Opublikowano

Warto przeczytać kilka ciekawych słów na temat Wielkanocy:) /źródło: „Czas Dzieci”/

Święta Wielkanocne to najpiękniejsze i najważniejsze katolickie święta. Dzieciaki w swojej dociekliwości i ciekawości świata na pewno w końcu nas o nie zapytają. Jak i kiedy wytłumaczyć dziecku czym jest zmartwychwstanie i życie wieczne? Trudno jest wskazać odpowiedni moment. Trzeba podejść do tego bardzo indywidualnie. Musimy sami wyczuć odpowiedni moment. Jest jednak kilka zagadnień, które pomogą nam uporać się z tą rozmową.

Wszystkie przekazywane przez nas informacje muszą być dostosowane do poziomu intelektualnego i emocjonalnego naszego dziecka, czyli po prostu do wieku naszej pociechy. Sami najlepiej znamy nasze dzieci i wiemy, czy maluchy są już gotowe na taką rozmowę. Najważniejsze jest jednak nasze rozeznanie w temacie. Musimy być dobrze przygotowani, bo dzieci potrafią zapytać naprawdę o wszystko.

Kiedy rozmawiamy z kilkulatkiem, najlepiej jest przedstawić im po prostu postać Jezusa i cuda jakie czynił i opowiedzieć im troszkę o miłości której uczył. Wystarczy dodać, że umarł na krzyżu. Nie musimy tłumaczyć im na czym polega taka śmierć. Nie musimy tłumaczyć im czym jest krzyż. Wystarczy, że zaszczepimy w nich świadomość, że coś takiego miało miejsce. Uczymy je szacunku do krzyż.

Nastolatkowi, szczególnie w wieku „buntowniczym” najlepiej wytłumaczyć aspekty historyczne związane z ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Jezusa. Pozwoli mu to zrozumieć realia tamtych czasów. Dziecko będzie mogło zrozumieć niesprawiedliwość różnych wydarzeń w życiu Jezusa. Uświadomimy mu również, do jakich rzeczy może prowadzić okrucieństwo względem drugiego człowieka.

Możemy wykorzystać tą okazję i porozmawiać z dzieckiem na temat śmierci i tego, co po niej następuje. Musimy być jednak bardzo delikatni. Jeżeli dziecko spotkało się już ze śmiercią, na przykład w rodzinie, możemy przywołać pewne wspomnienia i wspomóc się nimi w naszych wyjaśnieniach.

Święta to jednak nie tylko historia Jezusa Chrystusa. To również liczne kolorowe i piękne tradycje związane z Wielkanocą. Dzieci uczą się przez zabawę i doświadczanie, dlatego najprościej będzie przekazać tradycje dzieciom przygotowując wspólnie dekoracje i potrawy. Zaangażujmy nasze pociechy w przygotowania, by mogły same poczuć „magię” i tych Świąt. Dla dzieci duchowość Świąt schodzi na dalszy plan. Czekają one przede wszystkim na prezenty. Wytłumaczmy dzieciom, że wielkanocne obdarowywanie siebie nawzajem wynika z radości i chęci dzielenia się z najbliższymi.

Wielkanoc to czas, w którym cieszymy się z pierwszych oznak wiosny. Korzystajmy z pierwszych ciepłych promieni słońca i wybierzmy się na rodzinny spacer w poszukiwaniu pierwszych zielonych pączków i oczywiście bazi! Włączajmy nasze maluchy we wszystkie zadania związane ze świętami. Niech pomogą nam w sprzątaniu i w gotowaniu. Wszystkie te aktywności sprzyjają rozmawianiu o Świątecznych tradycjach.

Najważniejsze, to nie bać się rozmawiać z własnym dzieckiem, nawet na najtrudniejsze tematy. Jeżeli my będziemy bali się mówić, to one będą bały się zadawać pytania. Pomóżmy im zrozumieć świat, a w szczególności w tak pięknym rodzinnym czasie jakim jest Wielkanoc.