Opublikowano

22 – 26 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: „KOLORY LATA”

Drodzy Rodzice,

w tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi na temat tęczy i jej kolorów. Zastanówcie się w jakiej porze roku możemy ją najczęściej zaobserwować na niebie i z czym kojarzą nam się kolory występujące w tęczy. Które z nich to kolory podstawowe (czerwony niebieski, żółty.) Zastanówcie się które elementy z naszego otoczenia są w tych kolorach poznajcie też ich różne odcienie. Eksperymentujcie z kolorami podstawowymi co wam udało się stworzyć czy udało wam się stworzyć kolory pochodne (tj. pomarańczowy zielony i fioletowy) Pomieszajcie farby w różnych barwach i wykonajcie rozmaite prace plastyczne. Zapoznajcie dzieci z  liczbą 10. Nauczcie dzieci dokładać i zabierać elementy ze zbioru tak, aby zostało ich 10. Nauczcie dzieci pisać cyfrę 10. Czytajcie proste zdania

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.
Wspólne szukanie w otoczeniu elementów określonym kolorze
Wspólne malowanie- eksperymentowanie z mieszaniem kolorów.
Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 10: pisanie cyfry 10 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 10.
Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek
Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter
Próby czytania prostych zdań
Wspólne śpiewanie piosenek
Wspólne czytanie książek, opowiadań, wierszy i bajek

 

Dzień 1 ŻÓŁTY (PONIEDZIAŁEK 22.06.2020)

Zabawy konstrukcyjne, wykorzystanie powstałych budowli do zabaw tematycznych np. w sklep

„Co zmieniło swoje miejsce?” – zabawa dydaktyczna. Rodzic gromadzi 7 różnych przedmiotów tego samego koloru. Ustawia je po kolei – dziecko ma za zadanie zapamiętać ich ustawienie. Następnie prosi, aby dziecko się odwróciło, a ona zmienia kolejność w ustawieniu. Zadaniem dziecka jest wskazać różnice w ustawieniach. W następnej kolejności rodzic zamienia przedmioty na figury geometryczne.

Zestaw ćwiczeń porannych nr 20

„W góry lub nad morze” – dziecko swobodnie maszeruje po pokoju lub podwórku. Na hasło rodzica: W góry! – dziecko naśladuje marsz po górach lub wspinaczkę, wysoko unosi kolana i wyciąga ręce w górę. Na hasło: Nad morze! – dziecko naśladuje ruchy pływaka.

O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu – słuchanie bajki A. Czylok.

Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota.

Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak, jak król płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej.

Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka wspaniały kucharz – czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i poddanych. Słynie on ze wspaniałych wypieków. Kucharz ów mieszka w „Kolorowej Krainie”, w której wszystko mieni się różnymi barwami. Wypieki kucharza Kolorucha wyróżniają się smakiem oraz ozdobione są lukrem w kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim, a nawet pomarańczowym, fioletowym, zielonym czy brązowym. Ludzie w tej krainie są bardzo weseli oraz uwielbiają kolorowe wypieki kucharza Kolorucha. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią ludzi. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości.

Wróciwszy do królestwa, król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znów narzekać

i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowym. Król czuł się bezsilny, wpadał raz w rozpacz, raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się, stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy, otrzymał brązowy. Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.
Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat treści opowiadania: Jak dawno temu wyglądała Biała Kraina?; Jacy byli ludzie w tej krainie?; Co postanowił zrobić król?; Jakie kolory dostał król od czarnoksiężnika?; Czy te kolory wystarczyły, by pomalować całą krainę?; Czy czarnoksiężnik podpowiedział królowi, jak wykorzystać kolory?; W jaki sposób król rozwiązał zagadkę i czego się dowiedział?

„Podstawowe kolory i ich pochodne” – zabawa dydaktyczna – zwrócenie uwagi na występujące w bajce trzy kolory (podstawowe), które w prezencie dostał król: czerwony, niebieski, żółty. Rodzic przygotowuje sztalugę oraz białe kartony. Do pojemników wlewa farby: czerwoną, żółtą i niebieską. Dziecko eksperymentuje z kolorami przez nakładanie wybranych kolorów na siebie, w celu uzyskania

nowej barwy.

BARWY PODSTAWOWE: żółty, czerwony, niebieski

BARWY POCHODNE: pomarańczowy (żółty+ czerwony); zielony (żółty + niebieski); fioletowy (niebieski + czerwony)

https://www.youtube.com/watch?v=P_lMR5cceBk

„O jakim kolorze będziemy dzisiaj mówić?” – rozwiązywanie zagadek wprowadzających w temat dnia.

W lato pięknie cię opali,

W zimę trzyma się w oddali,

Mieszka w niebie, jest gorące.

Każde dziecko lubi. /słońce/

Wyrósł na drodze

Na jednej nodze.

Wygląda jak słońce,

Ma ziarnek tysiące. /słonecznik/

Ni widać ich w ciągu dnia,

Chociaż są nad nami.

Można je zobaczyć tylko wieczorami. /gwiazdy/

Barwy żółtej ona cała,

Do herbaty doskonała.

Jest w niej dużo witaminy.

Kwaśny w smaku sok z …. /cytryny/

Roślina to taka, co kolby posiada.

Można prażyć jej nasiona, a potem je zjadać.

Ja jem często w kinie popcorn, przyznać się nie wstydzę.

W domu także można zrobić pyszną… /kukurydzę/

Na koniec rodzic zadaje dziecku pytanie: Co wspólnego mają te wszystkie rzeczy? (kolor żółty)

„Co jeszcze kojarzy się wam z kolorem żółtym?” – zabawa słownikowa. Dziecko odpowiada na pytanie postawione przez rodzic – wszystkie odpowiedzi są dobre.

„Żółte jak słońce” – zabawa badawcza. Rodzic przygotowuje ilustracje i obrazki z książek ukazujące słońce w jego różnych fazach (świt, południe, zmierzch). Dziecko uważnie ogląda obrazki. Następnie rodzic zadaje pytania: Czy słońce rzeczywiście jest żółte?; Jaki kolor ma słońce, gdy pojawia się na horyzoncie?; Jaki kolor ma słońce gdy, chowa się za horyzont?; Jaką funkcję pełni słońce na ziemi?

 „Żółty parzy” – zabawa ruchowa z elementem rzutu. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, wypowiadając nazwę jakiegoś dowolnego koloru. Dziecko musi złapać piłkę, gdy słyszy nazwy wszystkich kolorów oprócz żółtego. Jeżeli dziecko nie złapie piłki na inny kolor niż żółty lub złapie na kolor żółty, to oddaje „fant” – np. but. Na koniec zabawy dziecko musi wykupić fanty, np. śpiewając piosenkę.

„Żółte stworki” – zabawa matematyczna. Rodzic przygotowuje 3 obręcze hula-hop, koła: żółte, w kropki, w kratkę oraz w cętki w trzech rozmiarach – są to tak na niby „żółte stworki”. Dziecko siedzi na dywanie rozkłada przed nim wycięte koła i hula-hop, które są ponumerowane od 1 do 3. Rodzic prosi, aby dziecko wykonało następujące czynności: Do pierwszego koła połóż wszystkie małe stworki, do drugiego wszystkie średnie, a do trzeciego wszystkie duże! Do trzeciego koła połóż wszystkie stworki w cętki, do drugiego wszystkie w kropki, natomiast do pierwszego wszystkie w kratkę! Do pierwszego koła wszystkie duże stworki w kratkę, do drugiego wszystkie średnie

w kropki, natomiast do trzeciego wszystkie małe w cętki! Rodzic poleca dziecku rozmieszczenie tych liczmanów w różnych kombinacjach, może również wykorzystać symbole wielkości i kształtu narysowane na oddzielnych kartkach.

Praca w KP4.29 – klasyfikacja według 3 cech; rozwijanie percepcji wzrokowej i sprawności manualnej.

„Wędrówka słońca” – zabawa ruchowa. Rodzic puszcza gamę c-dur. Dziecko to słońca, które leży skulone na podłodze. Przy każdym dźwięku z gamy unosi się do góry tak, aby przy górnym dźwięku c wspiąć się na palce. Przy dolnym dźwięku c dziecko kładzie się na podłodze. Rodzic powtarza zabawę kilka razy.
LINK

„Żółte kwiaty” – praca plastyczna – stemplowanie wacikami płatków kwiatów. Rodzic może przygotować na kartonach zielone łodyżki..

Praca w Cz 78 – „Na wakacje w góry” – ćwiczenia w czytaniu.

Chętne dzieci następnego dnia mogą założyć ubrania w kolorze zielonym i wysłać zdjęcie na grupę na facebook`u lub na stronę internetową (stan.gry@wp.pl).

 

Dzień 2 ZIELONY (Wtorek 23.06.2020)

„Co zmieniło swoje miejsce?” – zabawa dydaktyczna. Rodzic gromadzi 7 różnych przedmiotów tego samego koloru. Ustawia je po kolei – dziecko ma za zadanie zapamiętać ich ustawienie. Następnie rodzic prosi, aby dziecko się odwróciło, a on zmienia kolejność w ustawieniu. Zadaniem dziecka jest wskazać różnice w ustawieniach. W następnej kolejności rodzic zamienia przedmioty na figury geometryczne tego samego koloru.

„Jak powstaje zielony kolor?” – zabawa badawcza. Rodzic gromadzi farby w kolorach podstawowych – jak w pierwszym dniu tygodnia. Dziecko na kartonach miesza kolory – ma samodzielnie odgadnąć, jak powstaje kolor zielony.

Zielone – słuchanie wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej.

Grasz w zielone?

Gram!

Masz zielone?

Mam!

Mam pączki,

listki,

gałązki,

zarośla,

łąki i drzewa,

ogrody,

w których wśród liści

zielony agrest

dojrzewa –

świat cały

po horyzont

zielenią

wokół się mieni,

więc mogę grać

w zielone

aż do jesieni!

Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat treści wiersza: W jaką grę gra bohater wiersza?; Jaki kolor występuje w wierszu?; Co jest zielone?; Dlaczego to jest gra, w która można grać tylko do jesieni?

„Co jest zielone?” – zabawa słownikowa. Dziecko wymyśla na podstawie własnych doświadczeń nazwy rzeczy, które są zielone. Rodzic zwraca uwagę na różne odcienie zieleni.

„Żaby też są zielone – wyścig żab” – zabawa ruchowa z elementem skoku. Rodzic wyznacza linie startu i linie mety. Dziecko ustawione na linii startu na sygnał rodzic obunóż skacze do mety, naśladując żabę.

„Jak pachnie kolor zielony?” – zabawa badawcza. Rodzic w „magiczne pudełko” wkłada pozrywaną trawę, mlecze i inne zielone rośliny. Dziecko ma zamknięte oczy i po kolei wąchają rośliny. Dziecko powinno odpowiedzieć na pytania: Co czujesz? Czy wąchanie tego sprawia ci przyjemność? Na koniec rodzic pokazuje dziecku zawartość pudełka.

„Na zielonej łące” – zabaw ruchowa. Dziecko reaguje na ustalone przez rodzica sygnały dźwiękowe: na dźwięk pierwszy skacze jak żabka; na dźwięk drugi fruwa jak motyl z rozpostartymi skrzydłami; na dźwięk trzeci przykuca (siada na liściu jak biedronka).

„Żaba” – praca plastyczna – płaskie origami. Rodzic daje dziecku plastikowe koła w różnych rozmiarach. Dziecko ma za zadanie odrysować koła na zielonym papierze, następnie je wyciąć i ułożyć żabę według wzoru.
https://www.youtube.com/watch?v=hOrUN3UzyeE

Już dużo wiem – nauka słów pierwszej i drugiej zwrotki piosenki. Rodzic śpiewa lub recytuje rytmicznie słowa pierwszej i drugiej zwrotki piosenki, a dziecko powtarza na zasadzie echa. Utrwalenie słów następuje przez: rytmiczne powtarzanie szeptem; rytmiczne powtarzanie głośno; dopowiadanie drugiej części frazy; recytowanie wysoko, nisko.

Praca w PiL 76 – rozwijanie sprawności manualnej, ćwiczenia w pisaniu wyrazów po śladzie.

„Zrób tyle, ile pokażę” – zabawa ruchowa. Rodzic ma przygotowane kartoniki z liczbami.

Dziecko porusza się po całym pokoju w rytmie podanym przez rodzica. Na przerwę w muzyce rodzic pokazuje kartonik. Dziecko głośno odczytuje cyfrę na kartoniku i robią tyle pajacyków, przysiadów lub podskoków (w zależności od tego, co wymieni rodzic), ile wskazuje cyfra.

„Gra w zielone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje, podskakując bądź biegając po pokoju w zależności od rytmu podawanego przez rodzica. Na przerwę w akompaniamencie rodzica głośno podaje nazwę koloru, np. zielony, wówczas dziecko musi odszukać podany kolor w pokoju i dotknąć go. Jeżeli rodzic poda nazwę innego koloru, wówczas dziecko stoi prosto w bezruchu.

Chętne dzieci następnego dnia mogą założyć ubrania w kolorze niebieskim i wysłać zdjęcie na grupę na facebook`u lub na stronę internetową (stan.gry@wp.pl)

 

Dzień 3 NIEBIESKI (Środa 24.06.2020)

„Co zmieniło swoje miejsce?” – zabawa dydaktyczna. Rodzic gromadzi 7 różnych przedmiotów tego samego koloru. Ustawia je po kolei – dziecko ma za zadanie zapamiętać ich ustawienie. Następnie rodzic prosi, aby dziecko się odwróciło, a on zmienia kolejność w ustawieniu przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wskazać różnice w ustawieniach. W następnej kolejności rodzic zamienia przedmioty na figury geometryczne w tym samym kolorze.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 20 (s. 96).
Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych.
Praca w Cz 79
– „Nad Bałtykiem”.
„Jaki kolor ma morze?”
– zabawa słownikowa. Dziecko odpowiada, wszystkie odpowiedzi są dobre. Ma dojść do wniosku, że morze może mieć różne odcienie koloru niebieskiego, np. w zależności od pogody – jasnoniebieski, ciemnoniebieski, błękitny, granatowy itp.
„Szukamy koloru niebieskiego”
– zabawa dydaktyczna. Rodzic prosi dziecko, aby w pokoju znalazło jak najwięcej koloru niebieskiego. Następnie dziecko porównuje odcienie i stara się je właściwie nazwać.
„Niebieski parzy”
– zabawa ruchowa z elementem rzutu. Rodzic rzuca piłkę do dziecka i wypowiadając nazwę jakiegoś dowolnego koloru. Dziecko musi złapać piłkę, gdy słyszy nazwy każdego z kolorów oprócz niebieskiego. Jeżeli dziecko nie złapie piłki na inny kolor niż niebieski lub złapie na kolor niebieski, to oddaje fant, np. but. Na koniec zabawy dziecko musi wykupić fanty, np. śpiewając piosenkę.
„Deszczowa pogoda”
– zabawa plastyczna – korelacja muzyki z plastyką – wykorzystanie efektów dźwiękowych.  https://www.youtube.com/watch?v=PVGjzJYrMdMRodzic prezentuje dziecku obrazki przedstawiające różne rodzaje chmur: białe, deszczowe, ciężkie i ciemne burzowe, z których pada deszcz. Dziecko przygląda się uważnie obrazkom i opowiada, z czym kojarzą mu się te chmury oraz do czego są podobne. Dziecko słucha odgłosów i maluje niebieski obrazek, wykorzystując naszykowane farby.
„W porcie wodnym” – zabawa matematyczna. Rodzic przygotowuje liczmany w różnych kolorach oraz cyfry i znaki matematyczne z W 48–49. Dziecko manipuluje nimi, dokłada, odkłada i rozwiązuje zadania.
1. Do portu przypłynęły 2 żółte statki i 7 niebieskich. Ile statków przypłynęło do portu? (2 + 7 = 9)
2. Na przystani stało 9 żaglówek, 2 odpłynęły. Ile żaglówek pozostało na przystani? (9 – 2 = 7) itd. – według pomysłu rodzica
„Łódka” – praca według wzoru techniką origami.
https://www.youtube.com/watch?v=mD4BbN_Pa9A
„Wyścigi łódek” – zabawa oddechowa. Rodzic wykorzystuje do zabawy dmuchany basen napełniony wodą lub dużą miskę. Dziecko puszcza łódkę na wodę i dmucha na nią, aby szybciej dotarła na przeciwległy brzeg. Rodzic może zrobić swoją łódkę tak samo jak każdy domownik i dołączyć się do zabawy w formie rywalizacji.
„Co pływa, a co tonie?” – zabawa badawcza. Rodzic pokazuje dziecku różne przedmioty: metalowy klucz, piłkę gumową, korek, kawałek drewnianej deseczki. Rodzic nalewa wody do wielkiej miski, a dziecko siedzi obok niej. Następnie rodzic zadaje dziecku pytania: Co stanie się z przedmiotami w wodzie?; Które z nich zatoną?; Które z nich będą pływały?; Dlaczego jedne toną, a inne pływają? Następnie dziecko wkładają przedmioty do miski z wodą i obserwują ich zachowanie.
Już dużo wiem – osłuchanie z piosenką.
1. Nie jestem małym szkrabem,

Nie jestem też berbeciem,

Bo dziecko w moim wieku

Już dużo wie o świecie.

Zapytaj, o co zechcesz.

Usłyszysz wnet odpowiedź.

To wcale nie przechwałki,

Gdy ktoś ma olej w głowie.

Ref.: Umiem liczyć jeden, dwa,

I litery dobrze znam.

Słyszę głoski: u, i, e.

W grupie chętnie bawię się.

2.Pytają mnie zabawki,

Czy jeszcze o nich myślę.

A ja im odpowiadam:

– No jasne, oczywiście!

I chociaż coraz częściej

zaglądam do książeczek,

Moimi przyjaciółmi

Na pewno wciąż będziecie.

Ref.: Umiem liczyć …

Zabawy rytmiczno-muzyczne uwrażliwiające na zmiany rytmu i tempa:
– Aktywne słuchanie piosenki – podczas słuchania dziecko siedzi wygodnie i słuchając piosenki wykonuje dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami, głową.
– Rozmowa na temat treści piosenki – dziecko stara się odpowiadać na pytania rodzica, cytując jej tekst.
– Realizuje rytm piosenki, klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm na woreczkach dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą.
– Zabawa ruchowa do piosenki – według pomysłu rodzica
– Analiza słuchowa zdań z piosenki, dzielenie na wyrazy – ilustrowanie ich liczby stukaniem dłonią o podłogę.
– Analiza i synteza słuchowa sylabowa wybranych wyrazów – wyklaskiwanie sylab, liczenie sylab.
„Jakie to kolory?” – zabawa słownikowa oraz ćwiczenia w czytaniu. Dziecko ma za zadanie przeczytać tekst na kartce, odpowiedzieć na pytanie zawarte w tekście. Następnie musi wybrać z pudełka wszystkie klocki z bazy kolorów podstawowych: żółte, niebieskie, czerwone.
Niebieskie jest niebo, niebieska jest bluza Tomka, a te klocki? Te klocki są: …..
Zabawy dowolne według wyboru dzieci.

Chętne dzieci następnego dnia mogą założyć ubrania w kolorze różowym bądź czerwonym i wysłać zdjęcie na grupę na facebook`u lub na stronę internetową (stan.gry@wp.pl)

 

Dzień 4 RÓŻOWY BĄDŹ CZERWONY (czwartek 25.06.2020)

„Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica lub słuchanie audiobooków.
„Co jeszcze ma czerwony kolor?” – zabawa słownikowa. Dziecko na podstawie własnych doświadczeń odpowiada na pytanie. Wyszukuje przedmiotów w kolorze czerwonym w najbliższym otoczeniu.
„Gra w czerwone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje, podskakuje bądź biega po pokoju w zależności od rytmu podawanego przez rodzica. Na przerwę w akompaniamencie rodzic głośno podaje nazwę koloru, np. zielony, wówczas dziecko musi odszukać podany kolor w pokoju i dotknąć go. Zabawa jest powtarzana kilka razy. Jeżeli rodzic poda nazwę koloru – czerwony – wówczas dziecko stoi prosto w bezruchu.
„Ile czereśni mamy w koszyku?” – zabawa matematyczna. Rodzic ma przygotowane dla siebie 10 liczmanów, które na niby są czereśniami, oraz pudełko lub koszyk. Dziecko ma 10 fasolek, cyfry i znaki matematyczne z W 48–49 oraz kółko od sersa. Dziecko manipuluje fasolkami, dokłada, odkłada i rozwiązuje zadania. Rodzic najpierw wkłada liczmany do koszyka (po 1 lub 2), informuje dziecko, ile „czereśni” wkłada i za każdym razem zadaje pytanie: Ile czereśni jest w koszyku? Dziecko przelicza, a następnie kładzie właściwy kartonik z cyfrą. Gdy wszystkie liczmany są już w koszyku, rodzic wyjmuje kilka „czereśni” i zadaje pytanie: Ile czereśni zostało w koszyku? Dziecko przelicza zabrane liczmany i liczy w pamięci lub przy pomocy liczmanów, ile „czereśni” zostało w koszyku. Dziecko wykonuje to samo działanie na fasolkach, podpisuje je odpowiednim kartonikiem z liczbą. Na końcu układa działanie z cyfr i znaków matematycznych (W 48–49).
Praca w KP4.30 – ćwiczenia w czytaniu; dopasowywanie wyrazu do obrazka.
Spacer po najbliższej okolicy zamieszkania. Prace porządkowe w  ogródku – pielenie chwastów, podlewanie roślin.
„Owocowo-warzywne zagadki” – rozwiązywanie zagadek.

Na małych krzaczkach

w promieniach słonka dojrzewają.

Są słodkie i pyszne

i czerwony kolor mają. /truskawki/

Jest warzywem bardzo znanym,

Do kanapek dodawanym.

Czerwień jego jest kolorem,

A nazwany… /pomidorem/

Czerwone, pachnące, słonkiem malowane,

Przyniosę ich z lasu w lecie pełny dzbanek. /maliny/

„Jaki to owoc?” – zabawa dydaktyczna – puzzle do złożenia. Rodzic przygotowuje obrazki czerwonych owoców: truskawki, porzeczki czerwonej, wiśni. Każdy obrazek jest pocięty na 8 części, na odwrocie każdej części jest inne tło i cyfra od 1 do 8. Następnie dziecko układa obrazek z części.
„Sałatka owocowa” – zajęcia kulinarne. Rodzic gromadzi różne czerwone owoce (truskawki, arbuz, porzeczki i inne), jogurt naturalny, miętę, miód. Dziecko myje owoce, obiera, kroi na kawałki; z jogurtu, mięty i miodu robi sos, którym poleje deser. Pamięta o zasadach higienicznej pracy i bezpieczeństwa podczas krojenia.
Wspólna degustacja sałatki.
Zabawy dowolne według wyboru dzieci

 

Dzień 5 TĘCZOWY ŚWIAT (piątek 26.06.2020)

https://www.youtube.com/watch?v=ijhT7mzit-Y

Kraina tęczy – praca z wierszem Agnieszki Karcz.

Gdy na niebie słońce świeci,

Ziemia moknie w ciepłym deszczu.

To pojawia się nad światem

Droga do krainy tęczy.

Wielki pas wstęg kolorowych,

Które w kształcie są półkola.

Jeden koniec się wyłania,

drugi kończy tuż na ziemią.

Barwy widoczne tej drogi są,

Każda ze wstęg ma barwę swą.

Aż w siedmiu kolorach mienią się,

I swoim pięknem dzielą się.

Kolor czerwony to znak gorąca.

Kolor pomarańczowy to cytrusów barwa.

Kolor żółty to słońca promień.

Kolor zielony to traw i lasów barwa.

Kolor niebieski to symbol nieba.

Kolor granatowy to głębia morza.

Kolor fioletowy to lawendy zapach.

Spójrz na niebo i policz sama.

Rodzic zadaje dziecku pytania: Kiedy powstaje tęcza?; Jakie kolory w niej występują?; W jakiej porze roku tęczę na niebie możemy zaobserwować najczęściej?; Z czym kojarzą się wam kolory występujące w tęczy?
„Układanie tęczy” – zabawa dydaktyczna. Rodzic na podłodze układa obrazek przedstawiający tęczę. Na stoliku dziecko ma przygotowanych 7 pasków papieru w kolorach tęczy (fioletowe, ciemnoniebieskie, niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone). Zadaniem dziecka jest dobrze przyjrzeć się obrazkowi z tęczą i ułożyć swoje paski w dokładnie takiej samej kolejności.
Praca w KP4.31 – dopasowywanie obrazka do koloru tęczy; rozwijanie logicznego myślenia.
„Kolorowe miasto” – zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem pudełek, farb lub papierów kolorowych w siedmiu kolorach tęczy. Dziecko maluje lub okleja pudełka. Konstruuje z nich wieżę – układając zgodnie z kolorami tęczy. Może je również wykorzystać do zabaw tematycznych, np. w miasto i ruch uliczny.
„Robimy tęczę” – zabawa z wodą – zabawa badawcza. Rodzic daje dziecku do trzymania wąż ogrodowy z nałożoną końcówką do podlewania dającą wachlarz wody. Odkręca wodę i ustawia strumień pod słońce, dziecko obserwuje wodę i stara się dostrzec tęczę.
https://www.youtube.com/watch?v=kR3oJ88rLPU
Zabawy dowolne na świeżym powietrzu.
„Kolorowa łąka”
– zabawa dydaktyczna – manipulowanie figurami geometrycznymi (liczmanami). Dziecko układa liczmany (kolorowe figury geometryczne o różnej wielkość) w odpowiednich polach – zbiorach. Podnosi figury według wskazanej komendy: CZERWONE FIGURY lewy – górny ŻÓŁTE FIGURY prawy – górny; ZIELONE FIGURY lewy – dolny NIEBIESKIE FIGURY prawy – dolny. Przykładowa komenda: Połóż mi czerwony, mały, trójkąt w lewym – górnym polu łąki. Pytania do zbiorów: Jakiego koloru jest najmniej? Jakiego koloru jest najwięcej? Ile jest małych figur geometrycznych? Ile jest dużych figur geometrycznych? Ile mamy figur czerwonych? Ile mamy figur niebieskich? Ile mamy figur zielonych? Ile mamy figur żółtych? Których kolorów figur jest po równo = tyle samo? W którym polu są figury czerwone? W którym polu są figury zielone? Określ, gdzie jest więcej figur geometrycznych, czy w górnej – prawej części, czy w dolnej prawej części łąki?

 

 

15 – 19 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: WAKACJE TUŻ-TUŻ…

Drodzy Rodzice,

Drodzy Rodzice, w tym tygodniu porozmawiajmy z dziećmi nt wakacji, biwaków i różnych typów krajobrazów. Przybliżcie dzieciom informacje nt. krajobrazu górskiego, zapoznajcie z jego charakterystycznymi elementami (gwara, góral, hala, oscypek, kozica, świstak, niedźwiedź brunatny). Zapoznajcie z cechami krajobrazu nadmorskiego. Uświadomcie dzieciom, dlaczego morze jest niebezpieczne i kto na plaży dba o nasze bezpieczeństwo. Porozmawiajmy także na temat rzeki, jezior, tego, jaka jest woda w rzece, czy może być niebezpieczna i kto w niej mieszka. Porozmawiajcie także na temat, jak należy zachowywać się w pobliżu ogniska. Zastanówmy się, co powinniśmy ze sobą zabrać, jadąc na biwak i co można na nim robić.

Doskonalmy umiejętność przeliczania w zakresie 10. Podczas zabaw matematycznych dokładajmy, odkładajmy, klasyfikujmy, przeliczajmy w zakresie 10 i więcej. Czytajmy baki, opowiadania, wiersze- doskonalmy czytanie.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

– Wspólne wyprawy za miasto – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas kąpieli, wypraw do lasu i przy ognisku.

– Zabawy utrwalające w pamięci kształt poznanych cyfr: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do poznanych cyfry, pisanie cyfr po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry.

–  Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek.

– Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.

– Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

 

 

Dzień 1 ,,W górach” (15.06.20 poniedziałek)

I.„Kącik turysty”– oglądanie albumów, czasopism, filmików dotyczących różnych krajobrazów, ciekawych miejsc w Polsce.

II.„Wędrówka”- recytując wiersz, wykonujemy rysunki na plecach rodzica, następnie dziecka

Wędrujemy raźno w góry, (dziecko palcami obu rąk delikatnie stuka w plecy rodzica po obu stronach kręgosłupa od dołu do góry)

Pod nogami mamy chmury. (od dołu pleców do góry dziecko rysuje pętle wzdłuż kręgosłupa)

W górze jasne słońce świeci, (w górnej części pleców dziecko rysuje linie proste od kręgosłupa na zewnątrz)

Nad strumykiem idą dzieci. (dziecko delikatnie uderza palcami po kręgosłupie od dolnej części pleców w górę)

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 19

– „Zabawa w basen”- rodzic prezentuje różne style pływania, dziecko naśladuje wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami, np. na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – dziecko krąży wyprostowanymi ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – dziecko krąży wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – dziecko wykonuje ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

– „Skok przez rzeczkę”- układamy ze sznurka dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Dziecko ustawia się na jednym brzegu rzeki i przeskakuje przez rzekę, starając się nie nadepnąć na sznurek.

– „Marsz po górach”-  dziecko maszeruje powoli w miejscu, udając, że wchodzi na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – dziecko biegnie szybko w miejscu, udając, że zbiega z górki.

IV.Wiersz B. Formy ,,Co to jest krajobraz”

To widok pól zbożem pokrytych, zielonych łąk dookoła.

To szczyty wysokie, skaliste i gładkie tafle jeziora.

To morza wzburzone fale, plaże piaszczyste, szerokie.

Pagórki pokryte lasami, szumiące rzeki głębokie.

Prowadzimy rozmowę nt. krajobrazów w Polsce. Prezentujemy dziecku kilka zdjęć przedstawiających różne charakterystyczne elementy dla różnych typów krajobrazów. Dziecko stara się je nazwać, np. morze, góry, miasto, jezioro.

https://www.youtube.com/watch?v=fTAKRwHG09I

https://www.youtube.com/watch?v=kHg_tid5mP4&vl=pl

V.„Górskie krajobrazy”– odszukajcie góry na mapie, określcie miejsce ich położenia, odczytajcie nazwy pasm górskich, np. Karpaty, Sudety, Tatry. Następnie zaprezentujecie dziecku ilustracje przedstawiające góralkę i górala w stroju codziennym, np. góral w wełnianym swetrze, portkach, kierpcach i kapeluszu, a także zdjęcia świstaka, kozicy, niedźwiedzia brunatnego. Na koniec zadajcie dziecku pytania:

– Po czym poznamy, że na pewno jesteśmy w górach? (wysokie góry, specyficzna mowa – gwara, na targach ludzie w strojach góralskich sprzedający sery owcze, wyroby z wełny);

– Jak nazywajmy potocznie mieszkańców gór? (góral, góralka, baca – gospodarz)- pokażcie dziecku obrazki mieszkańców gór w strojach ludowych;

https://www.youtube.com/watch?v=RYVxmmCK5Eg

https://www.youtube.com/watch?v=8jLmpNz-Yz4

– Jak nazywa się łąka w górach? (hala); –

– Jak nazywa się wędzony ser owczy? (oscypek);

https://www.youtube.com/watch?v=35jbDIzABF4

–  W jaki sposób można w górach spędzać wakacje, co można robić?;

– Jakie zwierzęta można niekiedy zobaczyć podczas wędrówek? (kozica, świstak, niedźwiedź brunatny) – pokażcie obrazki, filmiki przedstawiające te zwierzęta.

https://www.youtube.com/watch?v=KLSluxfQEi8

https://www.youtube.com/watch?v=WvQpXKlePZc

https://www.youtube.com/watch?v=Cm0nDgb-wrM

https://www.youtube.com/watch?v=R25rp2OeU1k

https://www.youtube.com/watch?v=q_L0keE6kxw

https://www.youtube.com/watch?v=RRRaIzq-EGA

VI.„Skoki kozicy”– zabawa z elementem skoku. Rozłóżcie na podłodze np. nakrętki od butelek, lub inne pionki, następnie dziecko porusza się skokami obunóż od jednego pionka do następnego, np. jedno pole w lewo, dwa pola w prawo, jedno pole do tyłu itd.

VII. „Sokole oko” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.24. Dziecko w KP4.24 na dwóch ilustracjach odszukują takie same elementy.

VIII. „Przekładanie kamieni” – zabawa ruchowa z piłką. Uczestnicy ustawieni do siebie plecami stoją w rozkroku. Jeden trzyma piłkę i podaje ją partnerowi do tyłu nad głową. Druga osoba z pary odbiera ją i podaje dołem między nogami. Zabawę powtarzamy kilka razy. Następnie wprowadzamy zmianę tempa podawania, jako utrudnienie.

IX.„Wszystko słyszę” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Cz 76. Układamy w szeregu obrazki. Pierwsze głoski nazw obrazków powinny utworzyć słowa, np. kozica, hala, oscypek, baca, owce, barany. Następnie układamy te wyrazy z liter rozsypanki (W 45–47).

X.Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr.8

XI.„W górach” – zabawa plastyczna z wykorzystaniem W 56. Dziecko wypełnia kolorem kontury rysunku dowolną techniką – farbami, przy pomocy kredek, wyklejając kontury kawałkami kolorowego papieru itp.

XII. „Stary niedźwiedź mocno śpi” – zabawa ze śpiewem w kole.

XIII.  „Liczenie baranów” – zabawa dydaktyczna.

Rodzic ma 10 liczmanów, pudełko, liczby i znaki matematyczne (W 48–49).

Mówi, że w zagrodzie jest 10 baranów – wkłada liczmany do pudełka, a dziecko je przelicza. Następnie wyjmuje np. dwa, ale nie pokazuje dziecku, ile zostało wyjętych. Następnie układa działanie: 10 – 2. Dziecko ma za zadanie policzyć, ile jest baranów w zagrodzie. Kolejne działania na odejmowanie i dodawanie wykonuje dziecko.

XIV. „Czytankowo”– samodzielne czytanie

 

Dzień 2 ,, Nad jeziorem” (16.06.20 wtorek)

I„Mieszkańcy jezior” – oglądanie ilustracji w książkach i albumach dotyczących jezior, czytanie ciekawostek.

II.„Wesołe raki” – zabawa ruchowa. Dziecko siedzi na dywanie w siadzie prostym. Przy melodii piosenki ,, Czereśnie dzieci” idą do tyłu, unosząc lekko wyprostowaną nogę wraz z biodrem – na zmianę.

https://www.youtube.com/watch?v=IFj4BW0O3gI

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 19.

IV.„Nad jeziorem” – rozmowa z dzieckiem nt. krajobrazu przedstawiającego jeziora. Rodzic zadaje pytania:

– Czym różni się krajobraz nadmorski od krajobrazu  jezior?

– Co takiego samego można spotkać nad jeziorem i nad morzem?

V.„Rybki w jeziorze” – zabawa w puszczanie baniek.

VI.„Tropiciele nad jeziorem” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.25. Dziecko swobodnie wypowiada się na temat treści ilustracji, nazywając osoby, czynności i stany. Następnie rodzic zadaje zagadki. Wykorzystując liczby i znaki (W 48–49):

Pak łapie ryby. Złowił 6 dużych i 3 małe. Ile ryb ma Pak? Układamy działanie z liczb: 6+3=?. Dzieci liczą i kładą we właściwym miejscu odpowiednią liczbę.

Supełek widział żaglówki. Było ich 6, potem dopłynęły jeszcze 3. Ile żaglówek widział Supełek?  Dziecko układa z liczb całe działanie. Następne zagadki układa i opisuje liczbami same dziecko. Na koniec wykonuje polecenie w KP4.25.

