkę do napojów. Włóżcie ją do szklanki z wodą. Dziecko zamiast pić przez słomkę, może przez nią dmuchać! Zaobserwujcie, co dzieje się na powierzchni. Czy powstają bąbelki? Zróbcie konkurs: kto dłużej będzie dmuchał do swojej szklanki?
 4. Dmuchanie baniek mydlanych.Kontrolując oddech tworzymy duże i małe bańki, pojedyncze lub całe serie pięknych, mydlanych bąbelków.
 5. Piórka. Ta zabawa sprawia dzieciakom wiele frajdy. Kładziemy piórka na różnych przedmiotach w domu i zdmuchujemy je z nich: z kanapy, z fotela, z szafki, ze stołu. Możemy też wykorzystać części ciała: dłoń, ramię… albo części ciała Mamy lub Taty!
 6. Labirynt. W pierwszej kolejności budujemy labirynt z klocków – na podłodze lub stoliku. Do labiryntu wkładamy kulkę ze styropianu lub zgniecioną gazetę. Zadaniem jest przemieszczenie (bez użycia palców!) kuleczki przez labirynt do wyjścia, wyłącznie dmuchając na kuleczkę. W innej wersji można sterować oddechem za pomocą słomki do napojów.
  7. Przenoszenie słomką.To świetna zabawa – przenoszenie za pomocą słomki ( zasysanie ) karteczek do miseczki, elementów układanki na właściwe miejsce, kropek, które zgubiła biedronka, itp.

Życzymy udanej zabawy.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

Rozmowy o zaletach i zagrożeniach korzystania z internetu.

Przejrzenie książek zgromadzonych w domu, wybranie tych, które są już zniszczone i obłożenie ich kolorowym papierem.

Zabawy w przeliczanie i porównywanie zbiorów z zadawaniem pytań: Ile jest…?; Których rzeczy jest więcej / mniej?; O ile więcej / mniej? itp.

Zabawy we wskazywanie, jaka głoska jest na początku lub na końcu słowa.

Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

 

 

27 – 30 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA – KIM TY JESTEŚ?

Drodzy Rodzice

Zbliżają się święta: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Porozmawiajcie z dziećmi o Polsce i Europie. Wspólnie zastanówcie się, co znaczy być Polakiem. Opowiedzcie lub przeczytajcie dzieciom legendy związane z powstaniem państwa polskiego, z Krakowem i Warszawą. Wyjaśnijcie dzieciom co znaczą pojęcia: stolica, ojczyzna, kraj, naród jak wyglądają polskie godło i flaga. Posłuchajcie z dziećmi i spróbujcie wspólnie zaśpiewać hymn polski. Posłuchajcie również hymn Unii Europejskiej i melodii krakowiaka.

Na mapie Polski pokażcie dzieciom główne rzeki: Wisłę i Odrę, najważniejsze miasta, a na mapie Europy Polskę.

W otoczeniu i na ilustracjach poszukajcie wspólnie z dziećmi przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się głoską f. Poproście dziecko by spróbowało kreślić po  śladzie, rysowało w tunelu szlaczki  i kształty literopodobne.

Zaproponujcie dzieciom wspólne przygotowanie pizzy.

Jeżeli  to możliwe umożliwcie dzieciom na wykonanie różnego rodzaju ruchów: skoczne, bieżne, rzut do celu.

 

Temat dnia: „Polska – legendy” (27.04.2020r. poniedziałek)

„Moja Polska – zabawa słownikowa. Zadajcie dziecku  pytanie Co to jest Polska?. Rozmowa z dzieckiem na temat Polski. Tworzenie pojęć związanych ze słowem Polska: ojczyzna, kraj, naród Polak, Polka.

Przeczytajcie dziecku wiersz W. Bełzy.

Kto Ty jesteś?- Polak mały.

Jaki znak twój – Orzeł biały.

Gdzie ty mieszkasz?- Między swemi.

W jakim kraju?-w Polskiej ziemi.

Czym ta ziemia?-mą  ojczyzną.

Czym zdobyta?-krwią i blizną.

Czy ją kochasz?-kocham szczerze.

A w co wierzysz?-w Polskę wierzę

Coś ty dla niej?-wierne dziecię.

A coś winien?-oddać życie.

Wyjaśnijcie dziecku trudne pojęcia. Porozmawiajcie z nim o treści wiersza zadając pytania: Jak nazywa się nasza ojczyzna?, jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?, Jak wygląda godło Polski?, Jak wygląda flaga Polski?, Dlaczego należy kochać swój kraj?.

Pokażcie dzieciom mapę Polski. „Moje miejsce”-odszukajcie i pokażcie gdzie na mapie jest miejscowość w której mieszkacie.

„Zwiedzamy Polskę”-zabawa ruchowa. Dziecko porusza się po pokoju np. maszeruje, podskakuje .Rodzic podaje miejsce, w jakim znajduje się dziecko(np. w górach, nad morzem), a ono naśladuje czynności jakie może tam wykonywać (np. jazda na nartach, pływanie).

„Polska moja ojczyzna”- spróbujcie wspólnie z dzieckiem wykonać plakat na ten temat dowolną techniką np. malowanie farbami, rysowanie kredkami, wycinanka, wydzieranka, kolaż itp.

Przeczytajcie dziecku legendę w opracowaniu Edyty Wygonik  „Podanie o Lechu”.

Dawno temu, tak dawno, że nikt dokładnie już nie wie, kiedy to się zdarzyło, trzech braci – Lech, Czech i Rus – postanowiło, że każdy z nich założy sobie państwo. Pożegnali się serdecznie i rozeszli w trzy strony świata. Lech a północ. Zarówno on , jak i jego bracia chcieli ,aby miejsca, w których założą swe siedziby, były dobrze położone , miały żyzną ziemię, lasy pełne zwierzyny, wody pełne ryb.

Lech długo wędrował w poszukiwaniu takiego miejsca. Mijał dzikie puszcze, przedzierał się przez gąszcze, pokonywał strumienie, stawy i bagna. Był już dość zmęczony, kiedy nagle ujrzał to, czego szukał – miejsce do którego dotarł, zachwyciło go od razu: wszystko było takie, jak sobie wymarzył. Była to równina nad rzeką Wartą. Postanowił, że tu właśnie powstanie jego państwo.

Kiedy zabrano  się do budowy grodu, znaleziono gniazdo białych orłów. Lech uznał to za dobry znak i obrał sobie tego ptaka za godło wojenne, które później stało się godłem  Lechowego państwa; gród który wtedy powstał nazwano Gnieznem.

Porozmawiajcie z dzieckiem o treści legendy. Poproście aby spróbowało odpowiedzieć na pytania: Jak nazywali się trzej bracia?, Czego szukali gdy wybrali się w drogę?, Który z braci znalazł takie miejsce? ,Jak nazywała się rzeka która tam płynęła?   Co znaleziono przy budowie grodu?, Jakie ptaki mieszkały w znalezionym gnieździe ? Jak nazywał się ptak którego Lech wybrał na godło swojego państwa?, Jak nazywał się gród  który wybudował Lech?.

 

Temat dnia: Godło, flaga, hymn (28.04.2020r. wtorek)

„Kompozycja z dłoni” – zabawa dydaktyczna Pomóżcie dziecku odbić lub obrysować jego  dłonie na kartce. Wytnijcie je i poproście aby dziecko zrobiło z nich kompozycję według własnego pomysłu.

Pokażcie dziecku flagę Polski. Porozmawiajcie z nim o jej znaczeniu i okolicznościach jej prezentowania. Poproście dziecko aby wyszukało  flagę Polski wśród innych flag /można wykorzystać atlasy, lub strony internetowe/. Zaproponujcie dziecku wspólne wykonanie flagi Polski. Pozwólcie aby dziecko samo dobrało odpowiedni kolor bibuły, czy kartki. Sprawdźcie czy zrobiło to poprawnie.

Pokażcie dziecku godło Polski, porozmawiajcie z dzieckiem o jego wyglądzie , szczególną uwagę zwróćcie  na jego kolorystykę. Powiedzcie dziecku dlaczego w godle Polski jest biały orzeł /orzeł to król wśród ptaków/.

Dzieci starsze „Godło” – puzzle –praca z wykorzystaniem wyprawki.

Posłuchajcie z dzieckiem hymnu Polski. Pokażcie mu jaką postawę trzeba przyjąć podczas ego słuchania i śpiewania. Zachęćcie  dziecko do wspólnego zaśpiewania hymnu przyjmując przy tym odpowiednią postawę. Zadajcie dziecku pytanie : Kiedy jest grany hymn narodowy?.

Zwróćcie uwagę dziecku na wystój miast Polski ,naszego miasta w pierwszych dniach maja. Powiedzcie jakie święta przypadają w te dni/1 maja – Święto Pracy,2 maja – Dzień flagi , 3 maja Święto Narodowe – Święto Konstytucji  3 maja/.

Wyjaśnijcie dziecku co to jest herb. Odnajdźcie na stronach internetowych herb naszego miasta. Porozmawiajcie z dzieckiem o jego wyglądzie.

Praca z K.3 – 30 – czytanie globalne, wyraz podstawowy – flaga. Łączenie w pary obrazków, których nazwy się rymują. Otaczanie pętlą obrazków które w swoich nazwach mają głoskę f. Zadanie dodatkowe dla chętnych dzieci – słuchanie wiersza „Polskie krajobrazy”

Za siedmioma górami,

za siedmioma lasami

jest niezwykła kraina,

co się w Tatrach zaczyna.

Są tam wzgórza, doliny,

są jeziora, niziny,

Bałtyk, morze szerokie,

w nim bezkresne głębiny.

Są tam góry wysokie

i jeziora głębokie,

płyną rzeki, strumienie,

lasy toną w zieleni.

Są tam żubry brodate

i jelenie rogate,

lisy, sarny, zające

biegające po łące.

Są tam rysie i żbiki,

łosie, wilki i dziki.

W górach żyją niedźwiedzie,

dobrze im tam się wiedzie.

Choć w niejednej legendzie

takich krain sto będzie,

tylko ta jest prawdziwa,

co się Polska nazywa.

Podczas słuchania pierwszej zwrotki wodzenie po śladzie, rysowanie kształtu w tunelu oraz samodzielnie.

Dzieci starsze – Zeszyt grafomotoryczny 46- kolorowanie herbu według kodu .Rysowanie szlaczka po śladzie i kropkach.

Dzieci starsze – „Tropimy głoskę f”- zabawy słuchowe z wykorzystaniem Księgi Tropicieli – dziecko wyszukuje w otoczeniu, lub wymyśla / przedmioty, owoce, warzywa, zwierzęta / których nazwy zaczynają się na głoskę f.

 

Temat dnia: Kraków (29.04.2020r. środa)

„Moje stopy” – zabawa dydaktyczna. Pomóżcie dziecku obrysować jego stopy na kartce papieru, zwracając uwagę, by prawa była z prawej strony, a lewa – z lewej, i aby na kartce zmieściły się obie stopy .Następnie zaproponuj aby dziecko ozdobiło je według własnego pomysłu.

Przeczytajcie dziecku jeszcze raz wiersz „Polskie Krajobrazy” S. Karaszewskiego. Porozmawiajcie o treści wiersza zadając pytania : Co to są krajobrazy?, O jakich krajobrazach była mowa w wierszu?, Kogo/co można spotkać w Polsce?. Na mapie Polski pokażcie gdzie leżą różne regiony Polski. Objaśnijcie symbolikę mapy: sposoby zaznaczania wód, dróg, miast itp. Poproście aby dziecko spróbowało wskazać na mapie określone miejsce.

„Rzeki Polski” – dziecko wskazuje na mapie dwie największe rzeki : Wisłę i Odrę. Szukają na mapie źródła Wisły. Następnie wodzą palcem po mapie  i wskazują pierwsze duże miasto na drodze Wisły – Kraków.

Zabawa ruchowa – „Wiatraczki”. Dziecko kręci się dookoła własnej osi, naśladując ruch wiatraczka. Na słowo „stop”- staje bez ruchu.

„Kraków” – pokażcie dziecku miejsca i symbole charakterystyczne dla Krakowa w dostępnych książkach, ilustracjach, plakatach, widokówkach, kalendarzach itp.

Przeczytajcie dziecku legendę opracowaną przez E. Wygonik „ O smoku wawelskim”.

Ale pewnego poranka wszystko się zmieniło. Oto w nocy do jaskini wśród skał wawelskiego wzgórza przybył straszliwy smok – był wielki, ciało jego było pokryte zielonkawą łuską, niesamowicie głośno ryczał, a z jego potężnej paszczy wydobywał się ogień. Na dodatek zjadał ludziom zwierzęta gospodarskie. W grodzie nastała wielka trwoga. Ludzie bali się przechadzać ulicami tak jak dawniej i nie czuli się już tak szczęśliwi, jak przed przybyciem bestii. Zmartwiony król nie wiedział, jak obronić swoich poddanych przed potworem. Radził się mędrców, ale oni nie potrafili pomóc. Król, choć niezwykle odważny, nie czuł się na siłach, aby pokonać smoka w walce. Ogłosił więc, że czeka na śmiałka, który obroni jego gród przed smokiem. Obiecał za to nagrodę – rękę swej córki i połowę majątku. Wielu odważnych stawało do walki, a wraz z przybyciem do Krakowa każdego z nich w sercach mieszkańców budziły się wielkie nadzieje. Przyjeżdżali

rycerze z dalekich stron i królewicze z sąsiednich królestw. Ich trud okazywał się daremny. Smok wciąż miał się dobrze, a co więcej – wszyscy bali się go z dnia na dzień jeszcze bardziej. Aż któregoś dnia na dwór Kraka przybył młody szewc Skuba. Pokłonił się nisko i rzekł:

– Mój władco, ja pokonam smoka. Nie jestem wprawdzie rycerzem, ale daj mi, proszę, szansę.