VII. „Przejście przez rzekę” – zabawa z elementem skoku. Skakanie z punktu do punktu.

VIII. „Co robimy na wakacjach?” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Cz 77.

Dziecko najpierw odczytuje tekst wyrazowo-obrazkowy, a następnie odpowiada na pytania, np. Co dzieci pakują do walizek? W jakim miejscu będą nocować? W czym będą spać? Co robią nad jeziorem?

IX.Zabawy ruchowe

-„Wyścig żab”– dziecko ma szarfą związane nogi. Na sygnał skacze obunóż od startu do wyznaczonej mety – mierzymy czas

– „Powódź” – dziecko biega po wyznaczonym terenie. Na hasło: powódź – wspina się na dowolny sprzęt- krzesła, ławki itp. Na hasło: koniec powodzi – dziecko znowu zaczyna biegać.

– „Gol”-  wyznaczamy bramkę, strzelamy bramkarzowi gola.

X.„Na plaży” – zabawa plastyczna z wykorzystaniem W 55. Dziecko wypełnia kolorem kontury rysunku dowolną techniką – farbami, przy pomocy kredek lub wyklejając kontury kawałkami kolorowego papieru itp.

XI.„Połów” – zabawa zręcznościowa. Przygotowujemy ok. 10 sylwet ryb z tektury. Na końcu każdej umieszczamy spinacz biurowy. Przygotowujemy też wędkę (laskę, do której jest przywiązany sznurek zakończony magnesem). Do obręczy wkładamy ryby. Na sygnał staramy się złowić jak najwięcej ryb w określonym czasie. Co jakiś czas następuje zamiana łowiących, zliczamy złowione ryby, układamy działania matematyczne.

XII. „Czytankowo”– nabywanie umiejętności czytania poprzez samodzielne czytanie tekstów.

XIII. Bajka edukacyjna ,, Wędrówki Skrzata Borówki- Jezioro

https://www.youtube.com/watch?v=kW0v7yvcLZA

 

Dzień 3 „Nad morzem (17.06.20 środa)

I.„Nad morzem”– przypomnienie dzieciom nazwy morza polskiego – MORZE BAŁTYCKIE, oglądanie ilustracji dotyczących krajobrazu nadmorskiego w książkach, albumach, filmikach. Nazywanie zwierząt, roślin, czytanie ciekawostek, omówienie filmików

https://www.youtube.com/watch?v=hiYUzPaognk

https://www.youtube.com/watch?v=p4G8FerXy_E-

II.„Taniec krabów”– zabawa ruchowa przy melodii piosenki Czereśnie.

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 19

IV.„Nad morzem”– rozmowa nt. krajobrazu nadmorskiego, poszerzenie słownictwa dziecka o nowe wyrazy: mewy, wydmy, statki, kutry rybackie, fale, piasek. Następnie dziecko udziela odpowiedzi na pytania: Dlaczego lubimy morze?; Co zabieramy ze sobą, idąc na plażę?; Co można robić na plaży?; O czym należy pamiętać, gdy jesteśmy z rodzicami na plaży?; Dlaczego morze jest niebezpieczne?; Kto dba o nasze bezpieczeństwo nad morzem?

Następnie dziecko rozwiązuje zagadki dotyczące plaży:

– W cieniu jego się schowasz, kiedy jesteś na plaży, a słońce z wysoka bardzo mocno praży. /parasol plażowy/

– Ochroni cię przed wiatrem, kiedy jesteś na plaży. Poczujesz wtedy jak mocno letnie słońce praży. /parawan/

– Człowiek za burtą! O tam! Widać ręce, głowę! Rzucić trzeba prędko, koło… . /koło ratunkowe/

– Nie leży na plaży, wypatruje oczy. Gdy potrzebna pomoc, szybko w wodę skoczy. /ratownik/

– Jakie białe ptaki lubią morskie szlaki? /mewy/

– Stoi nad morzem. Nigdy nad rzeką. Jej światło widać bardzo daleko. /latarnia morska/

– Nad morzem ta łódź to jest miejsce pracy. Na połów ryb tą łodzią ruszają rybacy. /kuter rybacki/

V.„Ryby w morzu”– Stoimy dookoła koca w środku są piłki. Poruszamy kocem, tak by piłki nie wypadły. Na hasło: Połów! – staramy się wyrzucić wszystkie piłki z koca, energicznie nim poruszając w górę i w dół.

VI.„Idzie rak-nieborak” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem PiL 74. Uczestnicy siedzą w siadzie prostym. Kroczą po wyprostowanych nogach kciukiem, palcem wskazującym i środkowym, aż do palców stóp z jednoczesną recytacją:

Pewien rak – nieborak zawsze chodził sobie wspak.

Kraby łypią na to okiem i wędrują sobie bokiem.

Na słowo bokiem łapiemy się za palce stóp. Następnie powtarzamy to samo prowadząc czterokrotnie palce jednej ręki po przedramieniu drugiej i na odwrót. Następnie siadamy tak, by była możliwość rysowania na plecach najpierw rodzica, później dziecka. Recytując rymowankę, kreślimy dowolne wzory, litery itp. Potem robimy to samo na dużym kartonie przy pomocy mazaków. Na koniec wykonujemy ćwiczenia w PiL 74.

VII. Czereśnie i dzieci – osłuchanie z piosenką.

https://www.youtube.com/watch?v=NmhXT_qelDM

Różowe czereśnie pomiędzy listkami, do niskich gałęzi dosięgamy sami.

Przystawimy sobie drabinkę, stoliczek, narwiemy czereśni pełniutki koszyczek.

Różowe czereśnie pomiędzy listkami, do niskich gałęzi dosięgamy sami.

A wróble się śmieją z kłopotów dziecięcych, bo na czubku drzewa czereśni najwięcej.

Różowe czereśnie pomiędzy listkami, do niskich gałęzi dosięgamy sami.

Takie są dojrzałe, że aż leci ślinka, ćwir – ćwir, niepotrzebna wróbelkom drabinka.

Różowe czereśnie pomiędzy listkami, do niskich gałęzi dosięgamy sami.

Zrobią dzieci kukłę, lecz nie dla zabawki, będzie straszyć wróble i odganiać kawki.

Aktywne słuchanie piosenki – w trakcie czterech pierwszych taktów rysujemy w powietrzu koła; w drugiej części zwrotki – cztery pozostałe takty – wędrujemy w dowolnych kierunkach i klaszczemy. Zabawa z rytmem – wykorzystujemy drewniane klocki – wystukujemy rytm z jednoczesną recytacją

Ró – żo – we  cze – reś – nie

Ma – lut – ki  sto – li – czek

Peł – niut – ki  ko – szy – czek

VIII. Zabawa ruchowo-rytmiczna – „dziecko-wróbelek” porusza się w rytmie podanym przez rodzica Gdy usłyszy podany rytm, zatrzymuje się i wystukuje go dłońmi o podłogę.

IX.„Plażowe liczenie” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.26. Rodzic ma kartoniki z liczbami, a dziecko liczmany. Rodzic wyjaśnia, że Supełek liczył na plaży różne rzeczy, które tam widział. Rodzic pokazuje dowolną liczbę na kartoniku i mówi, że na plaży jest tyle parasoli plażowych (pokazuje kartonik z liczbą). Dziecko mówi, jaką cyfrę pokazał R. i układa właściwą liczbę liczmanów. Po ćwiczeniach dziecko wykonuje zadanie w KP4.26.

X.„Czytankowo”- samodzielne czytanie tekstu

 

Dzień 4 ,, Nad rzeką’’ (18.06.20 czwartek)

I.,,Rzeka’’– rozmowa z dziećmi nt. wiersza K. Roguskiego Skąd i dokąd płynie rzeka?

Tak się śpieszy i nie czeka?

Wtem szybciej płynąć zaczyna:

Tu opada, tam się wspina,

Po podłożu, po korzeniach,

Ślizga się też po kamieniach,

Dolinami lub przez las, Jakby płynęła na czas!

Wciąż przed siebie i wciąż dalej,

Wodospadem w dół, po skale!

Coraz szybszym nurtem rwie,

Nie myśli zatrzymać się!

Tu przepływa, tam przepływa…

A wody z niej nie ubywa!

Tu zakręca, drogę skraca,

Ale nigdy nie zawraca!

I przez miasta, i przez wsie

Długą wstęgą wije się.

Tutaj skręci, tam okrąży,

A i tak przed czasem zdąży!

Tu zabłądzi, tam się zgubi,

Wszędzie chlapie, bo tak lubi.

I tak płynie z gór do morza

Poprzez miasta i bezdroża…

Dziecko odpowiada na pytania: Co to jest rzeka?; Do czego jest podobna rzeka?; Jaka jest woda w rzece?; Co robi woda w rzece?; Jakie odgłosy wydaje woda w rzece?; Kto mieszka w rzece? Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą głęboka rzeka- uwrażliwienie dzieci na bezpieczne zabawy w czasie wakacji w pobliżu akwenów wodnych.

https://www.youtube.com/watch?v=K4fLcESFbB4

Dziecko szuka w książkach i albumach  ilustracji dotyczących roślin i zwierząt zamieszkujących rzeki. Zapoznanie dziecka z największymi rzekami w Polsce- wyszukanie ich na mapie

II.„Most na rzece” – zabawa ruchowa. Rodzic pochyla się robiąc mostek, w kolejnej wersji staje w rozkroku- dziecko czołga się pod mostem, przedostając się na drugą stronę.

III. „Nad rzeką”– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.27. Dziecko układa zdania nt. ilustracji, liczy wyrazy w zdaniu, rozbudowuje zdania proste. Z rozsypanki literowej (W 45–47) układa wyrazy: Tup, Supełek, ryby, ptaki, skutery. Następnie na ilustracji w KP4.27 wyszukuje wskazane elementy, przelicza je i wpisuje właściwe liczby. Na koniec rysuje po śladzie i koloruje obrazek w KP4.27.

IV.„Transporter”– zabawa z piłką – siadamy jedno za drugim, podajemy piłkę nad głową.

V.„Ryby w rzece” – zabawa plastyczna. Wyklejamy kontur ryby kwadratami wyciętymi z kolorowego papieru makulaturowego o wymiarach ok. 2 × 2 cm. Wycinamy paski papieru i tniemy je na małe kawałki. Płetwy oklejamy srebrną folią spożywczą.

VI.„Po kamieniach” – zabawa ruchowa. Rozkładamy na podłodze kartki papieru, na każdej kładziemy kartonik z liczbą. Dziecko ma za zadanie przejść przez rzekę po kamieniach (kartkach), zaczynając od kamienia z liczbą 0, a potem wskakiwać na kolejne kamienie tak, by następna liczba była o jeden większa od poprzedniej, następnie o dwa większa itp.

VII. „Supełek i ryby”– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem PiL 75. Dziecko ma do dyspozycji pudełko, dowolne liczmany, znaki matematyczne i cyfry z W 48–49.

Dziecko wymyśla opowiadanie, historię o Supełku karmiącym ryby w rzece, np. Supełek karmił ryby. Wrzucał im do wody okruszki. Najpierw nie było ani jednej a za chwilę przypłynęły cztery. Ile ryb widział Supełek? Dziecko układa z liczb i znaków matematycznych właściwe działanie i odczytuje je – zero dodać cztery równa się cztery. Do tych czterech ryb dopłynęły jeszcze dwie. Ile ryb jadło okruszki? itd. Dziecko wymyśla opowiadania – najpierw na dodawanie, potem na odejmowanie.

VIII. Ćwiczenia w PiL 75 – odczytujemy zadania, wpisujemy właściwe liczby oraz odczytujemy całe działanie.

IX.„Raki” – zabawa na czworakach. Dziecko wykonuje przysiad podparty. Na sygnał: Raki idą na spacer!– uczestnicy idą w pozycji na czworaka do tyłu. Na hasło: Raki na plaży! – zatrzymują się i czekają na hasło do ruchu.

X.Zapoznanie dzieci z legendą ,,O powstaniu Wisły”

https://www.youtube.com/watch?v=hTty9Ob73Dg

XI.,,Brudna rzeka”- rozmowa z dziećmi nt. zanieczyszczenia rzek

https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y&t=12s

XII.„Czytankowo”– doskonalenie umiejętności czytania

 

Dzień 5 ,,Przy ognisku” (19.06.20 piątek)

I.„Budowanie na biwaku”– zabawa dydaktyczna. Dziecko ma do dyspozycji patyczki. Rodzic wyjaśnia, że na biwaku niekiedy trzeba coś zbudować z gałęzi lub patyków. Następnie układa dowolną, wymyśloną przez siebie figurę. Dziecko ma za zadanie ułożyć tak samo.

II.„Wędrówka” – masażyk.

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 19

IV.„Przy ognisku” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.28. Dziecko wypowiada się nt. ilustracji: Jakie miejsce przedstawia ilustracja?; Co robią poszczególne osoby na tej ilustracji?; Czy ognisko można rozpalać w dowolnym miejscu?; Jak musimy zachowywać się będąc w pobliżu ogniska?; Co należy zrobić, gdy zakończy się zabawa przy ognisku? Następnie dziecko wykonuje ćw. w KP4.28 – rozcina obrazek, składa go ponownie i naklejają na kartkę.

V.Zabawy ruchowe:

– „Kolanko”– zabawa z elementem rzutu. Rzucamy piłką, jeśli uczestnik nie złapie, klęka na kolanko i pozostaje w tej pozycji do pierwszego udanego złapania piłki.

– „Przekładanie kamieni” – zabawa ruchowa z piłką. Ustawiamy się do siebie plecami. Stoimy w rozkroku. Jedna osoba trzyma piłkę i podaje ją partnerowi do tyłu nad głową. Druga osoba z pary odbiera ją i podaje dołem między nogami. Zabawę powtarzamy kilka razy. Następnie wprowadzamy zmianę tempa podawania, jako utrudnienie.

– „Ryby w morzu” – zabawa z kocem. Poruszamy kocem, tak by piłki nie wypadły. Na hasło: Połów! – staramy się wyrzucić wszystkie piłki z koca, energicznie nim poruszając w górę i w dół.

VI.„W drodze na biwak” – rysowanie gry ścianki. Przed przystąpieniem do zabawy prowadzimy z dzieckiem krótką rozmowę nt. pojęcia biwak. Rodzic kieruje rozmową, zadając pytania, np.: Jeśli idziemy lub jedziemy na biwak, co musimy ze sobą zabrać?; Gdzie można biwakować, w jakich miejscach?; Gdzie śpimy, będąc na biwaku?; Co można robić na biwaku? Następnie dziecko rysuje grę pod tytułem „W drodze na biwak”. Startują z domu, a metą jest miejsce biwaku (polana w lesie, miejsce nad jeziorem itp.). Następnie ustalają fabułę gry ze wszystkimi pułapkami i premiami.

VII. „Na szlaku” – zabawa ruchowa. Układamy krótki tor przeszkód wg. własnego pomysłu.

VIII. „Czytankowo”– nabywanie umiejętności czytania

 

 

8 – 10 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: „MOJE ZWIERZĄTKO”

Drodzy Rodzice,

w tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi na temat zwierząt, jakie hodujemy w domu lub jakie chcielibyśmy mieć. Poopowiadajcie o zabawach z swoimi ulubieńcami (zwierzątkami domowymi) Wcielicie się w role zwierzątek podczas zabaw dydaktycznych, ruchowych i muzycznych. Dokonajcie analizy syntezy słuchowej i głoskowej nazw zwierząt. Porozmawiajcie z dziećmi na temat pracy weterynarza i  na czym ona polega. Zgromadźcie informacje na temat zwierząt egzotycznych i stwórzcie” kącik zoologiczny”. Porozmawiajcie z dzieckiem na temat zagrożeń związanych ze spotkaniem nieznajomym zwierzęciem i odpowiedniego zachowania w takiej sytuacji.  Zapoznajcie dzieci z  liczbą 10. Nauczcie dzieci, który element jest pierwszy, a który drugi z kolei, ile jest elementów. Nauczcie dzieci dokładać i zabierać elementy ze zbioru tak, aby zostało ich 10. Nauczcie dzieci pisać cyfrę 10. Zapoznajcie dzieci z literą z, Z, jak zebra lub Zenek. Uczymy się wysłuchiwać głoskę z na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Czytajmy wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F, Ł, Z.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.
W razie możliwości wybierzcie się do sklepu zoologicznego, rozmowa na temat odpowiedniego zachowania wobec nieznajomych zwierząt i odpowiedzialności, jakiej wymaga posiadanie zwierzątka.
Wspólne oglądnie i czytanie atlasów zwierząt.
Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 10: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 10, pisanie cyfry 10 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 10.
Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głoski z.
Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery z, Z.
Wspólne śpiewanie piosenek
Wspólne czytanie książek i bajek

Dzień 1 MÓJ PRZYJACIEL – PIES I KOT (poniedziałek 08.06.2020)

„Nasi ulubieńcy” – Dziecko gromadzi albumy, książki, zdjęcia, informacje, ciekawostki na temat zwierząt domowych. Wspólnie z rodzicem  wybiera miejsce do wyeksponowania zbiorów. Dziecko przygotowuje z rozsypanki literowej (W 45–47) lub przy pomocy komputera nazwę „Nasi ulubieńcy”.
„Pięć kociątek” – zabawa paluszkowa (Małgorzata Barańska). Dziecko naśladuje rodzica:
Śpi w koszyku pięć kociątek,
to bajeczki jest początek.
(dziecko do koszyka ułożonego z jednej dłoni wkładaj wszystkie palce drugiej dłoni)
Gdy się kotki obudziły,
to z koszyka wychodziły:
(dziecko porusza wszystkimi palcami w koszyku)
najpierw rudy, potem szary
(dziecko wysuwa z koszyka najpierw kciuk, a potem palec wskazujący)
potem czarne dwa do pary.
(dziecko wysuwa palec środkowy i serdeczny)
A na końcu wyszedł biały,
dzielny, chociaż bardzo mały.
(dziecko wyjmuje mały palec i poruszaj nim nad koszykiem)
Pół marzenia – rozmowa na temat treści opowiadania Joanny Raweckiej.
Ninka miała ogromne marzenie. Ogromne i nie do spełnienia. Ilekroć poruszała ten temat z rodzicami, słyszała wiele słów, których do końca nie rozumiała, ale wiedziała, że oznaczają jedno: nie może mieć psa.
– To jest, córeczko, wielka odpowiedzialność – mówiła mama, a Ninka już wiedziała, że to słowo wiąże się z kolejną odmową.
Wieczorami Ninka wyobrażała sobie, że bawi się z puchatym szczeniakiem i głaszcze jego błyszczącą sierść. Ach! Ileżby za to dała!
Pewnego ranka spotkała sąsiadkę, panią Adę, która miała starego kundelka Czarusia. Co prawda odbiegał od ideału z marzeń Niny, ale uwielbiała, kiedy wesoło merdając ogonem, podstawiał siwy pyszczek do pieszczot.
– Widzę, że umiesz obchodzić się ze zwierzętami – zagadnęła pani Ada, kiedy dziewczynka delikatnie drapała Czarusia za uchem.
– Bardzo chciałabym mieć pieska – westchnęła Ninka. – Ale moi rodzice nie chcą się zgodzić.
Pani Ada spojrzała na małą ze zrozumieniem:
– Posiadanie psa to duża odpowiedzialność.
„Znowu to samo” – pomyślała ze smutkiem Ninka.
– Są jednak różne sposoby – dokończyła sąsiadka zagadkowo. – Można mieć psa „na pół”.
Dziewczynka spojrzała zaciekawiona.
– Chciałabyś mieć ze mną Czarusia „na pół”? – spytała pani Ada.
Ada aż pisnęła ze szczęścia. Spojrzała na pieska: jako w połowie własny wydawała jej się nawet piękny.
– Podzielimy się odpowiedzialnością. Możesz przychodzić do mnie po szkole, bawić się z Czarusiem, a jeśli rodzice pozwolą, to nawet wyprowadzać go na skwerek przed blokiem. Szczerze mówiąc, sprawia mi to już kłopot.
– Ojej! Dziękuję! – wykrzyknęła Nina i pobiegła z nowiną do domu.
– Pół psa? – zapytał tata, nie rozumiejąc dokładnie, o czym w pośpiechu opowiada mu córka.
– Nie pół psa, tylko pół odpowiedzialności – powiedziała dziewczynka, czując, że jest to bardzo mądre.
Dziecko odpowiada na pytania rodzica: O czym marzyła Nina?; Dlaczego rodzice nie chcieli się zgodzić na jej prośby?; Co oznacza to słowo – odpowiedzialność?; Kto pomógł Nince?; Jak rozwiązała problem pani Ada?; Jakie zwierzątka macie w domu lub jakie chcielibyście mieć?; Jak należy opiekować się zwierzętami?; Jakie znacie zwierzątka domowe, które mają cztery łapy?
Dziecko odszukuje w atlasach zwierząt ilustracje zwierząt domowych z czterema łapami, podaje ich nazwy i pokazuje.
Dziecko dokonuje analizy i syntezy słuchowej głoskowej wyrazów – nazw zwierząt, np.: kot, pies, chomik, mysz.
„Wszedł kot na płot” – zabawa ruchowa na czworakach. Rodzic rozkłada szarfy, łącząc ze sobą kilka z nich. Dziecko staje przed jedną „szarfą-płotem”.  Dziecko wchodzi na szarfę, stając w pozycji na czworakach, tak by stopy i ręce były położone na szarfie, i idzie do przodu, starając się cały czas utrzymywać kończyny na szarfie.
„Zabawy z moim ulubieńcem” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.14.
Dziecko opowiada o zabawach ze swoim ulubieńcem – zwierzątkiem domowym. Dziecko buduje zdanie, a następnie wraz z rodzicem dokonuje jego analizy wyrazowej. Potem dziecko opowiada o zabawach ze zwierzęciem domowym na podstawie ilustracji w KP4.14.
„Pies” – praca plastyczna z wykorzystaniem materiałów odpadowych. Dziecko ma do dyspozycji rurki po papierze toaletowym, kolorowe nakrętki o różnej wielkości, papier makulaturowy, patyczki po lodach lub słomki do napojów, nożyczki, klej. Dziecko ma dwie rurki. Z jednej odcina kawałek długości ok. 1/3 całości – jest to głowa psa. Na papierze rysuje i wycina uszy, które dokleja do głowy. Do tułowia dokleja cztery nogi z patyczków po lodach i ogon – zrolowany kawałek papieru gazetowego. Następnie mocuje głowę do tułowia i dorysowuje lub dokleja szczegóły – oczy, nos, obrożę, łatki na tułowiu itp. – według własnego pomysłu.
„Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica – rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

Dzień 2 TO, CO PŁYWA, GRYZIE, PISZCZY (wtorek 09.06.2020)

 

Zestaw ćwiczeń porannych nr 18
https://www.youtube.com/watch?v=z0f9pFvtKPE
W sklepie zoologicznym
– rozmowa na temat wiersza Bożeny Formy. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.15; wprowadzenie liczby 10.

Ulicami miasta
idzie Maciuś z mamą.
Nagle przed sklepem
na chwilę przystanął.

W sklepie pełno zwierząt:
myszki i szynszyle,
kolorowe ryby.
Skąd ich tutaj tyle?!

Papugi, kanarki,
jest też morska świnka,
a w akwarium mieszka
żółwiowa rodzinka.

Może da się wreszcie
namówić dziś mamę
i Maciuś wymarzone
zwierzątko dostanie.

Dziecko udziela odpowiedzi na pytania rodzica: Przed jakim sklepem przystanęli Maciuś z mamą?; Jakie zwierzęta zobaczył Maciuś?; Jak wygląda szynszyla? – jeśli dziecko nie wie, może odszukać ilustrację w albumach.

Rodzic odsłania sylwety zwierząt (ryby, żółwie, papugi itp.), których jest po 9 z każdego rodzaju. Sylwety są ułożone w szeregu. Dziecko przelicza je, pokazując na palcach, ile ich jest i oznacza właściwą liczbą. Potem rodzic dokłada do każdego gatunku po jednym zwierzęciu i dziecko znowu przelicza i pokazuje na palcach ich liczbę. Przed oznaczeniem przez dziecko liczby zwierząt cyfrą – rodzic demonstruje liczbę 10 na Monografii. Dziecko opowiada, jak ta liczba wygląda, określa, z której strony stoi 1, a z której 0 i dopiero potem podpisuje nią zwierzęta.
„Akwarium” – zabawa muzyczno-plastyczna. Dziecko ma do dyspozycji kartki A3 i kolorowe farby oraz pędzle. Przy spokojnej melodii maluje fale lub pętle od lewej strony kartki do prawej w tempie słuchanej muzyki. Następnie wycina z kolorowego papieru rośliny i nakleja je na kartkę. Z tektury wycina kształty rybek i ozdabia je. Z kolorowych tasiemek i sznurków dokleja im ogony.  Z rozsypanki literowej (W 45–47) układają wyraz akwarium
„Dywanik dla kotka” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ma do dyspozycji liczby w kolorach z W 43. Układa 10 białych kwadratów, a potem szuka klocka tej samej długości. Następnie łączy ze sobą kolorowe klocki tak, by każdy rząd klocków miał długość 10.
„Przygoda Reksa” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.16. Dziecko wycina ilustracje i porządkuje  je, układając w szeregu. Na ich podstawie tworzy opowiadanie – rodzic zaczyna słowami: Pewnego słonecznego dnia…, dziecko  dopowiada zdania. Na koniec dziecko nakleja ilustracje w odpowiedniej kolejności.
https://www.youtube.com/watch?v=f9Y62IttJ5Y&list=PLEGaVrFsKW1E1KDEZxVX-ELTxIwM7G_YD „Uwaga! Nieznajome zwierzę” – rozmowa z dzieckiem na temat ilustracji w KP4.18. Rodzic zadaje dziecku pytania: Co to jest obce, nieznajome zwierzę? O czym należy pamiętać, kiedy spotkamy gdzieś nieznajome dla nas zwierzę, np. psa? Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas spaceru widzimy za siatką psa? Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas pobytu w zoo oglądamy zwierzęta na wybiegu, np. słonia, żyrafę lwa, foki? Dziecko wypowiada się na temat kolejnych ilustracji w KP4.18; ocenia zachowania poszczególnych osób w przedstawionych sytuacjach. Następnie wykonują ćwiczenia w KP4.18.  –
„Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica – rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

Dzień 3 W ZOO (środa 10.06.2020)


„Zwierzęta z dalekich krajów”
–Dziecko przygotowuje  albumy, książki, zdjęcia, informacje, ciekawostki na temat zwierząt egzotycznych. Wspólnie z rodzicem  wybiera miejsce do wyeksponowania zbiorów. Przygotowuje razem z rodzicem z rozsypanki literowej (W 45–47) lub przy pomocy komputera nazwę Kącik zoologiczny.
„Jestem rak – czytam wspak” – zabawa wzrokowa. Dziecko dostaje kartoniki z wyrazami: rak, sok, mak, koty itp., napisane pismem lustrzanym. Przy pomocy lusterka stara się je odczytać.
„Kto więcej” – zabawa dydaktyczna. Dziecko, ma do dyspozycji sylaby z W 50–54, układa dowolne wyrazy; odczytuje je i wyjaśnia ich znaczenie.
Wycieczka do zoo – rozmowa na temat wiersza Bożeny Formy.
Do zoo dzisiaj wyruszamy,
skromny bagaż zabieramy.
Każdy niesie plecak mały,
a w nim ekwipunek cały.
Pelerynę, z daszkiem czapkę,
mały soczek i kanapkę.
Jest aparat, zatem dzisiaj
będzie zdjęcie obok misia.
Już bilety są kupione,
więc ruszamy w prawą stronę.
Pełno krzewów dookoła,
nagle dziwny głos nas woła.
Spoglądamy, a przed nami
basen z małymi fokami.
Szybkie, zwinne, wciąż nurkują,
różne sztuczki pokazują.
Zaraz obok jest żyrafa,
a z nią mama oraz tata.
Długie szyje wyciągają,
z góry na nas spoglądają.
Tuż za nimi niedźwiedź biały
zanurzony w wodzie cały.
Słońce daje się we znaki,
upał jest nie byle jaki.
Trochę z boku wielka skała,
a tam lwia rodzina cała.
Lew w półcieniu jak głaz leży,
bacznie wszystkich wzrokiem mierzy.
Na polanie wielkie słonie,
ktoś wyciąga do nich dłonie.
Tak nie wolno! Zapamiętaj!
Wszak to dzikie są zwierzęta.
Są flamingi i bociany,
barwne kaczki, pelikany.
Jastrząb, orzeł, oraz sępy,
każdy z nich ma dziób zagięty.
Koło klatki z niedźwiedziami
pełno dzieci z rodzicami.
Misie pięknie się kłaniają,
śmiesznie głowy przechylają.
lecz przed chwilą gdzieś pobiegła.
Widać Emu, piękne lamy
i gazele jak z reklamy.
Oto tygrys w pręgi cały,
łowczy z niego doskonały.
Wspominając dawne życie,
o wolności marzy skrycie.
Pora kończyć tę wyprawę,
chociaż wszystko tu ciekawe.
Chętnie kiedyś powrócimy,
resztę zwierząt zobaczymy.
Dzieci odpowiadają na pytania rodzica: Jakie zwierzęta są wymienione w wierszu?;
Jakiego zwierzęcia dzieci nie zobaczyły, bo gdzieś pobiegło?; Jakie ptaki widziały
dzieci w zoo?; Dlaczego zamyka się zwierzęta w ogrodach zoologicznych?; W jaki
sposób możemy pomóc zwierzętom w ogrodach zoologicznych?
https://www.youtube.com/watch?v=rXz-hKkUvoM
„Z jak zebra”
– zabawa dydaktyczna; wprowadzenie litery z, Z z wykorzystaniem
KP4.17. Rodzic odwołuje się do wyrazu zebra i wprowadza literę z, Z zgodnie ze
schematem zaprezentowanym przy poprzednich literach. Po przeprowadzeniu
zabaw z materiałem do manipulacji (alfabet z W 45–47) dziecko wykonuje zadania
z KP4.17.
„Słoń toczy kłodę” – zabawa ruchowa. Tworzą się pary z rodzicem/rodzeństwem współmieszkańcami. Jedna osoba z pary kładzie się na podłodze na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż tułowia. Druga osoba jest słoniem i ma za zadanie przetoczyć kłodę drzewa
w inne miejsce – turla osobę do przodu. Co jakiś czas następuje zmiana ról.
„Paski zebry” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem PiL 70. Rodzic przygotowuje wzór pisanej litery z na kartonach A3, tacki z piaskiem i kartki A4. W trakcie recytacji rymowanki: Zebra paski ma, zebrę lubię ja, rodzic wodzi palcem po śladzie litery z. Następnie dziecko robi to samo z jednoczesną recytacją. Rodzic zwraca uwagę na kierunek i dokładność kreślenia. Dziecko powtarza czynność na tackach z piaskiem i na kartkach A4 węglem rysunkowym. Na koniec wykonuje ćwiczenia w PiL 70.
„Spacer po zoo” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Cz 72–73. Rodzic układa blisko siebie dużą liczbę kół gimnastycznych, tworząc ścieżkę. W czterech z nich kładzie zadania dla dziecka. Dziecko siada naprzeciwko trasy z kółek. Dziecko jest pionkiem a  rodzic rzuca kostką – ile oczek wypadnie, tyle kółek musi pokonać dziecko. Gdy natrafi na koło z zadaniem, musi je wykonać, np. ułożyć z rozsypanki sylabowej (W 50–54) wyrazy: zebra, krokodyl, sowa; odczytać zdanie: Tygrysy to koty; ułożyć tyle klocków, ile pokazuje liczba. Po zabawie dziecko wykonuje ćwiczenia w Cz 72–73 – odszukuje literę z w tekście, nazywa zwierzęta, odczytuje wyrazy i zdania.
„Żółwie w terrarium” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem PiL 71.
Dziecko ma komplet kostek domina (W 31), liczby oraz znaki z W 48–49. Zabawę zaczyna rodzic – losuje jedną kostkę (np. kostkę z pięcioma i dwoma oczkami) i pokazuje ją dziecku, mówi: W moim terrarium jest pięć dużych żółwi i dwa małe; pięć i dwa to siedem. Następnie rodzic układa działanie: 5+2=7. W następnej kolejności kostkę domina losuje dziecko i zabawa toczy się w taki sam sposób. Na koniec dziecko wykonuje ćwiczenia z PiL 71.
„Zwierzęta w zoo” – malowanie farbami. Dziecko maluje swoje ulubione zwierzę egzotyczne.
Do zobaczenia papa!

 

 

 

1 – 5 czerwiec 2020r.

TEMAT TYGODNIA: „DZIEŃ DZIECKA”

Drodzy Rodzice,

W tym  tygodniu porozmawiajcie z dziećmi na temat praw dziecka. Przypomnijcie dzieciom, że istnieje organizacja, która się nimi zajmuje (UNICEF) i która stworzyła Konwencję Praw Dziecka. Opowiedzcie dzieciom kim jest Rzecznik Praw Dziecka. Spróbujcie namalować z dziećmi  krainę szczęśliwych dzieci. Niech dzieci zastanowią się, w czym są podobne i czym różnią się dzieci z różnych krajów.

Niech dzieci wymyślają własne sposoby na nudę.

Porozmawiajcie z dziećmi na temat przyjaźni –  kogo możemy nazwać przyjacielem i dlaczego warto mieć przyjaciół.

W związku z Dniem Dziecka postarajcie się zorganizować dla dzieci gry, konkursy i zabawy. Wspólnie spędźcie ten czas i bawcie się dobrze.

Ćwiczcie  przeliczanie w zakresie 10. Dokładajcie i odkładajcie  elementy tak, by była ich podana liczba. Zaprezentujcie dzieciom  literę h, H, jak hamak lub Helena. Uczcie dzieci  wysłuchiwać głoskę h na początku i w środku podawanych wyrazów. Niech dzieci próbuja czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F, Ł, Z, H .

Dobre pomysły dla rodziców czyli jak spędzać czas z dzieckiem :

Wspólne świętowanie Dnia Dziecka.

Zabawy w przeliczanie w zakresie 10 dowolnych elementów.

Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głoski h.

Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery H, h.

Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek

 

 1. ŚWIĘTO DZIECI poniedziałek 01.06.2020r.

„Zabawa na z” – działanie dziecka. Dziecko wyszukuje w gazetach litery z, Z, nakleja je na kartkę A4. Następnie rysuje przedmioty, które zaczynają się na głoskę z – robi słownik obrazkowo – literowy.

„W hamaku” – zabawa z kocem. Dziecko kładzie się na środku koca. Rodzice unoszą chustę wraz z dzieckiem nad podłogę i lekko go bujają.

Zestaw ćwiczeń porannych nr 19

„Zabawa w basen” –  Na polecenie Rodzica dziecko zaczyna maszerować w prawą stronę. Rodzic wydaje komendy, wymieniając różne style pływania. Dziecko naśladuje wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami, np. na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – dziecko krąży wyprostowanymi ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – dziecko krąży wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – dziecko wykonuje ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

„Skok przez rzeczkę” –  z skakanek układamy dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Dziecko  przeskakuje przez rzekę, starając się nie nadepnąć na skakankę.

„Marsz po górach” – Na sygnał Rodzica dziecko maszeruje powoli w miejscu, udając, że wchodzi na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – dziecko biegnie szybko w miejscu, udając, że zbiega z górki.

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – rozwijanie umiejętności związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi.

„Na hamaku” – zabawy na świeżym powietrzu. Dziecko pod nadzorem Rodzica – jeżeli jest taka możliwość –  próbuje huśtać się na hamaku lub huśtawce.

„H jak hamak” – zabawa dydaktyczna –  wprowadzenie litery h, H z wykorzystaniem KP4.19.

Rodzic gromadzi  katalogi i gazety, w których dziecko odszukuje przedmioty, na których można się huśtać. Jeśli to możliwe – dziecko wycina je.  Następnie dziecko przedstawia obrazki, które są rozwiązaniem zagadki.

Wakacyjna to huśtawka,

obozowy hit harcerzy.

Hulaj dusza – można chrapać,

niech spróbuje, kto nie wierzy.

Huśtał się w nim bez wahania,

hardy Hubert, a tymczasem,

wpadł huragan, zachwiał drzewem,

druh na ziemię spadł z hałasem. /hamak/

Rodzic odwołuje się do wyrazu hamak i wprowadza literę h, H zgodnie ze schematem zaprezentowanym przy poprzednich literach. Po przeprowadzeniu zabaw z materiałem do manipulacji (alfabet z W 45–47) dziecko wykonuje zadania z KP4.19.

„Huśtanie na hamaku” – zabawa ruchowa.  Dziecko kładzie się na kocyku ,rodzice biorą kocyk z dwóch stron za zrolowane końce i huśtają dziecko.

„Ręce na huśtawce” – zabawa ruchowa rozwijająca dużą motorykę. Dziecko porusza się podskokami przy melodii piosenki „Dobrze z tatą iść”.

https://chomikuj.pl/ainer968/MUZYKA/Zanim+zostaniesz+pierwszakiemcd1/07+-+Dobrze+z+tat*c4*85+i*c5*9b*c4*87+-+akomp,4595276261.mp3(audio)

Na przerwę w muzyce naśladuje ruchy rąk Rodzica, ilustrując treść rymowanki:

W dół i w górę, w dół i w górę,

na huśtawce lecę w chmury – dziecko trzyma wyprostowane ręce przed sobą, opuszcza je w dół i podnosi do góry.

W lewo, w prawo, w lewo, w prawo na hamaku mam zabawę – dziecko trzyma ręce wyciągnięte do przodu i zatacza nimi koła w lewą i prawą stronę naprzemiennie.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 8  „Tor przeszkód”

„Bieg slalomem”  między przeszkodami ustawionymi w odległości 1 metra od siebie. Na końcu szeregu przeszkód leży szarfa, którą należy przełożyć przez całe ciało, zaczynając od stóp, a zdejmując przez głowę.

Pokonanie górą szeregu krzeseł, które są ustawione jedno za drugim (drugi wariant – pokonanie szeregu krzeseł dołem – czołganie się między nogami krzeseł).

Przejście po skakance lub linie rozłożonej na podłodze, z ramionami rozłożonymi na boki z próbą utrzymania równowagi.

Wejście na krzesełko. Skok z krzesełka na na obie nogi, przy asekuracji Rodzica.

Pokonanie szeregu obręczy zrobionych ze sznurka i  ułożonych na podłodze w odległości 0,5 metra od siebie – skakanie obunóż w środek koła i między koła. Po przeskoczeniu ostatniego koła przejście do biegu na czworaka i powrót.

Dziecko pomaga sprzątać tor przeszkód. Maszeruje, wdychając powietrze nosem  i wypuszczając ustami.

„Pękaty przyjaciel” – pompowanie i ozdabianie balonów. Zadaniem dziecka jest napompowanie i ozdobienie balona za pomocą flamastrów, bibuły i taśmy klejącej.

„Wyścig z piłką do ping-ponga” – dziecko trzymają piłeczkę ping-pongową na łyżce. Zadaniem dziecka jest pokonać wyznaczoną trasę.

„Wesoły kapelusz” – zabawa twórcza. Dziecko ozdabiaj nakrycie głowy za pomocą kolorowej pasmanterii, resztek materiałów według własnej inwencji i pomysłu.

Malowanie farbami na folii sterczowej na temat „Kolorowy świat marzeń”.

„Bańki mydlane”  Rodzic przygotowuje dla  dziecka słomki, patyczki do dmuchania baniek, wodę pojemniki oraz mydło w płynie. Dziecko samodzielnie przygotowuje roztwór, którym później bawi się w dowolny sposób.

„Czytankowo” – doskonalenie umiejętności czytania – rozmowa na temat przeczytanego tekstu.

Zabawy dowolne dzieci.

 

 1. PRAWA DZIECI wtorek 02.06. 2020r.

„Domino sylabowe” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem kompletu sylab z W 50–54. Rodzic rozpoczyna zabawę, kładąc dowolną sylabę. Dziecko dokłada swoją tak, by powstał dowolny wyraz. Dziecko i rodzic dokładają sylaby na zmianę. Ostatnia sylaba wyrazu jest zarazem pierwszą sylabą następnego wyrazu – dziecko układa wyrazy dwusylabowe.

Zestaw ćwiczeń porannych nr 19.

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – rozwijanie umiejętności związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi.

„Mam prawo do…” – zabawa dydaktyczna na podstawie wiersza Jarosława Poloczka z wykorzystaniem KP4.20.

Dziecko odpowiada na pytanie Rodzica: Co to znaczy, że mamy do czegoś prawo?

Dziecko podaje swoje pomysły – nie oceniamy wypowiedzi dzieci.

Rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę. W pokoju w różnych miejscach, są rozwieszone kartoniki z zapisanymi równoważnikami zdania – cytatami z wiersza; dziecko zatrzymują się przy każdym napisie, odczytuje go i krótko wyjaśnia jego znaczenie. Rodzic wyjaśnia, że jest organizacja, która dba o to, by dzieci miały swoje prawa – UNICEF. Ludzie pracujący w tej organizacji spisali wszystkie prawa dziecka i stworzyli KONWENCJĘ PRAW DZIECKA. Jeśli jakiemuś dziecku dzieje się krzywda, to może się poskarżyć do RZECZNIKA PRAW DZIECKA.

Dziecko słucha wiersza czytanego przez Rodzica

„Mam prawo do…”

Jarosław Poloczek

Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.

Mam prawo do miłości, radości i tworzenia.

Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.

Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.

Mam prawo do chleba, ubrania, pokoju.

Mam prawo do gniewu i złego nastroju.

To wszystko jest takie poważne, dorosłe,

powiem to jak dziecko, zwyczajnie,

najprościej.

Chcę się bawić w piaskownicy,

dom zbudować dla dżdżownicy.

Z kolegami w piłkę grać i niczego się nie bać.

Latem lizać zimne lody,

stać na deszczu dla ochłody.

Chcę, na łące zrywać kwiaty

i przytulać się do taty.

Zimą toczyć śnieżne kule.

Chcę, by mi czytano bajkę,

o kocie, co palił fajkę.

Chcę też domek mieć na drzewie

i co jeszcze chcę mieć, nie wiem.

Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

bez wojen, głodu i bicia,

bez strachu, smutku i łez.

Na koniec dziecko wykonuje ćwiczenie w KP4.20

„Paluszkowe zabawy” – zabawy grafomotoryczne z wykorzystaniem  PiL 72.

„Ręce na huśtawce” – zabawa ruchowo-słuchowo-wzrokowa rozwijająca dużą motorykę. Rodzic prezentuje dziecku literę h pisaną na kartonie A3. Dziecko opowiadają, jak wygląda, z jakich części się składa. Następnie Rodzic recytując rymowankę:

(W dół i w górę, w dół i w górę, na huśtawce lecę w chmury. W lewo, w prawo, w lewo, w prawo na hamaku mam zabawę), wodzi palcem po kształcie litery. Potem to samo robi dziecko. Kreśli kształt litery w powietrzu, na tacce z kaszą manną, palcem na kartkach formatu A4 i na koniec maluje farbami na czystych kartkach A4.

„Karuzela” – zabawa ruchowa  ze śpiewem.

Dziecko śpiewa na popularna melodię:

Chłopcy, dziewczęta dalej śpieszmy się. (wysuwanie na zmianę prawej i lewej nogi do przodu i dotykanie piętami podłogi)

Karuzela czeka, wzywa nas z daleka. (wysuwanie na zmianę prawej i lewej nogi do przodu i dotykanie piętami podłogi)

Starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie. (wysuwanie na zmianę prawej i lewej nogi do przodu i dotykanie piętami podłogi)

Hej hopsasa, (trzy podskoki w miejscu)

jak ona szybko mknie, (poruszanie się  dostawnym w prawą stronę)

Hej dalej, dalej do zabawy spieszmy się. (poruszanie się  krokiem dostawnym w prawą stronę)

Hej hopsasa, (trzy podskoki w miejscu)

jak ona szybko mknie. (krokiem dostawnym w lewą stronę)

Hej dalej, dalej do zabawy spieszmy się. (poruszanie się  krokiem dostawnym w lewą stronę).

https://www.youtube.com/watch?v=QB-QVbt57T8

„Szczęśliwy świat dzieci” – zabawa plastyczna, malowanie farbami. Rodzic stawia przed dzieckiem pudełko z wyciętym kształtem dziurki od klucza. Zaprasza dziecko do zajrzenia przez dziurkę od klucza do krainy szczęśliwych dzieci i wyobrażenia sobie, co tam mogło zobaczyć. Następnie dziecko maluje to, co sobie wyobraziło. Po wykonaniu pracy dziecko opowiada o tym, co namalowało.

„Piłki Supełka” – zabawa dydaktyczna. Rodzic ma przygotowane duże koła – sylwety piłek i kartoniki z liczbami 5–10. Dziecko losuje kartonik z liczbą i układa liczbę piłek odpowiadającą liczbie na kartoniku i kładzie obok wylosowaną liczbę. Rodzic zabiera dowolną liczbę kółek i mówi np.: dziewięć odjąć dwa równa się siedem i zamienia kartonik z liczbą 9 na kartonik z liczbą 7. Następne dziecko znowu odkłada dowolną liczbę kółek i wypowiada działanie oraz zamienia kartonik z liczbą. Gdy nie będzie już kółek, dziecko zaczyna dokładać kółka i wypowiadać działanie na dodawanie.

„Ile widzisz dzieci?” – gimnastyka oka. Rodzic pokazuje dziecku sylwetę drzewa. Po jego obu stronach ustawia sylwety dzieci z charakterystycznymi cechami, np. kręcone włosy, ciemny lub żółty kolor skóry, zielone ubranie itp. – dowolną liczbę.

Dziecko wykonuje kolejne polecenia: Patrz na drzewo. Ile dzieci jest po jego lewej stronie?; Patrz na drzewo. Ile dzieci jest po jego prawej stronie?; Patrz na drzewo. Ile dzieci jest po jego obu stronach razem?; Patrz na drzewo. Ile dzieci ma ciemny kolor skóry?

„Czytankowo” – doskonalenie umiejętności czytania – rozmowa na temat przeczytanego tekstu.

Zabawy dowolne dzieci.

 

 1. DZIECI NA ŚWIECIE środa 03.06.2020r.

„Wizytówki” – zabawa dydaktyczna. Rodzic ma w woreczku przygotowane kartki z imionami. Dziecko ma litery z rozsypanki (W 45–47).Dziecko  losuje kartkę i odczytuje imię. Następnie mówi: Mam kolegę, który ma na imię Julek. Dziecko układa z rozsypanki imię dziecka. Gdy ułoży imię, dziecko losuje kolejną kartkę i zabawa toczy się dalej.

„Karuzela” – zabawa ruchowa w kole ze śpiewem.

Zestaw ćwiczeń porannych nr 19

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – rozwijanie umiejętności związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi.

„Nowa dziewczynka”

Olga Masiuk

Supełek i Pak przyszli pierwsi do przedszkola i usiedli na dywanie, czekając aż nadejdą pozostałe dzieci. Nagle Supełek szturchnął w ramię Paka: – Patrz! – i kazał mu spojrzeć w kierunku drzwi, przez które weszła właśnie dziewczynka z jakąś kobietą. Pani podeszła do nich i zaczęły rozmawiać. Dziewczynka odsunęła się nieco i nieśmiało rozglądała się wokół. – Ale jest opalona, co? – zwrócił się Supełek do Paka. – Jesteś niemądry. Ona ma taką skórę – pouczył Supełka Pak. – Jak to? Taką brązową? – zdziwił się Supełek. – Takiej nie widziałem. – A ty jakiego masz koloru? – zapytał Pak. – No… niebieską. – Właśnie – odpowiedział Pak. – Nie taka znowu częsta. A ja mam żółtą. Też wyglądamy inaczej niż większość dzieci w przedszkolu. Supełek spojrzał uważnie na swoje łapki. Rzeczywiście. Nigdy się nad tym nie zastanawiał. Tymczasem dziewczynka przyglądała się dzieciom wchodzącym do sali. Kobieta, która rozmawiała z Panią, podeszła do niej, pocałowała ją w policzek i pomachała ręką. Widać było, że dziewczynka chciała wykonać krok, żeby pójść za kobietą, ale wzięła głęboki oddech i została na miejscu. W powietrzu zawisło jakieś napięcie, bo wszystkie dzieci bez słowa usiadły na dywanie i przyglądały się tej nowej. Ona zaś, łapiąc ich spojrzenia, czuła się chyba nieco przerażona. Na szczęście Pani wzięła ją za rękę i przyprowadziła do dzieci. – To jest Mia – powiedziała Pani. – Cześć – Blue wstała i wyciągnęła rękę. Mia z uśmiechem uścisnęła dłoń i z pewny– Mia bardzo słabo mówi po polsku. Jest w Polsce od niedawna. Mówi trochę po angielsku. – Ja też mówię po angielsku – ucieszył się Staś. – Hał ju du du? – Zapytał. – Hau hau – to nie po angielsku – skrzywiła się Marysia. Wszystkie dzieci wybuchnęły śmiechem. Mia, widząc, że wszyscy się śmieją, także się uśmiechnęła. – Widzicie – powiedziała Pani – udało nam się porozumieć. Spróbujmy się teraz przedstawić. I dzieciaki wymieniały swoje imiona, a Mia próbowała je powtarzać. – Jestem Supełek – powiedział Supełek i wyciągnął w stronę Mii niebieską łapkę. Mia chętnie ją uścisnęła i powiedziała: – Upeł. – Nie. Nie supeł, ponieważ jestem jeszcze mały. SU – PE – ŁEK. – Supełek – powtórzyła w dużym skupieniu Mia. – Już chciałbym, żeby znała tyle słów, żebym mógł ją zapytać, skąd jest i co lubi. Szkoda, że się nie uczę angielskiego – westchnął Supełek. – Widzisz, może teraz zechcesz dołączyć na zajęcia z innymi – powiedziała Pani. – Mia mogłaby ci wtedy powiedzieć wszystko o sobie. – Teraz ja – Pak odsunął Supełka – Jestem Pak – przedstawił się i wykonał elegancki ukłon. – Pak – powtórzyła bardzo wyraźnie Mia. – Póki co musimy opracować jakiś system porozumiewania się – powiedziała Blue. – I szybkiego uczenia Mii nowych słów – dodał Staś. – Potem się nad tym zastanowimy – zawołała Marysia. – Chodźcie teraz pograć w piłkę. Możemy iść na plac? – zapytała Panią. – Chodźmy – odpowiedziała Pani. – Idziemy grać w piłkę – zwróciła się do Mii Marysia, wskazując na gumową kulę, którą Jacek już trzymał. Mia pokiwała głową. Na przedszkolnym placu było bardzo przyjemnie. Słońce prażyło już lekko. Dzieci rozdzieliły się na dwie drużyny. Mia trafiła do drużyny Supełka, Blue i Marysi. Jacek stanął na bramce. Piłka turlała się szybko po boisku to w jedną, to w drugą stronę. Wciąż jednak nie było bramki. W końcu potoczyła się pod nogi Supełka. Nie wypuszczając piłki, Supełek przedarł się przez pole przeciwnika. Metr przed bramką zwolnił. Był otoczony przez dzieci z drużyny przeciwnej. Nagle zobaczył, że Mia macha do niego ręką. Skierował w jej stronę piłkę, która przeleciała między nogami kolegów. Mia odebrała ją i mocnym kopnięciem posłała prosto do bramki. – Goool!!! – wykrzyknęła Blue. – Goool! – wrzasnął Supełek. – Goool! – zawołała Mia. I wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny rzucili się sobie na szyję. – Czasem nie trzeba znać zbyt wielu słów, żeby strzelić komuś bramkę – westchnął Pak, który był w przegranej drużynie.

Rozmowa z dzieckiem na temat opowiadania.

Dziecko odpowiada na pytania Rodzica np.: Kto zjawił się w przedszkolu?; Jak wyglądała nowa dziewczynka?; Jak miała na imię nowa dziewczynka?; Jaki kłopot miały dzieci i Mia?; Jak zachowały się dzieci w stosunku do nowej dziewczynki?; Jak myślisz, czy z każdym człowiekiem można się porozumieć?

Po skończonej rozmowie dziecko wykonuje ćwiczenia w KP4.21.

„Dobrze z tatą iść” – osłuchanie z piosenką.

https://chomikuj.pl/ainer968/MUZYKA/Zanim+zostaniesz+pierwszakiemcd1/06+-+Dobrze+z+tat*c4*85+i*c5*9b*c4*87,4595276260.mp3(audio)

Rozmowa na temat treści piosenki. Dziecko odpowiada na pytania dotyczące tekstu piosenki: Dokąd tata wziął dzieci? Jakie były lody? Gdzie patrzył tata? Które słowa w piosence rymują się?  Zabawa ruchowo-rytmiczna. Dziecko wędruje w rytm melodii piosenki. Na przerwę dziecko klaszcze  wystukują rytm | || z recytacją: dobrze z tatą iść.

Zabawa rytmiczna – dziecko  ma klocek. Recytując słowa zi – mne – lo – dy, stuka cztery razy klockiem o podłogę; zjem – kładzie klocek z jego prawej strony. Jest to ten sam rytm, który był w poprzedniej zabawie.

Śpiewanie piosenki z  gestodźwiękami. Dziecko śpiewa piosenkę z wykonywaniem gestów: 4 klepnięcia dłońmi w kolana, 4 klaśnięcia – na zmianę.

„Koledzy z dalekich krajów” – zabawa dydaktyczna. Rodzic prezentuje rysunki lub fotografie dzieci o różnych kolorach skóry, włosów, różnie ubranych – mogą być ubrane w stroje tradycyjne. Rodzic zadaje dziecku pytania: Czym różnią się te dzieci? Co mają takiego samego? – tutaj należy tak pokierować rozmową, by dziecko stwierdziło, że wszystkie dzieci chcą być szczęśliwe i kochane, mają rodziców, lubią się bawić, chcą poznawać nowe osoby, uczyć się itp. Na koniec dzieci odczytują tekst w Cz 74 i opisują, jak może wyglądać ratownik Hirek.

„Mój kolega z innego kraju…” – zabawa plastyczna. Dziecko rysuje kredkami pastelowymi wyobrażonego kolegę z innego kraju. Po skończeniu pracy opowiada, jak może mieć na imię, co lubi, gdzie mieszka itp.

Zabawa taneczna  „Karuzela”

„Mam prawo do …” – nauka wiersza na pamięć.

„Czytankowo” – doskonalenie umiejętności czytania. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu.

Zabawy dowolne dziecka

 

 1. GDY JEST NAM NUDNO czwartek 04.06.2020r.

„Mam prawo do…” – utrwalenie wiersza, recytacja

„Miczitanka” – zabawa ze śpiewem.

Tak mała Miczitanka mi się spodobała

Takie wielkie miała pióro, sama taka mała

Taka mała, takie pióro,

Takie pióro, taka mała

Tak mała, takie pióro,

Takie pióro, taka mała

https://www.facebook.com/114796698673075/videos/taka-ma%C5%82a-miczitanka-w-wykonaniu-przedszkolak%C3%B3w/690667554419317/

Opis: Śpiewając słowo „mała” pokazujemy za pomocą dłoni coś małego, zaś śpiewając o dużym piórze pokazujemy coś dużego. Przy następnym powtórzeniu pląsu możemy dołączyć do tego nogi, które, jeśli trzymamy przy sobie oznaczą małą  Miczitankę, jeśli oddalamy od siebie duże pióro.

Zestaw ćwiczeń porannych nr19

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – rozwijanie umiejętności związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi.

„Mój sposób na nudę” – rozmowa z dzieckiem, dywanik pomysłów. Rodzic zadaje dziecku pytanie:

Co to jest nuda?;

Co można robić, żeby się nie nudzić?

„Zabawy z Supełkiem” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.22. Rodzic wykorzystuje 10 sylwet dzieci oraz komplet cyfr i znaków matematycznych z W. Dziecko ma komplet cyfr i znaków. Rodzic wciela się w Supełka i opowiada dziecku:

Mam dziś nudny dzień, choć zapowiadał się bardzo wesoło. Dziś po południu mieli przyjść do mnie koledzy – pokazuje 10 sylwet. Ilu ich jest? Dziecko liczy i wybierają właściwą liczbę. Ale dwóch kolegów uprzedziło mnie, że nie przyjdzie – odsuwa dwie sylwety. Prosi, by dziecko ułożyło to, co przed chwilą zrobił Supełek, ale jest potrzebny do tego znak odjąć. Prezentuje go, a dziecko szuka takiego znaku w swoich kompletach i układa za liczbą 10. Ilu będę miał gości? Dziecko liczy. Rodzic mówi: 10 odjąć 2 równa się 8. Dziecko kończy układanie działania: 10 – 2 = 8. Zbiera wszystkie liczby i znaki, a zostawiają tylko liczbę 8. Ale to nie koniec – potem zadzwoniło jeszcze 2, że są chorzy i też nie przyjdą. Rodzic odsuwa dwie sylwety: 8 odjąć dwa? Ilu zostało? Ułóż kartoniki. Dziecko układa, a następnie  czyta: 8 – 2=6. Po kilku takich ćwiczeniach dziecko wykonuje  ćwiczenia w KP4.22.

„Kucany berek” – zabawa bieżna. Dziecko jest  berkiem. Jego zadaniem jest dotknięcie lub złapanie kogoś kto zostanie berkiem. Kto nie chce być złapany – kuca.

„Dobrze z tatą iść” – zabawa taneczna przy piosence. Dzieci dobierają się z rodzicem w parę i  stoją twarzami do siebie. Takty 1–4 – cwał boczny  prawo i zeskok na obie nogi. Takty 5–8 – cwał boczny w lewo i zeskok na obie nogi. Takty 9–10 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na prosto w dłonie. Takty 11 –12 – j. w. Takty 13–14 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na krzyż w dłonie  (prawa ręka w prawą, lewa w lewą). Takty 15–16 – j. w. Takty 17 18 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na prosto w dłonie. Takty 19–20 – j. w. Takty 21–22 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na krzyż w dłonie kolegi (prawa ręka w prawą, lewa w lewą). Takty 23–24 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na prosto w dłonie.

„Zabawy z piłką” – mini koszykówka i min ipiłka nożna – ćwiczenia celności w kopaniu piłki do bramki i rzucaniu do kosza.

„Co kto lubi” – zabawa w kole. Dzieci siedzą wkole. Zabawę zaczyna N. Trzyma w ręku piłkę tenisową i mówiąc: Lubię taniec towarzyski. A ty? – przekazuje piłkę osobie po swojej prawej stronie. Kolejne dzieci wypowiadają się na temat tego, co lubią, przekazując sobie piłkę.

„Czytam i liczę” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem PiL 73. Dzieci wykonują ćwiczenia  Samodzielnie odczytują zdania, wpisują liczby  i przeliczają na palcach.

„Lubię” – zabawa plastyczna. Dzieci rysują na kartkach siebie podczas ulubionego zajęcia. Po wykonaniu pracy, opowiadają o jej treści i nadają jej tytuł.

Mam prawo do… – utrwalenie wiersza.

„Czytankowo” –doskonalenie umiejętności czytania.

 

 1. MÓJ PRZYJACIEL piątek 05.06.2020r.

„Dobrze z tatą iść” – utrwalenie piosenki.

Zestaw ćwiczeń porannych nr 19

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – rozwijanie umiejętności związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 8 „Tor przeszkód”

„Zostań moim przyjacielem”

Eliza Rozdoba

Zostań moim przyjacielem

i na co dzień i w niedzielę,

ja dla ciebie wszystko zrobię,

nawet deser oddam tobie

i czerwony wóz strażacki,

stare klocki, brata znaczki

i książeczkę z naklejkami,

siostry pudło z zabawkami

i jej ulubione lale

i nie będzie mi żal wcale…

Zostań moim przyjacielem,

dam ci dwie drożdżówki z serem

i kawałek czekolady,

co już zjeść nie dałem rady,

i w kieszeni spodni noszę,

zgódź się, zgódź, tak ładnie proszę!

Dam ci nawet jeden grosik,

co na szczęście możesz nosić…

Wszystkim z tobą się podzielę!

Zostań moim przyjacielem!

Rozmowa na temat wiersza. Dziecko odpowiada na pytania Rodzica.:

Kogo możemy nazwać przyjacielem?;

Dlaczego warto jest mieć przyjaciela?;

Kto może być naszym przyjacielem?;

Co wy bylibyście w stanie zrobić dla swojego przyjaciela?;

Gdzie możemy znaleźć przyjaciela?

„Szukam przyjaciela” – zabawa w kole. Dzieci najpierw dobierają się w pary i ustawiają w dwóch kołach współśrodkowych. Dzieci w każdym z kół stają przodem do kierunku marszu – koło zewnętrzne w lewo, a wewnętrzne w prawo. Idąc recytują: Chodzę sobie sam po kole; przyjaciela spotkać wolę – na słowo wolę odwracają się przodem do kolegi z drugiego koła – mają nowego kolegę do pary. Już nie będę sam – klepnięcie w kolana, klaśnięcie w swoje dłonie, klepnięcie w prawe ręce. Przyjaciela mam – klepnięcie w kolana, klaśnięcie w swoje dłonie, klepnięcie w lewe ręce. A tym przyjacielem jest – klepnięcie w kolana, klaśnięcie w swoje dłonie, klepnięcie w dłonie kolegi. Kuba (tu N. podaje imię, za każdym razem inne) – dzieci klaszczą kolejne głoski imienia o dłonie kolegów.

„Supełek na Hawajach” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Cz 75. Dziecko najpierw stara się odczytać tekst, a następnie odpowiada na pytania Rodzica:

Dokąd wybiera się Supełek?

Co zabrał Supełek do plecaka?

Jak nazywa się taniec, który jest tańczony na Hawajach?

Jak ma na imię dziewczynka, która tańczy taniec Hula?

„Przyjaciele Pak i Supełek” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.23.

„Taniec Hula” – zabawa ruchowa. Dziecko z obręczą hula-hop i stara się obracać je na biodrach.  „Podróż dookoła świata” – gra ściganka. Rodzic  przygotowuje dwa pionki i dwie kostki do gry. Dziecko samodzielnie  rysuje trasę gry, dzieli ją na pola, na których umieszcza pułapki i premie, rysuje skróty. Ustala zasady rozpoczynania gry oraz liczbę rzucanych kostek.

„Czytankowo” –  doskonalenie umiejętności czytania

POLECAMY

https://www.youtube.com/watch?v=JimLQ0V6oTg

https://www.youtube.com/watch?v=BWoX01rm0m0

https://www.youtube.com/watch?v=Mudintn3BM4

https://www.youtube.com/watch?v=b-ECatfl-8U

https://www.youtube.com/watch?v=zwS_J432Skc

https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

https://www.youtube.com/watch?v=mGsicfW_yG8

https://www.youtube.com/watch?v=68Uahr2nYKw

https://www.youtube.com/watch?v=CHRrns4VEsQ

POZDRAWIAMY WAS GORĄCO :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

 

 

 

25 –  29 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA:

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi nt. swojej rodziny i roli jaką pełni w życiu człowieka, określajcie pokrewieństwo miedzy jej członkami, zapoznajcie dzieci z  zawodami  wykonywanymi przez rodziców, obowiązkami ludzi dorosłych. Zastanówmy się razem z dziećmi, w jaki sposób mogłyby pomagać rodzicom w domowych obowiązkach i w jaki sposób pomagają w domu. Zaangażujcie dzieci w czynności porządkowe. Bawcie się w zabawy w przeliczanie i ważenie składników podczas gotowania czy pieczenia ciasta. Klasyfikujcie przedmioty ze względu na ich określone cechy, przeliczajcie je, porównujcie liczebność zbiorów. Czytajcie książeczki, wspólnie śpiewajcie piosenki.

 

Dzień 1- Moja Rodzina – poniedziałek 25.05.20r.

I „Etykietki” – zabawa dydaktyczna- dzieci z rozsypanki sylabowej układają podpisy do obrazków z W 50–52

II.„Idzie rak” – zabawa ruchowa– dzieci poruszają się zgodnie z rytmem wiersza:

Chodzi sobie mały rak  (dzieci idą cztery kroki do przodu)

Raz do przodu, a raz wspak  (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

Dokąd idziesz mały raku  (dzieci robią cztery kroki do przodu)

Tam, gdzie domek z tataraku,  (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

bo w nim mama, tata, brat  (dzieci robią cztery kroki do przodu)

i ja, bardzo mały rak   (dzieci, stojąc w miejscu, pokazują na siebie i kucają)

Podczas kolejnych powtórzeń wprowadzamy różną liczbę kroków do poruszania się w przód i w tył.–

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 18

-,,Zwierzątka domowe” – każde dziecko po kolei naśladuje zwierzę, które ma w domu lub chciałoby mieć. Rodzic odgaduje, jakie zwierzę pokazuje dziecko

– „Wiosenne porządki”– rodzic opowiada, jakie czynności wykonuje podczas wiosennego sprzątania, np. odkurzanie, zamiatanie, trzepanie dywanów, mycie okien itp. Dzieci starają się naśladować wymieniane czynności

– „Pieski na spacerze”– spacer na czworakach

– „Dzikie zwierzęta”– naśladowanie ruchów i odgłosów dzikich zwierząt

IV. „Rodzina”– rozmowa z dziećmi nt. ich obserwacji i ilustracji w KP4.10. Rozpoczynamy zdanie: Rodzina to… – dziecko kończy zdanie. Następnie dzieci odpowiadają na pytania : Ile osób liczą wasze rodziny? Co robicie w rodzinie razem? Dzieci uzupełniają naklejkami luki w ilustracji, a następnie opowiadają treść ilustracji: Kogo przedstawia ilustracja?; Co robią poszczególne osoby?; Jakie emocje można odczytać z postawy poszczególnych osób?

V. „Odbicie w lustrze” – zabawa ruchowo-naśladowcza. Dziecko staje przodem do pozostałych uczestników zabawy i wykonuje wymyślone przez siebie ruchy, gesty, miny. Pozostałe osoby są odbiciami w lustrze, naśladują je.

VI. „Moja wesoła rodzina” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem PiL 68-dziecko rysuje portret swoich najbliższych, podpisuje je, kreśląc po śladzie

VII. „Kto prędzej wróci?” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Ustalcie trasę wyścigów, wygrywa uczestnik, który pierwszy wróci na metę.

VIII. „Moi rodzice” – zabawa dydaktyczna. Dziecko otrzymuje kartkę z rozpoczętymi zdaniami: Moja mama jest … Mój tata jest… . Dziecko stara się odczytać napisane zdania i dopowiada ich zakończenie. Na koniec zabawy porozmawiajcie z dziećmi na temat Waszej pracy.

IX. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 7.– uczestnicy swobodnie biegają na hasło muszą szybko dobiec do wymienionego przedmiotu, np. krzesła, ławki, ściany.

– „Skoczny wyścig”- skaczemy do wyznaczonego miejsca na: prawej nodze, druga noga jest ugięta w kolanie; lewej nodze, druga noga jest ugięta w kolanie

– „Uciekające żabki”- naśladujemy skoki żab uciekających przed bocianem

– „Wyścigi koziołków”- popychamy piłkę głową w stronę wyznaczonego miejsca

– „Wyścigi żołnierzy”- czołgamy się do wyznaczonego miejsca

– „Wyścigi w workach”- skaczemy w worku do wyznaczonego celu, mierzymy czas

X.„Geometryczne obrazki”– zabawa dydaktyczna. Dziecko ma przed sobą elementy tangramu z W 21–22 i wzory do ich układania. Rozkładają elementy, nazywają kształty. Wybierają dowolny wzór i układają go na kartce papieru. Po kilku ułożeniach według wzoru układają dowolny, wymyślony przez siebie, przerysowują go na papier i kolorują. Nazywają figury, które zostały wykorzystane do ułożenia obrazka.

XI. „Zagadkowa osoba”– Rodzic opisuje zawód wykonywany przez różnych ludzi, jego charakterystyczny ubiór, wykonywane czynności, dziecko na podstawie opisu ma podać nazwę zawodu.

XII. „Czytankowo”– samodzielne czytanie dowolnych książeczek, lub z pomocą rodzica.

 

 

Dzień 2- Przygotowujemy upominki dla mamy i taty – wtorek 26.05.20r.

I. Zabawa „Układanka”- do zabawy wykorzystujemy patyczki matematyczne. Rodzic ma w woreczku trójkąt, prostokąt i kwadrat. Dziecko losuje z woreczka figurę, a następnie stara się ją ułożyć z patyczków.

II. Zestaw ćwiczeń porannych nr 18

III. „Laurka dla rodziców”– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.13. Dziecko wykonuje polecenie z KP4.13– wycina wyrazy, odczytuje je i wkleja we właściwe miejsca

IV. „Jagody do kosza”– zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania ( wykorzystać można piłeczki, lub papierowe kule.

V. „Kwiatki dla mamy i taty”– zabawa plastyczna z wykorzystaniem W 40–41. Dziecko wykonuje kwiaty dla mamy i taty zgodnie z instrukcją obrazkową.

VI. „Czytankowo”– doskonalenie umiejętności czytania

VII. Bajka ,, Króliczek Alilo- Dzień Matki

https://www.youtube.com/watch?v=5EDetnGiEqU

 

Dzień 3- Moja mama umie wszystko – środa 27.05.20r.

I.„Piegowate liczby” – zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje figury liczbowe – kwadraty z układem kropek jak na kostce (0–5). Eksponuje je szybko, a dziecko ma odpowiedzieć, ile to jest. Przy liczbach powyżej pięciu rodzic pokazuje dwie figury.

II. „Kominiarz” – zabawa paluszkowa. Dziecko recytuje popularną rymowankę:

Idzie kominiarz po drabinie

fiku miku, już w kominie

Podczas recytacji dziecko wykonuje ruchy – kładzie jedną dłoń na drugiej, wierzchnią częścią do siebie i zaczynając od małego palca, zaplata cztery palce jeden za drugi. Na koniec odwraca zaplecione dłonie i wystawia kciuk prawej ręki przez otwór

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 18

IV. Walczyk dla mamy – nauka piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=FBeDPOfpVuQ

Najpierw będzie przygrywka na blaszanych pokrywkach,

potem tłuczkiem w patelnię się stuknie,

i już gramy, śpiewamy, i jest walczyk dla mamy,

taki walczyk na całą kuchnię.

Ref.: Ten walczyk to walczyk dla mamy,

więc go tańczą naczynia i ścierki,

wyręczamy dziś mamę, nic jej zrobić nie damy,

wiwat walczyk na cztery fajerki!

2. Garnki błyszczą jak w sklepie albo może i lepiej

cała kuchnia jak lustro już świeci,

mama śmieje się do nas zaskoczona, zdziwiona,

nasza mama ma zdolne dzieci.

Ref.: Ten walczyk to walczyk dla mamy,

więc kwiatki w walczyku nam kwitną,

tańczy płatek przy płatku i wstążeczka przy kwiatku,

wiwat walczyk na nutę błękitną!