– Jak tego dokonasz, chłopcze? – zdziwił się władca. – Tylu silniejszym od ciebie nie udało się… No, ale dobrze, skoro chcesz.

Szewczyk postanowił zgładzić bestię podstępem. Wypchał skóry owcy i wołu siarką oraz smołą, zaszył je, aby wyglądały jak prawdziwe zwierzęta, a następnie zaniósł w nocy pod smoczą jamę. Był pewny, że żarłoczny smok

będzie chciał je zjeść. I nie mylił się. Rzeczywiście, rano smok natychmiast połknął zwierzęta. Ale zaraz po tym poczuł, że w jego brzuchu płonie. Szybko pobiegł nad rzekę Wisłę i zaczął pić wodę. Mieszkańcy z niepokojem obserwowali zachowanie niebezpiecznego potwora, a ten pił, pił, pił… Stawał się przy tym coraz grubszy i grubszy, aż w końcu… pękł. Radosna wieść o pokonaniu smoka szybko rozeszła się po okolicy i oczywiście dotarła do Kraka. Ludzie znów mogli się uśmiechać i żyć bezpiecznie. Krak wynagrodził szewczyka za to, co zrobił. Skuba pojął za żonę jego piękną córkę i otrzymał połowę majątku. Ze skóry smoka wykonał natomiast kilkaset par butów. Od tamtego zdarzenia minęło wiele wieków, a w Krakowie wciąż istnieje jama, w której mieszkał kiedyś ten straszny smok.

Porozmawiajcie z dzieckiem  na temat legendy, wyjaśnijcie niezrozumiałe dla dziecka pojęcia.

„Zrób tyle ile pokazuje kostka”- zabawa ruchowa. Potrzebna będzie kostka do gry. Rodzic rzuca kostką. Dziecko liczy oczka i wykonuje tyle np. przysiadów, podskoków, obrotów, pajacyków, ile wskazuje liczba oczek na kostce.

Dzieci starsze – „Coś na f” zabawa z wykorzystaniem wyprawki. Dziecko wycina obrazek „farby” z podpisem i przykleja go na kartce, ustala głoskę na początkową i rysuje przedmioty /zwierzęta, owoce , warzywa, przedmioty/ których nazwy zaczynają się na tą głoskę.

 

Temat dnia: „Warszawa” (30.04.2020r. czwartek)

„Mapa Polski” – zabawy z mapą. Dziecko wodzi palcem po mapie wzdłuż Wisły – od Krakowa do następnego miasta . Przeczytajcie nazwy wskazanych przez dziecko miast. Gdy dziecko dochodzi do Warszawy,  przerwijcie  zabawę i skupcie  uwagę dziecka na tym mieście. „Warszawa” – porozmawiajcie z dzieckiem na temat stolicy Polski. Zaprezentujcie najbardziej charakterystyczne miejsca i symbole tego miasta ( można skorzystać z widokówek, ilustracji, zdjęć, albumów,. Dzieci starsze mogą skorzystać ze zdjęć z Wielkiej Księgi Tropicieli ) Wyjaśnijcie dziecku słowo – stolica.

Praca z K 3 – 31 – umieszczanie nalepek w odpowiednich miejscach tak  aby powstała mapa Polski. Czytanie globalne słowa – mapa. Wskazywanie flagi Polski wśród innych podobnych. Łączenie z konturem mapy symboli kojarzących się z naszym krajem, kolorowanie mapy.

„Rozwijanie zdań i przeliczanie wyrazów” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ma przed sobą od 7 zakrętek lub guzików /liczmany/.  Rodzic mówi – policz wyrazy w zdaniu „Warszawa to stolica”- połóż tyle  ile jest w nim wyrazów. Rodzic jeszcze raz mówi  zdanie, mocno akcentując każdy wyraz. Dziecko układa liczmany, pokazuje na palcach liczbę wyrazów. Rodzic prosi aby dziecko ułożyło zdania z wyrazem – Warszawa – razem mogą je rozwinąć. Za każdym razem dziecko przelicza liczbę wyrazów w zdaniu i pokazują ją na palcach.

„Warszawskie tramwaje”- zabawa ruchowa .Rodzic jest motorniczym w tramwaju, dzieci to wagoniki. Dziecko staje za rodzicem i wykonuje wszystkie czynności które on wykonuje.

Przeczytajcie dziecku legendę „Warszawska Syrenka” opracowanie E. Wygonik.

Zdarzyło się to dawno, dawno temu, w czasach, kiedy Kraków był niewielkim grodem nad Wisłą na wzgórzu Wawel. Władzę w grodzie sprawował książę Krak. Był władcą niezwykle mądrym i słynął ze sprawiedliwych rządów. Czynił wszystko, aby jego poddanym żyło się dobrze i dostatnio. Gród rozwijał się, dobrze funkcjonowały handel i rzemiosło, przybywali z dalekich stron liczni podróżni. Wszyscy z radością patrzyli, jak Kraków staje się piękniejszy.

W dawnych czasach, nad Wisłą, w miejscu gdzie obecnie leży Warszawa, znajdowała się niewielka rybacka osada, otoczona gęstymi puszczami. Jeden z mieszkających tam rybaków, Szymon, opowiedział kiedyś swojemu towarzyszowi, Mateuszowi, że widział nad źródłem syrenę i słyszał jej niezwykły śpiew.

– I naprawdeś ją widział? I słyszałeś, jak śpiewała? – nie dowierzał Mateusz.

– Anom widział i słyszał – zapewniał towarzysz. – Jaki jej głos jest przepiękny, jaki dźwięczny, a jak roznosił się cudnie po puszczy…

Rybacy postanowili pewnej nocy zakraść się do źródełka, gdzie jeden z nich widział syrenę, i przyjrzeć się jej wspólnie. Nie byli jednak pewni, czy wypada to robić; czy to aby nie grzech przyglądać się takiej nieochrzczonej zjawie, o której się nic nie wie. Udali się więc po radę do ojca Barnaby – pobożnego, mądrego pustelnika. Był on siwobrodym, łysym, wysokim starcem, odzianym w długą, szarą opończę. Rybacy cenili go za jego mądrość i wiedzieli, że potrafi znaleźć wyjście

nawet z najcięższej sytuacji. Bardzo zaciekawiła go opowieść rybaków. Po długim namyśle rzekł do nich:

– Kiedy będzie pełnia księżyca, wszyscy trzej udamy się do źródełka. Okryjemy się lipowymi gałązkami, które spowodują, że syrena nie poczuje zapachu ludzkiego, i zaczajeni będziemy na nią czekać. A kiedy się pojawi, porwiemy ją i zawieziemy w darze naszemu księciu panu, aby mu śpiewała na zamku. Po ustaleniu szczegółów rozeszli się.

Kiedy nadeszła pełnia księżyca, spotkali się, aby zrealizować swój plan. Była przepiękna, gwiaździsta noc – światło księżyca kładło się blaskiem na tafli wody i oświetlało drzewa oraz rosnącą nad wodą roślinność. Wśród krzewów skradali się odziani gałązkami dwaj rybacy i pustelnik. Z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwali na wydarzenia tej nocy. I nagle… z wody wynurzyła się przepiękna postać. Była to pół dziewczyna, pół ryba. Miała długie, czarne włosy otulające jej smukłą i jasną szyję, szafirowe oczy i przepiękną lekko zarumienioną twarzyczkę, z której bił jakiś czarodziejski urok. Najpierw chwilę milczała, patrząc w niebo, jakby liczyła gwiazdy, ale wkrótce zaczęła śpiewać – a śpiew jej rozbrzmiewał po okolicy, jakby ktoś rozrzucił najdelikatniejsze perły. Szymon, Mateusz i Barnaba oniemieli z zachwytu… Ale szybko przypomnieli sobie, po

co tak naprawdę tam przyszli. Wyskoczyli z zarośli, schwytali ją i związali sznurem. Jej protesty okazały się zbyteczne – nie pomogły szamotania ani zaklęcia, ani błagania o uwolnienie. Ponieważ nie mogli zawieźć jej swemu panu od razu, zdecydowali, że noc spędzi w oborze, a pilnować jej będzie pastuch Staszek.

– Kto to? Co to? Co wy tu robicie? – dziwił się wszystkiemu Staszek, kiedy rybacy i pustelnik wnieśli do obory syrenę. – Toż to syrena! Skąd? Dlaczego? Jaka ona piękna!

– Nie gadaj tyle, tylko jej pilnuj! – polecili Staszkowi przybyli. – Całą noc nie spuszczaj jej z oczu. Z samego rana przyjdziemy i ją zabierzemy stąd.

Zaskoczony pastuszek obiecał, że przypilnuje syreny, jak mu kazali. Zerkając na nią, myślał, że jeszcze nigdy wcześniej nie widział równie pięknej dziewczyny. Dreszcz go przeszedł po plecach, kiedy ta spojrzała nagle na niego swymi czarodziejskimi – jak mu się zdawało – oczami i zaczęła śpiewać cudną pieśń. Była to pieśń tak niezwykła, że wydawało się, iż słuchały jej zwierzęta w oborze i drzewa na zewnątrz. Staszek był oczarowany głosem syreny i tym wszystkim, co działo się wokół niego.

– Rozwiąż mnie – poprosiła syrena, patrząc mu w oczy. Posłuchał jej od razu, a ona wciąż na niego patrząc, rzekła jeszcze:

– A teraz otwórz wrota i chodźmy stąd – mówiąc to, pociągnęła go za rękę i razem udali się w kierunku Wisły.

Syrena zaczęła znowu śpiewać. I znowu słuchał jej jakby cały świat. Zaczęło świtać, nadchodził poranek. Zdumieni ludzie wychodzili ze swych domów i przyglądali się niespotykanemu zjawisku. Nad brzegiem rzeki syrena zwróciła się do nich:

– Kochałam was, ubarwiałam wasze życie moim śpiewem, ale nie chcę być waszą niewolnicą. Dlaczego chcieliście mnie zmuszać do służenia komuś? Znikam więc w wiślanych falach, od teraz przemawiać będę do was tylko szumem rzeki. A szum wiślanych fal będzie wam towarzyszyć w chwilach radości i smutku. Żegnajcie! Nadbiegający od strony wsi Szymon, Mateusz i ojciec Barnaba nie zdążyli jej już złapać. Wskoczyła zwinnie do wody, znikając wśród fal, a wraz z nią Staszek.

Choć od tamtych wydarzeń minęły setki lat, syrena do dziś widnieje w herbie Warszawy.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat legendy ze szczególnym zwróceniem uwagi na niezrozumiałe pojęcia.

„Podróż Wisłą”- zabawa z mapą Polski. Dziecko wodzi palcem po mapie Polski wzdłuż Wisły od Warszawy do morza. Rodzic odczytuje nazwy wskazanych miast ze szczególnym uwzględnieniem Torunia i Gdańska.

Dzieci starsze – „Polska –  moja ojczyzna” – praca z Wielką Księgą Tropicieli. Utrwalenie wiadomości o polskich miastach (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków, Zakopane ) i ich symboli. Uzupełnianie nalepkami zdjęć przedstawiających polskie krajobrazy: morze jezioro, rzekę, góry.

„Na plaży” –  zabawa ruchowa. Dziecko ruchem pokazuje, jak można spędzić czas na plaży.

 1. „Dmuchanie balonów” – dziecko nabiera powietrza nosem, a następnie wypuszcza je buzią, udając pompowanie balonu.
 2. „Wiatr”- dziecko ma zaciśnięte zęby, naśladuje cichy szmer wiatru, jednocześnie wypowiadając głoskę sz
 3. „Nadmuchany balon”- dziecko nadyma policzki, zatrzymując w nich powietrze. Następnie naciska policzki palcami wskazującymi i wolno wypuszcza powietrze.
 4. „Wiatr w buzi”- dziecko ma zaciśnięte usta. Wypycha policzki w różnych kierunkach końcem języka – naśladując złapany do buzi wiatr, który próbuje się wydostać na zewnątrz.

Temat dodatkowy: „Europa”

„Europa” – pokażcie dziecku mapę Europy z zaznaczonymi państwami. Pomóżcie dziecku odszukać na niej Polskę. Odczytajcie dziecku nazwę kontynentu na którym leży Polska, a także nazwy państw z którymi sąsiaduje. Pokażcie flagi państw Unii  Europejskiej .Wykorzystajcie atlas lub strony internetowe.

„Wycieczka po Europie” – zabawa ruchowa. Dziecko porusza się po pokoju /jedzie po różnych krajach Europy. Na hasło rodzica: Holandia ! – dziecko zaciska zęby i wypowiada zgłoskę szy ( naśladują szmer wiatru , który porusza skrzydłami holenderskich wiatraków) . Na hasło Belgia  dzieci udają jedzenie pralinek(głośno mlaskają). Na hasło Włochy dzieci naśladują ruchy ugniatania ciasta na pizzę. Na hasło Francja ! dzieci naśladują grę na akordeonie.

Praca z K3 – 32 – kolorowanie gwiazdek na fladze Unii Europejskiej, wyszukiwanie flagi Unii Europejskiej zgodnie ze wzorem ; liczenie gwiazdek na fladze Unii Europejskiej, czytanie globalne wyrazu flaga. Zadanie dodatkowe – ćwiczenie rozwijające logiczne myślenie. Klasyfikowanie według określonej cechy; otaczanie pętlami pojazdów latających i pływających; kolorowanie ulubionego środka lokomocji.

Posłuchajcie wspólnie z dzieckiem hymnu Unii Europejskiej – Oda do młodości.

Zaproponujcie dziecku wspólne przygotowanie pizzy, pozwólcie mu pomagać przy jej wykonaniu.

Posłuchajcie z dzieckiem pieśni patriotycznych, wierszy, o Konstytucji 3 maja dostępnych  na youtube.

Propozycja zabawy – „Taniec paluszków” – potrzebna będzie rękawiczka z pięcioma palcami, na każdym z nich można nakleić śmieszny element np. śmieszny element emotikon, oczy, uszy, wąsy. Rodzic zakłada rękawiczkę, podnosi do góry rękę i prosi dziecko by również podniosło rękę – zaprasza dziecko do zabawy paluszkowej. Rodzic czyta rymowankę jednocześnie ilustrując jej treść:

Moje palce wstały, bo się bawić chciały.

Jak wszystkie maluszki, tańczyć chcą paluszki.

Gdy najmniejszy piąty sprawdzi wszystkie kąty,

rozejrzy się wszędzie i zabawa będzie !

Ten czwarty serdeczny, zwykle bardzo grzeczny,

Kłania się niziutko . nuci coś cichutko.

Wtem środkowy, trzeci, wita wszystkie dzieci:

Zatańczmy dziś w koło – radośnie, wesoło !

Polkę, krakowiaka, walczyka, hopaka.

Drugi rytm wskazuje, a kciuk dyryguje.

Dziecko naśladuje ruchy rodzica, starając się włączyć w recytowanie wierszyka, Zabawę można powtórzyć.

Dobre pomysły dla mądrych Rodziców, czyli jak spędzić czas z dzieckiem:

 • Rozmowy o pomysłach na wspólne świętowanie dni ważnych dla naszego kraju.
 • Oglądanie herbów miast, z którymi są związani członkowie rodziny.
 • Wizyta w sklepie z symbolami narodowymi, spacer po swojej miejscowości w poszukiwaniu symboli narodowych/  jeśli taka aktywność jest możliwa .
 • Zabawa w wymyślanie nowej gry lub wyliczanki.
 • Zabawy we wskazywanie kolejnego przedmiotu w szeregu( z użyciem liczebników porządkowych) – różne przedmioty są układane w szeregu, a następnie dziecko ma powiedzieć, który z kolei jest wskazany przedmiot
 • Zabawy w rozwijanie zdań – najpierw jedna osoba mówi: Jedziemy . Kolejna dopowiada: Jedziemy na wycieczkę itp.
 • Czytanie legend związanych z Polską i Europą, opowiadań ,wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Pamiętajcie o konieczności systematycznych ćwiczeń z dziećmi uczęszczającymi na terapię logopedyczną, zaleconych przez logopedę.

 

20-24 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA – CHRONIMY ŚRODOWISKO

Drodzy Rodzice

W tym tygodniu proponujemy abyście razem z dziećmi poświęcili nieco więcej uwagi ekologii i działaniom proeko-logicznym. Podyskutujcie o tym, jak dbać o środowisko, dlaczego segregowanie śmieci jest takie ważne. Zastanówcie się wspólnie jak można wykorzystywać zużyte przedmioty, np. stare gazety, opakowania. Opowiedzcie dzieciom skąd się bierze prąd i co robić, by go oszczędzać.
W domu i na ilustracjach poszukajcie przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską w. Dzieciom zaproponujcie kreślenie po śladzie i rysowanie w tunelu szlaczków i kształtów literopodobnych. Wytłumaczcie dzieciom pojęcia: fauna i flora, a także spróbujcie razem klasyfikować zwierzęta i rośliny według wybranej cechy/obrazki/. Przygotujcie wspólnie z dzieckiem  grę planszową i grajcie w nią, przeliczając do 10. Podczas zabaw wykonujcie  liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Systematycznie prowadźcie ćwiczenia logopedyczne z dziećmi objętymi terapią logopedyczną w przedszkolu.

1. TEMAT DNIA – Co to jest ekologia /20.04.20 poniedziałek/

„Czy gazety służą tylko do czytania?” – zabawa dydaktyczna. Zgromadźcie dużo  czarno-białych i kolorowych gazet. Dzieci mają do nich swobodny dostęp. Dziecko odpowiada na pytanie: Czy znasz inne niż czytanie możliwości wykorzystania gazet?. Rodzic  podpowiada dziecku, co można zrobić, mając do dyspozycji gazety: rytmiczne darcie lub zgniatanie gazet przy słuchaniu muzyki; wykonanie kulek z gazet i rzucanie nimi do celu; wykonanie wachlarzy z gazet; wykonanie różnorodnych przedmiotów techniką origami; wykorzystanie liter do podpisywania; do różnych kompozycji. Pobawcie się razem  przy muzyce wykorzystując gazety.
„Berek elektryk” –zabawa dla całej rodzinki.
Jedna osoba, jest berkiem. Na sygnał uczestnicy rozbiegają się w różne strony  a berek je goni. By nie zostać złapanym przez berka, należy  stanąć w miejscu, wyciągnąć ramiona w górę i udawać słup elektryczny. Berek nie może stać przy słupie dłużej niż 3 sekundy. Jeżeli berkowi uda się kogoś złapać, zamienia się z nim rolami.
Co to jest ekologia?
– słuchanie opowiadania Olgi Masiuk czytanego przez rodzica.
Staś przyszedł do przedszkola z nosem na kwintę.
– Przyjechała wczoraj – oznajmił zrezygnowany.
– Kto? – spytała Marysia.

– Ekociocia.
Wszyscy westchnęli ze zrozumieniem, tylko ja oczywiście nic nie rozumiałem. Jacek pochylił się więc nad moim uchem.
– Ekociocia Stasia dba o całą planetę i kiedy do nich przyjeżdża, Staś też musi o planetę dbać, a to nie jest łatwe – wyszeptał.
– Ale to chyba dobrze dbać o planetę? – powiedziałem. – Nasza planeta jest taka miła. Staś wzruszył ramionami.
– Musimy segregować śmieci, kupować specjalne jedzenie i nie wolno nam używać dezodorantów. I ciotka wciąż mówi o nas „mordercy”, bo kiedyś zna-lazła w szafie futro po babci. Na tę rozmowę weszła pani.
– Ekologia to bardzo ważna nauka – powiedziała. – O tym, jak funkcjonuje środowisko, zwierzęta, ludzie, rośliny. Człowiek potrafi bardzo szkodzić środowisku, twoja ciocia chce na to zwrócić uwagę.

– Tata wczoraj wyszedł, trzaskając drzwiami, gdy zwróciła mu uwagę, że jajko, które je, jest nieszczęśliwe. Wszyscy zaczęliśmy się śmiać, ale mnie ta ekologia nie dawała spokoju. Poszedłem więc do pani.
– Nie jestem duży, prawda? A planeta jest ogromna. Tak? – zapytałem.
– Tak – odpowiedziała pani.
– Więc jak mogę się nią opiekować? Nawet nie mogę jej pogłaskać po policzku, gdy jest chora. Bo gdzie ona ma policzek? – Możemy inaczej opiekować się planetą. Coś ci pokażę. I pani zwołała wszystkie dzieci.
– Słuchajcie, pójdziemy teraz do naszego ogródka i zbierzemy śmieci – powiedziała.
– Nie dość, że przez ekociocię muszę sprzątać w swoim pokoju dwa razy dziennie, to jeszcze w przedszkolu – narzekał Staś.
Ale wszyscy wyszliśmy do ogrodu.

– Przecież jest czysto – powiedziała Marta.
– Więc dobrze się rozejrzyj.– Pani wykonała w powietrzu ruch ręką.
– Puszka po napoju! – Jacek wygrzebywał z ziemi na wpół zardzewiałą puszkę.
– O, i tuż przy płocie reklamówka. Ktoś nam wrzucił z ulicy – zauważyła Marysia. Po kilku minutach z tego czystego ogródka dała się uzbierać niezła kupka śmieci.
– Widzisz, Paku, nie musisz głaskać planety po policzku, ale możesz jej pomóc nie mieszkać w bałaganie. Taka puszka rozkładałaby się w ziemi bardzo długo, i ta reklamówka, a my wrzucimy je do specjalnego kosza.
Było mi bardzo miło, że mogłem zająć się planetą.
– Staś, możesz powiedzieć ekocioci, że dbałeś o planetę w przedszkolu, to w domu możesz mieć trochę wolnego! – krzyknął Tomek.
Rozmowa nawiązująca do treści utworu: Co to jest ekologia?; Co to jest środowisko?; Co zrobiły dzieci w przedszkolu, by zadbać o planetę?; Co to znaczy segregować śmieci?. N. uzupełnia wiedzę dzieci na temat ekologii. Zachęca do podejmowania działań proekologicznych.
„Moje środowisko” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie na  napisane hasła: Nasze najbliższe otoczenie; Szanuj przyrodę!; Bez wody nie byłoby życia!; Oszczędzaj! Wyłączaj! Odzyskuj!; Świeć przykładem! Rodzic kolejno odczytuje dziecku hasła. Dziecko wymienia  wszystko to, co kojarzy mu się  z danym hasłem. W ten sposób powstaje „dywanik pomysłów”.
„Wielkie sprzątaniesł. i muz. Joanna Bernat Omówienie treści piosenki.

 1. W lesie na polanie dziś ważne zebranie.

Wzięły się zwierzęta za wielkie sprzątanie.

Ref. Szu-szu-szu! Szu-szu-szu,

Pracujemy ile tchu.

Szu-szu-szu! Szu-szu-szu

Zaraz czysto będzie tu

 1. Mrówki ze ślimaczkiem sprzątają pod krzaczkiem,
  a żabki z wiewiórką w strumyku za górką.

Ref. Szu-szu-szu.

 1. Zbierają sikorki papierki i worki,

a maleńkie muszki butelki i puszki.

„Zachowania ekologiczne” – praca z Wielką Księgą Tropicieli./Dzieci starsze/
Rozpoznawanie zachowań ekologicznych; zwrócenie uwagi na: zaśmiecanie Ziemi, używanie materiałów bardzo długo rozkładających się, marnowanie wody, poruszanie się środkami transportu wydzielającymi spaliny. Podkreślanie konieczności segregacji śmieci pozyskiwania materiałów wtórnych, sadzenia roślin.
„Bez wody nie byłoby życia” – wykonajcie pracę plastyczną metodą kolażu tj. wycinajcie różne  fragmenty gazet a potem  komponujcie z nich obrazek według własnego pomysłu.
„Ekologiczna ściganka” – Przestrzeganie reguł gry, sprawne przeliczanie w zakresie 12.
Wykonajcie grę-ścigankę wg własnego pomysłu z materiałów odpadowych. Rodzic  przygotowuje dwa pionki i dwie kostki do gry. Jeden pionek dostaje R. drugi należy do  dziecka – oba ustawione na polu START. Grę rozpoczyna ten, kto wyrzuci większą liczbę oczek na obu kostkach. Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do mety. Na trasie gry są umieszczone pola‑pułapki i pola-premie: pole z kwiatkiem – możesz przesunąć się dwa pola do przodu; dym z komina – czekasz jedną kolejkę; śmieci w lesie – czekasz, aż wyrzucisz w sumie siedem oczek.
2. TEMAT DNIA – Jak długo będzie bić zielone serce /21.04.20 wtorek/
„Zielone serce” – wysłuchanie wiersza R. Pisarskiego
Na skwerku rosło drzewo
szeroko, rozłożyście,
srebrzystą miało korę,
zielono-srebrne liście.
Słuchali chętnie ludzie,
przechodząc koło drzewa,

jak wietrzyk wśród gałązek
wesoło piosenki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis,
ukradkiem wyjął nożyk,
bo napis chciał wyskrobać
w srebrzystej, cienkiej korze.
Wycinał powolutku
literkę po literce,
nie wiedział, że pod korą
zielone płacze serce.
Rozmowa dotycząca treści wiersza: porozmawiajcie z dzieckiem nt. O kim lub o czym był wiersz? ; Jak wyglądało drzewo?; Dlaczego ludzie, przechodząc obok drzewa, byli radośni?; Co takiego zrobił urwis?; Dlaczego on to zrobił?; Jak myślicie, co stało się później z drzewem?.
„Przyroda wokół nas” – zabawa dydaktyczna. Zadajcie dziecku pytania: Co to jest przyroda?; Czy jest ona potrzebna człowiekowi?. Pooglądajcie różne czasopisma i książki przyrodnicze. Wyjaśnijcie  pojęcia flora , fauna i poszukajcie  przykładów. Wprowadźcie  napisy do czytania globalnego:
flora– rośliny;   fauna – zwierzęta.