3. Nasza mama jest ładna,

taka ładna jak żadna,

nie ma w świecie ładniejszej kobiety,

więc do taty wołamy: Podejdź, tato, do mamy

i nie czytaj już tej gazety!

Ref.:  Ten walczyk to walczyk dla mamy

wyrzuć, tato, gazetę do kosza,

zaproś mamę do tańca

zaproś mamę do walca

Wiwat walczyk w domowych bamboszach.

Podczas słuchania dzieci trzymają w ręku drewnianą łyżkę i rytmicznie stukają nią o dłoń.

V. Rozmowa na temat treści piosenki – dziecko udziela odpowiedzi na pytania, np. Na czym był grany walczyk?; W jakim pomieszczeniu był grany walczyk? Itp.

VI. Walczyk dla mamy – zabawy rytmiczne przy piosence. Zabawa improwizacyjna. Dziecko w dowolny sposób ilustruje ruchem rytm piosenki. Wybiera przedmioty, rekwizyty wydające dźwięki- drewniane łyżki, garnki, miski, trzepaczki. Następnie wybija rytm piosenki podczas śpiewu: Łyżki i garnki – – | – – | – – || Miski i trzepaczki – | –  | –  || –

VII. Zabawa ,, Echo”- rodzic powtarza słowa piosenki po jednej frazie. Po wysłuchaniu każdej frazy dziecko powtarza je na zasadzie echa. Kolejne powtórzenia piosenki następują ze zmianą dynamiki śpiewu (cicho, głośno), wysokości śpiewu (wysoko, cienko– nisko, grubo).

VIII. Zabawa taneczna. Dziecko trzyma obiema rękami łyżkę ułożoną poziomo, tańczy w rytm walczyka.

IX. „Tajemnicza mama, tajemniczy tata” – rozmowa z dziećmi. Dziecko opowiada o tym, co w pracy robi jego mama / tata, jaki jest jego zawód. Od nazwy zawodu w formie męskiej dziecko tworzy nazwę w formie żeńskiej i odwrotnie. Następnie rodzic rysuje kilka rekwizytów charakterystycznych dla różnych zawodów– może to być kilka rekwizytów odnoszących się do jednego zawodu. Dziecko łączy te pasujące do siebie i stara się odgadnąć nazwę zawodu zarówno w formie męskiej, jak i żeńskiej. Na koniec rodzic pisze i prezentuje wyrazy do czytania globalnego odnoszące się do zawodów przedstawionych za pomocą rekwizytów. Dziecko stara się je odczytać i dopasować do odpowiednich przedmiotów.

X. „Zwijanie dywanu”– zabawa ruchowa. Rodzic turla dziecko w przód i w tył. Po chwili następuje zamiana ról- dziecko turla rodzica.

XI. „Korale dla mamy”– zabawa dydaktyczna. Dziecko układa na tasiemkach układy rytmiczne zaczęte przez rodzica, np.: koło żółte małe, trójkąt czerwony mały, trójkąt czerwony duży; prostokąt niebieski mały, prostokąt niebieski duży, koło małe czerwone. Następnie same wymyśla układy rytmiczne. Później układają sznur korali z figur o takim samym kształcie i kolorze. Następnie rodzic wydaje dziecku polecenie, np. Zrób tak, by co drugi koralik był kwadratowy (co trzeci prostokątny, co piąty trójkątny itp.). Na koniec dziecko wykonuje polecenia z KP4.11.

XII. „Rodzice przy pracy” – zabawa plastyczna. Dziecko rysuje kredkami świecowymi swoich rodziców podczas pracy związanej z ich zawodem lub podczas prac domowych.

XIII. „Czytankowo”– doskonalenie umiejętności czytania

 

Dzień 4- Pomagam w domu – czwartek 28.05.20r.

I.„Idzie rak” – zabawa ruchowa. Dziecko porusza się zgodnie z rytmem wiersza:

Chodzi sobie mały rak (dzieci idą cztery kroki do przodu)

Raz do przodu, a raz wspak (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

Dokąd idziesz mały raku (dzieci robią cztery kroki do przodu)

Tam, gdzie domek z tataraku (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

bo w nim mama, tata, brat (dzieci robią cztery kroki do przodu)

i ja, bardzo mały rak (dzieci stojąc w miejscu pokazują na siebie i kucają)

II. Zestaw ćwiczeń porannych nr 18

III. Kosmici z odkurzacza– opowiadanie Liliany Fabisińskiej.

Rodzice Paulinki dostali na rocznicę ślub wspaniały prezent: odkurzacz, który sam jeździ po całym pokoju i sam sprząta. Nie trzeba za nim chodzić, nie trzeba nosić niewygodnej rury. Na ten prezent złożyła się cała rodzina

– Wszyscy wiemy, że macie mnóstwo pracy i mało czasu na sprzątanie – powiedział dziadek uroczyście, wręczając rodzicom wielką paczkę.

Paulinka mogłaby godzinami wpatrywać się w jeżdżący po podłodze statek kosmiczny. UFO – tak nazywała ten odkurzacz, oczywiście tylko w myślach, bo nie chciała, żeby ktoś się z niej śmiał. Wyobrażała sobie, że w środku siedzą niewidzialne ludziki, które sprzątają ich dom swoimi malutkimi, niewidocznymi miotełkami.

– Ach, gdybym tak mogła was zobaczyć! – szepnęła kiedyś w stronę odkurzacza. A wtedy on… (mogłaby przysiąc, że tak było) …delikatnie się poruszył i zagrzechotał!

– Chcecie urządzić sobie jakąś zabawę? – powiedziała z nadzieją w głosie. – Tak, żeby nikt was nie zobaczył? Obiecuję, nikomu nie powiem! Możecie bawić się przy mnie! Ale niewidzialne ludziki nie dały się namówić. Nie wyszły ze swojego statku kosmicznego i nie przywitały się z Paulinką. Ona jednak nie rezygnowała. Próbowała zaskoczyć małych kosmitów z samego rana, próbowała i wieczorem, wbiegając do pokoju na palcach, już po zgaszeniu światła. Któregoś dnia wróciły z mamą do domu trochę wcześniej niż zwykle. Zastały tatę przy stole. Kiwał się na krześle, czytając instrukcję obsługi.

– Coś się zepsuło? – zdenerwowała się mama.

– Nie, nie – uśmiechnął się niepewnie, jak dziecko przyłapane na gorącym uczynku. – Po prostu… no wiecie… po prostu zupełnie nie rozumiem, jakim cudem ten odkurzacz jeździ i sprząta całkiem sam. Szukam informacji w instrukcji. Ale nic tam nie ma. Zaczynam już podejrzewać, że w środku siedzą jakieś małe niewidzialne ludziki.

Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści opowiadania, np.: Co dostali rodzice Paulinki w prezencie?; Nad czym zastanawiała się Paulinka?; W jaki sposób próbowała sprawdzić, czy w środku są ludziki?; Co sprawdzał tata Paulinki?; Jakie inne sprzęty pomagają w codziennych pracach domowych?

IV. „Domowi pomocnicy”– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.12. Dziecko rozwiązuje zagadki dotyczące urządzeń domowych i wskazuje je na obrazkach. Następnie pod każdym obrazkiem po rozwiązaniu zagadki przypina wyraz– nazwę sprzętu. W każdej kuchni stoi metalowa skrzynka, w której się nie psuje mleko ani szynka. /lodówka/

Dzięki niemu łatwiej i lepiej się sprząta. Wciągnie każdy pyłek z najdalszego kąta. /odkurzacz/

Gdy włożysz do niej brudne ubranie, po jakimś czasie czyste się stanie. /pralka/

Wygląda jak duża metalowa skrzynia, sama zmywa sztućce i brudne naczynia. /zmywarka/

Kiedyś miało duszę, dziś jest elektryczne. Dzięki niemu spodnie mają kanty śliczne. /żelazko/

Gdy się włączy silnik, ta sprytna maszyna trawę na trawniku równiuteńko ścina. /kosiarka/

Rodzic zadaje dzieciom pytania, np. Co łączy te wszystkie sprzęty?; Kto może z nich korzystać?; W jaki sposób pomagacie w domowych obowiązkach? Na koniec dzieci wykonują ćwiczenia w KP4.12.

V. „Praca mrówek” – zabawa na czworakach. Dziecko ma przed sobą mały sześcienny klocek lub pudełko. „Dziecko-mrówka” kładzie przed sobą bagaż ( klocek) i idąc na czworakach, popycha go raz jedną, a raz drugą ręką, dochodząc w ten sposób do wyznaczonego miejsca. Po kilkakrotnym powtórzeniu zabawy można ją przeprowadzić w formie zawodów.

VI. „Domowe porządki” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem PiL 69.

Rodzic ma komplet liczb, znaków, oraz ułożone działanie, np.: 2+5=7, 6+0=6; 3+6=9, itp. Układa na np. książki z jednoczesnym odczytywaniem działania: dwie duże książki i pięć małych książek to razem siedem książek. Następnie dziecko układa np. klocki w dwóch kolorach, figury geometryczne w dwóch kształtach, piłki w dwóch wielkościach itp., zgodnie z zapisanym działaniem. Następnie dziecko odczytuje działania i wykonuje polecenia w PiL 69.

VII. Piosenka ,,Mama i tata to nie są roboty”- po wysłuchaniu piosenki pomoc rodzicom w domowych czynnościach  

 https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

VIII. Zabawa dydaktyczna z Cz 71–71; ćwiczenia w czytaniu.

IX. „Kruche ciastka”. Dziecko wspólnie z rodzicem przygotowuje ciastka wg dowolnego przepisu.

https://www.youtube.com/watch?v=asqpmSm_Sow

https://www.youtube.com/watch?v=PkcnijtbzEs

X. „Figurki zmieniajcie się” – zabawa ruchowa pobudzająco-hamująca. Dziecko stoi w bezruchu w dowolnej pozie. Gdy usłyszy hasło: ,,Figurki zmieniajcie się’’ i muzykę – biega swobodnie w jej rytmie. Na przerwę w muzyce dziecko zatrzymuje się, ale już w innej pozie.

XI. „Czytankowo”- doskonalenie umiejętności czytania.

 

Dzień 5- Dzień rodziny – piątek 29.05.20r.

I,,Walczyk dla mamy”- utrwalenie piosenki

II. Zabawa rytmiczna– dziecko ma trzy drewniane klocki ułożone w szeregu i drewnianą łyżkę. Podczas słuchania piosenki uderza łyżką w kolejny klocek w tempie piosenki.

III. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych– ,, Zabawa z mamą i tatą”

-„Wyścig rydwanów” Dziecko siedzi na kocyku. Koniec kocyka trzyma tata i ciągnie kocyk do wyznaczonej mety.

-„Walczyk z woreczkiem”-rodzice i dziecko tańczą walczyka, na głowie mają np. woreczek z grochem, kartkę papieru lub małą książeczkę. Wygrywa ta osoba, która podczas tańca nie zgubi przedmiotu.

– „Wyścig z balonem”-trzymamy nadmuchany balon między kolanami i skokami na obu nogach staramy się jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonego celu.

IV. „Skrzynia domowych skarbów” – zabawa sensoryczna. Rodzic wkłada do pudełka różne domowe przedmioty: gąbkę do zmywania, trzepaczkę, kubek, szczotkę – końcówkę od odkurzacza itp. Dziecko wkłada ręce do pudełka i zgaduje co to może być.

V. „Czytankowo”– doskonalenie umiejętności czytania

VI. Filmik ,,Moja Rodzina”

https://www.youtube.com/watch?v=u28atnroqrY

VII. Piosenka ,,Dziękuję Mamo, dziękuję Tato”- dedykacja piosenki dla MAMUSI I TATUSIA od dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

VIII. „Zgaduj – zgadula” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ma komplet liczb i znaków (z W 48–49). Rodzic przygotowuje ,,domino z papieru’’. Pokazuje dzieciom wybraną kostkę i objaśnia, np. trzy i dwa to pięć. Dziecko ma za zadanie ułożyć działanie za pomocą liczb i znaków.

 

 

18 – 22 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA:  „NA ŁĄCE”

Drodzy Rodzice,

w tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi na temat łąki i jej mieszkańców. Obserwujcie i nazwijcie rośliny i zwierzęta zamieszkujące łąkę, m.in. owady. Poszukajcie nazw łąkowych roślin w atlasach roślin i stwórzcie Zielnik. Zbierzcie informacje na temat m.in. kretów i żab. Stwórzcie album, w którym zbierzecie publikacje i ciekawostki na temat łąki i jej mieszkańców, a także zdjęcia roślin i zwierząt zamieszkujących łąkę. Stwórzcie prace plastyczne z motywami łąki. Zapoznajcie dzieci z  liczbą 0. Nauczcie dzieci dokładać i zabierać elementy ze zbioru tak, aby zostało ich 0. Nauczcie dzieci pisać cyfrę 0. Zapoznajcie dzieci z literą ł, Ł, jak łapa lub Łucja. Uczymy się wysłuchiwać głoskę ł na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Czytajmy wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F, Ł.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.
Wspólne wycieczki w plener, na łąkę, do lasu – obserwowanie roślin i zwierząt.
Wspólne oglądnie i czytanie atlasów zwierząt i roślin.
Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 0: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 0, pisanie cyfry 0 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 0.
Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głoski ł.
Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery ł, Ł.
Wspólne śpiewanie piosenek
Wspólne czytanie książek i bajek.

Dzień 1 ROŚLINY NA ŁĄCE (poniedziałek 18.05.2020)


„Powitanka”

Witaj, … (imię), witaj, … (imię).

Jak się masz? Jak się masz?

Wszyscy cię witamy,

wszyscy cię kochamy.

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
„Łąkowe tajemnice”
Dziecko wraz z rodzicem ma na zadanie zgromadzić publikacje, ciekawostki na temat łąki i jej mieszkańców, a także zdjęcia roślin i zwierząt zamieszkujących łąkę. Wybierzcie razem z dzieckiem miejsce w domu/mieszkaniu i zorganizujcie „Kącik dla łąki”.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 17
„Bocian na łące” – zabawa ożywiająca.
Dziecko biega swobodnie po pokoju/podwórku. Na sygnał rodzica dziecko przyjmuje pozycję bociana – stoi na  jednej nodze, druga noga jest zgięta w kolanie, ramiona rozłożone na boki. Dziecko stoi w tej pozycji 5 sekund, po tym czasie ponownie zaczyna biegać.
„Skaczące żabki” – zabawa skoczna.
Dziecko naśladuje skoki żab. Na sygnał gwizdka siada w siadzie skrzyżnym i naśladuje rechot żaby. Na kolejny sygnał ponownie skacze po sali.
Łąka” – rozmowa na temat opowiadania Olgi Masiuk i ilustracji w KP4.5.
Wiosna była coraz bardziej wiosenna. Słońce grzało tak przyjemnie, że można było pozbyć się bluzy, a nawet skrócić spodnie! I chciało się tylko wystawiać twarz w stronę promieni i pozwalać, żeby pachnący wiatr hulał we włosach. Ale dzieci siedziały w swojej sali.
– Kisimy się tu jak ogórki – powiedział zrezygnowany Staś.
– Jak to? – zdziwił się Supełek.
– Tak to – Staś wskazał ręką na duże okna, których nie można było otworzyć.
Słońce ślizgało się po szybie, podnosząc temperaturę w sali niczym w piecyku. A wietrzyk, który przyjemnie poruszał gałązkami drzew za oknem, nie był w stanie wpaść do środka.
– Nie możemy być ogórkami! – szybko podchwyciła myśl Marysia.
– O nie! – dołączyła Blue.
– Trzeba walczyć – podsumował Jacek. – Idziemy do Pani.
Pani siedziała przy biurku i wachlowała się gazetą. Dzieci stanęły przed nią w szeregu.
– Nie zgadzamy się na bycie ogórkami – powiedział mocnym głosem Staś.
– Nie chcemy mieszkać w słoiku – dodała Blue.
– Ani się kisić – uzupełnił Supełek.
– Cudownie! – Pani klasnęła w ręce. – Cieszę się, że to mówicie. Właśnie miałam wam zaproponować wyjście na łąkę. Jest dziś tak gorąco. A podczas naszej nieobecności pan Tomek naprawi okna, żeby można je było szeroko otwierać.
– Hurra! Hurra! – krzyknęła Blue. – Odkręcamy nasz słoik i wyskakujemy!
W ciągu dwóch minut wszyscy byli gotowi do wyjścia. Przedszkole mieściło się na skraju miasta. Wystarczyło przejść niewielki lasek i wychodziło się na piękną łąkę.
– Jak wspaniale! – Blue rozpostarła ramiona i wciągnęła mocno powietrze.
– Ale pachnie – powiedziała.
Pani rozłożyła na ziemi koce i Supełek natychmiast ułożył się na jednym z nich.
– Nie wiedziałem, że jesteś taki długi – Pak przypatrywał mu się z góry. – Chyba urosłeś na wiosnę.
– Bardzo możliwe – odpowiedział Supełek i ułożył się na boku na skraju koca.
– Co to?! – wykrzyknął nagle.
– Co? – zdziwił się Pak.
Supełek przyłożył jeszcze raz ucho do ziemi.
– W trawie coś piszczy – powiedział cichutko, jakby nie chciał zniszczyć jakiejś wielkiej tajemnicy.
Blue także przyłożyła ucho do trawy.
– Rzeczywiście, coś słychać – potwierdziła poważnie.
Więc wszyscy umościli się na kocach i zaczęli nasłuchiwać. Zielone łodyżki przyjemnie łaskotały w nos i uszy.
– Coś bzyczy, szeleści i chrobocze – powiedziała Marysia.
Supełek rozchylił kępkę trawy. Wśród listków toczyło się intensywne życie.
Mrówki przedzierały się przez chaszcze, niosąc na plecach tobołki z jakichś drobinek. Żuczek kroczył ospale, jakby musiał co kilka kroków rozciągać nieużywane przez zimę łapki. Biedronka wdrapywała się na wiotką łodygę i na szczycie prostowała pogniecione skrzydełka.
– Tam – Supełek wskazał na ziemię – jest ukryta cała kraina.
– Tam też – Pak leżał teraz na plecach i spoglądał w niebo. Podniósł łapkę.
Wszyscy ułożyli się na plecach. Nad ich głowami bardzo wysoko leciały ptaki. Niżej, barwnie i dostojnie, wirowały w powietrzu motyle. Czasem warczący bąk zawisał w przestrzeni.
– W górze też jest cała kraina – powiedziała Blue.
– Jakby świat był piętrowy – rzekł Staś.
– Właśnie. Przecież jest nawet piętro minus jeden – zaśmiała się Blue.
– Jak to? – Supełek nie zrozumiał.
– No pod ziemią. Tam się budzą krety – chichotała Blue.
– I cebulki kwiatów zaczynają pęcznieć i nasiona pękają – podpowiedziała Pani.
– Zobaczcie! – wykrzyknął Supełek. – Przeniosłem się na piętro plus sto. I chodzę po niebie.
I rzeczywiście, leżąc na plecach, machał nogami i zdawało się, że stawia kroki po niebie.
– Nie zdepcz tej chmurki – powiedziała Blue, która do niego dołączyła.
I wszyscy, leżąc na łące, zaczęli chodzić po niebie.
– Widzę, że na dobre wyszliście ze słoika z kiszonymi ogórkami – zaśmiała się Pani.
Dziecko stara się odpowiedzieć na pytanie rodzica :
dlaczego dzieci źle się czuły w przedszkolu i chciały wyjść?
Do czego porównywały siedzenie w Sali?
Co zaproponowała Pani?
co usłyszały dzieci podczas wycieczki?
Co usłyszały dzieci podczas wycieczki?
Jakich mieszkańców łąki zobaczyły lub usłyszały?
Następnie dziecko przygląda się ilustracji KP 4.5 i wspólnie z rodzicem nazywa rośliny i zwierzęta zamieszkujące łąkę. Następnie rozcina ilustracje, ponownie składa i nakleja je na kartce.
W miarę możliwości wybierzcie się na łąkę. Zaobserwujcie fragment łąki poszukajcie roślin i zwierząt oglądanych na ilustracjach. Dla chętnych : zbierzcie kilka roślin różniących się kształtem i kolorem. Zabierzcie je do domu i zróbcie z nich bukiet.
„Kolorowa łąka” – zabawa plastyczna z wykorzystaniem W 38–39.
Dziecko wyko­nuje motyla i biedronkę techniką płaskiego orgiami, wg obrazkowej instrukcji zamieszczonej w W 38–39. Wykonane prace umieszcza na panoramie łąki.
„Co rośnie na łące?” – dziecko w atlasie roślin łąkowych szuka nazwy zgromadzonych roślin. Rodzic  zapisuje nazwy na osobnych kartkach: dziecko układa na nich rośliny, zgodnie z zapisaną nazwą; taśmą klejącą przymocujcie rośliny do kartki; każdą kartkę włóżcie w foliową koszulkę; następnie koszulki do teczki; wykonajcie napis: Zielnik.
„Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica; rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

 

Dzień 2. ZWIERZĘTA NA ŁĄCE (wtorek 19.05.2020)

„Kosi, kosi łapki” – zabawa paluszkowa – rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej. Dziecko recytuje popularną rymowankę z jednoczesnym dotykaniem kolejnymi palcami ręki prawej palców wskazującego i kciuka ręki lewej.
Kosi (palec mały ręki prawej dotyka kciuka ręki lewej),
kosi (kciuk ręki prawej dotyka palca małego ręki lewej),
łap- (serdeczny prawy dotyka kciuka lewego),
-ki (prawy kciuk dotyka palca lewego serdecznego),
poje- (środkowy prawy dotyka kciuka lewego),
-dziem do (prawy kciuk dotyka palca środkowego lewego),
bab- (wskazujący prawy dotyka kciuka lewego),
-ki (kciuk prawy dotyka palca wskazującego lewego)
itd., aż do końca wiersza. Całą sekwencję ruchów powtarzamy 3 razy.

Ko/si, /ko/si /łap/ki
Poje/dziem do/ bab/ki/
Bab/ka /da /nam /se/ra
A dzia/dek /ser/wat/k
Zestaw ćwiczeń porannych nr 17
„Kto po łące chodzi na łapach?” – dziecko w materiałach zgromadzonych w „Ką­ciku dla łąki” szuka zdjęć i informacji na temat zwierząt – mieszkańców łąki, poruszających się na łapach. Rodzic może uzupełnić ilustracje. Dziecko sprawdza, ile łap ma każde zwierzę, przelicza łapy. Następnie rodzic czyta wiersz Bożeny Formy Krecik.
Jestem sobie mały krecik,
chcę by dzieci mnie poznały.
Bardzo miękkie mam futerko,
nim pokryty jestem cały.

Najśmieszniejsze moje łapki,

ciągle ziemię wypychają.

Silne, płaskie, jak łopatki,

zawsze w pracy pomagają.

Swoim ryjkiem bardzo lubię

korytarzy drążyć wiele.

Spulchniać zbite bryły ziemi,

wiercić przejścia i tunele.

Gdy na dworze silne mrozy,

w milej norce, wśród zapasów

siedząc, marzę o przetrwaniu

do wiosennych lepszych czasów.

Rodzic zadaje dziecku pytania na temat wysłuchanego wiersza:
Jak wygląda kret?
Gdzie żyje kret?
Dzięki czemu może kopać korytarze?
Do czego są porównane łapki kreta?
Ile łap mają dwa krety?
Rodzic pokazuje zdjęcie dwóch kretów. Dziecko przelicza łapy dwóch kretów i odpowiada, następnie układa zdanie: Kret ma cztery łapy. Następnie dziecko dzieli to zdanie na wyrazy i wyodrębnia wyraz łapa.

„Ł jak łapa” – wprowadzenie litery ł, Ł z wykorzystaniem KP4.6.
Rodzic odwołuje się do wyrazu łapa i wprowadza literę ł, Ł zgodnie ze schematem zaprezentowanym przy poprzednich literach. Po przeprowadzeniu zabaw z materiałem do manipu­lacji (alfabet z W 45–47) dziecko wykonuje zadania z KP4.6.

 „Taniec kreta z łasiczką” – zabawa taneczna do piosenki Nie chcę Cię znać. Dziecko dobiera się w pare z rodzicem/rodzeństwem/współmieszkańcem i stają naprzeciwko siebie:
https://www.youtube.com/watch?v=OBr6_9iSe5M
Nie chcę Cię, Nie chcę Cię, Nie chcę Cię znać – cztery kroki do tyłu z jednocze­snym gestem odpychania wykonywanym raz jedną, raz drugą ręką.

Chodź do mnie, Chodź do mnie, rączkę mi daj – cztery kroki do przody z jedno­czesnym gestem przywoływania wykonywanym raz jedną, raz drugą ręką.

Prawą mi daj – dzieci podają sobie prawe ręce.

Lewą mi daj – dzieci podają sobie lewe ręce.

I już się na mnie nie gniewaj – dzieci tańczą walczyka
„Dama z łasiczką” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Cz 68; utrwalenie litery ł, Ł i ćwiczenia w czytaniu. Dziecko wykonuje kolejne polecenia w Cz 68.
„Zwierzęta na łące” – zabawa plastyczna. Dziecko maluje kredkami pastelowymi dowolne zwierzę mieszkające na łące i mające łapy. Następnie dziecko wycinają namalowane przez siebie zwierzęta i doklejają je do panoramy łąki. Na koniec dziecko wspólnie z rodzicem układa etykietę do podpisania pracy – panorama łąki, przy pomocy komputera lub rozsypanki literowej.

Dzień 3 OWADY (środa 20.05.2020)


„Jestem Kwiatem”
– zabawa
Dziecko wybiera sobie kwiatka którym chciałby być chodzi swobodnie po pokoju. Przedstawia się w następujący sposób: Jestem różą o czerwonych płatkach-jestem nie śmiałą nie zapominajką – jestem pachnącą konwalią……
Jak jest zbudowany kwiat zabawa badawcza.
Rodzic prezentuje dziecku różne kwiaty. Dziecko ogląda je i opisuje ich wygląd. Określa kolor, kształt płatków, zapach, zapoznaje się z budową rośliny ( kielich łodyga liście) liczą płatki)
Ćwiczenie grafomotoryczne- rysowanie kwiatów po śladzie.
„Rozśpiewana łąka” – zabawa dydaktyczna. Dziecko słucha odgło­sów zwierząt zamieszkujących łąkę i kolejno je identyfikuje. Następnie słucha odgłosów raz jeszcze i stara się nazwać kolejno wszystkie zwierzęta, których głosy było słychać.
„Wiosenne kwiaty” – zabawa plastyczna. Dziecko ma figury geometryczne. Od­rysowuje, wycina i dowolnie składa je tak, by skomponować dowolne kwiaty.
Gdzie się podziały nasze kropeczki? – zabawa matematyczna na podstawie opo­wiadania Joanny Modelskiej.
Na łące panował niespokojny gwar. W trawie aż huczało od krzyków.
– Co to za hałasy? Co się z wami dzieje? – spytał przysadzisty żuk.
– Ktoś nam ukradł kropeczki ze skrzydeł! – wykrzyknęły przestraszone biedronki. – Bez nich nie jesteśmy już takie same. Kto teraz będzie chciał wypa­trywać nas w trawie? Czyje oko ucieszymy naszym widokiem…? – zawiesiła głos najstarsza z biedronek.
Kto śmiał to zrobić?! – oburzył się żuk i ze zdziwienia aż postawił swoje róż­ki na sztorc
Tu, na łące, wszystkie owady mieszkają razem i sobie pomagają – zauważył pasikonik.
– To znaczy, że zakradł się do nas jakiś intruz – odparł żuk po chwili namysłu. – Czy ktoś widział coś podejrzanego?
– Ja! Wczoraj przelatywały tędy te pomarańczowe niby-biedronki – zabzycza­ła pszczoła.
– Tak – zamyślił się żuk. – Te psotnice już nieraz dały się nam we znaki. Pew­nie to one ukradły kropki biedronkom i przyczepiły do swoich skrzydeł.
– I co teraz, żuku? Musimy jakoś wspomóc nasze przyjaciółki! – odezwał się pasikonik. – Czy ktoś ma pomysł?
Zapadła cisza. Mimo że owady bardzo chciały pomóc swoim koleżankom, żaden z nich nie wiedział, czym zastąpić skradzione kropeczki. Całej rozmowie przysłuchiwały się polne rośliny, szumiąc z oburzenia. Wtem nad rozmówcami pochylił się kwiat maku.
– Wiem, że do biedronki mi daleko, ale w moim kwiecie są czarne nasiona, które mogę oddać biedronkom – zasugerował nieśmiało mak.
– Naprawdę? Zrobiłbyś to dla nas? – z niedowierzaniem spytała najstarsza biedronka.
– Z przyjemnością i zaszczytem – radośnie odparł kwiat.
Na łące rozległy się wesołe okrzyki. Owady ochoczo wzięły się do pracy i po­mogły nalepić nowe kropki na czerwonych skrzydłach. A kiedy już skończyły, biedronki znowu wyglądały tak jak zawsze.
Dziecko ma przed sobą sylwetki biedronek z przyczepionymi kropkami – na każ­dej biedronce jest inna liczba kropek. Rodzic zadaje dziecku pytania i wydaje pole­cenia:
Co przydarzyło się biedronkom?;
Kto im pomógł?;
Co zrobili przyjaciele biedronek z łąki?;
Zrób tak, by biedronki nie miały kropek. Ile kropek ma teraz każda biedronka?
Rodzic prezentuje dziecku liczbę 0. Dziecko opisuje jej kształt, porównuje ją do zna­nych sobie kształtów. Odszukuje ją wśród znanych liczb. Następnie rodzic rozkłada kilka kółek gimnastycznych, obok układa różne liczby (0–9). Dziecko układa w każdym kółku tyle figur geometrycznych, ile pokazuje liczba przy kółku. Następnie rodzic zmienia liczby na inne – dziecko zmienia je również poprzez zabie­ranie i dokładanie figur. Podczas kolejnych zmian rodzic wprowadza przy kółkach kilka liczb 0. Za każdym razem dziecko wskazuje, gdzie jest najmniej, a gdzie najwięcej figur, ustawia kółka w szeregu lub rzędzie wg rosnącej lub malejącej liczby elementów. Na koniec dziecko wykonuje ćwiczenia w KP4.7.
„Łąka” – zabawy muzyczno-ruchowe i grafomotoryczne przy piosence z wykorzystaniem
https://www.youtube.com/watch?v=_MJUccU_vp4
PiL 66.
sł. Małgorzata Strzałkowska, muz. Krzysztof Marzec
1. Jest złoto i błękitnie,
a wokół łąka kwitnie,
po łące sobie hasam
i trawę mam do pasa.
Ref.: Tu motylek, a tam dzwonek,
tu stokrotka, tam skowronek,
szumi trawa, pachnie ziółko
a ja śpiewam sobie w kółko.
2. Nad łąką lecą muchy
i trzmiele jak poduchy
i wielkie, straszne osy,
bzyczące wniebogłosy!
Ref.: Tu motylek…
3. Na łące rosną trawki,
kaczeńce, osty, babki,
pokrzywa, kilka mleczy
i mnóstwo innych rzeczy.
Ref.: Tu motylek…
4. Po łące łażą stonki
i żuczki i biedronki,
ślimaki, mrówki, świerszcze
i nie wiem co tam jeszcze.
Ref.: Tu motylek…

Zabawa muzyczna „Kto mieszka na łące?” – dziecko słucha piosenki, a następnie porządkuje ilustracje przygotowane przez rodzica, zgodnie ze słowami piosenki. Po ułożeniu ilustracji rodzic zaczyna krótką rozmową na temat łąki – dziecko przypomina, jakie rośliny rosną na łące oraz wymienia nazwy małych (owady, płazy, robaki) i dużych (ptaki, ssaki) mieszkańców łąki. Dziecko dokonuje analizy i syntezy głoskowej niektórych nazw: żaba, motyl, żuk, stonka, trawa, skowronek itp. Na koniec dziecko stara się przyporządkować podpisy do rysunków. Przy powtórnym odtworzeniu dziecko próbuje rytmicznie recytować zapamiętane słowa piosenki
„Taniec łapek” – zabawa ruchowo-słuchowo-wzrokowa.
Rodzic prezentuje na arkuszu A3 małą literę ł i przy refrenie piosenki pokazuje właściwy sposób jej kreślenia. Następnie to samo robi dziecko – najpierw palcem po śladzie, potem ręką w powietrzu, palcem na kartkach A4 z literą, palcem na tackach z piaskiem. Na koniec kreśli ją w PiL 66. Dziecko wykonuje te same czynności przy pierwszej zwrotce piosenki z wielką literą Ł.
„Tropimy owady” – dziecko zaopatrzone w lupę ma za zadanie odszukać w ogrodzie owady i obserwować je – jak wyglądają, jak się zachowują. Dziecko opowiada o swoich spostrzeżeniach.
„Kolorowe owady” – praca konstrukcyjna z wykorzystaniem materiałów recyclingowych.
Dziecko ma zgromadzone rurki po papierach toaletowych, cienkie tektury, kolorowe korki od butelek, klej, nożyczki, farby, pędzle. Dziecko wykonuje motyla, potem pszczołę. Po wykonanej pracy dziecko wykonuje z rozsypanki literowej etykietę do swojej pracy.
– „Motyle” – pomalowanie rurki na czarno; wycięcie z tekturki skrzydeł (od razu obie połowy razem); pomalowanie skrzydeł; przyklejenie kolorowych korków do skrzydeł; przyklejenie skrzydeł do rurki; zwinięcie z czarnego papieru dwóch wałeczków (czułki) i przymocowanie ich do rurki.
– „Pszczoły” – pomalowanie rurki w czarno-żółte pasy; wycięci z tekturki skrzydeł (analogicznie do skrzydeł motyla); pomalowanie skrzydeł na niebiesko; przyklejenie ich do rurki; zwinięcie z czarnego papieru dwóch krótkich wałeczków (czułki) i przymocowanie ich do rurki.
„Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica; rozmowa na temat wysłuchanego tekstu. Na temat mieszkańców łąki.