„Kwiaty rosną – kwiaty więdną” – zabawa ruchowa. Dziecko reaguje  na polecenia dorosłego: Kwiaty rosną! –staje na palcach, jak najwyżej, ręce wyciąga do słońca; Kwiaty więdną! – dziecko kuli się i przykuca. Zamiana ról.
Świat przyrody” – zabawa dydaktyczna. Zgromadźcie różne obrazki przedstawiające zarówno rośliny, jak i zwierzęta oraz napisy: flora i  fauna. Przeczytajcie razem te napisy. Zadaniem dziecka  jest sklasyfikować obrazki i przyczepić je pod właściwym  napisem. Dziecko może podawać nazwy obrazków. Jeżeli nie potrafi  sobie poradzić z podawaniem nazw, wówczas pomaga mu rodzic. Możecie również wspólnie odnaleźć podobny obrazek w atlasie roślin lub zwierząt.
Mandala ekologiczna” – praca z ZG, 45. Kolorowanie rysunku według własnych pomysłów dzieci, rysowanie szlaczka po śladzie bez odrywania ręki.
„Szanuj zieleń!” – wykonanie pracy plastycznej  – plakat. Malowanie farbami wg pomysłów dziecka. Rozmowa nt. wykonanej pracy.
„Gra w zielone” – zabawa ruchowa. Dziecko porusza się w rytm muzyki. Podczas prze rwy w akompaniamencie rodzic  podaje nazwę ustalonego z dziećmi koloru, np. zielony, wówczas dziecko  musi odszukać podany kolor  i go dotknąć. Gdy rodzic poda inny kolor niż umówiony, dziecko staje bez ruchu. Zmiana ról.
„Zwierzęta dookoła” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie sylwety potrzebne sylwety do zabawy. Dzieci manipulują nimi, dokładają, odkładają i rozwiązują zadania.

 1. Na okładce „Atlasu zwierząt” są 2 lwy, 2 hipopotamy i 3 krokodyle. Ile zwierząt jest na okładce?
 2. W parku mieszkają 3 wiewiórki, 2 jeże i 4 myszy polne. Ile zwierząt mieszka w parku
 3. Na łące obok przedszkola mieszkają 2biedronki, 4 motyle i 2 chrząszcze. Ile owadów mieszka na łące?

3. TEMAT DNIA – Wielkie sprzątanie /22.04.20 środa/
Wielkie dziś sprzątanie świata – dziecko słucha wiersza T. Fiutowskiej.  Pozmawiajcie z dzieckiem nt. jego treści. Poznanie przez dziecko możliwości  podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Wielkie dziś sprzątanie świata, czarownica z miotłą lata,
z nią czarownic innych chmara, Łysą Górę sprzątnie zaraz. Baby-Jagi nie próżnują i łopaty już szykują,
zamiast straszyć małe dzieci, na łopaty wezmą śmieci.
W piekle diabły też pracują, wszystkie kotły w nim szorują, ogonami wycierają i już czysto w piekle mają.
Dzielne skrzaty to krasnale, także się nie lenią wcale,

a że długie brody mają, to świat nimi zamiatają.
Rozmowa dotycząca treści wiersza: Kto sprzątał świat?; Co robiły Baby -Jagi?; Co robiły diabły?; Co robiły krasnale?; Jak wy możecie pomóc w sprzątaniu świata?.
„Kto ma dłuższe…?” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie po dwie sylwety: Baby-Jagi, diabła i krasnala.  Najpierw dziecko przelicza wszystkie postacie. Następnie rodzic przyczepia sylwety trzech mioteł, z których każda ma inną długość.  Zadajcie pytania: Która miotła jest najkrótsza?; Która miotła jest najdłuższa?; Jak można sprawdzić, która z tych mioteł jest rzeczywiście najdłuższa?. Rodzic  przygotowuje różne miarki, linijki, kawałki sznurków. Dziecko manipuluje tymi przedmiotami. Rodzic  prosi, aby najdłuższą miotłę dać pierwszej Babie-Jadze, a najkrótszą drugiej Babie-Jadze. Następnie rodzic  przyczepia trzy sylwety łopat dla diabłów. Postępuje identycznie jak z miotłami. Na koniec przyczepia sylwety trzech bród dla krasnali – zabawa przebiega tak samo.

„Segregujemy śmieci” – zabawa dydaktyczna. Rozwijanie logicznego myślenia; klasyfikowanie według podanej cechy. Przygotujcie   trzy pudełka w trzech kolorach: niebieskie z napisem papier, żółte – plastik, metal i zielone – szkło. Na dywanie rozłóżcie różne przedmioty (śmieci), np. butelki szklane, pudełka po jogurtach, papierki. Dziecko  ma je posegregować. Po zabawie  zadajcie dzieciom pytania: Dlaczego kosze mają różne kolory?; Co to znaczy segregacja?; Dla-czego należy segregować śmieci?; Co można zrobić np. z zebranej makulatury? Opowiedzcie   dziecku  jak długo rozkładają się niektóre produkty oraz jak szkodliwe jest palenie ich np. w piecach centralnego ogrzewania.
Praca z K3., 28 – rozwijanie logicznego myślenia. Segregowanie śmieci zgodnie z podaną zasadą: plastik, szkło, papier. Zadanie dodatkowe – szeregowanie puszek od najmniejszej do największej.

„Co zaczyna się na głoskę…?” – zabawa słuchowa. Rodzic  mówi wybraną przez siebie głoskę i prosi dziecko o podanie nazw zwierząt i roślin, które zaczynają się taką głoską.
„Eko-ludek” – wykonanie pracy przestrzennej z materiałów wtórnych, np. butelek plastikowych, gazet, pojemników po jogurtach.
4. TEMAT DNIA – Skąd się bierze prąd? /23.04.20 czwartek/
Tropimy głoskę w” – zabawy słuchowe.  Dziecko  wyszukuje w pomieszczeniu  lub wymyślają przedmioty / zwierzęta, owoce warzywa/, których nazwy zaczynają się głoską w.
Praca z K3., 29 – czytanie globalne, wyraz podstawowy: worek. Łączenie z workiem obrazków, których nazwy zaczynają się głoską w.
Zadanie dodatkowe – słuchanie i nauka pierwszej zwrotki wiersza Wielkie dziś sprzątanie świata  recytacja z jednoczesnym wodzeniem po śladzie.
„Skoczny wyścig” – zabawa dla całej rodziny – uczestnicy  ustawiają się w różnych miejscach. Na sygnał  zaczynają skakać do wyznaczonego miejsca na prawej nodze, druga noga ugięta w kolanie, a potem skaczą na lewej nodze, druga noga ugięta w kolanie. Wygrywa ten kto pierwszy dotrze do mety.

„Oszczędzamy energię elektryczną” – zabawa dydaktyczna. Rodzic  prezentuje w książkach i podręcznikach różne sposoby wytwarzania energii elektrycznej. Szczególną uwagę zwraca na źródła odnawialne. Przygotowuje również ilustracje z różnymi rodzajami elektrowni napędzanych wodą i wiatrem. Następnie zadaje dziecku  pytanie: Jak my możemy oszczędzać energię elektryczną?. Wszystkie odpowiedzi są zapisywane – dywanik pomysłów.
„Wiatrak” – praca z wykorzystaniem  W./dzieci starsze/
Dzieci wycinają i składają wiatrak według instrukcji rodzica.

5. TEMAT DNIA – Ekologiczne teatrzyki /24.04.20 piątek/.
 „Wyścigi w workach” – zabawa dla całej rodziny. Przygotujcie duże worki.  Na sygnał gwizdka uczestnik wchodzi do worka i skacze do wyznaczonego miejsca. Kto dotrze pierwszy ten wygrywa.
„Moja Ziemia” – zabawa dramowa dla całej rodziny.  Odgrywanie scenek rodzajowych o tematyce ekologicznej; zwrócenie uwagi na działania proekologiczne. Przygotujcie
hasła. I spróbujcie  ułożyć do nich  krótkie  scenki na temat właściwego postępowania w zgodzie z przyrodą:
Nasze najbliższe otoczenie;
Szanuj przyrodę!
;
Bez wody nie byłoby życia!
;
Oszczędzaj! Wyłączaj! Odzyskuj!
;

 Świeć przykładem!.
„Gimnastyka buzi i języka”: „Mówienie na wydechu” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko nabiera powietrze nosem do brzucha, a następnie wypowiada wyliczankę:
Każdy aktor o tym wie,         Dziecko wypuszcza  powietrze
że mówić nie można źle.        buzią na jednym wydechu.
„Brr…, bzy…” – ćwiczenia ortofoniczne.
Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki; liczenie językiem dolnych i górnych zębów; zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka; ćwiczenia szybkiego wymawiania głoski r.
„Coś na „w” – zabawa z wykorzystaniem  W. /dzieci starsze/ Wycinanie  obrazka  wody z  W (z podpisem), naklejanie  go na kartce, ustalenie  głoski początkowej w i rysowanie  przedmiotów  , których nazwy zaczynają się tą głoską.

https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE
Kochane średniaczki
Bardzo tęsknimy za wami i naszymi wspólnymi zabawami. Teraz jeśli macie siostrę lub braciszka to zapraszajcie ich do wspólnej zabawy.
Pamiętajcie o samodzielnych porządkach po zabawie, bo przecież to umiecie.
Zanim wyrzucicie buteleczkę po soku, papierek np. po cukierku spróbujcie je wykorzystać najpierw do zabawy.
Codziennie troszkę poćwiczcie.
https://www.youtube.com/watch?v=351fw50UOn8

Bądźcie samodzielni podczas ubierania i pomagajcie młodszemu rodzeństwu jeśli go macie. Pamiętajcie jak zawsze o myciu ząbków po posiłkach.
Próbujcie też surówek, sałatek które przygotują wam rodzice.
Życzymy wam i waszym rodzicom wiele miłych chwil spędzonych razem na wspólnej zabawie i pracy.

Propozycja wspólnej zabawy dziecka z rodzicami
Eksperymenty przyrodnicze
. Zróbcie proste, przyrodnicze eksperymenty np. przynieście gałązki np. krzewu i wstawcie do wazonu, a potem obserwujecie pękanie pączków i rozwój liści.
„Moja  roślinka” – Ustawcie  w pokoju dziecka chociaż jeden kwiatek, roślinę doniczkową, o którą dziecko będzie dbać samodzielnie to ważne i motywujące. Nagradzajcie dziecko za jego systematyczność.
Kręgle z butelek po wodzie mineralnej Zabawa polega na tym, aby wcelować np. papierową kulką  do  kręgli z plastikowych butelek tak, aby przewrócić jednym rzutem.
Do zabawy potrzebne będą:
– butelki 1,5l z niewielką ilością wody;
– linie wykonane z powiązanych ze sobą worków foliowych;
„Ziemia to nie śmietnik!”
– wykonajcie transparent z hasłem ekologicznym. Przygotujcie materiał lub karton, mazaki, farby. Zadaniem dziecka  jest wymyślenie haseł zachęcających ludzi do dbania o swoją planetę, do sprzątania jej które rodzic wypisuje na przygotowanym wcześniej materiale.
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
Rozmowy o tym, jak dbać o najbliższe otoczenie.
Wspólne segregowanie domowych odpadów.
Wspólne działania w domu, prowadzące do oszczędzania prądu i wody.
Zabawy w tworzenie zbiorów 7- i 8-elementowych według podanej cechy.
Zabawy w układanie rytmów.
Zabawy w dorysowywanie brakujących elementów, np. dorysowywanie drugie-go elementu do pary.
Zabawy w wysłuchiwanie głosek – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska jest na początku lub na końcu.
Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
SERDECZNIE POZDRAWIAMY

 

14 – 17 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA: PRACA ROLNIKA

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi o znaczeniu pracy rolnika dla ludzi. Porównajcie wspólnie z dziećmi narzędzia które dawniej używano na roli z maszynami które używają dziś. Zapoznajcie dzieci z takimi wyrazami jak: pług, brony, orka, traktor, kombajn, siewnik, motyka.

Porozmawiajcie jakie czynności wykonuje rolnik, a jakie dzieci wykonują w przedszkolu. Używajcie nazw pór dnia: świt, ranek, południe, popołudnie, zmierzch, wieczór. Spróbujcie wspólnie z dziećmi przyporządkować różne czynności rolnika do pór roku.

Porozmawiajcie z dziećmi jak i dzięki komu powstaje chleb (rolnik, młynarz, piekarz), jak młyny wyglądały dawniej a jak dziś. Poproście aby spróbowały wymienić różne zbożowe produkty (mąka, kasze, płatki owsiane itp.) Zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie ciasteczek.

Przeliczajcie z dziećmi różne elementy liczebnikami porządkowymi do 8 i utrwalajcie podczas zabaw z dziećmi kierunki: do przodu, do tyłu, w prawą stronę, w lewą stronę.

Temat dnia: „Pracowity dzień rolnika” (wtorek 14.04.20r.)

Zabawa „Jaka zabawka zmieniła miejsce?”- kilka zabawek ułożonych obok siebie. Dziecko zamyka oczy, rodzic zamienia miejscami dwie zabawki. Zadaniem dziecka jest odgadnąć które zabawki zmieniły miejsca.

Słuchanie wiersza „Wspólna sprawa” L. Wiszniewskiego.