 

Dzień 4. NA ŁĄCE – ROZWÓJ MOTYLA


Zielone
– zabawa ruchowa. Dziecko wraz z rodzicem/rodzeństwem/mieszkańcami stoi w rozsypce. Rodzic lub jeden członek prowadzi dialog z pozostałymi uczestnikami:
– Grasz w zielone?
Dz: Gram.
– Masz zielone?
Dz: Mam.
uczestnicy zabawy rozbiegają się po pokoju w poszukiwaniu zielonego elementu; przynoszą go na miejsce lub stoją, trzymając na nim dłoń. Przy każdym powtórzeniu zabawy następuje zmiana prowadzącego.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 17
„Gdzie ukryła się woda”

Porozmawiajcie na temat znaczenia wody w przyrodzie
Doświadczenie
Co potrzebne:
-Kostki lodu
-Talerzyk
-Czajnik z wrzącą wodą
Przygotujcie dzień wcześniej nalewając do woreczków lub foremek wodę i włóżcie do zamrażarki. Następnego dnia wyjmijcie lód na talerz. Dziecko obserwuje co się dzieje z kostkami lodu(topi się). W tym czasie rodzic gotuje wodę w czajniku doprowadza ja do wrzenia .obserwujemy co się dzieje z wodą (paruje)
https://www.youtube.com/watch?v=M3Ib9O_5das
https://www.youtube.com/watch?v=zNeizTuJCgg
„Zielona gąsienica” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem PiL 67. Na dużej kartce jest narysowany kontur gąsienicy (biało-czarny) z zaznaczonymi częściami ciała, na których zostały umieszczone liczby od 0 do 9. Każde dziecko ma talerzyk, liczmany i komplet liczb ze znakami: = i + . Rodzic odczytuje zadanie, dziecko układają najpierw liczmany na talerzyku zgodnie z jego treścią, a pod spodem kodują wykonane czynności za pomocą liczb. Pomiędzy liczbami umieszczają właściwe znaki, np.
Na listku siedziała jedna żabka, potem wskoczyły na niego jeszcze dwie. Ile żabek było na listku? (1+2=3); W stawie były 2 żabki. Obie z niego wyskoczyły. Ile żabek zostało? W przypadku 0 nie należy wymagać od dzieci układania działania, gdyż nie został wprowadzony znak –; działanie mogą ułożyć jedynie chętne dzieci. Wynik jest jednocześnie miejscem, na które należy przyczepić część ciała gąsienicy. Zadania wymyśla rodzic – dokładanie w zakresie 9. Na koniec dziecko wykonują zadania z PiL 67
„Na wiosennej łące” – zabawa ortofoniczno-ruchowa. Rodzic opowiada historię, a dziecko za pomocą gestów i wyrazów dźwiękonaśladowczych próbuje odwzorować treść opowiadania.
Jest piękna pogoda, świeci słonko – dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, podnosi ręce do góry i wykonują szybkie, rotacyjne ruchy dłońmi. Wszyscy mieszkańcy łąki już wstali i wzięli się do pracy – dziecko wstaje. Mrówki budują swoje miasto – z rękami na biodrach dziecko wykonuje obrót tułowia, raz w lewo, raz w prawo. Zajączki skaczą po łące – dziecko mówi trzy razy: kic, kic, kic, i wykonuje trzy skoki obunóż (dziecko robi kilka takich serii). Żabki pływają w jeziorze – dziecko mówi: kum, kum, a potem robi dwa przysiady(dziecko robi kilka takich serii). Ptaszki wysoko fruwają po niebie – stojąc w miejscu, dziecko mówi: pi, pi, pi, a potem biega z rozłożonymi rękami. Bocian dostojnie kroczy – dziecko idzie z wysokim podnoszeniem nóg, zatrzymuje się, wyciąga do przodu ręce i naśladując ruch bocianiego dzioba, mówiąc: kle, kle. Nagle powiał wiatr, trawy i kwiaty kołyszą się na wietrze – dziecko mówiąc: szu, szu, szu, kołysze na boki wysoko podniesionymi rękami. Zaczął padać majowy deszczyk – dziecko kuca i rytmicznie uderza rękami o podłogę, mówiąc: kap, kap, kap. Wszystkie zwierzątka chowają się do swoich domków – dziecko siada w siadzie skrzyżnym na dywanie.
„Na zielonej łące” – zabawa plastyczna przy piosence Śpiewam na łące. Dziecko przy melodii piosenki śpiewa na łące malują zielonymi kredkami pionowe linie ruchami – raz w górę, raz w dół. Co jakiś czas rodzic robi przerwę – wtedy dziecko zmienia odcień kredki na inny. Następnie maluje różnymi kolorami farb plakatowych kawałki folii bąbelkowej i stemplują ją na swojej kartce z zielonymi kreskami – powstają kolorowe kwiaty.
„Która z kolei…” – zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje szablony kolorowych żab ustawionych w szeregu – 9 sztuk. Zadaje dziecku pytania: Która z kolei jest żółta / zielona / brązowa żaba? Jaki kolor ma druga / piąta / pierwsza żaba? Która żaba jest największa / najmniejsza? Itp.
Zabawa relaksacyjna – masażyk. Dziecko siedzi po turecku za rodzicem/rodzeństwem/współmieszkańcem. Recytuje wiersz i wykonuje zademonstrowane przez rodzica ruchy na plecach osób siedzących przed nim. Po każdej recytacji następuje zmiana kierunku siedzenia (obrót o 180°).Chodzą dzieci na wycieczki (przesuwanie całych dłoni z góry na dół), zakładają sandałeczki (wędrowanie dłońmi złożonymi w pięść z dołu do góry), panie za to szpileczki (uderzanie palcem wskazującym po całych plecach), a koniki podkóweczki (pukanie opuszkami palców jednocześnie od linii kręgosłupa na zewnątrz).

Dzień 5.  PLENER MALARSKI (piątek 22.05.2020)

 

„Gimnastyka buzi i języka”.
– Ćwiczenia oddechowe: mówienie na wydechu: Niezapominajki to są kwiaty z bajki! Rosną nad potoczkiem, patrzą żabim oczkiem (dziecko nabiera powietrze nosem, a podczas recytacji bardzo wolno je wypuszcza)
– Ćwiczenia ortofoniczne: powtarzanie za rodzicem: brr, bzy, sz .
– Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki; liczenie językiem dolnych i górnych zębów; zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka; szybkie wymawianie głosek: tr i br.
„Taniec motyli” – zabawa muzyczna improwizacyjna (do utworu Walc kwiatów P. Czajkowskiego). Dziecko ma kolorowe wstążki, apaszki, chustki – jest motylem. Dziecko najpierw słucha odtwarzanej muzyki. Podczas powtórnego odtwarzania utworu rodzic zaprasza „dziecko-motyla” do tańca. Motyl tańczy swój indywidulany taniec – ilustruje tempo i charakter słuchanej muzyki
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 6.
„Kolorowy motyl”
– zabawa plastyczna z wykorzystaniem KP4.9. Dziecko koloruje motyla, zmieniając kolory zgodnie z zaprezentowanym kodem.
„Plener malarski”
– zabawa plastyczna na świeżym powietrzu (jeśli jest ładna pogoda). Dziecko wraz z rodzicem rozkładają na trawie duże arkusze szarego papieru. Dziecko ma do dyspozycji przygotowane w miskach duże ilości farb plakatowych o różnym stopniu rozwodnienia. Tworzy obraz ogrodu, który widzi przed sobą – wykorzystuje do malowania ręce, stopy, rurki od napojów (rozdmuchiwanie rzadkiej farby) itp. Po zabawie dziecko dokładnie myje się. Jeśli pogoda nie jest odpowiednia, dziecko maluje farbami w pokoju łąkę z wyobraźni. Trawa może być wykonywana przy pomocy rurek do napojów – rozwodnioną farbę dziecko rozdmuchuje tak, by powstawały linie.
„Malujemy wiosnę” – zabawa dydaktyczna z Cz 69. Dziecko odczytuje zdania i wyrazy, łącząc wyrazy z ilustracjami.

CAŁUSKI :* DO ZOBACZENIA

 

 

11 – 15 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA: JAK POWSTAJE KSIĄŻKA?

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi nt. roli, jaką odgrywają w naszym życiu książki. Zapoznajmy dzieci z różnymi rodzajami książek, a także zawodami związanymi z ich powstawaniem: pisarz, autor, ilustrator, redaktor, drukarz. Zachęćmy dzieci do przeglądnięcia w domu swoich książeczek, naprawienia ich jeżeli są zniszczone. Bawcie się w bibliotekę i księgarnię, wykorzystując symbole monet. Wymyślajcie tytuły książek i twórzcie dla nich okładki. Zapoznajcie dzieci z cyfrą 9. Uczcie je określania, który element jest pierwszy, drugi…. z kolei, dokładajcie  i zabierajcie elementy ze zbioru tak, aby zostało 9 elementów. Uczcie pisać cyfrę 9. Utrwalajcie litery i ćwiczcie czytanie.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • Wspólne oglądnie i czytanie książek – zwrócenie uwagi na różne rodzaje książek i ich przydatność w życiu (albumy, atlasy, bajki, przewodniki, poradniki itp.)
 • Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 9: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 9, pisanie cyfry 9 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 9.
 • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek.
 • Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
 • Wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy.

 

Dzień 1. Moje książki  (poniedziałek 11.05.2020r.)

I.Zestaw ćwiczeń porannych nr 17.

„Bocian na łące” – zabawa ożywiająca. Dziecko biega swobodnie, na sygnał gwizdka przyjmuje pozycję bociana – stoi na jednej nodze, druga noga jest zgięta w kolanie, ramiona rozłożone na boki   ( stoi w tej pozycji 5 sekund, po tym czasie ponownie zaczyna biegać).

– „Skaczące żabki” – zabawa skoczna. Dziecko naśladuje skoki żab. Na sygnał gwizdka siada w siadzie skrzyżnym i naśladuje rechot żab. Na kolejny sygnał ponownie skacze.

– „Pająk i muchy”– rozłóżcie na dywanie kolorowe kółeczka wycięte np. z papieru. Uczestnicy podchodzą do jednego z kółek i udają muchę. Jedna osoba jest pająkiem, który poluje na muchy. ,,Muchy” swobodnie biegają, na sygnał gwizdka „pająki” wybiegają z kryjówek i gonią „muchy”. Każda „mucha”, której uda się wrócić do swojego kółka, jest bezpieczna. „Muchy” złapane przez „pająka” poza kółkiem idą z nim do jego kryjówki.

II. Strażnik książek – rozmowa na temat treści opowiadania Magdaleny Zawadzkiej. W ogromnym zamku mieszkał tajemniczy czarodziej. Ludzie mawiali, że to najmądrzejszy człowiek na świecie i zawsze potrafił znaleźć radę. Pewien rybak, z którego śmiano się we wsi, że jest najgłupszy ze wszystkich rybaków, postanowił udać się do niego i poprosić o pomoc. – Skoro jest taki mądry, to na pewno wie, jak przestać być głupim – powiedział rybak i wyruszył w drogę. Wędrował wiele dni aż dotarł do wielkiego zamczyska o ostrych wieżach i grubych murach. Zapukał w bramę.

– Kto tam? – odezwał się jakiś głos.

– To ja! Chcę wejść, wpuść mnie! – zawołał się rybak.

– Nie jesteś zbyt grzeczny, idź sobie – odparł głos. Rybak zanocował w lesie i wrócił rano. Znów zapukał i znowu usłyszał:

– Kto tam?

– Proszę, wpuść mnie! Wtedy brama otworzyła się ze zgrzytem, a na progu stanął czarodziej we własnej osobie.

– Witaj, wejdź proszę i powiedz, co cię sprowadza.

Rybak podziękował i opowiedział o swoim zmartwieniu. Czarodziej uśmiechnął się i zaprowadził gościa do głównego holu. Pod ścianami stały niezliczone regały, na których były miliony książek.

– Oto rada na twój kłopot – powiedział czarodziej.

Rybak nie mógł uwierzyć, że na świecie istnieje tyle książek.

– Co ja mam zrobić? – zapytał przestraszony.

– Zacznij się uczyć. Weź jedną książkę, przeczytaj ją, a potem weź drugą i kolejną. Kiedy przeczytasz wszystkie, będziesz mądrzejszy ode mnie. Ale przecież ty jesteś najmądrzejszy na świecie.

– O nie! – zaprzeczył czarodziej. – Tak myślą tylko ci, którym nie chce się uczyć. Zapewniam cię, że jeśli się postarasz, możesz stać się o wiele mądrzejszy. Rybak został u czarodzieja i wiele lat czytał księgi. A kiedy czarodziej odszedł, zajął jego miejsce w zamku i strzegł ksiąg dla kogoś innego, kto zechce przyjść, by się uczyć.

III. Rozmowa nt. treści bajki– Dziecko udziela odpowiedzi na pytania np.: Dlaczego rybak postanowił odszukać czarodzieja?; Dokąd czarodziej zaprowadził rybaka i jaką dał mu radę?; Co zrobił rybak?; Jak zakończyła się ta historia?; Dlaczego powinno się czytać książki?; Dlaczego ważne jest, by umieć dobrze czytać?; Do czego służą książki?

IV. Książki, książeczki” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.1. Dziecko ma przed sobą różne rodzaje książek –encyklopedie, książki popularnonaukowe, podręczniki, książki z bajkami, albumy. Jeśli jest to możliwe, prezentujemy dzieciom także audiobooki i książki pisane alfabetem Braille’a. Dzieci oglądają je i starają się posegregować książki wg rodzaju. Określają kryteria klasyfikacji. Czytają też niektóre wyrazy. Stawiamy problem: Jak czytają, jak uczą się dzieci, które nie widzą, są niewidome?

V. Zabawa dydaktyczna,, Książki, książeczki” z wykorzystaniem KP4.1.- klasyfikowanie wg. wskazanych cech

VI. „Książki na półkę” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Uczestnicy wybierają dowolną książkę i poruszają się z nią w podanym rytmie. Na sygnał i podane hasło np. ustawiają się od największej do najmniejszej; od najmniejszej do największej; skaczą te osoby, które mają coś niebieskiego na okładce; lub które mają książki przyrodnicze itp. Zabawę kontynuujcie wg. własnych pomysłów.

VII. „Bohaterowie naszych książek” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem PiL 64.

VIII. „Szlaczki”- kreślenie szlaczków w powietrzu, na tackach z piaskiem, kaszą,

IX. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 6

– „Sportowcy”. – „Rozgrzewka sportowca” – dzieci swobodnie biegają. Na sygnał wykonują następujące zadania: jeden gwizdek – przechodzą z biegu w podskoki; dwa gwizdki – przechodzą z biegu w marsz połączony z wymachami ramion do przodu i do tyłu; trzy gwizdki – przechodzą z biegu w marsz na czworakach.

– „Berek sportowiec”–  wybieramy jedną osobę, która jest berkiem. Na sygnał berek próbuje złapać pozostałych uczestników zabawy. Złapana osoba musi wykonać pięć przysiadów, po czym ucieka dalej. Po krótkiej chwili następuje zmiana berka.

– „Piłkarze” – dzieci stają w luźnej rozsypce i naśladują ćwiczących piłkarzy: skłony głowy w przód i w tył; naśladowanie odbijania piłki głową; bieg w miejscu; naśladowanie podbijania piłki prawą nogą; naśladowanie podbijania piłki lewą nogą.

– „Siłacze”– dzieci podnoszą do góry piłkę tak jakby ważyła bardzo dużo kg.

– „Kolarze” – dzieci leżą na plecach, nogi podnoszą wysoko w górę i naśladują pedałowanie na rowerze. Na przemian wykonują wolne ruchy – wjeżdżają pod górę, i ruchy szybkie – zjeżdżają z góry.

– „Pływacy”- dzieci leżą na kocyku i przesuwają się do przodu podciągając się rękoma.

– „Skoczkowie” – dzieci wykonują jak najdalszy skok w przód.

– „Gimnastycy” – dzieci maszerują, plecy mają proste, ręce ułożone wzdłuż tułowia, kolana podnoszą wysoko do góry, powietrze wciągają nosem, wypuszczają ustami.

X. Przybliżenie dzieciom wiadomości nt. księgarni, biblioteki– miejsc, w których można kupić lub wypożyczyć książki.

XI. „Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez np. przez rodzica; rozmowa na temat wysłuchanego tekstu. Samodzielne czytanie wybranego tekstu.

 

Dzień 2. W bibliotece (wtorek 12.05.2020r.)

I. „Supełkowa biblioteka” – Dziecko, wykorzystując kącik książki, organizuje w nim bibliotekę, przygotowuje napis: Biblioteka, ustala zasady – wypożyczania i oddawania książek do Jego biblioteki.

II. Kłótnia książek – rozmowa na temat treści opowiadania Łukasza Bernady i ilustracji w Cz 64–65.

W sobotę w bibliotece zrobił się szum. To kolorowe książki dla dzieci kłóciły się między sobą.

– Ja jestem najciekawsza – przechwalała się historia o piratach. – Opowiadam o niesamowitych przygodach– Nieprawda! – odpowiedziała inna.

– U mnie można przeczytać informacje o dinozaurach. Dzieci wolą dinozaury niż piratów.

– Nie macie racji! – krzyknęła następna. – Najciekawsze są nowe modele aut! Potem włączyły się też inne książki. Już nikt nikogo nie słuchał. O rozwiązanie poproszono mądrą księgę baśni.

– Zanim odpowiem – rzekła – wykorzystam czar wróżki z bajki i zabiorę was w podróż po naszym miasteczku. Wypowiedział zaklęcie i okno się uchyliło, a książki wyfrunęły jak ptaki, machając okładkami. Nastał wieczór i w wielu oknach paliły się światła. Książki zaglądały do mieszkań. W jednym dzieci czytały historię przygodową. W drugim dziewczynka siedziała nad stronicami o ciastkach i wypiekach. Jeszcze w innym pan trzymał w rękach powieść.

– Tam nie lecimy – oznajmiła księga baśni, wskazując biały domek. – Tam nie ma książek. Muszą się najpierw o nas dowiedzieć. Zajrzały do wielu okien i przekonały się, że ludzi interesują bardzo różne książki. Po powrocie milczały zawstydzone. Nikt nie czytał o piratach, dinozaurach, czy samochodach.

– Czytelnicy lubią różne książki – uspokajała księga baśni. – A to oznacza, że każda z nas jest ważna.

– Naprawdę?! – zapytały z niedowierzaniem.

– Tak. Tylko dla kogoś innego.

W poniedziałek rano pierwsza zjawiła się pani bibliotekarka. Wkrótce przybyły również dzieci ze szkoły z wychowawczynią. Gdy się zapisywały do biblioteki, jeden z chłopców powiedział:

– Mieszkam niedaleko. My nie mamy książek. Czy mogę wypożyczyć od razu trzy?

– Oczywiście! A które byś chciał?

– O piratach, o samochodach i… o dinozaurach!

Dziecko odpowiada na pytania, np. Jak nazywa się miejsce, w którym były książki?; O co pokłóciły się książki?; Kto pomógł rozwiązać problem?; Co zrobiła księga z bajkami, by pogodzić książki?; Popatrzcie na ilustrację w książce. Co można robić w bibliotece?; Jak należy zachowywać się w bibliotece? Po rozmowie dzieci wykonują kolejne ćwiczenia w Cz 64–65.

III „Noc w bibliotece”– zabawa ruchowa: „Dzieci-książki” chodzą w rytmie wolnego akompaniamentu w różnych kierunkach. Gdy pojawi się szybki akompaniament  ustawiają się na swoich „półkach” (stają przy ścianie).

IV. „Książki na półkach” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.2

V. Zabawa matematyczna- narysujcie szafkę z dziewięcioma półkami, oraz wytnijcie z kolorowego papieru małe prostokąciki, które będą książkami. Pokażcie dzieciom jak wygląda cyfra 9, a następnie podpiszcie półki właściwą liczbą( pierwsza, druga, trzecia…) połóżcie na każdej półce tyle książek ile wskazuje cyfra, określajcie jaka książka stoi jako pierwsza, druga, itd., wskazujcie trzecią, piątą, siódmą, dziewiątą książkę. Za pomocą liczb oznaczajcie kolejność książek na półce, określajcie, ile jest książek dużych, ile małych i ile to razem, wymyślajcie własne zadania matematyczne w zakresie9 i więcej.

VI. Ćwiczenia KP4.2.

VII. ,,W bibliotece”- przypomnijcie sobie wycieczkę do biblioteki, którą odbyliśmy razem, zasady panujące w bibliotece, sposób korzystania z biblioteki. Oglądnijcie poniższy filmik i wybierzcie się z rodzicami do najbliższej biblioteki i wypożyczcie książeczki, które później przeczytacie samodzielnie lub z pomocą rodzica.

https://www.youtube.com/watch?v=7TJtWPGdwSM

https://www.youtube.com/watch?v=BehV1UbZXaE

https://www.youtube.com/watch?v=AXZDqtA2LgA

https://www.youtube.com/watch?v=kdxj6s3scJY

VIII. Piosenka ,, Biblioteka Pani Eli”- posłuchajcie i nauczcie się piosenki, wykonajcie dowolne instrumenty muzyczne wykorzystując np. materiały ekologiczne. Następnie zaśpiewajcie wspólnie z rodzicami, rodzeństwem piosenkę, tworząc orkiestrę domową.

IX. Zabawy ruchowe z elementem rywalizacji:

– „Kto pierwszy” – wyścig do wyznaczonego celu.

– „Do celu” – celowanie piłeczkami do koszyka lub obręczy.

– „Wyścig spętanych”- stoimy w parze obok siebie, mamy związane nogi i biegniemy razem do wyznaczonego celu.

X. „Plastelinowe czytanki” – zabawa manualna. Ugniatamy kawałki plasteliny, robimy z nich wałeczki i staramy się nadać im kształt– liter, cyfr, całych wyrazów itp.

 

Dzień 3. Jak powstaje książka (środa 13.05.2020r.)

I. ,,Jak powstaje książka”– oglądnijcie wspólnie z dziećmi poniższe filmiki, a następnie omówcie je, zapoznajcie dzieci z zawodami związanymi z powstawaniem książek (pisarz, autor, ilustrator, grafik, redaktor, drukarz itp.). Dzieci określają, czym taka osoba się zajmuje, jakie czynności wykonuje podczas swojej pracy.

https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

https://www.youtube.com/watch?v=t6t-UsDrqB8

II. Zestaw ćwiczeń porannych nr 17

III. „Skąd się biorą książki?” – rozmowa z dziećmi na temat historyjki obrazkowej z wykorzystaniem KP4.3. Dzieci wycinają z KP4.3 ilustracje i wyrazy. Rodzic  wiesza w różnych miejscach takie same wyrazy do czytania globalnego: autor, ilustrator, wydawnictwo, księgarnia, czytelnik, drukarnia. Dzieci odczytują wyrazy i starają się opowiedzieć, o czym dany wyraz mówi, do czego się odnosi. Dopasowują napisy do obrazków. Następnie dzieci wspólnie ustalają kolejność zdarzeń w procesie powstawania książki – porządkują ilustracje, układając je jedna obok drugiej. Układają zdania do każdej ilustracji i nadają jej tytuł. Na koniec dzieci układają ilustracje we właściwej kolejności i naklejają na niej odpowiednie wyrazy.

IV. „Litery – zabawa ruchowa – tworzymy pary i spacerujemy przy dowolnej melodii. Gdy muzyka milknie, staramy się ułożyć ze swoich ciał (każdy osobno lub współpracując) kształt wybranej litery.

V. „Supełek w księgarni”– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem PiL 65. Rodzicu opowiedz dziecku historię Supełka, który wybrał się z mamą do księgarni (dziecko w tym momencie ma wyjaśnić, co to jest księgarnia, czym się różni od biblioteki). Razem z mamą kupował książki do swojej biblioteki. Kupił różne rodzaje książek.( Ułóżcie po 2–3 książki z bajkami, albumy, kolorowanki itd. Obok każdego zestawu umieść symbole monet z W 42. Zadaniem dzieci jest policzenie, ile zapłacił Supełek za każdy z zestawów. Dzieci mają do dyspozycji liczmany lub mogą liczyć na palcach. Na koniec wykonują zadanie pierwsze w PiL 65.

VI .„Mali graficy” – zabawa grafomotoryczna- utrwalenie kształtu cyfry 9

VII. Zabawa ruchowa ,, Tor przeszkód”- wykorzystajcie dostępne przyrządy- krzesełka, ławeczki, butelki z wodą, papierowe kul, materiały ekologiczne – stwórzcie samodzielnie tor przeszkód, zaproście do zabawy rodzeństwo, rodziców. Wygrywa ten, kto pierwszy pokona wyznaczoną trasę.

VIII. „Księgarnia” – zabawa tematyczna- dzieci organizują sklep z książkami – księgarnię. W wybranym miejscu są wystawione książki, każda z nich jest oznaczona ceną od 3 do 9. Ceny powinny być ustalone tak, by dzieci musiały korzystać co najmniej z dwóch monet. Wyznaczcie miejsce na kasę i oznaczacie właściwym napisem. Możecie kupić dowolna książkę, ale musicie posiadać odliczoną kwotę – kasa nie wydaje reszty. Dzieci mają do dyspozycji monety z W 42. Na początek kasjerem może być rodzic. Druga wersja zabawy- kasjer musi wydać resztę.

IX. „Jestem ilustratorem” – zabawa plastyczna. Dzieci rysują ilustrację do wybranej sceny ze swojej ulubionej bajki.

X. „Czytankowo”- samodzielne czytanie wybranej książeczki.

 

Dzień 4. Szanujmy książki (czwartek 14.05.2020r.)

I. ,,Szanujemy książki”- przypomnienie zasad korzystania z książek, szanowania ich:

https://www.youtube.com/watch?v=BehV1UbZXaE

II. „Prawda czy fałsz” – zabawa dydaktyczna. Rodzic mówi zdania będące stwierdzeniami. Dzieci oceniają prawdziwość wypowiedzi i mówią prawda lub fałsz.

III.  Zestaw ćwiczeń porannych nr 17

IV. Książka czeka – rozmowa na temat treści wiersza Hanny Łochockiej Cz 66–67.     Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania, np.: Co robi dla nas książka?; Jak inaczej możemy nazwać książkę?; Co daje nam czytanie książek?; Co to znaczy szanować książki?; Jak należy postępować z książkami, by były zawsze czyste i zadbane? Po rozmowie dzieci wykonują zadania w Cz 66–67.

V. „Jesteśmy bohaterami z bajek” – zabawa ruchowa. Rodzic wypowiada nazwę bajkowej postaci, zadaniem dzieci jest ją naśladować. Mogą to być następujący bohaterowie: Wawelski Smok, Kot w Butach, krasnoludki i olbrzymy, wilk itd.

VI. „Zakładka do książki”– zabawa plastyczno-konstrukcyjna. Dzieci mają tekturowe prostokąty o wymiarach ok. 5 × 20 cm. Za pomocą dziurkacza robią dziurki dookoła brzegów. Przez dziurki przewlekają kolorowe tasiemki. Środek ozdabiają według własnego pomysłu.

VII. „Maszyna drukarska” – zabawa ruchowa. Rodzic wykonuje różne czynności – wymachy rąk, skoki pajaca, rysuje w powietrzu kształty, litery, cyfry. Dziecko naśladuje ruchy rodzica, następnie następuje zmiana ról.

VIII. „Domino” – zabawa dydaktyczna. Dzieci przygotowują własne domino z kartoników następnie wybierają te kartoniki,  których suma oczek prawego i lewego pola wynosi np.7,8,9…

IX. „Czytankowo”– samodzielne czytanie książeczek, lub z pomocą rodziców.

 

Dzień 5- Przygody Supełka (piątek 15.05.2020r.)

I. „Książki w pudełku” – zabawa dydaktyczna. Rodzic ma dowolne liczmany (książki) i pudełko. Pokazuje dziecku, że pudełko jest puste. Wkłada do niego dwa liczmany i zadaje pytanie: Ile książek jest w pudełku? Powtarza tę czynność kilkakrotnie, wkładając za każdym razem jeden lub dwa liczmany. Następnie zadaje to samo pytanie i wyjmuje liczmany z pudełka.

II. Zestaw ćwiczeń porannych nr 17

III. „Nieuważny ilustrator” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.4. Dzieci porównują dwie ilustracje i odszukują różniące je szczegóły.

IV. „Przygoda przecinka” – zabawa twórcza. Rodzic trzyma w ręku kartkę, na której jest narysowany duży przecinek. Rozpoczyna zabawę, mówiąc: Pewnego dnia przecinkowi znudziło się mieszkanie razem z literami i … Przekazuje kartkę z przecinkiem dziecku, które ma za zadanie powtórzyć słowa rodzica i dopowiedzieć dalszą część opowiadania wymyśloną przez siebie.

VI. „Ilustratorzy” – zabawa plastyczna. Dzieci rysują kredkami wybraną przez siebie przygodę przecinka.

Zabawa ruchowa „Przejście pod zwalonym pniem”- czołganie się pod krzesłem, przygotowaną przeszkodą.

VII. „Robimy książkę” – dzieci tworzą własną książeczkę- obmyślają treść opowiadania, rysują obrazki piszą zdania z pomocą rodzica (mogą pisać przy pomocy komputera). Z rozsypanki literowej układają tytuł książki i naklejają na czystą kartkę – jest to okładka książki.

VIII. „Gimnastyka buzi i języka”:

– „Mówienie na wydechu” – ćwiczenia oddechowe. Dzieci nabierają powietrze nosem, a następnie wypowiadają wyliczankę: Każdy aktor o tym wie, że nie można mówić źle na jednym wydechu.

– Ćwiczenia ortofoniczne: jest zimno – brr, leci pszczółka – bzy.

– Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki.

– Liczenie językiem dolnych i górnych zębów. 

– Zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka.

– Ćwiczenia szybkiego wymawiania głoski r.

IX. „Czytankowo”– samodzielne czytanie bajek, lub z pomocą rodzica.

 

POZDRAWIAMY KOCHANI:) :) :) :)

 

 

 4 – 8 maj 2020r.

TEMAT TYGODNIA: „CHRONIMY ŚRODOWISKO”

Drodzy Rodzice

W  tym tygodniu zapoznamy się z pojęciem ,,ekologia”. Dowiemy się, że Ziemia jest naszym domem i że powinniśmy o nią dbać, bo dzięki temu sami będziemy zdrowsi. Wspólnie z dziećmi poszukajcie sposobów,  jak możemy na co dzień dbać o środowisko. Dowiemy się, również jakie są źródła energii oraz że źródła ekologiczne–takie jak wiatr, woda lub energia słoneczna, są zdrowsze dla Ziemi i dla nas. Przypomnijcie dzieciom jak prawidłowo segregować odpady. Zachęćcie dzieci do zrobienia ekologicznej zabawki z makulatury, plastikowych pojemników, butelek i nakrętek. Zapoznajmy dzieci ze znakiem +. Uczmy się zapisywać działania z wykorzystaniem znaku+. Zapoznajmy dzieci z literą w, W, jak worek lub Wanda. Uczmy się wysłuchiwać głoskę w na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Czytajmy wyrazy z poznanymi literami: O, A, L,M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, J, W.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 1. Rozmowa nt. zachowań, które wpłyną pozytywnie na środowisko (zabieranie wielorazowych toreb na zakupy, zakręcanie wody w kranie, wyłączanie telewizora, gdy nikt go nie ogląda itp.).
 2. Pokaz baterii słonecznych, elektrowni wiatrowych lub wodnych – na ilustracjach
 3. Wspólne przygotowanie zabawek z wykorzystaniem odpadów (makulatury, plastikowych pojemników itp.).
 4. Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
 5. Czytanie książek – opowiadań i wierszy, w szczególności na temat ekologii, przyrody.

 

DZIEŃ 1. CO TO JEST EKOLOGIA? (poniedziałek 4. 05. 2020r

I. „Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica, słuchanie z audiobooków, oraz samodzielne czytanie.

II. „Czy gazety służą tylko do czytania?” – zabawa dydaktyczna. Udostępnijcie dzieciom różne gazety i zadajcie pytanie: Jak można wykorzystać gazetę, którą się już przeczytało? Zapisuje podawane propozycje, np. rytmicznie drzeć przy słuchaniu muzyki, zrobić z nich kulki i rzucać do celu, zrobić wachlarz, złożyć techniką origami, wyciąć litery i układać z nich podpisy, wyciąć obrazki i układać z nich kompozycje. Następnie dzieci bawią się gazetami przy dowolnej muzyce.

III. Zestaw ćwiczeń porannych nr 16.

 1. „Segregacja śmieci” – rozłóżcie na podłodze karteczki z nazwami różnego rodzaju śmieci (np. szklana butelka, gazeta, puszka). W różnych miejscach pokoju rozstawcie cztery kubełki. Każdy kubełek jest odpowiednio podpisany: makulatura, metal, plastik, szkło. Zadaniem dzieci jest posegregowanie karteczek do odpowiednich kubełków.
 2. „Berek elektryk” – wybierzcie jedną osobę, która jest berkiem. Na sygnał wszyscy rozbiegamy się, a berek  goni. By nie zostać złapanym przez berka, musimy stanąć w miejscu, wyciągnąć ramiona w górę i udawać słup elektryczny. Berek nie może stać przy słupie dłużej niż 3 sekundy. Jeżeli berkowi uda się złapać inną osobę, to zamienia się z nim rolami.
 3.  Zabawa „Orły” – biegamy z rozłożonymi ramionami, udając orły. Na sygnał gwizdka muszą stanąć w rozkroku z ramionami rozłożonymi na boki, przyjmując w ten sposób pozycję orła z polskiego godła. Na drugi sygnał gwizdka ponownie zaczynają biegać po sali.

IV. Mali strażnicy przyrody – słuchanie wiersza.

Dziś ekologia modne słowo,

Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.

Jej strażnikami się ogłaszamy,

od dziś przyrodzie my pomagamy!

Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,

Musisz takiemu uwagę zwrócić.

Nie można przecież bezkarnie śmiecić,

To wiedzą nawet przedszkolne dzieci.

Nie wolno łamać gałęzi drzew,

Bo piękny płynie z nich ptasi śpiew.

A kiedy bocian wróci z podróży

Gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.

Pozwól dżdżownicy do ziemi wrócić,

Po co jej dzieci mają się smucić.

Niech barwny motyl siada na kwiatach,

Żyje tak krótko, niech wolny lata.

A zimą nakarm głodne ptaki,

Sikorki, wróble, wrony, szpaki.

Powieś na drzewie karmnik mały,

będą ci wiosną za to śpiewały.

Choć ekolodzy jeszcze z nas mali

Uczyć będziemy tego wandali.

Matka natura nam wynagrodzi,

Jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie.

Rozmowa dotycząca treści utworu: Co to jest ekologia?; Co to znaczy zachowywać się ekologicznie?; Co my możemy zrobić dla przyrody?; Co to są powiązania między zwierzętami, ludźmi, roślinami?

V. „Moja planeta jest jak…” – zabawa słownikowa. Opowiedzcie dzieciom o ziemi: Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Później ludzie zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś choruje i potrzebuje naszej pomocy”. Przygotujcie napis:,, Moja planeta jest jak…”- dzieci mają go odczytać, a następnie same dopowiadają zakończenie tego zdania.

VI. Zabawa ruchowa: „Kwiaty rosną, kwiaty więdną” – Dzieci reagują na polecenie:

-Kwiaty rosną! – stają na palcach jak najwyżej i wyciągają ręce do słońca.

-Kwiaty więdną! – dzieci kulą się i przykucają.  Można wykorzystać do tej zabawy dowolną muzykę klasyczna.

VII. „Świat przyrody” – zabawa dydaktyczna. Narysujcie lub napiszcie nazwy różnych roślin i zwierząt. Następnie wykonajcie napis flora i fauna. Zapoznajcie dzieci z tym pojęciem, a następnie klasyfikujcie obrazki i napisy pod odpowiednim pojęciem. Możecie również wspólnie odnaleźć podobny obrazek w atlasie roślin lub zwierząt.

VIII. „Dlaczego człowiek powinien żyć w zgodzie z przyrodą?” – dyskusja.

IX . „Moje środowisko” – zabawa dydaktyczna. Przygotujcie kartki z napisanymi hasłami: Nie śmieć!; Szanuj przyrodę!; Oszczędzaj wodę!; Segreguj śmieci – odzyskuj z nich, co się da!; Oszczędzaj energię elektryczną! Omawiajcie razem z dziećmi sposoby dbania o przyrodę.

X. Wykonajcie „Plakat ekologiczny” – możecie wykorzystać powyższe zdania.

XI. W miarę możliwości obserwujcie środowisko przyrodnicze, zmiany zachodzące w przyrodzie.

XII. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 5.