Kwaknął kaczor raz i drugi:

– Na podwórku widzę pługi…

Kwa, kwa!

Wróbel siedzi na stodole:

– Już gospodarz jedzie w pole…

Ćwir, ćwir!

Zając przysiadł na ugorze:

– Już gospodarz w polu orze…

Hop, hop!

Na płoteczku kogut pieje:

– Już gospodarz w polu sieje…

Ko, ko!

Na topoli kraczą wrony:

– Już koniki ciągną brony…

Kra, kra!

Teraz krzyczą wszyscy razem:

– Oraliśmy z gospodarzem…

Hej, hej!

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat wiersza. Wyjaśnijcie mu pojęcia: pług, brony, orka. Zapytajcie jakie zwierzęta występowały w wierszu? O czym opowiadały   zwierzęta?, Jakie prace polowe wykonywał gospodarz?, Czy wiecie, jakie inne prace wykonuje rolnik?

Zabawa „Dzień rolnika- dzień przedszkolaka”- rodzic mówi co rolnik robi o świcie, rano, w południe, popołudniu, kiedy zmierzcha, wieczorem. Prosi aby dziecko spróbowało powiedzieć co ono robi o tych porach.

„Praca rolnika”– zabawa naśladowcza. Rodzic opowiada historię. Zadaniem dziecka jest naśladować wszystkie czynności opisane w opowiadaniu.

W wiejskiej zagrodzie praca wre już od świtu. Gospodarz wcześnie wstał, by zająć się zwierzętami. Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świń, nalewał wodę do zbiorników i poideł. Wielkimi widłami poprzenosił do boksów belki słomy i siana. Następnie poszedł do stajni, gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Naniósł również z kopy obok świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie już czekały na niego krowy. Stały i muczały, a on najpierw je nakarmił, a potem zabrał się do dojenia. Podchodził do każdej z nich i siadał obok na małym stołeczku. Obiema rękoma chwytał wymiona i doił krowę. Do wiaderka płynęło ciepłe mleko. Po oporządzeniu zwierząt gospodarz zjadł szybko śniadanie i wyprowadził z garażu traktor. Doczepił do niego pług i wyruszył w pole. Tam zaorał i zbronował całe pole, równiutko, rządek przy rządku. Następnie wsypał ziarno do wielkiego wiadra i zaczął siać – chodząc po polu w jedną i drugą stronę. Przyjechał do domu, zjadł obiad i wyszedł do stodoły, gdzie musiał poprzestawiać bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczęło zmierzchać, znowu doglądał swój dobytek: krowy, konie, świnie, kury oraz kaczki. Wieczorem, po kolacji, mógł nareszcie odpocząć.

Poszukajcie obrazków przedstawiających czynności związane z pracą w polu charakterystyczne dla danej pory roku np. orka, sianokosy, żniwa, przycinka drzew w sadzie, wykopki, okrywanie drzew przed zimą, zbiór kukurydzy, sianie itp./książki, strony internetowe, czasopisma/ Poproście  żeby dziecko spróbowało  przyporządkować danej czynności w polu odpowiednią porę roku

 „Praca rolnika”- zabawa matematyczna. Do zabawy potrzebne będą kolorowe zakrętki lub kolorowe spinacze w trzech kolorach po pięć sztuk. Umawiamy się z dzieckiem że np. żółte to świnki, czerwone to krówki, zielone to kozy .Dziecko manipuluje nimi, dokładając, odkładając i rozwiązuje zadania.

1.zadanie. Rodzic mówi „W zagrodzie są 3 świnki, 2 krówki i 2 kozy. Ile zwierząt jest w zagrodzie?”

2.zadanie. Rodzic mówi „Rolnik karmił  3 krówki, 3 kozy, 2 świnki. Ile zwierząt karmił rolnik?”

3.zadanie.Rodzic mówi „Na pastwisku pasie się 5 krówek i 3 kozy. Ile zwierząt pasie się na pastwisku?”

Temat dnia: „Maszyny w gospodarstwie” (środa 15.04.20r.)

Przeczytajcie dzieciom wiersz „Siano” D. Gellerowej

Ładujemy sianem wóz – jak trzeba –

wysoko, wysoko, prawie do nieba.

I wchodzimy na siano pachnące,

i nad głową mamy złote słońce.

Wiatr za wozem biegnie szybko w ślad,

a my z siana, dzisiaj z góry patrzymy na świat.

I jedziemy, i jedziemy gościńcem wesołym,

i wieziemy całą łąkę do naszej stodoły.

Porozmawiajcie z nimi na temat treści wiersza. Poproście, aby spróbowały odpowiedzieć na pytania: Co wieziono do stodoły?, Co to jest siano?, Czym przywieziono do stodoły siano, Jakie znacie urządzenia lub maszyny, które wykorzystuje rolnik w swojej pracy? Poszukajcie w książkach , czasopismach lub na stronach internetowych obrazków przedstawiających różne urządzenia, maszyny, narzędzia i zwierzęta służące  do pracy w rolnictwie dawniej i dziś. Poproście aby dziecko podało nazwy tych które zna i określiło do czego do czego służyły. Zaproponujcie aby spróbowało  połączyć je w pary (dawne i współczesne) ze względu na ten sam typ wykonywanych prac: konie- traktor; motyka (kopaczka) do kartofli- kombajn do zbierania kartofli; kosiarka, młockarnia lub cepy- kombajn do zbierania zboża.

 „Maszyny rolnicze”– zabawy słownikowe. Poproście aby dziecko podzieliło na sylaby nawy maszyn, urządzeń które służą rolnikowi do pracy np. traktor, kombajn, siewnik, motyka, grabie, łopata, widły, itp. Wspólnie z dzieckiem podzielcie te wyrazy na głoski

 „Słuchaj i rób”- dyktando matematyczne w przestrzeni. Utrwalamy z dzieckiem kierunki, ćwiczymy przeliczanie liczebnikami porządkowymi w zakresie 8. Rodzic prosi dziecko aby wykonywało czynności dokładnie jak on. Dla ułatwienia dziecko może założyć na lewą rękę frotkę. Rodzic mówi: Idziemy 8 kroków do przodu; Teraz 3 kroki w lewą stronę; Teraz 5 kroków do tyłu; Teraz 4 kroki w prawą stronę; Prawą ręką dotykamy lewego kolana; Lewym kolanem dotykamy ziemi; Prawym łokciem dotykamy lewego kolana itp.

 „Nosimy worki”- zabawa ruchowa naśladownicza. Dziecko ma za zadanie naśladować przenoszenie worków z jednej strony pokoju na drugą. Rodzic za każdym razem zmienia polecenia: lekkie/ciężkie worki. Dziecko ma za zadanie postarać się pokazać swoim ruchem przenoszony ciężar.

 „Gimnastyka buzi i języka”- zabawy logopedyczne.

a) „Mruczenie”- ćwiczenia rozluźniające. Dziecko na wydechu mruczy.

b) „Masażyki”- Ćwiczenia rozluźniające. Dziecko masuje sobie twarz wydając dźwięki: opukiwanie nad górną wargą; www…., opukiwanie pod dolną wargą: zzz…,opukiwanie klatki piersiowej: żżż…

c) „Wesołe usta”- ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia warg. Dziecko nabiera powietrza i stara się jak najdłużej wypowiadać sylabę: „mu” na wydechu, mogą przy tym poruszać wargami w prawą i lewą stronę.

d) „Traktory”- ćwiczenia języka. Dziecko czubkiem języka dotyka górnego podniebienia, wprawiając język w drgania- naśladując odgłos wydawany przez traktor.

e) „Kotki piją mleczko”- ćwiczenia języka. Dziecko wysuwa język (na przemian: szeroki i wąski; płaski lub zaostrzony), następnie unoszą lekko brzegi języka do zębów.

Temat dnia: „Od buraka do lizaka” (czwartek 16.04.20r.)

Spytajcie dziecko „Jaki smak ma lizak?, „Jak myślisz z czego jest zrobiony?”. Jeśli dziecko nie wie podpowiedzcie mu. Poszukajcie na stronach internetowych jak wygląda burak czerwony, pastewny, cukrowy. Wyjaśnijcie z którego produkuje się cukier i jak się go produkuje:

 1. Rolnik na polu zbiera buraki cukrowe.
 2. Transport buraków traktorem do cukrowni.
 3. Praca na linii produkcyjnej w cukrowni.
 4. Sklep ze słodyczami.

Podczas tej rozmowy posługujcie się pojęciami: na początku, później, następnie, na końcu. Spytajcie dziecka „Czy ze wszystkich buraków można zrobić cukier?”. Wyjaśnijcie mu do czego służą buraki czerwone, a do czego pastewne.

 „Ułóż dalej”– układanie rytmów. Do zabawy potrzebne będą kolorowe zakrętki w trzech kolorach. Białe to będą „buraki cukrowe”, czerwone „buraki czerwone”, zielone „buraki pastewne”. Rodzic układa wzór ,np.: b b c c z z b b c c  z z; b b c z z b b c z z zadaniem dziecka jest dokończenie go. Można zamienić się rolami. Dziecko układa wzór, rodzic musi go dokończyć, dziecko sprawdza czy zrobił to dobrze.

„Czy jedzenie słodyczy jest zdrowe?”- porozmawiajcie z dzieckiem o szkodliwości jedzenia dużej ilości słodyczy, o tym jakie choroby może ono wywołać np. choroby zębów, otyłość.

„Prawda czy fałsz”. Rodzic mówi zdanie, jeśli jest prawdziwe dziecko klaszcze, jeśli nie tupie nogą. Przykładowe fałszywe zdania: Wieś jest większa od miasta; Zimą zbieramy zboże z pola; Siano to polskie zboże; Krowy jedzą cukierki i ciasto; Traktor to maszyna do robienia naleśników; Jabłka rosną na grządce.

Temat dnia: „Jak powstaje chleb?”. „Robimy ciasteczka” (Piątek17.04.20r.)

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat „Jak powstaje chleb”. Wyjaśnijcie jaka w tym procesie jest rola rolnika, młynarza ,piekarza. Jaką rolę ma sprzedawca.  Dlaczego chleb jest tak ważny dla człowieka.

Przeczytajcie dziecku opowiadanie „Chleb”. Olgi Masiuk

– Dlaczego kanapki wciąż się je z chlebem? – zapytała w poniedziałek Marta.

– A z czym chciałabyś jeść? – Tomek się roześmiał.

– Nie wiem, ale tylko chleb, chleb i chleb. „Czy kupiłeś chleb?”, „Nie mamy już chleba!” – Marta naśladowała zdania, które chyba każdemu dziecku były znane, bo wszystkie kiwały głowami.

– Chleb ma duże znaczenie – powiedziała pani. – Nie tylko jako pokarm, ale także jako tradycja. Kiedyś wierzono, że piec do pieczenia chleba jest miejscem, które zamieszkują duchy opiekuńcze – krasne ludki, czyli krasnoludki, ładne ludziki. Jest jeszcze wiele wierzeń, które mają związek z chlebem. Ludzie od zawsze robili chleb, był podstawowym posiłkiem. Uważali go za święty. Na przykład nie kroili nożem pierwszego wyjętego z pieca bochenka, żeby nie zranić chleba.

– Przecież chleb jest taki… zwykły – zdziwił się Staś.

– Jest zwykły i niezwykły jednocześnie. – Pani się uśmiechnęła.

W tym momencie weszła z kuchni pani Asia, niosąc jabłka w koszyku.

– Upieczmy swój chleb! – wykrzyknęła Marysia na jej widok.

– To nie jest takie proste. – Pani Asia spojrzała tak srogo, że wszystkich przeszedł dreszcz. – Będzie trwało wiele dni. Najpierw trzeba zrobić zakwas: trzeba mieć dobrą mąkę, a potem dosypywać ją i dolewać wodę każdego dnia,

a po tygodniu powinien zrobić się zakwas. Ale mogę kupić taką mąkę i jeśli chcecie, jutro możemy zacząć robić chleb. Może się uda. – Dokończyła, o dziwo, bardzo łagodnie. Oczywiście, że chcieliśmy! Pani Asia powiedziała, że zakwas to taka podstawa chleba i jest dobry, kiedy w naczyniu, w którym powstaje, pojawiają się bąbelki. I rzeczywiście zaczęliśmy robić zakwas. Każdego dnia dolewaliśmy odrobinę wody i dosypywaliśmy mąkę. Było to bardzo proste, ale wyglądało

na jakieś magiczne działanie. Wciąż ktoś zaglądał do kuchni, by sprawdzić, czy są już bąbelki, a nawet rodzice pytali panią Asię, jak się miewa nasz zakwas. Ja muszę przyznać, że w nocy też zakradałem się kilka razy, żeby nie przegapić tego momentu. Aż pewnego ranka Jacek wybiegł z kuchni, krzycząc:

– Są! Są bąbelki!

Polecieliśmy tam wszyscy. Pani Asia, która w normalnych okolicznościach wyrzuciłaby nas z kuchni z wielkim hukiem, teraz podsuwała każdemu pod nos zakwas do powąchania i cieszyła się, kiedy krzywiliśmy buzie.

– Fuj! To jakieś kwaśne! – wykrzyknął Witek. – Z tego ma być chleb?!

– Jutro zrobimy zaczyn – powiedziała pani Asia. – Jeszcze dużo roboty przed nami.