 1. „Berek czworak” – wyznaczona osoba na sygnał zaczyna gonić pozostałych uczestników. Złapane osoba robi klęk podparty. Aby oswobodzić złapaną osobę, inny uczestnik musi przejść pod nią.
 2. „Skoki w workach” – skaczemy do wyznaczonego miejsca, a następnie tym samym sposobem wracamy i przekazujemy worek kolejnej osobie, mierzymy czas.
 3. „Jajko na łyżce” – bieg slalomem z jajkiem, mierzymy czas.
 4. „Przeciąganie liny” – rozkładamy na podłodze szarfę przewiązaną w połowie inną szarfą. Dwie drużyny ustawiają się po przeciwnych stronach szarfy. Na sygnał każda drużyna ciągnie za swój koniec szarfy, próbując przeciągnąć ją na swoją stronę.
 5. „Rzut do kosza” – stoimy w szeregu, każdy uczestnik po kolei rzuca piłką, starając się trafić do wiaderka. Wygrywa osoba z największą liczbą trafnych rzutów.

XIII. Praca z W 35–37 – gra w „Piotrusia” kartami z ilustracjami drzew i ich owoców.

XIV.  „Co znaczy niebieski kolor na mapie?” – zabawa dydaktyczna. Wykorzystajcie globus albo mapę świata, wytłumaczcie dzieciom, że kolor niebieski oznacza wodę. Dzieci mają za zadanie wskazać na mapie rzeki, jeziora, morza i oceany. Uświadomcie dzieciom, że większość naszej planety pokrywa woda, bez której nie byłoby życia.

 1. „Skąd się bierze woda w kranie?” – burza mózgów. Można przygotować plansze, obrazki, mapy przedstawiające sposób rozprowadzania wody do mieszkań. Omówcie sposób, w jaki woda dociera do kranu w łazience. Zwróćcie uwagę, że są takie miejsca na ziemi, gdzie ludziom brakuje wody; dlatego wodę należy oszczędzać. Przypomnijcie, że woda jest niezbędna do życia nie tylko ludziom, lecz także roślinom i zwierzętom.

https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs

 

 

DZIEŃ 2. JAK DŁUGO BĘDZIE BIĆ ZIELONE SERCE? (wtorek 5.05.2020r)

I. „Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica, słuchanie z audiobooków, oraz samodzielne czytanie.

II. Zestaw ćwiczeń porannych nr 16 – poniedziałek

III. Ziemię mamy tylko jedną – praca z wierszem G. Skrzypczak.

Ziemię mamy tylko jedną

Więc szanujmy Ją,

Bo cóż z nami stanie się,

Gdy zniszczymy własny dom.

Giną ptaki i zwierzęta,

Giną drzewa w lesie,

Nic nie robiąc, wciąż czekamy

Co nam los przyniesie?

Dość lenistwa – ruszmy razem

I działać zacznijmy,

Żeby żyć móc na tej Ziemi

Więzy zacieśnijmy.

Chrońmy lasy, chrońmy wodę,

Dbajmy o przyrodę,

Uczmy kochać las i łąkę

Pokolenia młode.

Rozmowa dotycząca treści wiersza: Co możemy zrobić, aby nasza ziemia żyła jeszcze miliony lat? Uświadommy dzieciom, że dobrym sposobem na pomaganie ziemi jest sadzenie drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla (wszystkie zanieczyszczenia, dymy, spaliny), a wydalają z siebie tlen, który jest ludziom niezbędny do życia.

IV. Zabawa matematyczna ,,Sadzimy las”

Każde dziecko ma do dyspozycji liczmany, cyfry, litery i z W 48–49, kartki A4 potrzebne do uporządkowania swojej pracy. Podajemy dzieciom treść zadania, np.:

– W lesie zasadzono 5 sosen i 3 świerki. Ile razem zasadzono drzew? (5 i 3 = 8)

– W parku koło przedszkola zasadzono 3 dęby, 3 kasztanowce i 2 buki. Ile razem zasadzono drzew?  (3 i 3 i 2 = 8)

– Na skwerze obok sklepu zasadzono 3 klony, 4 lipy i 1 dąb. Ile razem zasadzono drzew? (3 i 4 i 1 = 8)

Dzieci mają na kartce ułożyć liczmany i podpisać zadanie za pomocą cyfr i znaków.

V. Prezentacja znaku +.

VI. „Kwietniowe rabatki” – zabawa matematyczna. Każde dziecko ma do dyspozycji liczmany, cyfry, litery i, znak + z W 48–49, kartki A4 potrzebne do uporządkowania swojej pracy. Podajemy treść zadania. Dzieci mają na kartce ułożyć odpowiednią liczbę liczmanów i podpisać zadanie za pomocą cyfr i znaków.

– W skrzyneczce na balkonie zasadzono 5 bratków i 3 stokrotki. Ile razem zasadzono kwiatów? (5 i 3 = 8); dzieci zastępują literę i znakiem +.

– W parku koło przedszkola na klombie zasadzono 3 prymulki, 3 stokrotki i 2 tulipany. Ile razem zasadzono kwiatów? (3 i 3 i 2 = 8); dzieci zastępują litery i znakami +.

– Na skwerze obok sklepu zasadzono 3 żonkile, 4 fiołki i 1 pelargonię. Ile razem zasadzono kwiatów? (3 i 4 i 1 = 8); dzieci zastępują litery i znakami +.

VII. „Zrób tyle, ile” – zabawa ruchowa. Dzieci biegają, maszerują, podskakują po całej sali. Na przerwę w muzyce wypowiadamy głośno proste działanie, np. 6 + 3.

Dzieci liczą na palcach, a następnie wystukują wynik, głośno licząc kolejne podskoki.

VIII. Praca z KP 3.27 – wprowadzenie znaku +, dodawanie do 8.

IX. Duszki, duszki – osłuchanie z piosenką D. Gellner

https://www.youtube.com/watch?v=wUfDQQFMhII

– Aktywne słuchanie piosenki – podczas słuchania dzieci siedzą wygodnie i wykonują dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami, głową.

– Rozmowa na temat treści piosenki – dzieci starają się odpowiadać na pytania, cytując tekst.

– Realizują rytm piosenki – klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm na woreczkach dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą.

– Zabawa ruchowa do piosenki – według pomysłu dzieci.

– Analiza słuchowa zdań z piosenki, podział zdań na wyrazy – wystukiwanie ich liczby o podłogę.

– Analiza i synteza słuchowa sylabowa wybranych wyrazów – wyklaskiwanie sylab, liczenie sylab.

X. „Duszki – dobroduszki” – zabawa naśladowcza. Dziecko słucha piosenki i naśladuje ruchem czynności, które wykonują duszki.

XI. „Gra w zielone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Maszerujemy, podskakujemy bądź biegamy w rytm piosenki, na przerwę w muzyce głośno podajemy nazwę koloru, np. zielony. Musimy odszukać przedmiot w podanym kolorze i dotknąć go. Kto pierwszy ten lepszy.

XII. „Zwierzęta dookoła” – zabawa matematyczna. Przygotujcie sylwety potrzebne do zabawy. Dzieci manipulują nimi, dokładają, odkładają i rozwiązują zadania, wykorzystując cyfry i znaki matematyczne

– Na okładce Atlasu zwierząt są 2 lwy, 2 hipopotamy i 3 krokodyle. Ile zwierząt jest na okładce atlasu?

– W parku mieszkają 3 wiewiórki, 2 jeże i 4 myszy polne. Ile zwierząt mieszka w parku?

– Na łące obok przedszkola mieszkają 2 biedronki, 4 motyle i 2 chrząszcze. Ile owadów mieszka na łące?

https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k

 

 

DZIEŃ 3- WIELKIE SPRZĄTANIE (środa 6.05.2020r)

I. „Czytankowo” – słuchanie tekstów literackich czytanych przez rodzica, słuchanie audiobooków, oraz samodzielne czytanie,

II. Zestaw ćwiczeń porannych nr 16

III. „Robimy porządki” – słuchanie wiersza.

Wszystkie dzieci, nawet duże

Posprzątają dziś podwórze

A dorośli pomagają

Śmieci w workach wyrzucają.

Pierwszy worek jest zielony

Cały szkiełkiem wypełniony

W żółtym worku jest bez liku

Niepotrzebnych już plastików.

A niebieski worek – wiecie

papierowe zbiera śmieci.

My przyrodę szanujemy

Śmieci więc segregujemy

Z ekologią za pan brat

Mama, tata, siostra, brat.

Siostra, mama, tata, brat.

Rozmowa dotycząca treści wiersza: Co postanowiły zrobić dzieci w wierszu?; Kto im w tym pomagał?; Co było im potrzebne do robienia porządków?; Jakiego koloru były worki do których dzieci zbierały śmieci?; A do czego służą brązowe worki?

IV. „Segregujemy śmieci” – zabawa dydaktyczna. Gromadzimy różne śmieci (takie, aby można było je posegregować do 4 worków). Oznaczamy cztery worki kolorami: żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym. Dzieci w jednorazowych rękawiczkach segregują śmieci i wkładają je do właściwych worków. Możecie też wykorzystać film edukacyjny pokazujący właściwą segregację śmieci.

https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY

V. Następnie  zadajcie dzieciom pytania: Dlaczego kontenery mają różne kolory?; Co to znaczy segregacja?; Dlaczego należy segregować śmieci?; Co można zrobić np. ze zbieranej makulatury?

VI. „Ekologiczne duszki” – zabawa ruchowa. Otrzymujemy karteczki w czterech kolorach. Tańczymy, słuchając piosenki Duszki, duszki. Na przerwę w muzyce osoby z tymi samymi kolorami robią koła. Do zabawy możemy wykorzystać misie, lale. Gdy muzyka znowu gra, tańczymy po całej sali.

VII.  „Wyszukiwanie głoski w” – zabawa dydaktyczna. Dziecko szuka przedmiotów, których nazwy zaczynają się taką samą głoską, jak wyraz worek.

VIII. „Czy jest tu głoska w? ” – zabawa dydaktyczna. Wypowiadamy wyrazy zawierające głoskę w na początku, w środku lub na końcu wyrazu. Gdy dzieci usłyszą głoskę w, wykonują wcześniej umówiony ruch, np. podnoszą się jeżeli jest na początku wyrazu, kucają jeżeli jest w środku, kładą się na podłodze jeżeli jest na końcu wyrazu.

IX. Monografia litery w na podstawie wyrazów: worek, Wanda.

 1. – Wyszukiwanie na ilustracji elementów, których nazwy zawierają daną głoskę.
 2. – Wypowiadanie całego wyrazu, wybrzmiewanie sylab, głosek.
 3. – Wypowiadanie kolejnych sylab połączone z klaskaniem – liczenie sylab.
 4. – Wypowiadanie kolejnych głosek.
 5. – Podawanie przykładowych wyrazów z taką samą głoską w nagłosie, jak w wyrazie podstawowym.
 6. – Podawanie przykładowych wyrazów z głoską odpowiadającą wprowadzanej literze w innych pozycjach: w śródgłosie, w wygłosie.
 7. – Budowanie modelu wyrazu z wykorzystaniem kartoników.
 8. – Demonstracja nowej litery drukowanej małej i wielkiej
 9. – Modelowanie litery pisanej – z plasteliny, z drucików, sznurków itp.

X. Praca z KP 3.28 – prezentacja liter w, W na podstawie wyrazów: worek, Wanda. Wyszukiwanie litery w  tekście, analiza i synteza słuchowa wyrazów; próby odczytywania sylab z poznanych wcześniej liter i całych prostych wyrazów; rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.

XI. „Ekoludek” – praca plastyczno-techniczna. Gromadzimy różne materiały wtórne: makulaturę, pojemniki, kartony, pudełka. Dzieci projektują i wykonują wymyśloną postać. Dziecko może łączyć te wszystkie materiały za pomocą sznurka, taśmy klejącej, kleju lub zszywacza.

XII. „Mój Ekoludek ma na imię… i lubi…” – zabawa słownikowa. Każde dziecko nadaje imię swojej Ekoludkowi i opowiada wymyśloną historię o postaci. Starajcie się zapisywać wszystkie odpowiedzi.

 

 

DZIEŃ 4- SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD? (czwartek 7.05.2020r)

I.Zestaw ćwiczeń porannych nr 16

II. Słuchanie wiersza Juliana Tuwima,, Pstryk”

Sterczy w ścianie taki pstryczek,

Mały pstryczek – elektryczek,

Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,

To się widno robi w mig.

Bardzo łatwo:

Pstryk – i światło!

Pstryknąć potem jeszcze raz,

Zaraz mrok otoczy nas.

A jak pstryknąć trzeci raz –

Znowu dawny świeci blask.

Taką siłę ma tajemną

Ten ukryty w ścianie smyk!

Ciemno – widno –

Widno – ciemno.

Któż to jest ten mały pstryk?

Może świetlik? Może ognik?

Jak tam dostał się i skąd?

To nie ognik. To przewodnik.

Taki drut, a w drucie PRĄD.

Robisz pstryk i włączasz PRĄD!

Elektryczny bystry PRRRRĄD!

I skąd światło?

Właśnie stąd!

Rozmowa dotycząca treści wiersza: O kim lub o czy była mowa w wierszu?; Do czego służy prąd elektryczny?; Jak on się dostaje do naszych mieszkań?; Czy dzieci mogą bawić się prądem elektrycznym?; Z czego jest wytwarzany prąd elektryczny?

III. Pogadanka nt .filmu. Oglądnijcie z dzieckiem poniższy film i porozmawiajcie nt. różnych źródeł energii elektrycznej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na źródła odnawialne, w tym elektrownie wodne, wiatrowe. Zastanówcie się jak możemy oszczędzać energie elektryczną. Wytłumaczcie dzieciom, że bardzo często prąd jest wytwarzany dzięki spalaniu węgla. W tym procesie tworzą się szkodliwe substancje, które zatruwają powietrze i wodę. Znacznie zdrowszym sposobem jest pozyskiwanie prądu ze źródeł odnawialnych – wiatru, wody, energii słonecznej.

https://www.youtube.com/watch?v=LmpLrMs44VQ

IV. Poćwiczcie czytanie– Praca z Cz 60–61

V. Poćwiczcie pisanie litery Ww po śladzie- PiL60

 

 

DZIEŃ 5.- EKOLOGICZNE TEATRZYKI (piątek 8.05.2020r)

I.Zestaw ćwiczeń porannych nr16

II. „Chętnie razem gramy” – narysujcie grę-ścigankę nawiązującą do ekologii i zagrajcie w nią z rodzicami, rodzeństwem. Zapisujcie zasady gry za pomocą symboli. Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad gry.

III. Wykonajcie zadanie z PiL 61 – obliczenia w zakresie 8 z wykorzystaniem znaku +.

IV. Zabawy matematyczne- Poszukajcie plastikowe nakrętki i zabawcie się w przeliczanie-dodawajcie, odejmujcie, układajcie zadania matematyczne….

V. „Do czego mogą służyć nakrętki?” – zabawa dydaktyczna. Zastanówcie się i wymyślcie co można zrobić z nakrętek. Następnie wykonajcie z nich ciekawe zabawki–wykorzystajcie różne materiały.

VI. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 5 (poniedziałek)

VII. Teatrzyk ekologiczny– przeczytajcie wspólnie z dziećmi wiersz, omówcie go. A teraz praca dla dzieci-stwórzcie samodzielnie teatrzyk dla rodziców wykorzystując treść wiersza. Przygotujcie rekwizyty i zaproście całą rodzinę.

Gellner „Krasnal”
KRASNAL(pochylony nad otwartą walizką mówi):
Zapakuję powolutku…
DZIECI: Co takiego, krasnoludku?
K-L: Zapakuje do walizki
wszystkie czapki, buty wszystkie,
zapasową siwą brodę
i wyruszam zaraz w drogę.
(podnosi walizkę i chce odejść, ale Dziecko I zatrzymuje go)
DZIECKO I: Ale dokąd? I dlaczego?
Czyżby stało się coś złego?
K: A dlatego, drogie dzieci,
że za dużo w lesie śmieci!
(pokazuje) Tu papierki, tam obierki,
tu rozbite szkła…
Aż się sarna skaleczyła,
kiedy dróżką szła!
DZIECI(rozglądają się):
Tu papierki, tam obierki,
w trawie puszek stos…
K: Jak się kiedyś przewróciłem,
to rozbiłem nos!(przewraca się na podłogę)
DZ.II: Oj, krasnalu! Nie narzekaj!
DZ.III: Siądź pod grzybem i poczekaj!
DZIECI (razem): Tu maliny, tam jeżyny,
coś na pewno wymyślimy!
DZ.I: Bo co będzie, gdy znikną krasnale?
Zamieszkają tam, gdzie nas nie ma?
DZ.II: Gdy zabiorą spod muchomorów
swoje małe sny i marzenia?
DZ.III: Bo co będzie, gdy zgasną po kątach-
jak płomyki_ czapeczki czerwone?
DZIECI (razem): I gdy w książeczce zamiast krasnala
zobaczymy pustą, białą stronę?

 

MIŁEJ ZABAWY! PA PA DO USŁYSZENIA!

 

 

27 – 30 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA  „KTO TY JESTEŚ?”

Drodzy Rodzice

W tym tygodniu poznamy Polskę – jej legendy i symbole. Zapoznajcie dzieci, jak wygląda mapa Polski i co możemy z niej odczytać. Podążajcie szlakiem Wisły i omówcie kolejne miasta oraz ich najbardziej znane zabytki. Przypomnijcie dzieciom, że Polska leży w Europie, że stolicą Polski jest Warszawa, w polskim godle jest orzeł biały, a flaga Polski jest biało-czerwona. Zaśpiewajcie hymn Polski. Zapoznajcie dziecko z literą f, F, jak flaga lub Franek. Nauczcie dzieci wysłuchiwać głoskę f na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dzieci niech próbują czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, J, W, F.
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.
Bawcie się w odszukiwanie w otoczeniu symboli związanych z Polską lub polskimi miastami.
Zabawa z mapą – rozmowa na temat miejsc, w których mieszkają dalsi członkowie rodziny, miejsc, które chciałoby się odwiedzić.
Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
Czytanie książek – opowiadań i wierszy.
Dzień 1 POLSKA-LEGENDY (poniedziałek 27.04.2020r)
„Moje godło” – zabawa dydaktyczna.
Dziecko odrysowuje swoją dłoń na kartkach papieru, zwracają uwagę na to, by palce były rozchylone i aby na kartce zmieściły się obie dłonie. Następnie z przygotowanych liter przykleja swoje imię, ozdabiają prace, dorysowują, doklejają różne elementy.  Dla urozmaicenia każdy domownik może taką prace wykonać i wszystkie prace razem powiesić.
Litery z W 45–47
Ojczyzna – słuchanie wiersza Włodzimierza Domeradzkiego.
Wszystko dokoła:
dom i przedszkole,
fabryczne dymy,
żelazna kolej…
Kwiaty przy oknie,
klon koło bramy,
słoneczny uśmiech
kochanej mamy…
I las, co cieniem
dzieci zaprasza –
wszystko to Polska,
Ojczyzna nasza!
Zadaj dziecku poniższe pytania z wcześniejszym wyjaśnieniem trudnych wyrazów
Co to jest ojczyzna?
Jak ona wygląda?
Jak nazywa się nasza ojczyzna?
Jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?
Jaki jest znak rozpoznawczy Polski?
Dlaczego należy kochać swój kraj?
„Co to jest Polska?” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem metody burzy mózgów i prezentacją mapy konturowej Polski (fizycznej lub obrazkowej).
Odszukajcie i zaznaczcie z dzieckiem na mapie swojej miejscowości lub miasta położonego najbliżej miejsca zamieszkania.
Odczytywanie napisu: To mapa Polski.
Zwrócenie uwagi na wielką literę na początku nazwy państwa.
„Polska to…” – zabawa słownikowa.
Rodzic prezentuje początek zdania a dziecko próbuje je odczytać i dokończyć:
Polska to…,
Polska to miasta i wsie.
Polska jest…,
Stolica Polski to…,
Tatry to…., (napisy do czytania globalnego)
Wisła to…,
Bałtyk to…
„Zwiedzamy Polskę” – opowieść ruchowa.
Dziecko poruszają się po pokoju w rytmie podanym przez rodzica (może być jakaś piosenka znana dziecku: może raz z rodzicem śpiewać) Na przerwę rodzic podaje miejsce, w jakim znajdują się dzieci, np.: Góry! a dziecko naśladuje czynności, jakie tam można wykonywać (np. jazda na nartach).
Praca w KP 3.29 – dopasowywanie zdań do obrazka, ćwiczenia w czytaniu.
Zabawy ruchowe
Rodzic organizuje tor przeszkód, wykorzystując dostępne przedmioty. Dziecko musi je pokonać następnie ten sam tor próbuje pokonać rodzic/rodzeństwo/członek rodziny. Następnie dziecko przekształca tor przeszkód.
Legenda o Czechu, Lechu i Rusie
Beata Gawrońska
Dawno temu, gdy w Europie dopiero powstawały państwa, trzej bracia Słowianie: Lech, Czech i Rus, wędrowali po wielkim terytorium między dwiema rzekami: Odrą i Dnieprem. Lech, Czech i Rus nie byli zwykłymi braćmi – byli wodzami swoich plemion, i wędrowali ze swoimi ludami, szukając miejsca, w którym mogliby osiąść. Przemierzali wielkie połacie pól i lasów. Wędrowali wśród leśnych ostępów, pomiędzy korytami wielkich rzek, wśród pięknych jezior. Nie była to łatwa podróż – musieli się mierzyć z dziką przyrodą i niebezpieczną leśną zwierzyną. Bracia jednak wiedzieli, że są odpowiedzialni za swoje plemiona, więc muszą znaleźć bezpieczne miejsce, które zapewni ich ludziom możliwość rozwoju. Czekali więc na szczególne znaki, które mogły im podpowiedzieć najwłaściwszy z możliwych wyborów.
Pewnego razu bracia zatrzymali się na pięknej polanie w pobliżu jeziora. Usiedli pod prastarym, rozłożystym, wielkim dębem. Odpoczywali w cieniu wielkiego drzewa i rozprawiali o swej wędrówce. Nagle ich oczom ukazał się piękny, dostojny ptak, który patrzył na nich ze swojego gniazda groźnym, przenikliwym spojrzeniem. Tak zachwycającego ptaka – dumnego i wielkiego – jeszcze nie widzieli – był to orzeł biały. Lech, śledząc spojrzenie ptaka, wstał i rozejrzał się po okolicy – rzeczywiście było na co patrzeć, nie dziwił go teraz zadumany wzrok króla przestworzy… tak, to z pewnością było królestwo białego orła, a skoro wybrał sobie tu dom, to musi to być znak, na który on, Lech, tak długo czekał! Nie mógł się mylić – postanowił, że zostanie tu wraz ze swoim ludem.
Czech i Rus ze zrozumieniem przyjęli słowa brata. Pogodzili się z jego decyzją, bo wiedzieli, że prędzej czy później każdy z nich pójdzie swoją drogą. Czech po krótkim namyśle wybrał drogę na południe, Rus postanowił udać się na wschód.
Lech wiedział, że dokonał dobrego wyboru! Jego gród stawał się coraz większy, piękniał, przybywało w nim domostw, dookoła grodu wił się obronny mur. Gród przypominał wielkie gniazdo gościnnego orła, dlatego miejsce to nazwano Gnieznem.
Wiele lat później Gniezno zostało pierwszą stolicą Polski, a dumny orzeł, który był dla Lecha dobrym znakiem, stał się symbolem Polski, o którym do dziś przypomina nam państwowe godło.
Omówienie treści legendy przez uporządkowanie obrazków wykonanych przez N. Wypowiadanie się na temat obrazków, zwracanie uwagi na poprawne budowanie zdań. Szczególne zwrócenie uwagi na pierwszą stolicę Polski – Gniezno; wyszukanie Gniezna na mapie Polski.
„Godło Polski” – składanie obrazka z części.
Rodzic przygotowuje dla dziecka biało-czerwony szablon godła Polski. Dziecko najpierw je koloruje zgodnie ze wzorem, następnie tnie na kilka części, ponownie składa i przykleja na kartce.
https://images.app.goo.gl/yaidzxt7EkDoEKSMA

 

Dzień 2. GODŁO, FLAGA, HYMN (wtorek 28.04.2020r)
„Moje godło”
– zabawa twórcza; rysowanie godła Polski, poznanego na poprzednich zajęciach.
„Mazurek Dąbrowskiego” – zapoznanie ze słowami i melodią hymnu narodowego.
https://www.youtube.com/watch?v=AJsWz9SlpfA
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem,
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę,
Przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz…
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz …
 Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
– Słuchaj jeno pono nasi
biją w tarabany!
Marsz, marsz…

„Jak należy się zachowywać podczas słuchania lub śpiewania hymnu narodowego?” – omówienie postawy zasadniczej podczas słuchania i śpiewania hymnu narodowego,
prezentacja postawy,
ćwiczenie postawy zasadniczej.
„Kiedy jest grany hymn narodowy?” – rozmowa na podstawie doświadczeń dzieci.
Opowiedz dziecku o uroczystościach państwowych, zawodach sportowych, igrzyskach olimpijskich i innych okolicznościach, podczas których można usłyszeć hymn państwowy. Zwróć uwagę, iż każde państwo ma inny hymn narodowy.
Naucz dziecko pierwszej zwrotki i refrenu hymnu państwowego.
Odśpiewaj razem z dzieckiem pierwszej zwrotki hymnu z przyjęciem postawy zasadniczej.
„Wyszukiwanie flagi Polski wśród innych” – analiza i synteza wzrokowa.
Rodzic prezentuje dziecku obrazki różnych flag. Wśród nich dzieci wskazują obrazki flagi Polski. „Wyszukiwanie głoski f” – zabawa dydaktyczna.
Dziecko szuka w pokoju przedmiotów, których nazwy zaczynają się na taką samą głoskę jak wyraz flaga.
„Czy jest tu głoska f?” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic wypowiada dowolne wyrazy; gdy dziecko usłyszy głoskę f, wykonuje umówiony wcześniej ruch, np. podnosi się i siada na miejsce. Głoska może występować na początku, w środku, na końcu wyrazu.
Praca w KP 3.30 – prezentacja liter f, F na podstawie wyrazów: flaga, Franek. Wyszukiwanie litery f w tekście, analiza i synteza słuchowa wyrazów; próby odczytywania sylab z poznanych wcześniej liter i całych prostych wyrazów; rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
Praca z PiL 62 – ćwiczenia w pisaniu litery f po śladzie
https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA
„Prawda czy fałsz?” – zabawa słownikowa.
Rodzic mówi zdania związane tematycznie z Polską. Jeżeli jest ono prawdziwe, dziecko klaszcze; jeżeli jest fałszywe – tupie w podłogę.
„Nasza Polska” – praca plastyczna.
Dziecko maluje kilka prac każda praca to inny rejon Polski – np. góry, morze, równiny, duże miasta, swoją wieś. Dziecko może podpisać swoje prace, wykorzystując litery z W 45–47.

 

Dzień 3 KRAKÓW (środa 29.04.2020r)
„Budujemy zamki”
zabawa konstrukcyjna.
Dziecko konstruuje z klocków budowę a następnie opowiada o nich.
„Moja flaga”
– zabawa twórcza.
Wykonaj wraz z dzieckiem z kolorowego papieru i patyczków flagi Polski.
Płynie Wisła, płynie
– osłuchanie z fragmentem piosenki
Płynie Wisła, płynie
Po polskiej krainie, (bis)
A dopóki płynie, Polska nie zaginie. (bis)

Zobaczyła Kraków,
Wnet go pokochała, (bis)
A w dowód miłości wstęgą opasała. (bis)

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści piosenki:
Co Wisła zobaczyła na swojej drodze?
Dlaczego pokochała Kraków?.

„Zabawy z mapą Polski” – zabawa dydaktyczna.
Prezentacja mapy konturowej Polski (może być fizyczna lub obrazkowa) przez rodzica. Przedstaw regiony Polski z uwzględnieniem gór, morza, Śląska, nizin i ich umiejscowienia na mapie. Omów symbolikę mapy: sposoby zaznaczania wód, dróg, miast itp. Spróbuj wraz z dzieckiem odnaleźć dwie główne rzeki Polski – Wisły i Odry.
Wspólnie z dzieckiem zmierzcie długości wskazanych rzek za pomocą sznurka. Porównajcie wyniku pomiarów. „Wyruszcie na wycieczkę” wzdłuż dłuższej z nich zaczynając w górach. Zadaniem dziecka jest znaleźć źródło Wisły. Dziecko wodzi palcem po mapie i wskazuje pierwsze duże miasto – Kraków.
„Zagadki”
Rozwiążcie zagadki
Biel na niej jest i czerwień powiewa gdy wiatr się zerwie? (flaga)
pytanie nie trudne to każdy z was przyzna jak się nazywa nasza Ojczyzna? (Polska)
w górach mieszka wielki ptak to jest Polski naszej znak zobaczysz go kiedyś może to jest….. ( orzeł)
„Krakowiaczek jeden…” – zabawa taneczna.
Przypomnienie przez dziecko kroku podstawowego krakowiaka – krok dostawny.
Bajka o Smoku Wawelskim
https://www.youtube.com/watch?v=FKfB_h7HqC8
Hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”
https://www.youtube.com/watch?v=BiW4YNUmI5M
„Polska leży w Europie” – zabawa dydaktyczna
Wyszukajcie Polskę na mapie Europy. Odczytajcie nazw Państw. Dopasowanie flag.
„Flaga Unii Europejskiej” – prezentacja flagi Unii Europejskiej.
Praca w KP 3.32 (odszukiwanie flagi Unii Europejskiej.
Ćwiczenia w czytaniu: odczytywanie nazw państw CZ.62-63

 

Dzień 4. WARSZAWA (czwartek 30.04.2020r)
„Moje legendy”
– zabawa twórcza. Dzieci rysują postaci z ulubionych polskich legend.
„Zabawy z mapą Polski” – zabawa dydaktyczna. Praca z mapą – dzieci wodzą palcem po mapie wzdłuż Wisły od Krakowa do następnego dużego miasta – N. czyta nazwy miast. Gdy dzieci dochodzą do Warszawy

Wszyscy kochamy naszą stolicę – słuchanie wiersza Czesława Janczarskiego.
Wszyscy kochamy naszą stolicę
Czesław Janczarski
Wszyscy kochamy naszą stolicę
stare ulice, nowe ulice.
Most nad rzeką i fale Wisły
Statek na fali i piasek złocisty.
Szerokie place, parki zielone
i tramwajowy srebrzysty dzwonek
Stado gołębi, co chmurką białą
Nad ulicami szybuje śmiało
I każdy kamień, drewno i trawę
Wszyscy kochamy naszą Warszawę
Stolica Polski, piękna Warszawa
to nasza duma, to nasza chwała.

Rozmowa dotycząca treści wiersza:
Czym jest Warszawa dla Polski?
Za co kochamy Warszawę?
Co to znaczy stolica?

„Wycieczka po Polsce”-zabawa ruchowa
rodzic przypina w odpowiednim miejscu na mapie karteczki z nazwami miejscowości do globalnego czytania: Gdańsk, Toruń, Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Nowy Sącz, Zakopane.
Dziecko czyta nazwe miast i ustakla do kąd pojedzie na wycieczkę oraz jakim środkiem lokomocji. Porusza się po pokoju naśladując pojazdy :samolot, auto, pociąg.
Praca z KP 3.31 – łączenie w pary zdjęć i symboli warszawy. Czytanie i nalepianie zdania o Warszawie.
Praca z PiL 63 – ćwiczenia orientacji na kartce
„Zabawy z mapą Polski” – zabawa dydaktyczna.
Dziecko wskazują na mapie Wisłę – od źródła do ujścia do morza. Pomóż odczytać dziecku miasta na drodze Wisły.
„Na plaży” – zabawa ruchowa; opowieść ruchowa.
Dziecko ruchem pokazuje, jak można spędzić czas na plaży.
Legenda o Syrence Warszawskiej
https://www.youtube.com/watch?v=mmRzBf_2Hsc
„Kto pierwszy przypłynie Wisłą do morza?” – gra-ściganka.
Dziecko rysuje grę-ścigankę o tematyce związanej z Polską. Na trasie gry są umieszczone pola pułapki i pola premie, np. pole ze Smokiem Wawelskim, Warszawską Syrenką i innych znanych miejsc Następnie dziecko gra razem z rodziną
https://www.youtube.com/watch?v=T2avBYqlC9s
Wykonaj prace plastyczną – SYRENKA
https://images.app.goo.gl/HSceo3eG5BouQvWb9

Dobre pomysły dla mądrych rodziców:
Zabawa w odszukiwanie w otoczeniu symboli związanych z Polską lub z polskimi miastami. Zabawa z mapą-rozmowa na temat miejsc w których mieszkają dalsi członkowie rodziny. Wspólne przygotowanie potraw charakterystycznych dla wybranych Państw europejskich. Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter. Ćwiczenia grafomotoryczne – kalkowanie wzorów przygotowanych przez rodziców – dom drzewo kwiaty. Wspólne śpiewanie przyśpiewek ludowych które znają rodzice. Czytajcie dzieciom codziennie bajki, baśnie i książek, rozmawiajcie z dziećmi na temat tego co przeczytaliście, zachęcajcie do narysowania obrazka na ten temat.

CAŁUSKI :* DO ZOBACZENIA

 

20 – 24 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA  „PRACA ROLNIKA”

Drodzy Rodzice

W tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi o znaczeniu pracy rolnika dla ludzi. Omówcie jego obowiązki w gospodarstwie wynikające z pory roku. Porównajcie wspólnie z dziećmi dawne i współczesne narzędzia wykorzystywane na roli. Porozmawiajcie z dziećmi jak i dzięki komu powstaje chleb i cukier( rolnik, młynarz, piekarz). Jak młyny wyglądały dawniej, a dziś. Poproście, aby spróbowały rozróżnić rodzaje zbóż oraz wymienić produkty pochodzenia zbożowego(kasze, płatki owsiane, mąka) a także wybrane rodzaje pieczywa. Zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie chleba i ciasteczek. Przeliczajcie z dziećmi różne elementy liczebnikami porządkowymi do 8 dokładając i zabierając elementy ze zbioru, tak aby została ich podana liczba. Utrwalajcie podczas zabaw z dziećmi kierunki: do przodu, do tyłu, w prawo i w lewo. Zaproponujcie dzieciom zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter. Czytanie książek – opowiadań i wierszy, w szczególności na tematy związane z pracą rolnika.

Dzień 1 PRACOWITY DZIEŃ ROLNIKA (poniedziałek 20.04.2020)

„Stary Donald farmę miał” – zabawa ruchowa ortofoniczna przy piosence.

Dziecko słuchają piosenki, wymieniają zwierzęta w niej występujące, naśladują je ruchem i głosem.

Stary Donald farmę miał

Stary Donald farmę miał, ija, ija, oł!

Na tej farmie pieska miał, ija, ija, oł!

Słychać hau, hau tu,

Hau, hau tam,

Hau tu, hau tam,

Wszędzie hau, hau,

Stary Donald farmę miał ija, ija, oł!

W kolejnych zwrotkach dzieci naśladują krowę (mu, mu), kaczkę (kwa, kwa) itp.

„O czym będziemy rozmawiać w tym tygodniu?”

Pierwsze głoski wymawianych przez rodzica wyrazów będą rozwiązaniem naszego tematu. Rodzic wypowiada wyraz, dziecko wyodrębnia pierwszą głoskę, którą słyszy na początku wyrazu. Jeżeli potrafi zapisuje na kartce. Wyrazy: rakieta, oko, lala, nuty, igła, kot.