– Jak to?! – wykrzyknął Tomek. – Znowu będziemy czekać?

– Ale już teraz trochę krócej. Zaczyn będzie rósł kilka godzin. Ale to jutro, a teraz uciekajcie i nie przeszkadzajcie mi, muszę się zająć obiadem – wróciła dawna, sroga pani Asia.

Następnego dnia zakwas wymieszaliśmy w wielkiej misce z wodą i mąką. I przykryliśmy ściereczką.

– Będzie rosło kilka godzin, więc możecie iść się bawić – powiedziała pani Asia.

Ale zabawy toczyły się niemrawo. Najpierw wszystkie jakoś tak same zaczęły się rozgrywać pod drzwiami kuchni, żeby co chwila można było włożyć tam głowę i zapytać o zaczyn. A w końcu przestaliśmy się bawić, bo nikt nie mógł się skupić, i siedzieliśmy po prostu pod drzwiami, czekając. Pani Asia miała już dość naszego chleba, bo, jak twierdziła, barykadujemy jej drzwi. Ale zaczyn rzeczywiście rósł. Pod koniec dnia wypełniał całą wielką miskę i niemal się wylewał. Wtedy pani Asia zawołała nas do kuchni. W miseczkach stały różne rzeczy – ziarna słonecznika i dyni, sezam i trochę rodzynek. Nasz zaczyn wylał się na wielki stół. Pani Asia znów dodała mąkę i wodę, i trochę soli. My mogliśmy z miseczek wsypać te różne rzeczy. Nie wiem dlaczego, ale byłem bardzo zdenerwowany, gdy wrzuciłem kilka rodzynek.

– A jeśli się nie uda? – Jacek był przerażony.

– To trudno, nie zawsze wszystko się udaje. – Pani Asia wzruszyła ramionami. Ale nikt jej nie uwierzył. Wiedzieliśmy, że jeśli się nie uda, w przedszkolu zapanuje smutek. Gdy chlebowe ciasto zostało wstawione do pieca, nikt z nas nie chciał opuścić kuchni. Siedzieliśmy, wpatrując się w okienko piekarnika.

– Widzisz krasnoludki? – zapytał Staś.

– Chyba tak – odpowiedziała Marta.

Zaczęli się schodzić rodzice, bo skończyli już pracę, ale nikt z nas nie mógł opuścić kuchni, a pani Asia ogłosiła, że musi się piec jeszcze z pół godziny. Rodzice więc czekali w sali i czasem ktoś zaglądał do kuchni, w której cudownie

pachniało. W końcu pani Asia wyciągnęła chleb.

– Ale możemy zjeść dopiero jutro na śniadanie – powiedziała. – Musi porządnie ostygnąć.

Wszystkie dzieci spojrzały na mnie w tej samej chwili.

– Paku, musisz przysiąc, że go nie tkniesz przed nami – powiedział Jacek.

– Albo pójdziesz z kimś z nas do domu.

Więc przysiągłem, chociaż tak pachniało, że całą noc trudno mi było dotrzymać obietnicy. Rano pani Asia pokroiła grube pajdy. Siedzieliśmy w kuchni. Jacek wąchał swoją kromkę, a Marta wydłubywała ze swojej rodzynki.

– Nazwiemy go „zaczekaj”. Zakwas, zaczyn i zaczekaj – powiedział Tomek.

– Może być, ale już nie czekajmy.

I na „trzy, cztery” każdy z nas wgryzł się w swoją kromkę. Ale pyyycha!

Poproście aby dziecko spróbowało odpowiedzieć na pytania związane z jego treścią. O czym rozmawiały dzieci w przedszkolu?; Co pani mówiła na temat chleba, w co dawniej wierzyli ludzie, jak postępowali z chlebem?; Czy chleb jest zwykły czy niezwykły?; Co postanowiły dzieci?; Kto im pomagał w przygotowaniu i upieczeniu chleba?; Czy cały ten proces trwał krótko, czy długo?; Jakich składników używały dzieci?; Jak pachniał zakwas?; Co dzieci dosypały na końcu, by chleb był smaczniejszy?; Czy warto było czekać-czy chleb wyszedł pyszny, smakował dzieciom?

„Produkty ze zboża”- pokażcie dziecku dostępne w kuchni produkty pochodzące ze zboża, np. mąka, kasza jęczmienna, kasza manna, płatki kukurydziane i owsiane, kasza jaglana. Spytajcie dziecko czy zna te produkty, i czy wie do czego się je wykorzystuje.

„Rysujemy znaczki”– zabawy rozwijające małą motorykę. Wysypcie na płaskie talerzyki dostępne wyżej wymienione produkty. Poproście aby dziecko narysowało dowolny znaczek lub wzór, kolejno na każdym talerzyku .Poproście aby dziecko określiło na czym pisało mu się najlepiej, co było przyjemne, a co nie.

 „Wiatraczki”- zaproponujcie dziecku wspólne wykonanie wiatraczka. Do jego wykonania potrzebne są: karton, pinezka, nożyczki, korek, patyczek.

„Co zaczyna się głoską….?- zabawa słuchowa. Rodzic mówi wybraną głoskę i prosi aby dziecko spróbowało podać np. nazwę zwierząt, roślin, przedmiotów które zaczynają się taką głoska.

 „Gra w zielone”- zabawa ćwicząca orientację. Dziecko chodzi po pokoju , rodzic podaje nazwę umówionego koloru np., zielony! Wówczas dziecko musi odszukać podany kolor w pokoju i dotknąć go. Gdy rodzic poda inny kolor dziecko staje w bezruchu.

 „Ciasteczka”-zaproponujcie dziecku wspólne pieczenie ciastek.

Przepis na kruche ciastka

50 dkg mąki

50dkg masła

½ szklanki cukru

6 żółtek

Śmietana (w miarę potrzeby).

Dziecko miesza w misce produkty, ugniata ciasto które na 2 godziny należy włożyć do lodówki. Rodzic pomaga rozwałkować ciasto. Dziecko formuje kształty  lub wyciska foremkami. Rodzic sam je piecze i przynosi dziecku gotowy produkt. Dziecko może dekorować ciasteczka, obsypywać cukrem pudrem lub czekoladą, smarować powidłem. Gotowymi ciasteczkami dziecko częstuje domowników.

Zadania dla starszych „Średniaczków”

Praca z ZG, 44- ćwiczenia małej motoryki. Rysowanie po śladzie i kolorowanie.

Kochane „Średniaczki” pamiętajcie:

­-Zróbcie rano małą rozgrzewkę, parę podskoków, przysiadów, obrotów.

-Pamiętajcie o konieczności codziennego mycia ząbków  rano i wieczorem.

– Starajcie się zjadać wszystko co przygotują dla Was Rodzice.

–Codziennie pomagajcie Rodzicom w porządkach domowych.

–Dbajcie o porządek w swoich pokojach.

–Zgodnie bawcie się ze swoim rodzeństwem.

–Śpiewajcie Rodzicom znane piosenki, zachęcajcie Ich do wspólnego śpiewania

Dobre pomysły dla mądrych Rodziców, czyli jak czas z dzieckiem:

– Rozmowy o różnych zawodach i ich znaczeniu dla wszystkich ludzi.

– Wspólne wypieki  (chleba, ciastek zbożowych ).

– Zabawy w przeliczanie.

– Zabawy w klasyfikowanie czynności według podanej cechy.

– Zabawy w rysowanie obrazka zgodnie z poleceniami ( po prawej stronie znajduje się…., u góry w lewym rogu jest….,itp. ).

– Zabawy w wyszukiwanie wyrazów rozpoczynających się taką samą sylabą ( nuty- numer, koło- korek itp.)

– Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Propozycja zabawy z dzieckiem „ Fizyka w misce”.

-Dostarcza wrażeń sensorycznych.

-Ćwiczy koncentrację uwagi.

-Ćwiczy  motorykę  małą.

–Ćwiczy wyobraźnię przestrzenną.

Przygotujcie miskę do połowy wypełnioną wodą, różne przedmioty np. spinacz do bielizny, monetę, styropianową tackę, małą zabawkę, słoik pusty i słoik zakręcony, balon nie nadmuchany i nadmuchany itp. Poproście aby dziecko wkładało kolejno do wody przygotowane rzeczy i obserwowało  czy zatoną czy będą się utrzymywały na powierzchni wody. Zaproponujcie aby spróbowało położyć na tacce którąś  z rzeczy i obserwowało co się stanie. Dziecko dowie się jakie rzeczy toną a jakie nie. Dobrej zabawy.

Pozdrawiamy i życzymy miłego tygodnia:)

 

6 – 10 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA:  ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Drodzy Rodzice

W przedświątecznym, Wielkim Tygodniu Rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat wielkanocnych zwyczajów, symboli i potraw. Opowiedzcie im  czym charakteryzuje się sztuka i tradycje ludowe  Podhala, czym jest tradycja i jak powstaje.

Wykonajcie razem z dziećmi wielkanocne kurczaczki, palmy, pisanki.

Na mapie Polski pomóżcie dzieciom wyszukiwać różne miasta. Przypomnijcie dzieciom gdzie leży Nowy Sącz.

Pobawcie się razem z dziećmi w wysłuchiwanie  głosek  w słyszanych słowach i układanie  zdań z określonym wyrazem. Przeliczajcie  wyrazy w zdaniach.

Poćwiczcie też razem z dziećmi zaspokajając ich naturalną potrzebę ruchu.

Systematycznie prowadźcie ćwiczenia logopedyczne z dziećmi objętymi terapią logopedyczną w przedszkolu.

TEMAT DNIA: „WIELKANOCNE TRADYCJE” (poniedziałek 6.04))
Co to jest tradycja?” – rozmowa z dziećmi o wielkanocnych zwyczajach. Wyjaśnienie pojęcia tradycja; poznanie tradycji wielkanocnych związanych z  Podhalem.
„Wielkanoc na Podhalu”
– zapoznanie z regionami Polski i ich zwyczajami.
Na Podhalu w Białą Niedzielę, to jest w tydzień po Wielkanocy, chodzą dziewczęta i małe dziewczynki ze Śmierztecką – lalką ze szmatek, ubraną w białe płótno, przystrojoną w korale i wstęgi. Orszak obchodzi całą wieś i przed każdym domem, unosząc wysoko szmacianą Śmierzteckę, śpiewa lub mówi:

Szła Maryja do miasta

sł. i muz. tradycyjne

Szła Maryja do miasta,

a Śmierztecka z miasta.

Dziewczęta ją niosą,

o jajeczka proszą.

Obyście im dali,

a nie żałowali,

bo jak im nie dacie,

wielki cud poznacie!

Garnki, miski, co tu macie,

potłuką się w waszej chacie!

Kureczki wam oskubiemy,

pod nóżeczki pościelemy,

bo nam tutaj zimno stać!

Gdy gospodyni wyniesie poczęstunek, dziewczęta śpiewają:

Za jajeczka dziękujemy,

zdrowia, szczęścia winszujemy!

 „Gdzie leży…” –praca z mapą. Wyszukajcie  na mapie Polski:  miejscowości – Nowego Sącza i Zakopanego.

„Gra w zielone” – zabawa  doskonaląca umiejętności rozpoznawania kolorów podstawowych. Dziecko z rodzicem tańczy przy muzyce. Podczas przerwy rodzic lub dziecko   podaje nazwę ustalonego wcześniej koloru, np. Zielony!, wówczas każdy musi odszukać podany kolor w pomieszczeniu i dotknąć go. Jeżeli zostanie   podana  nazwa innego koloru, dziecko i rodzic  stoi prosto w bezruchu.
„Zajączek wielkanocny” – praca plastyczna. Rysowanie i wyklejanie zajączka materiałem

przypominającym futerko. Rozwijanie wyobraźni dzieci, doskonalenie sprawności manualnych.

 

TEMAT DNIA:  „PISANKI – KRASZANKI” (wtorek 7.04)
„Pacynkowe rymowanki”
– dobieranie rymów do podanych wyrazów. Rodzic zaczyna zdanie, dziecko kończy. Np./. mówi: Siedzi pacynka na drzewie… ile lat ma, nikt nie wie;
„Pisanki”
– słuchanie piosenki. sł. Krystyna Różecka muz. Franciszka Leszczyńska
Pisanki, pisanki, jajka malowane.
Nie ma Wielkanocy, bez barwnych
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce.
Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartej kwiateczki, a na piątej gwiazdki.
Na każdej pisance piękne opowiastki.
Rozmowa dotycząca treści piosenki –
ze szczególnym zwróceniem uwagi na elementy pojawiające się na kolejnych pisankach: Co było namalowane na pierwszej pisance?; Co było namalowane na drugiej pisance?; Co było namalowane na trzeciej pisance?; Co było namalowane na czwartej pisance?; Co było namalowane na piątej pisance?
Pisanki” – praca plastyczna. Ozdabianie jajek techniką wybraną przez dziecko lub rodzica – rozwijanie kreatywności, pomysłowości dzieci.
·  wyklejane plasteliną,
·  ryż przyklejony do plasteliny,
·  ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
·  ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z twoją pomocą),
·  pomalowane farbami.
„Wyścig z pisankami” – zabawa ruchowa dla dziecka i rodzica. Wygrywa ten  kto jako pierwszy  pokona ułożoną wspólnie trasę nie upuszczając pisanki/ np. piłeczki/.
„Liczymy pisanki” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie  wspólnie z dzieckiem szablony pisanek lub prawdziwe malowane jajka. Dzieci operują, manipulują liczmanami i rozwiązują zadania:
1. Ola do koszyka włożyła 3 pisanki. Zosia dołożyła jeszcze 2. Ile pisanek jest w koszyku?
2. Kasia włożyła do koszyka 2 pisanki. Zosia włożyła 3 pisanki. Przyszedł Staś i też włożył 3 pisanki. Ile pisanek jest w koszyku?
3. Mama pomalowała 3 pisanki. Tata pomalował 4 pisanki. Ich synek pomalował tylko 1. Ile pisanek pomalowali razem?
4. W koszyku było 8 jajek do malowania pisanek. Przyszedł Krzyś i potłukł 3 jajka.
Ile jajek pozostało w koszyku?
TEMAT DNIA:  „WIELKANOCNE BABY” (środa 8.04))
Zgadnij, co pokazuję”
– zabawa dramowa z wykorzystaniem pacynek/maskotek  dla całej rodziny. Dziecko/ potem rodzic/ odgrywa swoją scenkę. Pozostali  uczestnicy mają zadanie odgadnąć
Wielkanoc
– uważne słuchanie wiersza D. Gellnerowej.
Obudziły się pisanki  Wielkanocnym rankiem
I wołają, patrzcie – tu na stole
Same niespodzianki!
Bazie srebrno – białe
I baranek mały.
Ten baranek ma talerzyk
Skubie z niego owies świeży
A baby pękate
W cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
Od ucha do ucha.
Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza
Kto występował w wierszu?; Jakie niespodzianki kryły się na wielkanocnym stole?; Co robił baranek?; Co robiły baby wielkanocne?.
Małe – duże jajo kurze – zabawa muzyczno-ruchowa. Sprawne pokazywanie wymienianych w piosence czynności. Dziecko naśladuje ruchy rodzica, dostosowuje się do tempa.
Małe – duże Na słowo: małe– ręce blisko siebie; duże– ręce rozłożone.
jajo kurze, Rysowanie w powietrzu obiema rękami jajka.
jajo kurze, jajo kurze.
Duże – małe, Na słowo: duże– ręce rozłożone; małe– ręce blisko siebie.
doskonałe, Klepanie się ręką po brzuszku.
doskonałe, mniam. Klaśnięcie w dłonie.
„Szukamy pisanek” – zabawa. Ukryj w domu kilka np. czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Jajko jest schowane w miejscu, gdzie zazwyczaj da się zobaczyć dużo kurtek (w szafie). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.
 „Kurczaczek” – praca plastyczna. Wykonajcie kurczaczki wspólnie z dziećmi , np. z płatków kosmetycznych, wacików, wełny lub innych materiałów które macie w domu..

TEMAT DNIA: „WIELKANOCNY KOSZYCZEK” (czwartek 9.04)
„Symbole wielkanocne”
– porozmawiajcie  z dzieckiem, nt. symboli związanych z Wielkanocą: jajka – nowe życie; baranek – Pan Jezus; zajączek – prezenty; owies – wiosna; palemki – tradycja chrześcijańska związana z Niedzielą Palmową i wjazdem Jezusa do Jerozolimy; babka wielkanocna – radość spotkania przy wielkanocnym stole.
„Wielkanocne zagadki”
– rozwiązywanie zagadek przez dziecko.
Kurze depczą wciąż po piętach.
Skubią ziarna te małe, żółte… (kurczęta)

Gdy pogoda jest ponura,

Na swej grzędzie stroszy pióra.

Z koleżanką ciągle gdacze:

,,Kiedy pisklę swe zobaczę?” (kura)

„Wielki gwar w kurniku” – zabawa matematyczna. Przygotujcie  razem z dzieckiem sylwety potrzebne do zabawy. Dzieci manipulują nimi, dokładają, odkładają i rozwiązują

zadania.

 1. W kurniku mieszka 7 kur i 1 kogut. Ile ptaków mieszka w kurniku?
 2. W kurniku po prawej stronie są 4 grzędy, po lewej stronie też są 4 grzędy. Ile grzęd

jest w kurniku?

 1. Kwoka ma 3 kurczątka żółte i 5 kurczątek białych. Ile kwoka ma razem pisklaków?
 2. W kurniku było 8 kur. Nagle wpadł do kurnika lis. 5 kur wybiegło z kurnika. Ile

kur zostało w środku?

„Wyścig z pisankami” – zabawa ruchowa dla dziecka i rodzica. Wygrywa ten  kto jako pierwszy  pokona ułożoną wspólnie trasę nie upuszczając pisanki/ np. piłeczki/.

„Układanie zdań z wyrazem…” – zabawa dydaktyczna. Dziecko siedzi naprzeciw rodzica który  podaje wyraz, np. jajko. Zadaniem dziecka jest  ułożenie  zdania  z tym wyrazem – zamiana ról. Wyrazy powinny być tematycznie związane z Wielkanocą.

„Palma wielkanocna” – zabawa  plastyczna. Przygotowujemy  długie wykałaczki/patyczki ,

kawałki kolorowej krepiny lub bibuły, paski papieru szerokości 3 cm i długości ok. 10 cm,

klej. Wspólnie z dzieckiem, nacinamy krepinę, robiąc „trawkę”, łączymy  ze sobą za pomocą kleju i okręcamy wykałaczkę. Ozdabiamy  palmę według wspólnego  pomysłu.

 

TEMAT DNIA: „WIELKANOCNY STÓŁ”(piątek 10.04)
„Polowanie na głoski”
– zabawa słuchowa. Wysłuchiwanie głosek w wyrazie. Rodzic podaje głoskę, na którą będzie  polować dziecko. Umawia się z dzieckiem, że jeśli usłyszy wyraz z podaną głoską, musi  np. klasnąć, stanąć na baczność.  Jeżeli dzieci usłyszą podaną głoskę, sygnalizują to umówionym znakiem.
Wielkanocny stół”
– uważne słuchanie wiersza E. Skarżyńskiej.
Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni listeczków skrzydlatych.
Lukrowana baba, rozpycha się na nim,
a przy babie – mazurek w owoce przybrany.
Palmy – pachną jak łąka, w samym środku lata.
Siada mama przy stole, a przy mamie – tata.
I my. Wiosna na nas zza firanki zerka,
a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka. (…)
Rozmowa dotycząca treści wiersza
. Odpowiadanie na pytania: Jak wyglądał wielkanocny stół?; Co stało na tym stole?; Kto przy nim usiadł?; Kto pamięta, jakie nazwy utworów muzycznych były wymienione w wierszu? (oberek oraz mazurek jako nazwa ciasta i nazwa utworu muzycznego); Jak myślicie, jak będzie wyglądał wasz stół wielkanocny?.
„Przy wielkanocnym stole
” – praca z ilustracją z Wielkiej Księgi Tropicieli/dla 5 – latków/ jako uzupełnienie rozmowy inspirowanej wierszem.

 „Zadania dla średniaczków”
Wszystkie dzieci: karty pracy: o temacie ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Starsze średniaczki:
   – Zeszyt grafomotoryczny (ZG) – 41
– Wielkanocna serwetka – z Wyprawki

Kochane średniaczki
Pamiętajcie o naszej wspólnej  umowie;
-tak jak w przedszkolu, dbajcie o porządek w domu  w waszym kąciku do zabawy, pracy podczas wykonywania zadań w kartach pracy,
-śpiewajcie rodzicom piosenki które znacie z przedszkola,
-zawsze rano poćwiczcie troszeczkę i zaproście do tych ćwiczeń mamę albo tatę,
-bądźcie weseli, często się uśmiechajcie i pomagajcie rodzicom w przedświątecznych pracach.

PROPOZYCJA WSPÓLNEJ ZABAWY DZIECI Z RODZICAMI

Na początku tygodnia posiejcie w pojemniku  rzeżuchę, owies lub pszenicę. Gdy wyrośnie trawka dzieci będą mogły udekorować pojemniczek i umieścić w nim przygotowanego  kurczaczka.

„Pisanka ” – zabawa z pisanką dla całej rodziny  na wzór zabawy „Pomidor”. Uczestnik zabawy który trzyma w ręku pisankę na zadawane pytania musi odpowiedzieć słowem „Pisanka”. Ta osoba, która odpowie inaczej bądź się roześmieje, daje fant i musi go na końcu wykupić–wdrażanie dziecka do przestrzegania reguł  zabawy, ćwiczenie koncentracji.

Zaproście dzieci do wspólnych świątecznych wypieków – może w tym roku dzieci pomogą ozdobić świątecznego mazurka lub polukrować babkę.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Rozmowy o rodzinnych tradycjach i potrawach wielkanocnych.
 • Wspólne śpiewanie przyśpiewek ludowych, które znają rodzice lub dziadkowie.
 • Wspólne wykonywanie pisanek, ozdób świątecznych.
 • Zabawy w tworzenie zbiorów 4-, 5-, 6- lub 7-elementowych – dorysowywanie

i skreślanie elementów.

 • Zabawy w układanie zdań z określonym wyrazem.
 • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska jest na początku lub na końcu.
 • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

POZDRAWIAMY I ŻYCZYMY

Na te Wielkanocne Święta, chociaż tak inne, spokoju i otwartego serca. Radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych. Aby uśmiech wiosenny, optymizm towarzyszyły Wam każdego dnia.

A wam kochane średniaczki życzymy koszyczka pełnego wielkanocnych  niespodzianek oraz wielu wesołych zabaw i chwil spędzonych razem z najbliższymi.

 

30.03. – 3.04.2020r.

TEMAT TYGODNIA: PRACOWITA WIOSNA

Drodzy Rodzice,

W kolejnym marcowym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi o wiosennych porządkach domowych i pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie. Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń podyskutujcie o roślinach rosnących w szklarni i ogrodzie botanicznym, a także o sposobach ich pielęgnacji. Podzielcie  się z dziećmi wiadomościami na temat jest niezbędne, by rośliny mogły rosnąć (odpowiednie światło, temperatura, woda), a następnie w spróbujcie w domu założyć hodowlę rzeżuchy i zasadzić cebulę.

Spróbujcie zaobserwować przez okno zachowanie ptaków. Podczas zabaw  używajcie określeń: na, w, obok, za, przed. Przeliczajcie z dziećmi przedmioty w zakresie 7, dokładajcie i odkładajcie elementy. Porównujcie liczebność zbiorów.

Umożliwcie dzieciom wykonywanie prac plastycznych z wykorzystaniem farb, plasteliny i materiałów przyrodniczych /nasion kukurydzy, kolorowego grochu, fasoli/

Dajcie dzieciom możliwość zabaw rytmicznych i muzycznych. Pobawcie się z nimi przy muzyce.

Przypominamy o konieczności  codziennych ćwiczeniach zalecanych dzieciom uczęszczających na terapię logopedyczną w przedszkolu.

TEMAT DNIA: „WIOSENNE PORZĄDKI W DOMU” (poniedziałek)

„Do czego to służy’’– rozmowa z dziećmi na temat wiosennych prac – porządków domowych, potrzebnych do tego przyborów – poszerzanie słownika czynnego dzieci.

„Rób to co ja”– zabawa naśladowcza – wykonywanie i podawanie nazw ruchów naśladujących różne czynności porządkowe.

„Jak czystość otoczenia wpływa na nasze zdrowie?”– rozmowa z dziećmi- usystematyzowanie wiedzy dzieci na ten temat.

„Prawda czy fałsz?”- rodzic mówi zdanie, jeśli jest prawdziwe dziecko klaszcze, jeśli nie tupie nogą np.: ”Domem człowieka jest dziupla”, „Wieś jest większa od miasta” itp.

TEMAT DNIA: „PORZĄDKI W OGRÓDKU” (wtorek)

„Porządki w ogródku’’– poszukajcie w książeczkach dziecięcych  lub w internecie różnorodnych narzędzi ogrodniczych, poproście aby dzieci podały ich nazwy, powiedziały do czego służą.

„Praca w ogródku”- zabawa naśladowcza. Omawianie kolejnych etapów wiosennych prac w ogródku.

„Pracowita pani wiosna”- słuchanie piosenki, wspólny taniec rodzica z dzieckiem.

Pracowita pani Wiosna

Jak co roku pani Wiosna

znów się wzięła za porządki.

I w ogrodzie wygrabiła

ścieżki i grządki.

Wysprzątała cały domek

od piwnicy aż po stryszek,

więc chwaliły ją sąsiadki,

miło to słyszeć.

Naprawiła ptasie gniazda,

zbudowała kilka nowych

i kazała je przewietrzyć

rankiem wiatrowi.

Potem w lesie i na łące

rozsiewała świeżą zieleń,

bo z zielenią, daję słowo,

zawsze weselej.

 „Umiem liczyć”– zabawy matematyczne utrwalające umiejętność: przeliczania, umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie siedmiu. Dziecko ma do dyspozycji kartę papieru i liczmany np. zakrętki, patyczki, klocki. Dziecko wykonuje polecenia np. połóż na kartce 3 zakrętki, policz je; dołóż jeszcze 2, policz ile masz teraz, dołóż jeszcze 2 policz ile masz teraz zakrętek na kartce. Zabawę można powtórzyć kilka razy,

„Policz płatki kwiatka’’– rodzic rysuje kilka kwiatków o różnej ilości płatków. Prosi aby dziecko policzyło ile płatków ma każdy z kwiatków. Po wykonaniu zadania dziecko może pokolorować  kwiatki w  dowolny sposób.