Praca z KP 3.25 – cięcie i składanie obrazka wiejskiej zagrody jako wprowadzenie do tematu zajęć.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 4
„Dzielny rycerzyk” – dziecko dobierają się w pary z rodzeństwem/rodzicem. Jedna osoba z pary zakłada na ramiona szarfę (tak jak zakłada się plecak). Druga osoba chwyta szarfę z tyłu. Dziecko biegnie w truchcie, naśladując jazdę rycerza na koniu. Po chwili następuje zmiana ról.
„Żabki na łące” – ćwiczenia mięśni nóg. Wszystkie dzieci wykonują przysiad podparty. Na sygnał gwizdka uczestnicy wykonują żabie skoki. Na hasło: bocian leci! wszystkie żabki muszą wykonać ukłon japoński, żeby bocian ich nie zjadł.
„Biegi zaprzęgów” – dzieci dobierają się w pary z rodzeństwem/rodzicem.  Jedna osoba wchodzi do hula-hoop/szarfy, a druga łapie za obręcz, szarfy, hula-hoop, kółka gimnastyczne stając tyłu. Na sygnał zaprzęg zaczyna biec. Po chwili następuje zmiana ról w parze.
„Deszczowa piosenka” – Rodzic rozkłada na podłodze kółka gimnastyczne/szarfy/hula-hoop  i włącza podkład muzyczny z odgłosami deszczu. Dziecko biega po pokoju, omijając kałuże (rozłożone kółka gimnastyczne). Jeśli dziecko wpadnie do kałuży, musi stanąć w kole i zrobić cztery przysiady, aby wyschnąć.
„Chińska medytacja” – dziecko siada na podłodze w siadzie skrzyżnym, plecy ma proste, ręce na kolanach, oczy zamknięte. Głęboko wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami.

Na podwórku sł. Ewa Stadtmüller

Na podwórku zamieszanie,

Każdy czeka na śniadanie,

Głodny kot na płot się drapie,

a gospodarz smacznie chrapie.

Gospodarzu, wstawać pora,

Karmić kury i indora,

Nieść do stajni sianko świeże,

A nie w łóżku sobie leżeć!

Gospodarzu, wstawać pora,

Karmić kury i indora,

Krzyknął: Nieść do stajni sianko świeże,

A nie w łóżku sobie leżeć!

Pieje kogut kukuryku!

Nie ma ziarna dziś w kurniku!

Krowa muczy, kwiczy prosię:

Ktoś tu ma nas wszystkich w nosie.

Gospodarzu, wstawać pora

Karmić kury i indora,

Nieść do stajni sianko świeże,

A nie w łóżku sobie leżeć!

Gdy gospodarz to usłyszał,

spokój, krzyknął: cisza,

Fantastyczny sen dziś miałem,

Więc przerywać go nie chciałem.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści wiersza: O kim był ten wiersz?; Co robił gospodarz, a co powinien robić?; Jakie zwierzęta budziły gospodarza? Jakie inne prace wykonuje rolnik?

Praca rolnika Emilia Raczek

W wiejskiej zagrodzie praca wre od świtu. Gospodarz skoro świt wstał, by zająć się zwierzętami. Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świnek, nalewał wodę do zbiorników i poidełek. Wielkimi widłami poprzenosił do boksów belki słomy i siana. Następnie poszedł do stajni, gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Nanosił również z kopy obok – świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie czekały na niego już krowy. Stały i muczały, a on najpierw nakarmił je i wziął się do dojenia. Trzeba było dojść do każdej i na małym stołeczku usiąść obok niej. Obiema rękoma chwycił wymiona i zaczął doić krowę. Do wiaderka zaczęło płynąć ciepłe mleko.

Następnie gospodarz zjadł szybko śniadanie i wyprowadził z garażu traktor. Doczepił do niego pług i wyruszył w pole. Tam zaorał i zbronował całe pole równiutko, rządek przy rządku. Następnie w wielkie wiadro wsypał ziarno i zaczął siać – chodząc po polu w jedną i drugą stronę. Przyjechał do domu, zjadł obiad i wyszedł do stodoły, gdzie musiał poprzestawiać z miejsca na miejsce bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczęło zmierzchać, znowu doglądał swój dobytek: krowy, konie, świnki, kury oraz kaczki. Wieczorem po kolacji mógł nareszcie odpocząć.

„Praca rolnika” – zabawa naśladowcza.

Dziecko wraz z rodzicem  naśladuje wszystkie wskazane czynności lub zwierzęta występujące w opowiadaniu.

„Co robi rolnik?” – ćwiczenia w czytaniu, zabawa słownikowa.
Dziecko ma na zadanie odpowiedzieć na pytanie rodzica (wypisane niżej) i dokończyć resztę zdań własnymi pomysłami.

Co robi rolnik?

Rolnik od rana…

Rolnik dba o…

Praca rolnika jest…

 

Dzień 2: MASZYNY W GOSPODARSTWIE (wtorek 21.04.2020r)

Kształtowanie codziennych zabiegów higienicznych

https://www.youtube.com/watch?v=l6BsHHQlV-I

 Praca z Cz 58–59 – ćwiczenia w czytaniu

„Taczki” – zabawa ruchowa.Dzieci dobierają się parami z rodzicami/rodzeństwem. Dziecko staje w klęku podpartym obiema rękami, rodzic/rodzeństwo – z tyłu i chwyta je za nogi – tak powstają taczki. Rodzic przygotowuje tor po którym będą się poruszać.

„Traktor z przyczepą” – praca plastyczno-techniczna.Rodzic gromadzi pudełka różnej wielkości, kolorowy papier, klej, nożyczki oraz plastikowe koła jako szablony do odrysowywania. Dzieci z rodzicami ze zgromadzonych materiałów wykonują samodzielnie traktory z przyczepami.

„Policz i zrób tyle” – zabawa matematyczno-ruchowa.Rodzic ma przygotowane kartoniki z oczkami, jak na kostce do gry. Dzieci poruszają się po całym pokoju zgodnie z rytmem muzyki. Rodzic w wybranym przez siebie momencie zatrzymuje muzykę. pokazuje dwa kartoniki i prosi dziecko, aby przeliczyły oczka na kartonikach i zrobiły np. tyle samo pajacyków, przysiadów lub podskoków.

„Dyktando matematyczne” – utrwalenie kierunków, przeliczanie liczebnikami porządkowymi w zakresie 8. Dziecko wykonuje podane czynności dokładnie tak, jak wskazuje rodzic

Idziemy 8 kroków do przodu.

Teraz 3 kroki w lewą stronę.

Teraz 8 kroków do tyłu.

Teraz 5 kroków w prawą stronę.

Prawą ręką dotykamy lewego kolana.

Lewym kolanem dotykamy podłogi.

Prawym łokciem dotykamy do lewego kolana. itp.

W celu ułatwienia dzieci mogą założyć na lewą rękę frotkę.

„Nosimy worki” – zabawa ruchowa twórcza.

Dziecko naśladuje przenoszenie worków z jednej strony pokoju na drugą stronę. Rodzic za każdym razem zmienia polecenie: lekkie – ciężkie worki. Dziecko stara się odzwierciedlić swoim ruchem przenoszony ciężar. Jako odzwierciedlenie worka dziecko może nosić poduszkę.

 

Dzień 3. OD BURAKA DO LIZAKA (środa 22.04.2020r)

Od buraka do lizaka (autor nieznany)

Cukrowa wata, cukrowa wata, Kręconą w bębnie kupuje tata. Ja lubię watę, lubi też osa Cukrowe nitki cieńsze od włosa. Skąd wziął się cukier. A czy Ty wiesz? Rośnie na polu burak cukrowy, Długo dojrzewa, aż jest gotowy. Trzeba buraki z ziemi wyrwane Zwieść do fabryki cukrownią zwanej. Tam się je myje, kroi, szykuje I coś jak kompot przygotowuje. Na samym końcu z tego kompotu Jest wreszcie cukier. Tyle kłopotu Ma mnóstwo ludzi z takim burakiem, Byś mógł się cieszyć jednym lizakiem.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści wiersza: Z czego się robi lizaki i watę cukrową?; Z czego się robi cukier?; Jak się nazywa fabryka, która produkuje cukier?; Kto produkuje buraki cukrowe?; Czy znacie jakieś inne buraki?; Do czego służą buraki pastewne? Do czego służą buraki czerwone?

 „Od buraka do lizaka” – historyjka obrazkowa z 4 obrazków: rolnik na polu zbiera buraki cukrowe; transport buraków traktorem do cukrowni; praca na linii produkcyjnej w cukrowni; w sklepie ze słodyczami. Rodzic miesza obrazki, aby dziecko uważnie przyjrzało się wszystkim i aby ułożyło je w odpowiedniej kolejności. Posługuje się pojęciami: na początku, później, następnie, na końcu. Za każdym razem dziecko opowiada treść obrazka.

 Praca z PiL 58 – analiza i synteza słuchowa; rozwiązywanie rebusów słuchowych, pisanie wyrazów po śladzie.

„Słodka opowieść” – słuchanie opowiadania Alicji Cholewy z serii Przygody Marty i Marcina.

Wpadłem na chwilę do Marty. Dostała nowe puzzle i nie mogła sobie poradzić z ich ułożeniem. Postanowiłem jej pomóc i z chwili zrobiła się godzina. Piliśmy herbatę owocową. Pachniała lasem i malinami. Właśnie kończyliśmy układanie, kiedy do pokoju weszła mama Marty.

– Kto rozsypał cukier? – zapytała, podchodząc do stołu, i po chwili zaczęła zgarniać z obrusa białe kryształki. – No tak, jak zwykle nie ma winnego – mrugnęła do nas wesoło.

– Oj mamusiu, wysypało się – tłumaczyła Marta.

– No właśnie wysypało się – wtórowałem.

– Teraz cukier jest tani, ale kiedyś dawno temu, jedli go tylko bardzo bogaci ludzie – wtrąciła mama.

– Naprawdę? – zapytaliśmy prawie równocześnie.

– Dawano go też chorym, żeby szybciej wracali do zdrowia – uśmiechnąłem się do Marty i odezwałem się z nutką zazdrości w głosie.

– Ale ci chorzy mieli się dobrze. Ostatnio bolało mnie gardło, jednak zamiast cukru musiałem zażywać gorzkawy syrop.

– Mamusiu, a z czego robi się cukier? – przerwała mi Marta.

– Otrzymuje się go z trzciny cukrowej i oczywiście z buraków cukrowych. Sok wyciśnięty z tych roślin gotuje się, aż powstaną z niego kryształki. Można je potem barwić farbami spożywczymi i różnie formować. Stąd w sklepach tyle cukierków, lizaków i draży.

– A czy wiesz Marcinku, czym słodzili potrawy twoi ukochani Indianie? – próbowałem sobie przypomnieć, jednak w końcu poddałem się i poprosiłem panią Olę o podpowiedź.

– Wiele roślin zawiera słodkie substancje. Indianie do produkcji syropu wykorzystywali sok z drzewa klonu. A teraz – zwróciła się do nas – zgadywanka.

– Kto mi powie, jak wygląda burak cukrowy? – Uniosłem do góry palec – ja, ja – zawołałem.

– Jest duży, ma biało-szarą głowę i wielkie zielone liście, acha – i rośnie na polu.

– A jak się nazywa fabryka, w której powstaje cukier? – tym razem Marta była pierwsza. – To cukrownia. Tam ogromne samochody i ciągniki zwożą buraki z pól.

– Wspaniale – mama była bardzo zadowolona.

– W takim razie jeden do jednego. Nie ma pokonanych. Obydwoje zwyciężyliście. A oto wasza nagroda – mamusia Marty położyła na stole dwa duże kolorowe lizaki.

– Hurra, hurra – podskakiwaliśmy z Martą, radośnie pokrzykując.

– Kiedy je zjecie, nie zapomnijcie umyć zębów – poprosiła, wychodząc z pokoju.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści opowiadania: Z jakich innych roślin, oprócz buraków cukrowych, można uzyskać cukier?; Czy dawno temu wszyscy ludzie mieli dostęp do cukru?; Dlaczego cukier podawano chorym ludziom?; Co to znaczy, że cukier krzepi?

„Rzucam ci piłkę i mówię część słowa, a ty mi powiedz jaka jest druga połowa” – zabawa słuchowa.

Rodzic mówi pierwszą sylabę, a dzieci dopowiadają kolejne. Wszystkie słowa związane z tematyką – wsi, rolnika, zwierząt z zagrody, np.: trak – tor; kom – bajn; bro – ny, za – gro – da, rol – nik.

„Prawda – fałsz” – zabawa dydaktyczna.

Dziecko siedzi rodzic wypowiada zdanie związane tematycznie z wsią, pracą rolnika. Jeżeli jest ono prawdziwe, dziecko klaszcze w ręce, jeżeli jest fałszywe – wstaje i tupie.

 

Dzień 4: JAK POWSTAJE CHLEB  (czwartek 23.04.2020r)

Zabawa ruchowa przy muzyce „W poniedziałek rano kosił ojciec siano”
https://www.youtube.com/watch?v=eyXUmg5UdSs

W poniedziałek rano,
kosił ojciec siano,
Kosił ojciec, kosił ja,
kosiliśmy obydwa, obydwa.
A we wtorek rano
Grabił ojciec siano,
Grabił ojciec, grabił ja,
Grabiliśmy obydwa.
A we środę rano
Suszył ojciec siano,
Suszył ojciec, suszył ja,
Suszyliśmy obydwa.
A we czwartek rano
Zwoził ojciec siano,
Zwoził ojciec, zwoził ja,
Zwoziliśmy obydwa.
A zaś w piątek rano
Sprzedał ojciec siano,
Sprzedał ojciec, sprzedał ja,
Sprzedaliśmy obydwa.
A w sobotę rano
Przepił ojciec siano,
Przepił ojciec, przepił ja,
Przepiliśmy obydwa.
A w niedzielę z rana
Już nie było siana,
Płakał ojciec, płakał ja,
Płakaliśmy obydwa.

Żyto i chleb – słuchanie opowiadania Czesława Janczarskiego.

Ania poszła na spacer. Wzięła ze sobą Uszatka. Szli ścieżką przez pole.

– Spójrz powiedział Miś – ile tu trawy rośnie na polu! Będzie można na niej fikać koziołki.

– Koziołki będziesz fikał gdzie indziej – uśmiechnęła się Ania. Tej trawy nie wolno deptać. To żyto. Będzie z niego chleb.

Miś nic nie odpowiedział, ale bardzo się zdziwił. „Przecież chleb robi się z mąki, a mąka jest biała, a nie zielona.”

Po drodze jechał wóz. A na wozie siedział dziadek Walenty. – Siadajcie zaproponował Ani i Misiowi. Ania i niedźwiadek usiedli na worku.

– Co jest w tym worku? – zapytał miś.

– Żyto. Będzie z niego chlebek – powiedział dziadek i wyjął z worka garść złocistych ziarenek.

Uszatek znów się zdziwił. Przecież chlebek robi się z mąki, a nie ze „złocistych ziarenek.”

Gdy Ania i Uszatek przyjechali do domu, Miś zaraz poprosił o kromkę chleba. Ach jak mu smakował chleb po spacerze! Jadł z apetytem i myślał:

„Jak naprawdę jest z tym chlebem! Jem go codziennie i nie wiem, czy zrobiono go z mąki, czy ze złocistych ziarenek, czy też z zielonej trawy?”

Podrapał się Uszatek w opuszczone uszko i zamyślił się głęboko: „Kto mi wytłumaczy to wszystko?”

Aby upiec chleb, potrzebna jest ciężka praca wielu ludzi, chleb należy szanować.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści opowiadania: Gdzie na spacer poszła Ania z Uszatkiem?;

Co tam widzieli?; Co w workach wiózł dziadek Walenty?; Dokąd jechał z żytem dziadek Walenty?; Jak powstaje chleb?; Jak do powstawania chleba przyczynia się rolnik?; Jak do powstawania chleba przyczynia się młynarz?; Jak do powstawania chleba przyczynia się piekarz?; Jak do powstawania chleba przyczynia się sprzedawca?; Dlaczego chleb jest tak ważny w życiu człowieka?

„Co jeszcze robimy ze zboża?” – zabawa dydaktyczna.

Pokaż dziecku różne produkty pochodzące ze zboża, np. mąki, kaszy jęczmiennej, kaszy manny, płatków kukurydzianych i owsianych, kaszy jaglanej.

Czy znacie te produkty?

Które produkty wykorzystuje mama albo tata w kuchni?

Spróbujcie wraz z dzieckiem upiec chleb bądź bułeczki.

https://www.youtube.com/watch?v=p-HW2BjFBQU

„Rysujemy litery” – zabawa grafomotoryczna.

Rodzic wysypuje na talerzyki produkty pochodzenia zbożowego: Prosi dziecko, aby wybrało sobie jeden talerzyk i napisał na wysypanym produkcie swoje imię. Następnie dziecko zmienia produkt i powtarza czynność. Dziecko może określać, na którym pisało się mu najlepiej, który był przyjemny, a który nie itp.

Praca z PiL 59 – przeliczanie w zakresie 8.

 

Dzień 5: ROBIMY CIASTKA (piątek 24.04.2020r)

„Gra w zielone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko maszeruje, podskakuje bądź biega po pokoju, w zależności od rytmu podawanego przez rodzica. Na przerwę w akompaniamencie rodzic podaje nazwę koloru, np. zielony. Dziecko w pokoju musi odszukać przedmiot w podanym kolorze go dotknąć. Zabawa jest powtarzana kilka razy.

Abecadło o chlebie – praca z wierszem Władysława Bełzy.

ABC
Chleba chcę,
Lecz i wiedzieć mi się godzi,
Z czego też to chleb się rodzi?
DEF
Naprzód siew:
Rolnik orze ziemię czarną
I pod skibę rzuca ziarno
HKJ
Ziarno w lot
Zakiełkuje w ziemi łonie,
I kłos buja na zagonie.
Ł i L
Gdy już cel
Osiągnięty gospodarza,
Zboże wiozą do młynarza.
MNO
Każde źdźbło,
za obrotem kół, kamienia,
W białą mąkę się zamienia.
PQS
To już kres!
Z młyna piekarz mąkę bierze
I na zacier rzuca w dzieże.
RTU
I co tchu
W piec ogromny wkłada ciasto,
By chleb miały wieś i miasto.
WXZ
I chleb wnet!
Patrzcie, ile rąk potrzeba,
Aby mieć kawałek chleba.

Rozmowa dotycząca treści wiersza: Kto przyczynia się do tego, że mamy chleb?; Jak nazywają się te zawody?; Gdzie kupujemy chleb?

„Karmimy kurki”

Zabawa usprawniająca aparat mowy.

Daj dziecku kartki na których będzie rysował duże koła i je wycina. Niepotrzebne fragmenty papieru tną na mniejsze kawałeczki wielkości paznokcia kciuka.-będą udawały pokarm dla kurek. Następnie dzieci za pomocą rurek przenoszą ścinki na wycięte koła, przeliczając je.

„Zdrowe ciastka” – zajęcia kulinarne.

Rodzic wraz z dzieckiem gromadzi potrzebne produkty i sprzęt kucharski. Zwraca uwagę na bezpieczne i higieniczne wykonywanie pracy.

Składniki na ciasteczka z płatków owsianych

8 dag miękkiego masła,  1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

1/3 szklanki cukru pudru,  1/2 łyżeczki cynamonu,

1/2 szklanki mąki pszennej,  3 łyżki mleka

1/2 szklanki bakalii (rodzynki, posiekane orzechy itp.) 1 szklanka płatków owsianych,

Przygotowanie ciasteczek

Rodzynki należy sparzyć i osączyć. Płatki zrumienić na suchej patelni i ostudzić. Utrzeć z masłem i cukrem. Dodać mąkę wymieszaną z sodą i cynamonem, wymieszać. Wlać mleko, wsypać bakalie, wymieszać na jednolitą masę. Wykładać na pergamin za pomocą dwóch łyżeczek małe porcje ciasta (najwyżej po pół łyżeczki). Piec w temperaturze 190–200°C przez 12 minut, do lekkiego zrumienienia. Zostawić do przestudzenia na blasze. Degustacja ciastek.

PAPA! DO ZOBACZENIA – KOCHAMY WAS

 

14 – 17 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA  „NA WSI”

Drodzy Rodzice

W tym tygodniu porozmawiajcie z dziećmi na temat zwierząt mieszkających w gospodarstwie wiejskim. W miarę możliwości uczcie dzieci nazywać te zwierzęta i  ich młode oraz nazywać pomieszczenia, w których mieszkają. Odkrywajcie ich zwyczaje i ulubione pokarmy. Porozmawiajcie z dziećmi  na temat nabiału oraz jego przetworów – serów, jogurtów, kefirów. Pokażcie dzieciom  cyfrę 8.  Dzieci niech uczą się ją pisać. Bawcie się w dokładanie dokładanie elementów tak, by było ich 8, i odkładanie elementów tak, by zostało ich 8. Zapoznajcie dzieci z literą  j, J, jak jajo lub Janek. Dzieci niech próbują czytać wyrazy złożone z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, J.

 1. W GOSPODARSTWIE (wtorek 14.04.20r)

„Co zmieniło swoje miejsce?” – zabawa dydaktyczna. Gromadzimy 7 różnych przedmiotów. Ustawiamy je po kolei, a dziecko ma za zadanie zapamiętać ich ustawienie. Następnie prosimy, aby dziecko się odwróciło, a rodzic. zmienia kolejność ustawienia przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wskazanie różnic w ustawieniu.

Zestaw ćwiczeń:

„Pracowity dzień rolnika” – dziecko biega. Rodzic opowiada, jakie czynności wykonuje rolnik na roli. Dziecko naśladuje wszystkie wymieniane czynności, np. sianie zboża, sadzenie warzyw, pielenie grządek, zbieranie owoców, koszenie zboża itp.

„Krówki na wypasie” – dziecko  jest krową (berkiem). Krowa rozkłada ramiona na boki i rozszerza palce dłoni. Rodzice chwytają za palce oraz ramiona krowy i zadają pytanie: Jakiego koloru daje mleko krowa? Krowa udziela odpowiedzi, wymieniając dowolne kolory. Odpowiedź, że mleko jest koloru białego, jest sygnałem do ucieczki przed krową. Złapana osoba zostaje krową i zabawa trwa dalej.

„Wyrabianie ciasta” – każdy uczestnik siedzi na krzesełku na bosaka, a przed nim na podłodze leży szarfa. Dzieci wyobrażają sobie, że szarfa to ciasto i za pomocą bosych stóp ugniatają ją, wałkują itp.

„W zagrodzie” Bożena Forma

Wstawać wszyscy wstawać,

dzionek się zaczyna.

Słoneczko już świeci to dobra nowina.

Gospodyni Magda

z łóżka wyskakuje.

Krząta się po domu,

czasu nie marnuje.

Już czekają kury,

kaczki i perliczki.

Kogut, kilka gęsi,

indor i indyczki

Gospodyni w wiadrach,

czystą wodę niesie.

Ptactwu sypie karmę,

głodne wszystkie przecież.

Wypuszcza z obory

krowę i barana,

niech na łące trawę

skubią już od rana.

Jak to gospodyni

dba o swą zagrodę,

zawsze bardzo chętnie

pokazać wam mogę.

Rozmowa dotycząca treści wiersza: Kto jest bohaterem wiersza?  Co od rana robi gospodyni Magda? Jak myślicie, gdzie mieszka gospodyni Magda?

„Na wiejskim podwórku” – rozmowa na temat wiejskiego podwórka. Jakie zwierzęta można spotkać na wiejskim podwórku? Jak wyglądają te zwierzęta?  Które zwierzęta mają dwie, a które cztery nogi?  Które mają rogi? Jak poruszają się ptaki? Jak inne zwierzęta? Jakie zwierzęta żyjące na wiejskim podwórku można spotkać w mieście?  Kto dba o zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku? Jak wygląda praca gospodarza?

Na podstawie własnych doświadczeń dzieci mogą opowiadać o pracy w gospodarstwie, o codziennych obowiązkach gospodarzy. Dzieci mieszkające na wsi mogą opowiedzieć o pracy swoich rodziców lub dziadków.

„Zwierzęta z wiejskiego podwórka” – zagadki słuchowe.

https://www.youtube.com/watch?v=yLiRpy71W50

 Zadaniem dzieci jest rozpoznać zwierzęta po głosie i nazwać je.

„Pieski do budy” – zabawa orientacyjno-porządkowa. „Dzieci-pieski” poruszają się na czworakach w różnych kierunkach, omijają obręcze (budy). Na hasło: Pieski do budy! dzieci jak najszybciej muszą usiąść w najbliższej budzie.   „Dopowiedz i zrób” – zabawa z rymami.

Rodzic mówi zdania, których zakończenia (słowa do rymu) dopowiadają dzieci. Dzieci wykonują czynność, o której jest mowa w zdaniu. Powiedz: prosię i podrap się po … /nosie/. Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… /dłoń/. Powiedz: krowy i dotknij palcem … /głowy/. Powiedz: króliczki i nadmij … /policzki/. Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem … /brzuszka/. Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, … /trzy/.

„Na pastwisku” – zabawa ruchowa. Rodzic (gospodyni) wyprowadza swoje zwierzęta  na pastwisko. Dzieci wychodzą i naśladują głosy i sposób poruszania się zwierząt.

„Czyje to domy?” – dzieci nazywają pomieszczenia, w których żyją poszczególne zwierzęta wiejskie: stajnia, obora, chlewik, kurnik, buda.

„Wiemy wszystko o zwierzętach!” – zabawa  z wykorzystaniem wyciętych obrazków zwierząt z ich nazwą. Przygotowujemy również kartki z takimi samymi napisami. Zadaniem dzieci jest dopasować napis według wzoru pod odpowiednim obrazkiem. Dzieci wspólnie z Rodzicami odczytują nazwy zwierząt. Następnie Rodzic prosi, aby dopasować obrazki do jego polecenia. Dzieci klasyfikują obrazki według następujących kryteriów: zwierzęta, które mają cztery nogi; zwierzęta, które znoszą jajka; zwierzęta, które mają dwie nogi; zwierzęta, które mają skrzydła; zwierzęta, które mają rogi; zwierzęta, które mają dzioby; zwierzęta, które mają ogony; zwierzęta, które mieszkają w stajni; zwierzęta, które mieszkają w oborze; zwierzęta, które mieszkają w kurniku.

„Zabawa kogutów” – zabawa ruchowa. Dziecko stoi w parze z Rodzicem naprzeciwko siebie, ręce mają wyciągnięte przed sobą, stoją na jednej nodze i odpychają się, niczym koguty.

„Wyprawa na wieś” – słuchanie opowiadania Bogusława Michalca

Dziś przy płocie, gdzieś nad Sanem, koza kłóci się z baranem. Taka sprzeczka to nie żarty: kto z nich bardziej jest uparty? Tuż przy skręcie na Jaworzno grały kury w piłkę nożną. Mecz sędziował kogut stary, co miał buty nie do pary. W bramce była wielka dziura, więc mocniej jakaś kura kopnąć tu zechciała piłkę, choćby nawet przez pomyłkę, to szukano piłki potem od niedzieli po sobotę. Ale wbrew tym przeciwnościom, kury grały z przyjemnością. Koń, co wiele w życiu przeżył, dziś w uśmiechu zęby szczerzy. Rzekł, gdy wsparł się na podkowie: „Dobrze jest mieć końskie zdrowie”. Jedni mają strojne szaty, za to krowa – czarne łaty. Smutnie muczy całe lata: „Nie chcę dłużej być łaciata”. Pewna świnka w Świnoujściu marzy wciąż o zamążpójściu. Szuka ciągle kandydata „Miła jestem i bogata. To nie będzie pierwszy lepszy, chcę by był najlepszy z wieprzy. Niech ma frak i krawat w prążki, niech uczone czyta książki. Niech kwiatami też mnie wita, niech je widelcem z koryta. Zresztą – po co tyle krzyku – mogę sama żyć w chlewiku”. Gdy się indyk rozindyczy, nikt indyka nie przekrzyczy. Niech pies szczeka, baran beczy, indyk swoje, indyk przeczy: „Ja wiem lepiej, nie masz racji. Już mówiłem przy kolacji, że od Gdańska, aż po Kraków, indyk jest najlepszym z ptaków. Gdy się gęś ze złości trzęsie, robi miny bardzo gęsie. Ranek, albo popołudnie, gęś wykrzywia się paskudnie. Księżyc zajął miejsce słońca, fochom gęsi nie ma końca. Pyta paw i pyta kura: „O co taka awantura?”

Rozmowa na temat treści opowiadania.

 Praca z W 34 – wykonanie pływającej kaczuszki, praca według instrukcji.

„Żabki na łące” – ćwiczenia mięśni nóg. Dzieci wykonują przysiad podparty. Na sygnał  wykonują żabie skoki. Na hasło: bocian leci!  żabki muszą wykonać ukłon, żeby bocian ich nie zjadł.

„Chińska medytacja” – dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, plecy mają proste, ręce na kolanach, oczy zamknięte. Głęboko wciągają powietrze nosem, wypuszczają ustami.

 1. ZWIERZĘTA W GOSPODARSTWIE (środa 15.04.20r)

„Wiejskie życie” – słuchanie wiersza Aleksandry Wojtyły.

Byłoby dziś znakomicie

lepiej poznać wiejskie życie.

Gdzie stodoła, chlew, obórka,

piesek strzeże tam podwórka.

Gdzie panuje gwar i hałas,

wszyscy chcą coś mówić naraz.

Kurka gdacze, kaczka kwacze,

a tam mała Zosia płacze,

że uciekła jej z podwórka

ulubiona biała kurka.

Ścieżka tam prowadzi wąska,

a przy ścieżce stoi gąska,

która bardzo się dziś złości

i gęganiem płoszy gości.

Napuszają się indyki,

że zbyt głośna ryczą byki.

Krowy pasą się na łące,

obok skaczą dwa zające.

Gdzie już od samego rana

słychać głośny bek barana.

Świnki się taplają w błocie,

koza trawę je przy płocie.

W polu słychać śpiew skowronka,

dużo kropek ma biedronka.

Wokół łąka, pola, las,

tam spokojnie mija czas.

Nieopodal płynie rzeka,

szum jej słychać już z daleka.

Więc słuchajcie moi mili,

nie zwlekajcie ani chwili.

Zapraszam Was na wycieczkę,

gdzie wiejskie zwierzęta poznacie troszeczkę.

Tu Rodzic przerywa czytanie i zadaje pytanie do tekstu: Gdzie „na niby” wybierzemy się na wycieczkę?

„Zwierzątka” -Przygotuj obrazki ze zwierzętami wyrazy z ich nazwami. Po każdym krótkim tekście o zwierzęciu dzieci wybierają prawidłowy obrazek, a jeśli potrafią, również wyraz z nazwą tego zwierzęcia.

Kogut

Kogut panem jest podwórka. Powie Wam to każda kurka. I przez całe swoje życie wstaje zawsze już o świcie, by zwierzęta i ludzi swoim pianiem obudzić. Na głowie ma grzebień czerwony, zawsze broni kury – żony. Wtedy pieje kukurykuuuu! Zmiataj rozbójniku!

Kura

Kurki w nocy śpią na grzędzie, w dzień zaś skubią trawkę wszędzie i ostrymi pazurkami grzebią w ziemi za ziarnami. Kiedy jajko zniesie kurka, głośno gdacze złotopiórka. A gdy wysiaduje jajka, mówię szczerze, to nie bajka, trzymaj od niej się z daleka. Może wtedy podzióbać człowieka. Gdy wyklują się kurczątka, małe, żółte niebożątka, mama kura nie odpuszcza i z oczu swych dzieci nie spuszcza. Biedna jest ta nasza kurka, nigdy nie może opuścić podwórka. Nikt nie pyta o jej wolę, żywot swój często kończy w rosole.

Baran

Dzisiaj od samego rana słychać wokół bek barana, co na głowie dla przestrogi nosi zakręcone rogi. Nie pytając się nikogo wstał o świcie lewą nogą, czmychnął ze swojej obórki i z impetem goni kurki. Kochany Panie Baranie! Niech Pan natychmiast przestanie. Bo te kurki pewność mam nie zniosą więcej jajek nam.

Świnka

Każda świnka lubi błoto w błocie kapie się z ochotą i gdy biegnie na śniadanie zabrudzone ma „ubranie”. Choć nie wzbudza to zachwytu, ona nie traci apetytu. Droga świnko, tak nieładnie, błoto Ci w korytko wpadnie. A to skończy się z pewnością brzuszka twego niestrawnością. Nim przystąpisz do jedzenia, o tym już wspomniano nieraz, czyste ręce miej, ubranie, wtedy nic Ci się nie stanie.

Koza

Kto hoduje kózek parkę, może schować już kosiarkę, bo te kozy, to wszyscy wiedzą całą trawę z podwórka zjedzą. Nie pogardzą i listkami oraz z drzewa gałązkami. Koza wciąż buzią swa porusza, wilczy głód ją do tego zmusza. Jest ceniona przez człowieka ze względu na dużą wartość jej mleka.

Gęś

Tam, gdzie ścieżka biegnie wąska, stała sobie pewna gąska, która znana jest wśród gości z braku swojej gościnności. Czasem bywa agresywna, choć to rzecz jest trochę dziwna, czemu psa, co podwórka pilnuje, ciągle dziobem podszczypuje? Głośno syczy, skrzydłami bije, do przodu wyciąga swą długą szyją. To wiadomo od stuleci, przez to boją się jej dzieci. Jest ptakiem, co jak mało który, musi się wreszcie nauczyć kultury.

„Po osiem” – zabawa. Gromadzimy kilka pudełek z pokrywkami. Na każdej pokrywce jest narysowanych osiem kropek. W pudełkach można umieścić dowolne liczmany. Dzieci liczą kropki na pokrywkach pudełek i do każdego pudełka wkładają tyle liczmanów, ile jest kropek na pokrywce.

„Matematyczne klocki” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem klocków matematycznych z W 43. Dzieci porównują długość klocków odpowiadających liczbie 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oraz 8. „Dywaniki” – dzieci układają z klocków pasek długości 8 białych kwadratów.

Praca w KP 3.23 – zapoznanie z liczbą 8

„Policz i zrób” – zabawa matematyczno-ruchowa. Rodzic ma przygotowane kartoniki z oczkami, jak na kostce do gry. Dzieci poruszają  zgodnie z rytmem podanym przez Rodzica Na przerwę Rodzic pokazuje dwa kartonik i prosi dziecko, aby zrobiło np. tyle samo pajacyków, przysiadów lub skakało tyle razy, ile jest razem oczek na obu kartonikach.

„Wiejska zagroda” – praca plastyczna. Rysowanie kredkami pastelowymi wiejskiej zagrody.

 1. OD JAJKA DO KURY (czwartek 16.04.20r)

„W kurniku” – osłuchanie z piosenką Danuty i Karola Jagiełło .

https://www.youtube.com/watch?v=fmf9rR_zlEg

Aktywne słuchanie piosenki – podczas słuchania dzieci siedzą wygodnie i wykonują dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami, głową.

Rozmowa na temat treści piosenki – dzieci starają się odpowiadać na pytania Rodzica cytując tekst.

Dzieci realizują rytm piosenki – klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą.

Zabawa ruchowa do piosenki – według pomysłu Rodzica

Analiza słuchowa zdań z piosenki, podział zdań na wyrazy – wystukiwanie ich liczby dłonią o podłogę.

Analiza i synteza słuchowa sylabowa wybranych wyrazów – wyklaskiwanie sylab, liczenie sylab.

„Kwoka i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce. Rodzic to kwoka, a dzieci to kurczęta. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają skrzydełkami, grzebią pazurkami), gdy muzyka milknie – szybko chowają się pod skrzydłami kwoki.

„Wyszukiwanie głoski j” – zabawa dydaktyczna. Zadaniem dzieci jest wyszukanie w domu przedmiotów, które zaczynają się taką samą głoskę jak wyraz jajko.