TEMAT DNIA: „CO SIĘ DZIEJE W SZKLARNI” (środa)

Słuchanie opowiadania: „Lato podczas zimy” Maria Kownacka

Na końcu wsi mieszka ogrodnik. W lecie podziwialiśmy tam zawsze ogród pełen kwiatów i róże rozpięte na ścianach domu. Ale najbardziej ciekawiło nas, co się dzieje w budynkach całych ze szkła jak czarodziejskie pałace, które za domem ciągną się w stronę pola. Toteż bardzo ucieszyliśmy się, gdy pani powiedziała, że dzisiaj pójdziemy zwiedzać szklarnie. Mroźny dzień na dworze, śnieg od dawna leży na polach, ostry wiatr szczypie w policzki – a za cienką szybą szklarni – prawdziwe lato. Jest parno i gorąco – kwitną kwiaty, rosną warzywa. W pierwszej szklarni królują goździki. Ich kwiaty są pełne, a listki cienkie i wąskie. Nic dziwnego, pochodzą z okolic suchych, stepowych. Małe liście chronią te rośliny przed wyparowywaniem dużej ilości wody. Wzdłuż ścian szklarni ciągną się szerokie półki, tzw. parapety, a na nich stoją doniczki z różnymi roślinami pokojowymi. Pan ogrodnik chciał się przekonać, czy je znamy. Pokazywał nam różne rośliny i pytał, jak się nazywają. Egzamin wypadł doskonale, bo poznaliśmy: pelargonię, zielistkę, trzykrotkę, dzwonek różnolistny, cissus, balsaminkę i inne, uprawiane w naszym kąciku przyrody. W następnych szklarniach rosły warzywa. Poznaliśmy rzodkiewkę, sałatę i ogórki, których długie pędy były rozpięte na drutach. Z niektórych pędów zwisały owoce, na innych były widoczne żółte kwiatki, które zapowiadały duży zbiór. Nie wiedzieliśmy tylko, jaka roślina rośnie rzędami na parapecie. Pan ogrodnik dał nam do powąchania włochaty listek. Od razu poznaliśmy, że są to małe pomidory! Chłopcy powiedzieli, że nie wiedzą, skąd się bierze ciepło panujące w szklarni, więc pan ogrodnik zaprowadził nas do kotłowni i pokazał duży piec opalany koksem. Ten piec ogrzewa kotły z wodą. No i jak myślicie, co się dzieje z wodą? – zapytał pan ogrodnik.

– Woda wędruje rurami i ogrzewa szklarnię – zawołali chłopcy.

– Świetnie, ale drugim źródłem ciepła jest słońce. (…)

Na pożegnanie, w nagrodę, że znamy dużo roślin doniczkowych, dostaliśmy w prezencie kilka pęczków rzodkiewek, dwie doniczki kwitnącej pelargonii i jedną doniczkę z sadzonką pomidora. Potem, w szkole, malowaliśmy szklarnię (…).

Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania. Odpowiadanie na pytania: Dokąd poszły dzieci na wycieczkę? Jak nazywały się domki które dzieci zwiedzały? Jakie roślinki widziały dzieci w szklarni?  Skąd się bierze ciepło w szklarni? Dlaczego szklarnia musi być ogrzewana? Po co hoduje się rośliny w szklarni?

„Fasolowy obrazek”– na tekturkę nakładamy plastelinę tak aby ją pokryła. Przygotowujemy rożne nasiona np. kukurydzy, kolorowej fasoli, grochu, dzieci układają z nich dowolny obrazek na plastelinie.

„Zakładamy hodowlę”– spróbujcie z dziećmi  założyć hodowlę cebulki, rzeżuchy, grochu, Zachęćcie dzieci do obserwacji założonej hodowli ,do jej pielęgnacji.

Rozmowa z dziećmi – co potrzebne jest roślinom aby rosły.

„Czego brakuje?”-zabawa ćwicząca spostrzegawczość.  Dzieci mają przed sobą kilka przedmiotów np. zabawek /od 4 do 5/ Dziecko zamyka oczy, rodzic chowa jedną za siebie. Dziecko odgaduje – czego nie ma.

TEMAT TYGODNIA: „PRACOWITE PTAKI” (czwartek)

Słuchanie wiersza „Ptaszki”- Ewa Szelburg-Zarembina

Mama ptaszka, tata ptak wiją gniazdko tak i siak.
Znoszą piórka, włosie, mchy.
– Ja zdobyłem to, a ty? – Ja to niosę, a ty co?
Trawka! Nitka! Puch! Ho! Ho!
Zwijali się, pracowali, skarb do skarbu przydawali
i śpiewając niby z nut,
zbudowali domek – cud:
gniazdko ptasie takie oto.
Wtuliłabym się z ochotą między tych piskląt rój,
gdyby to był domek mój.

Rozmowa dotycząca treści wiersza. Odpowiadanie na pytania: O jakim domku była mowa w wierszu?, Z czego był on zbudowany?, Co dzieje się w gniazdkach wiosną?

„Jaki to ptak?” – rozwiązywanie zagadek

To nie bocian, nie jaskółka.

Krzyczy: kuku. To…(kukułka)

Jedna wiosny nie uczyni – to znane przysłowie.

Ostre, długie jest jej skrzydło, krótki dziób na głowie.

Ptaszek umie pięknie latać, robi w niebie kółka.

A jej nazwa jest ci znana, to przecież… (jaskółka)

Mały, szary ptaszek.

Krótki ma dziób, niedługi ogonek.

Wiosną radośnie swym śpiewem wita dzionek. (skowronek)

„Gniazdko z jajkami”– praca plastyczna. Wykorzystanie plasteliny lub masy solnej i różnego rodzaju materiału przyrodniczego.

„Naśladuj głosy ptaków”– dzieci naśladują głosy różnorodnych ptaków np. bociana, kukułki, skowronka, wrony, wróbelka, sowy.

„Gdzie co jest”– zabawa ćwicząca orientację w przestrzeni. Rodzic w różnych miejscach pokoju umieszcza zabawki -np. misia na półce, lalkę w wózku, samochód obok stołu, klocek na stole, grę obok misia. Następnie prosi aby dzieci przyjrzały się uważnie wskazanym zabawkom i powiedziały gzie się  znajdują używając słów  na, obok, za , pod, w, przed.

TEMAT DNIA: „WIOSNA LUBI ZIELONE” (piątek)

„Bociany”- dzieci starsze pięciolatki mogą wykorzystać „Wielką Księgę Tropicieli”. Młodsze: ilustracje z książeczek dziecięcych lub z internetu.

Rozmowa na temat ptaków przylatujących do Polski  na wiosnę, budowaniu przez nie gniazd, składania jaj, wykluwania piskląt, zdobywania pokarmu przez ptasich rodziców, dorastania młodych ptaków, naukę latania.

Słuchanie opowiadania „Zielona Żabka”-Bożena Forma

Zielona żabka nad stawem mieszkała. Codziennie na olbrzymim liściu siadała i rozmyślała.

– Ach, jaka jestem brzydka, zielona jak trawa, jak glony w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć za żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!

Nagle w pobliżu ważka usiadła. A żabka rzecze:

– Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, wciąż jej barwami się

zachwycają.

W trawie biedronka się pojawiła.

– Czemu się smucisz, sąsiadko miła?

– Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.

Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.

– Tak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.

Serduszko żabce mocno zabiło.

– Kiedy mnie ujrzy, nie będzie miło. Muszę czym prędzej schować się w trawie.

Tymczasem bocian zerka ciekawie. Ponieważ jednak zielona była, to przed bocianem dobrze się skryła. Właśnie dla żabki jest przeznaczona świeża, soczysta barwa zielona.

Rozmowa dotycząca opowiadania: Kto jest głównym bohaterem opowiadania?, Kogo żabka spotkała na łące?, Jaki problem miała żabka?, Dlaczego bocian nie upolował żaby? ,Jakie zwierzęta dostosowują się do warunków zewnętrznych.

„Gra w zielone”– dzieci znajdują wokół siebie jak najwięcej rzeczy koloru zielonego.

„Podziel na sylaby”– dzielenie na sylaby prostych wyrazów związanych z wiosną np. bocian, kukułka ,żabka, wiosna, krokus itp.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Rozmowy o egzotycznych roślinach, które mogą rosnąć w szklarniach.
 • Oglądanie albumów o roślinności egzotycznej oraz rodzimej.
 • Obserwowanie ptaków, próby ich rozpoznawania i utrwalanie nazw.
 • Zabawy w przeliczanie elementów i porównywanie liczebności zbiorów.
 • Zabawy w określanie: Który w szeregu jest…? – układanie różnych przedmiotów w szeregu i podawanie kolejności z wykorzystaniem liczebników porządkowych od 1 do 7.
 • Zabawa w szukanie rymujących się wyrazów.
 • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
 • Czytajcie dzieciom  codziennie bajki, baśnie.  Rozmawiajcie z dziećmi na temat tego co przeczytaliście. Zachęćcie  do narysowania lub namalowania obrazka na ten temat. Poproście dzieci aby spróbowały ocenić postępowanie bohaterów.

Zadania dla „Średniaczków”

Wszystkie dzieci: karty pracy: K3 – 20, 21, 22

Zeszyt grafomotoryczny (ZG): 40

 

PROPOZYCJA WSPÓLNEJ ZABAWY: Zrób z dzieckiem eksperyment

Proponuję Wam balonowe bulgotki… Do eksperymentu będzie potrzebna: słomka do napoju-najlepiej taka zginana, balon, butelka, szampon do włosów, taśma izolacyjna.

Na dłuższą część słomki naciągamy balon, tak aby koniec słomki był w balonie, następnie dokładnie sklejamy balon z słomką taśmą izolacyjną. Tak oto mamy naszą  „ machinę’’

Do butelki wlewamy szampon do włosów i wodę. Następnie przez słomkę dmuchamy balon, i wkładamy słomkę z nadmuchanym balonem do butelki…. i mamy bulgotki. Myjemy słomkę i czynność powtarzamy dłuuuuuuugo:)

 

23.03.2020r.

TEMAT TYGODNIA: Wszystko rośnie

Tematy dni: Wiosenne kwiaty; Kwiaty z cebuli; W kwiaciarni; Zakładamy wiosenną hodowlę; Z wiosną dzieci rosną

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu na podstawie różnych tekstów i własnych obserwacji porozmawiajmy z dziećmi o pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie, oraz o wiosennych kwiatach. W miarę możliwości zapoznajcie dzieci z częściami  rośliny (łodyga, korzeń, liście, kwiaty) i porozmawiajcie, jakie są ich funkcje.

Starajcie się pełnymi zdaniami opowiadać o tym, co należy robić, by zdrowo rosnąć.

W miarę możliwości wykonajcie pracę plastyczne na temat wiosennych kwiatów. Bawcie się w rozpoznawanie kolorów.

W otoczeniu i na ilustracjach wyszukujcie przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską c. Kreślcie szlaczki i kształty literopodobne. W słyszanych wyrazach rozróżniajcie głoski c i dz.

Podczas zabaw używajcie liczebników porządkowych.

Spróbujcie przygotować z dziećmi smaczne kanapki z białym serem, ogórkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem, zgodnie z prawidłową kolejnością czynności, zaczynając od umycia rąk, a na nakryciu stołów i degustacji kończąc. Niech dzieci działają jak najwięcej samodzielnie.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

Rozmowy z dziećmi o tym, dlaczego można lubić wiosnę.

Wspólne sadzenie nasion, cebulek, obserwacja procesu wzrastania roślin.

Przyglądnie się roślinom w domu. Pobudzanie zmysłów – wąchanie i oglądanie kwiatów, dotykanie łodyg, liści, kolców.

Przygotowywanie z dziećmi posiłków z wykorzystaniem zdrowej żywności – szczególnie warzyw i owoców. Rozwijanie doznań smakowych, zabawy w próbowanie różnych składników z zamkniętymi oczami.

Zabawy z dziećmi w tworzenie zbiorów  według podanej cechy.

Zabawy z dziećmi w naśladowanie dźwięków, jakie wydają różne ptaki.

Zabawy z dziećmi w układanie historyjek zgodnie z kolejnością zdarzeń – jedna osoba wymyśla początek, druga koniec historyjki, a potem wspólnie na zmianę dopowiadają, co się działo pomiędzy tymi wydarzeniami.

Zabawy z dziećmi w wysłuchiwanie poznanych głosek – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska jest na początku lub na końcu.

Czytanie dzieciom opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

ZADANIA DLA SKRZACIKÓW: Jeżeli jeszcze ktoś nie wykonał kart pracy w przedszkolu zapraszamy:

Gr. III

Wszystkie dzieci: Karty pracy: K3.16, K3 17, K3.18, K3.19

Tylko 5-latki: Zeszyt grafomotoryczny (ZG): 38,39

Wyprawka(W): Wiosenna kolorowanka, Przeciwieństwa – gra memory, Zabawa coś na „c”

Wielka Księga Tropicieli: Tropimy głoskę „c”

 

DO ZOBACZENIA!:) POZDRAWIAMY:)

https://eduzabawy.com/

http://kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com/