„Czy jest tu głoska j”? – zabawa.  Rodzic wypowiada wyrazy według własnego pomysłu; gdy dzieci usłyszą w wyrazie głoskę j, wykonują wcześniej umówiony ruch, np. podnoszą się i siadają z powrotem na miejsce.

Demonstracja nowej „J, j” litery drukowanej małej i wielkiej, porównywanie jej z literą drukowaną; pokaz pisania litery  bez liniatury i w liniaturze, zwrócenie uwagi na kierunek pisania. Omówienie miejsca zapisu małej i wielkiej litery w liniaturze.

Modelowanie litery pisanej – z plasteliny, z drucików, inne sposoby do wyboru przez Rodzica.  Praca z KP 3.24 – prezentacja liter j, J na podstawie wyrazów podstawowych: jajko i Janek. Wyszukiwanie liter j w tekście, analiza i synteza słuchowa wyrazów; próby odczytywania sylab z poznanych wcześniej liter i całych prostych wyrazów, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.

„Co było pierwsze?” Grzegorz Kasdepke

Na Kurzym Uniwersytecie od rana panowało niesamowite zamieszanie. Zwłaszcza dwuletnie nioski robiły masę hałasu. Gdakały, przepychając się i dziobiąc. Jedna usiadła nawet na żyrandolu – a wszystko po to, by lepiej słyszeć profesora Koko, który lada moment miał rozpocząć wykład na temat: „Co było pierwsze – jajko czy kura?”. – Oczywiście, że jajko! – krzyczały siedzące w drugim końcu sali jajka. Bardzo przeżywały swój pierwszy dzień na uniwersytecie. – Ko – koleżanki, słyszałyście?! – wrzasnęła jakaś oburzona kwoka. – Ledwośmy zniosły tych smarkaczy, a już nam pyskują! Ale zanim inne nioski zdążyły wyrazić swe oburzenie, profesor Koko chrząknął – i tak właśnie zaczął się wykład. – Jajko czy kura?… – mówił monotonnym głosem, drapiąc się w zamyśleniu po dziobie. – Oto jest pytanie…się kury! – Ale to kury znoszą jajka! – zagdakała jedna z kur, a wszystkie inne narobiły takiego hałasu, że aż ta, która siedziała na żyrandolu, spadła profesorowi na głowę. – Czy mogłaby pani ze mnie zejść? – zapytał uprzejmie profesor Koko. Okazało się jednak, że kura nie może, bo właśnie zniosła jajko – i teraz chciałaby je szybko wysiedzieć. – No i co, no i co?! – triumfowały kury. – Samo to jajo się chyba nie zniosło?! Jajka popatrywały na siebie z wyraźnym zakłopotaniem – i już, już miały przyznać kurom rację, gdy naraz spod nioski siedzącej na głowie profesora wygramoliło się pisklę. – Czy mogłaby pani bawić się z dzieckiem gdzie indziej? – zapytał uprzejmie profesor Koko. Nikt go jednak nie słyszał; jajka śmiały się i klaskały, a kury gdakały wniebogłosy. I tak skończył się wykład na temat: „Co było pierwsze – jajko czy kura?”. – Na następnych zajęciach pomówimy o czymś mniej skomplikowanym – obiecał profesor Koko, choć nikt go nie słuchał. – Na przykład – jak zbudować kosmiczną rakietę…

„Co było pierwsze: jajko czy kura?” – zabawa słownikowa. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie i uzasadnić tę odpowiedź. Wszystkie odpowiedzi są dobre. Na końcu Rodzic. mówi dziecku, że nie ma odpowiedzi na to pytanie.

 1. OD KROWY – NABIAŁ (piątek 17.04.20r.)

„Wielka księga zagadek „  Arkadiusz Maćkowiak

Biały jest twarogiem zwany,

W żółtym dziury się znajdują.

W twej lodówce jest schowany,

Z nim kanapki ci smakują. /ser/

Naturalny, owocowy,

Bardzo pyszny oraz zdrowy.

Z przeróżnymi dodatkami,

Śliwką, wiśnią lub ziarnami.

Z mleka zdrowym jest produktem,

A nazywa się … /jogurt/

Z mleka produkt wytwarzany,

Białym serem bywa zwany.

Naturalny, bardzo zdrowy,

Z dżemem, z miodem – wyborowy. /twaróg/

Praca z Cz 56– – ćwiczenia w czytaniu prostych tekstów, czytanie globalne nazw produktów spożywczych.

„Co to jest?” – zabawa. Rodzic przygotowuje malutkie porcje różnych dostępnych produktów mlecznych, np. twarogu, jogurtu, żółtego sera, kefiru. Dzieci z zamkniętymi oczami próbują wszystkich produktów i nazywają je. Rodzic mówi dziecku o właściwościach zdrowotnych produktów mlecznych. Omawia sposób ich przechowywania.

 „Co jest zdrowe?” – praca plastyczna metodą kolaż. Rodzic przygotowuje dla  dziecka kartkę z narysowanymi półkami sklepowymi. Zadaniem dziecka jest powycinanie z gazet (ulotek sklepowych) produktów spożywczych i poprzyklejanie ich na półkach według rodzajów. Rodzic może również przygotować podpisy do półek: nabiał, makarony, napoje, owoce i inne, w zależności od tego, czy dzieci już czytają. Dzieci muszą pamiętać, że na półkach mają się znaleźć tylko zdrowe produkty.

„W gospodarstwie” – słuchanie wiersza Teresy Marii Massalskiej

 Naśladowanie głosów zwierząt, ćwiczenia ortofoniczne.

Pieje kogut już od świtu:

– Kukuryku! Kukuryku! Kura do kurczaków żwawo

Gdacze: – W lewo!

Gdacze: – W prawo!

Kaczka kwacze: – Kwa! Kwa! Kwa!

Trzy kaczątka dziobem pcha.

Krowa muczy: Mu! Mu! Mu!

Aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much

I rży głośno: – Jestem zuch!

Świnka chrumka: – Chrum! Chrum! Chrum!

Co za hałas! Co za szum!

Kot cichutko miauczy: – Miau.

A pies szczeka: – Hau! Hau! Hau!

Praca z PiL 56 – ćwiczenia w pisaniu po śladzie liter j, J, ćwiczenia grafomotoryczne.

„Wiosenny twarożek” – zajęcie kulinarne. Rodzic przygotowuje produkty i narzędzia niezbędne do wykonania wiosennego twarożku. Dzieci wykonują prace według instrukcji Rodzica. Następnie wspólnie zjadają twarożek.

 „Mleko jest…” – zabawa słownikowa. Dzieci kończą zdanie. Gdy wyczerpią się pomysły dotyczące mleka, Rodzic może zaproponować inne zdanie, np.: W wiejskiej zagrodzie…, Zwierzaki z wiejskiej zagrody…

Praca z PiL 57 – przeliczanie w zakresie 8, pisanie po śladzie cyfry 8.

POLECAMY:

https://www.youtube.com/watch?v=Osl8JG6GcEs

https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

https://www.youtube.com/watch?v=E5bWIQo182c

https://www.youtube.com/watch?v=2LOpSLZe2RA

Eksperyment z wykorzystaniem mleka i zabarwionej wody.

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy: mleko, barwniki(zamiast barwników można użyć kolorowych płynów, farbek rozcieńczonych w wodzie), płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, zakraplacz lub łyżeczki, duży talerz. Na duży talerz wlewamy mleko,
a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze, lub wodę zabarwioną bibułą czy też ewentualnie farbką. Samo wkrapianie barwników na powierzchnię białego mleka jest dla dzieci duża atrakcją. Obserwujemy jak kolory rozpływają się mieszając ze sobą. Gdy na mleku zbierze się już tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Jeśli eksperyment się uda barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko.

Miłej zabawy.

POZDRAWIAMY :):):):):):):):):):):):):):):) CAŁUSKI

 

06 – 10 kwiecień 2020r.

TEMAT TYGODNIA  „ŚWIĘTA WIELKANOCNE”

Drodzy Rodzice.

Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Polskie tradycje wielkanocne oraz symbolika produktów zgromadzonych w wielkanocnym koszyczku to ważne tematy. Warto poświęcić choć chwilę na rozmowę o rodzinnych tradycjach, które wiążą się z nadchodzącymi dniami. Nie zapominajmy o tym, że to my tworzymy tradycję, że przetrwa ona tylko wtedy, gdy zadbamy o najmniejsze drobiazgi, gdy zaszczepimy w naszych dzieciach radość z przygotowań do Świąt. Czas przedświąteczny to świetna okazja, by włączyć najmłodsze pokolenie w przygotowania. Gwarantuje to niezapomniane chwile i wiele pozytywnych emocji.
1.WIELKANOCNE TRADYCJE (poniedziałek 6.04.20r.)

„Szukanie zająca” Olga Masiuk

Wyjeżdżacie na Wielkanoc? – spytała Blue. – Nie – odpowiedział Pak. – Antoni obchodzi święta, malując jajka w swojej pracowni. To krawiec. Uwielbia dobierać kolory i wzory. W zeszłym roku malował w szkocką kratkę i marynarskie paski. – Naprawdę? – zainteresował się Supełek. – Ciekawe, co wymyśli w tym roku. Może będę mógł zaprojektować kilka jajek. – Ja wolałbym zjeść niż projektować – westchnął Pak. – W zeszłym roku wyszły Antoniemu takie śliczne, że nie pozwolił mi ich zjadać. Blue roześmiała się. – W zeszłym roku byliśmy u babci i moja siostra próbowała zjeść pisankę. Nie wiedziała, że jest drewniana. Całoroczna. – Blue trzymała trzęsący się ze śmiechu brzuch. – Ja lubię szykować koszyk do święcenia – wtrącił się Jacek. – Wszystko jest tam takie małe. I potem się ustawia w kościele na specjalnym stole. I tak się fajnie z tym koszykiem chodzi. – Ja wkładam zawsze do koszyka zająca z czekolady i mama musi mi pozwolić go zjeść po śniadaniu, bo jest poświęcony – oznajmiła Marysia. – Bardzo sprytnie – pochwaliła Blue. – A u nas są wielkie poszukiwania wiosny – dołączył się Jacek. – Mój wujek organizuje dla dzieci konkurs. Wszyscy wychodzimy na spacer i wygrywa ta osoba, która znajdzie jak najwięcej oznak wiosny. W zeszłym roku z bratem stworzyliśmy drużynę i wygraliśmy – Jacek wypiął dumnie pierś. – Znaleźliśmy piętnaście znaków wiosny. – Jak to piętnaście? – Marysia nie chciała w to uwierzyć. – Był śpiew ptaków, bazie, dwa kwiatki, pszczoła… – Jacek wyliczał na palcach, ale wciąż wystarczała na to jedna ręka. – Chyba pięć, a nie piętnaście – kpiła Marysia. – Nie. – Jacek był oburzony. – Śpiew ptaków, bazie, dwa kwiatki… – I pewnie trzynaście pszczół – śmiała się Marysia. – Lepiej powiedz, co wygrałeś w tym konkursie. – Piłkę – odpowiedział, nie przerywając liczenia. – To już coś. A są u was prezenty? – zapytała w przestrzeń Marysia. – Ja wam opowiem o fajnych prezentach – do rozmowy włączyła się Pani. – Kiedy byłam dzieckiem, jeździłam na Wielkanoc do dziadków na Mazury. Otóż po wielkanocnym śniadaniu wychodziłam razem z bratem na podwórko. I babcia wskazywała ręką kierunek. Mówiła: „Ty musisz szukać tam, a ty tam”. I ja z moim bratem wyruszaliśmy we wskazanym kierunku na poszukiwania. – Ale czego? – dopytywał się Supełek. – Zajączka. – Musiała pani złapać zająca? Przecież one tak szybko kicają – powiedział Pak. – Nie, to taka nazwa. Musieliśmy znaleźć gniazdo, w którym zajączek schował dla nas prezenty. Tak naprawdę zajączka zastępowała moja babcia. Ale chowała bardzo dobrze. Czasem pół dnia spędziliśmy na poszukiwaniach. Prezenty potrafiły być ukryte pod mchem albo w dziupli. Kiedyś mój brat znalazł prezent, który przeznaczony był dla mnie. I postanowił go sobie zatrzymać. Więc schował go, żeby potem po niego wrócić. Ale kiedy wrócił, prezentu już nigdzie nie było. – I co? – przeraziła się Blue. – Ja strasznie płakałam, że nie mogę znaleźć swojej paczki, więc babcia się zlitowała i zaprowadziła mnie do kryjówki. A ona była pusta. Wtedy mój brat się przyznał. Ale też zaczął płakać, bo zrozumiał, że skoro schowek jest pusty, to i on nie dostanie mojego prezentu. Cała rodzina ruszyła wtedy na poszukiwania. – I co? – emocjonowała się Blue. – I nic. Zajączka nigdzie nie było. Okazało się, że mój brat schował prezent w koszu, który został załadowany na rower sąsiada. Ten sąsiad przyjechał tylko na chwilę z życzeniami i odjechał z koszem, który dała mu babcia, nie przypuszczając, że mój brat zdążył w nim coś ukryć. Kiedy sąsiad w domu rozpakował zawartość kosza, ucieszył się, że dostał upominek. Ale to była książka o Ronji, córce zbójnika, dla dzieci, więc się domyślił wszystkiego i odwiózł mi ją. – Powinna była pani dostać także prezent brata – Blue upominała się o sprawiedliwość. – Wybaczyłam mu i poszliśmy jeść mazurki – powiedziała Pani. – My też chodźmy na obiad – przypomniał sobie Pak. – Może będzie już jakieś faszerowane jajko.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści opowiadania:

Na jakie święta oczekują dzieci w przedszkolu?

Jaką przygodę związaną ze Świętami Wielkanocnymi miała Pani?

O jakich zwyczajach wielkanocnych opowiadała Blue?

O jakich zwyczajach wielkanocnych opowiadał Jacek?

Porozmawiaj z dzieckiem na temat wielkanocnych zwyczajów i doświadczeń dziecka na podstawie tekstu opowiadania:

Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych? (porządki przedświąteczne, wysyłanie kartek świątecznych, święcenie palmy wielkanocnej)

Co to jest tradycja? (zasady postępowania, poglądy, wiadomości przekazywane z pokolenia na pokolenie, np. tradycje rodzinne, narodowe, regionalne)

Jakie znasz tradycje Świąt Wielkanocnych? (święcenie pokarmów, robienie pisanek, wielkanocne śniadanie, śmigus-dyngus).

„Lubię święta, bo…” – zabawa słownikowa. Rodzic zaczyna zdanie, dziecko  kończy.

„Kwoka i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce. Gdy gra muzyka, dziecko naśladuje sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają skrzydełkami, grzebią pazurkami). Gdy muzyka milknie, szybko chowają się pod skrzydłami kwoki.

Praca z KP 3.21 – wyszukiwanie na obrazku ukrytych elementów.

„Jajko na łyżce” – zabawa ruchowa z elementem równowagi. Dziecko ma za zadanie donieść jajko do mety.

Praca z W 32–33 – przygotowanie wielkanocnego zajączka.

 

 1. „PISANKI, KRASZANKI” (wtorek 7.04.20r.)

„Bajkowe pisanki” – osłuchanie z piosenką Urszuli Piotrowskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=UMl5kZ6DGas

Aktywne słuchanie piosenki – podczas słuchania dziecko siedzi wygodnie i wykonuje dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami, głową.

Spróbujcie realizować rytm piosenki – klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm na podłodze dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą.

Analiza słuchowa zdań z piosenki na wyrazy – odzwierciedlanie ich liczby stukaniem dłonią o podłogę.

Analiza i synteza słuchowa sylabowa wybranych wyrazów – wyklaskiwanie sylab, liczenie sylab.  „Wyścig z pisankami” – zabawa ruchowa. Dziecko rywalizuje z rodzicem. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do wyznaczonej mety i nie upuści jajka.

Jeżeli masz możliwość pokaż dziecku różne pisanki i kraszanki. Zwróć uwagę  na miejsce, skąd pochodzą oraz sposób ich wykonania.

Praca z Cz 54–55 – ustalanie kolejności ilustracji w historyjce obrazkowej, opowiadanie historyjki obrazkowej.

„Pisanki” – malowanie, wyklejanie, ozdabianie jajek wg własnych pomysłów.

„Liczymy pisanki” – zabawa dydaktyczna. Przygotuj szablony pisanek lub prawdziwe malowane jajka –  7 sztuk. Dziecko manipuluje nimi, przeliczają je i rozwiązują treść zadań.

 1. Ola włożyła do koszyka 3 pisanki. Zosia dołożyła jeszcze 4 pisanki. Ile pisanek jest w koszyku? 2. Kasia włożyła do koszyka 2 pisanki. Zosia włożyła 3 pisanki. Przyszedł Staś i też włożył 2 pisanki. Ile pisanek jest w koszyku?
 2. Mama pomalowała 3 pisanki. Tata pomalował 3 pisanki. Ich synek pomalował tylko 1 pisankę. Ile pisanek pomalowali razem?
 3. W koszyku było 8 jajek do ozdobienia. Przyszedł Krzyś i potłukł jedno jajko. Ile jajek pozostało w koszyku?

„Tyle – ile?” – zabawa. Dziecko maszeruje, podskakuje, biega do ulubionej muzyki. Na przerwę w muzyce rodzic wyklaskuje liczbę (od 1 do 7). Dziecko wykonują tyle samo przysiadów.

Praca z PiL 53 – dorysowywanie odpowiedniej liczby jaj, pisanie cyfr po śladzie.

 

 1. WIELKANOCNE BABY (środa 8.04.20r.)

 „Ze świętami kojarzy mi się…” – zabawa słownikowa. Rodzic rozpoczyna zdanie, a dzieci podają jak najwięcej słów, które kojarzą im się ze Świętami Wielkanocnymi.

„Wielkanocne smakołyki” – zabawa na podstawie fragmentu wiersza „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej

Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty.

W borówkowej zieleni listeczków skrzydlatych.

Lukrowana baba rozpycha się na nim,

a przy babie – mazurek w owoce przybrany.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat wiersza: Jak wygląda wielkanocny stół?

Jakie stały na nim ciasta?

Jakie przysmaki wielkanocne lubicie najbardziej?

„Złodziej jajek” – zabawa słuchowa. Dziecko jest zajączkiem wielkanocnym – siedzi i pilnuje gniazda z pisankami. Ma zawiązane oczy i musi koncentrować się na dźwiękach. Rodzice (lisy) chcą wykraść jajka. Ostrożnie podkradają się do gniazda. Jeżeli zajączek wielkanocny usłyszy jakiś głos, wskazuje w tym kierunku. Wtedy lis wraca na miejsce, a próbuje kolejny lis. Gdy uda mu się ukraść jajko, zamienia się w zajączka.

Praca w KP 3.22 – ćwiczenia w czytaniu, rozwijanie percepcji wzrokowej.

„Małe – duże jajo kurze” – zabawa ruchowa naśladowcza. Dziecko naśladuje Rodzica, dostosowując się do jego tempa recytacji.

Małe, duże      Ręce blisko siebie, ręce rozłożone.

jajo kurze,       Rysowanie obiema rękami jajka w powietrzu.

jajo kurze,       Rysowanie obiema rękami jajka w powietrzu.

jajo kurze.       Rysowanie obiema rękami jajka w powietrzu.

Duże, małe     Ręce rozłożone, ręce blisko siebie.

doskonałe,      Klepanie się ręką po brzuchu.

doskonałe,      Klepanie się ręką po brzuchu.

mniam.           Klaśnięcie w dłonie.

„Wielkanocna baba” – zajęcia kulinarne. Rodzic przygotowuje produkty i niezbędne pomoce. Dzieci wykonują wskazane przez Rodzica  czynności. Rodzic planuje zadania tak, by nie korzystać z miksera, angażuje dziecko do pracy. Rodzicu przypomnij dziecku o zasadach higieny przygotowywania posiłków.

Babka wielkanocna Składniki:

500 g mąki

350 g cukru

250 g masło

4 jajka

¾ szklanki mleka

3 łyżki kakao

1 łyżka proszku do pieczenia

1 cukier waniliowy

150 g rodzynek

Sposób przygotowania Utrzeć masło i 250 g cukru. Dodać cukier wanilinowy oraz żółtka. Przesiać mąkę przez sito, dosypać do niej proszek do pieczenia. Naprzemiennie dodawać mleko i utarte żółtka, cały czas mieszając, aż masa będzie gładka. W osobnym naczyniu ubić pianę z białek. Dodać pianę do masy, delikatnie wymieszać. Dosypać rodzynki. Podzielić ciasto na dwie części, do jednej z nich dodać kakao i resztę cukru. Formę na babę (pojemność 1,5 l) posmarować masłem i posypać bułką tartą. Nałożyć ciasto – naprzemiennie kilka łyżek jasnej masy i kilka łyżek ciemnej masy. Piec ciasto w temperaturze 180°C przez 1,5 godziny. Po ostygnięciu posypać ciasto cukrem pudrem.

„Bajkowe pisanki” – Rodzice śpiewają lub recytują rytmicznie słowa  a dzieci powtarzają jak echo. Utrwalenie słów następuje przez: rytmiczne powtarzanie szeptem, rytmiczne powtarzanie głośno, dopowiadanie drugiej części frazy, recytowanie wysoko, nisko.

 

 1. WIELKANOCNY KOSZYCZEK ( czwartek 9.04.20r.)

„Bajeczka wielkanocna” – Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie Agnieszki Galicy.

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków. Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać? A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: – Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk – puk i przygrzewało mocno. – Stuk – stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką. – Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. – Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś. – Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. – Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie. – Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać. – Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś. A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka: dzeń – dzeń, dzeń – dzeń. Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe. – Co to? Co to? – pytał Zajączek. – Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi. – To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W wielkanocny poranek Dzwoni dzwonkiem Baranek,

A Kurczątko z Zającem

Podskakują na łące.

Wielkanocne Kotki,

Robiąc miny słodkie,

Już wyjrzały z pączka,

Siedzą na gałązkach.

Kiedy będzie Wielkanoc

Wierzbę pytają

Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści opowiadania:

Co robiło Słońce?

Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, kolejne?

Dlaczego Słońce budziło Kotki, Kurczaczka, Zajączka i Baranka?

Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?

Porozmawiaj z dzieckiem na temat symboli związanych ze Świętami Wielkanocnymi: jajka, baranek, zajączek, owies, palemki, babka wielkanocna. Wytłumacz ich znaczenie, np.: jajka – nowe życie; sól – ochrona przez zepsuciem; baranek – symbol Pana Jezusa; babka wielkanocna – radość spotkania przy wielkanocnym stole.

„Układanie zdań z wyrazem…” –  podaj dziecku wyraz związany z Wielkanocą, np. jajko. Dziecko  układa zdanie z tym wyrazem.

„Koszyk wielkanocny z masy solnej” – zabawa plastyczna. Dziecko lepi z masy solnej produkty i przedmioty, które włoży do koszyczka. Następnie maluje je farbami.

https://www.youtube.com/watch?v=ZzwEPHfnsEM

Praca z PiL 54 – ćwiczenia grafomotoryczne.

„Wielki gwar w kurniku” – zabawa, przeliczanie w zakresie 7.

Rodzicu przygotuj liczmany potrzebne do zabawy. Dziecko manipuluje nimi, dokłada, odkłada i rozwiązuje zadania.

 1. W kurniku mieszka 6 kur i jeden kogut. Ile ptaków mieszka w kurniku?
 2. W kurniku po prawej stronie są 4 grzędy i po lewej stronie też są 3 grzędy. Ile grzęd jest w kurniku?
 3. Kwoka ma 2 kurczątka żółte i 5 kurczątek białych. Ile pisklaków ma razem kwoka?
 4. W kurniku było 8 kur. Nagle wpadł do kurnika lis i jedna kura wybiegła z kurnika. Ile kur pozostało w środku?
 5. W kurniku było 10 kur. Nagle wpadł do kurnika lis i 3 kury wybiegły z kurnika. Ile kur pozostało w środku?

 

5.WIELKANOCNY STÓŁ  (piątek 10.04.20r.)

„Śmigus” Maria Konopnicka.

Panieneczka mała

Rano dzisiaj wstała:

Śmigus! Śmigus!

Dyngus! Dyngus!

Bo się wody bała.

Panieneczka mała

W kątek się schowała:

Śmigus! Śmigus!

Dyngus! Dyngus!

Bo się wody bała.

Panieneczka mała

Sukienkę zmaczała:

Śmigus! Śmigus!

Dyngus! Dyngus!

Choć się wody bała.

Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat treści wiersza:

Co to jest śmigus-dyngus?

Jakiego dnia odchodzimy śmigus dyngus?

Jak inaczej nazywamy ten dzień?

Czy można się obrazić na osobę, która poleje nas wodą?

Co to znaczy mieć umiar w polewaniu wodą?

Zabawy rytmiczne z wierszem. Zademonstruj dziecku sposób zabawy z tekstem irytmem wiersza: Panieneczka mała – cztery ósemki i dwie ćwierćnuty – ti, ti, ti, ti, ta, ta

Rano dzisiaj wstała – cztery ósemki i dwie ćwierćnuty – ti, ti, ti, ti, ta, ta

Śmigus! Śmigus! – ćwierćnuta pauza, ćwierćnuta pauza – ta sza, ta sza

Dyngus! Dyngus! – ćwierćnuta pauza, ćwierćnuta pauza – ta sza, ta sza

Bo się wody bała. – cztery ósemki i dwie ćwierćnuty – ti, ti, ti, ti, ta, ta

Praca z PiL 55 – kolorowanie wielkanocnego koszyczka zgodnie z kodem.

Rozwiązywanie zagadek o tematyce związanej ze Świętami Wielkanocnymi.

Jajka ozdabiane, Pięknie malowane. /pisanki/

Pośrodku pięknych pisanek, Stoi bielutki cukrowy… /baranek/

Znajdziesz w niej bazie, Bukszpan – roślin wiele, Tydzień przed Wielkanocą Święcisz ją w kościele. /palemka/

Pyszna zupa – pierwsza klasa! Jest w niej jajko, jest kiełbasa! /żurek/

Długie ma uszy, Jeszcze dłuższy skok! Na słodkości od niego Czekasz cały rok! /zajączek/

Żółciutka kuleczka, Co wychodzi z jajeczka. /kurczaczek/

Pyszne ciasto na święta podane, Najlepiej smakuje lukrem polane! /baba wielkanocna/

Z ziarnami lub biały, Najlepszy jest świeży. A jego kromeczka Też w koszyczku leży. /chleb/

W ten dzień woda wokoło się leje, Każdy z nas, choć mokry, co chwila się śmieje. /śmigus – dyngus/

Quiz wiedzy o świętach wielkanocnych.

Przykładowe pytania (wybierz właściwą odpowiedź): Święta Wielkanocne obchodzimy zawsze

 1. a) zimą
 2. b) jesienią
 3. c) wiosną.

Jajka pomalowane jednym kolorem nazywamy

 1. a) pisankami
 2. b) kraszankami
 3. c) drapankami.

Śmigus–dyngus, czyli zwyczaj polewania wodą obchodzimy w:

 1. a) lany wtorek
 2. b) laną niedzielę

3) lany poniedziałek.

Malowane jajka w różne wzorki nazywamy

 1. a) piosenkami
 2. b) pisarkami,
 3. c) pisankami.

Podczas śniadania wielkanocnego dzielimy się

 1. a) opłatkiem
 2. b) jajkiem
 3. c) chlebem.

Dawny zwyczaj wielkanocny polegał na

 1. a) chodzeniu z gwiazdą
 2. b) chodzeniu po kolędzie
 3. c) chodzeniu z kogucikiem.

Co święcimy w Niedzielę Palmową?

 1. a) Jajka.
 2. b) Chleb.
 3. c) Palmę.

Jak nazywamy koszyczek z jedzeniem, który święcimy w Wielką Sobotę?

 1. a) Plecionka.
 2. b) Święconka.
 3. c) Wędzonka.

GORĄCO POZDRAWIAMY I ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY PODCZAS PRZYGOTOWAŃ DO ŚWIĄT. CAŁUSKI :):):):):):):):):):):)

DO ZOBACZENIA

Polecamy:

https://www.youtube.com/watch?v=mwWgC626krE

https://www.youtube.com/watch?v=27YCnJDHUkk

https://www.youtube.com/watch?v=6RH8hXpWnlk

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4

 

30.03. – 3.04.2020r.

Temat tygodnia: PRACOWITA WIOSNA

Tematy dni: Wiosenne porządki w domu; Porządki w ogródku; Co się dzieje w szklarni; Co się dzieje w ptasich gniazdach – pracowite ptaki; Wiosna lubi zielone.

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu porozmawiajmy na temat wiosennych porządków. Poznajmy przedmioty, dzięki którym możemy posprzątać w domu, a także te, które pomogą w pracach porządkowych w ogrodzie. Usystematyzujmy wiadomości dzieci dotyczących wpływu czystości i higieny w najbliższym otoczeniu na nasze zdrowie. Przybliżcie dzieciom wiadomości nt. jak wyglądają popularne wiosenne ptaki: bocian, jaskółka, kukułka, skowronek. W miarę możliwości obserwujmy zachowanie ptaków, wypatrujmy gniazd wśród gałęzi drzew.

 

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • Wspólne wiosenne prace porządkowe w domu.
 • Obserwowanie wiosennej przyrody.
 • Zabawy utrwalające umiejętność przeliczania, pojęcie zbioru 7-elementowego, umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 7 i więcej, podpisywanie zbiorów za pomocą cyfr, stosowanie znaku =.
 • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
 • Słuchanie tekstów literackich z audiobooków.
 • Wykonanie z dziećmi wiosennego obrazka – praca pod dyktando, rozpoznawanie kierunków na kartce, orientacja w przestrzeni np. w prawym górnym rogu narysuj słoneczko, w lewym dolnym rogu narysuj 7 tulipanów, nad tulipanami 6 motyli (zadawajcie pytania o ile jest więcej, o ile mniej, ile trzeba dorysować aby było tyle samo itp.)
 • Rozmawianie z dziećmi nt. treści bajek, opowiadań, zadawanie pytań, zwracanie uwagi, aby dziecko budowało zdania złożone, następnie liczenie wyrazów w zdaniu i odzwierciedlanie liczby wyrazów w zdaniu na zbiorach zastępczych.
 • Zabawa związana z utrwalaniem wiadomości o wiośnie pt.,, Prawda, fałsz”

A teraz dla Was zadanie Skrzaciki:

– Zróbcie porządki w swoim pokoju, szufladzie, szafie z ubraniami, pościerajcie kurze, powycierajcie zabawki – pomóżcie swoim rodzicom, bądźcie w tym tygodniu wszyscy dyżurnymi w swoim domu. Wiemy że potraficie się super wywiązać z tego zadania. Kiedy się spotkamy opowiecie jak pomagaliście w domu rodzicom.

– Jeżeli posialiście nasionka, lub posadziliście cebulkę, groch prowadźcie obserwację i pomiary.

–  Obmyślcie zestaw ćwiczeń gimnastycznych pt. ,, Wiosenna olimpiada sportowa” i zaproście do ćwiczeń rodziców, rodzeństwo. Oto nasza propozycja: ,,Bieg z jajkiem”, ,,Taniec wygibaniec” przy dowolnej muzyce, ,,Celne oko”- rzut do celu, ,,Kangurze skoki”, ,, Marsz po linie”. Miłych ćwiczeń!

– Oglądnijcie bajkę pt.,,Przygód kilka wróbla Ćwirka- Gniazdo nad głową ”, oraz inne przygody wróbelka zachęćcie do oglądania rodziców, a potem porozmawiajcie nt. treści bajki.

– Ułóżcie historyjkę obrazkową – KP.3.20

– Zaproście do zabawy rodziców i zabawcie się w zabawę pt. ,,Ułóż zdanie z wyrazem zielony”, następnie przeliczajcie wyrazy w zdaniu i zapisujcie kto ułożył dłuższe zdanie, ile zawierało wyrazów, o ile było dłuższe lub krótsze itp.

– Grajcie w ,,Domino’’ z wykorzystaniem W31

– Wykonajcie karty pracy – KP 3.19,  3.20,

PiL 52

Cz 52-53

W 31

– Proponuje Wam zabawy z wykorzystaniem  plasteliny, patyczków, piórek-lepienie gniazdek, ptaszków, jajeczek.

– Wykonajcie bociana wg. poniższego wzoru lub wg. własnego pomysłu.

– Ćwiczcie czytanie – codziennie !

PAPA BUZIAKI NASZE SŁODZIAKI, DO USŁYSZENIA.

ZAŁĄCZNIKI:

https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw

https://www.youtube.com/watch?v=Wy3ZcEOhlfo

https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

https://www.youtube.com/watch?v=9qTkJ6xJtuM

https://www.youtube.com/watch?v=L5-kQIpl32g

https://www.youtube.com/watch?v=vShdcJ7TOsQ

https://www.youtube.com/watch?v=d0CLg_HeQwM- oglądnijcie też inne przygody wróbla Ćwirka

https://www.youtube.com/watch?v=I6EGdIPn8Lg

https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM

https://www.youtube.com/watch?v=zsCg7pl2A_E

https://www.youtube.com/watch?v=j5fS-_SOQWU

 

23.03.2020r.

Temat tygodnia: WSZYSTKO ROŚNIE

Tematy dni: Wiosenne kwiaty; Kwiaty z cebuli; W kwiaciarni; Zakładamy wiosenną hodowlę; Z wiosną dzieci rosną.

Drodzy Rodzice,

W tym tygodniu porozmawiajmy na temat tego, co rośnie wiosną. Utrwalmy nazwy  wiosennych kwiatów. Przypomnijcie sobie jakie są podstawowe czynniki niezbędne do wzrostu roślin – woda, powietrze, gleba, słońce. Może spróbujecie założyć hodowlę roślin np. posadźcie cebulkę, groch, kwiaty cebulowe, posiejcie rzeżuchę, a następnie prowadźcie obserwację wzrostu roślin np. dokonujcie ich pomiaru wysokości, próbujcie dokumentować zmiany w ich wzroście. W  tym tygodniu poznajmy literę c, C jak cebula lub Celina. uczmy się wysłuchiwać głoskę c na początku i w środku podawanych wyrazów.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Wspólne prace przy roślinach – przesadzanie, podlewanie, obserwowanie zmian w wyglądzie roślin
 • Zabawy w przeliczanie – dokładanie do zbioru tylu elementów, by razem było 7; odkładanie ze zbioru elementów tak, by zostało ich 7.
 • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

A TERAZ ZADANIE DLA WAS KOCHANE SKRZACIKI:

 • Poproście rodziców aby kupili wam np. groszek, małe cebulki, lub pestki słonecznika, dyni itp. i ćwiczcie liczenie, dodawanie i odejmowanie, liczcie po dwa, po pięć, po dziesięć.
 • Wykonajcie prace plastyczną nt.,, Wiosenne kwiaty”, lub na dowolny temat związany z wiosną.
 • Wykonajcie ,, Witraż”- praca z wyprawką 30
 • Jeżeli jeszcze ktoś nie wykonał kart pracy OZNAKI WIOSNY- to już najwyższy czas, zabierajcie się do pracy:

– Piszę i liczę ( PiL )- nr 50, 51

– Karty pracy ( KP )- nr 3.16, 3.17, 3.18

– Czytanka ( Cz.)- 50- 51 – czytajcie codziennie!

PAPA! DO USŁYSZENIA – KOCHAMY WAS:)

Załączniki:

https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

https://dzieciakiwdomu.pl/2017/02/zwiastuny-wiosny-17-pomyslow-na-wiosenne-prace-plastyczne-i-techniczne.html